ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.08.2017р. Справа № 914/1296/17
Господарський суд Львівської області у складі головуючого судді Горецької З.В. за участю секретаря судового засідання Петровської Н., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Ходорівської міської ради, м.Жидачів,
до відповідача: ОСОБА_1 фірми «Альфа» , м.Новий Розділ
про стягнення заборгованості у сумі 12 269,73 грн.
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_2- представник (довіреність № 16 від 20.03.17р.);
від відповідача: не з"явився
Представникам сторін роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України. Заяв про відвід судді та здійснення технічної фіксації судового засідання не надходило.
СУТЬ СПОРУ:
На розгляд Господарського суду Львівської області подано позов Ходорівської міської ради, м. Ходорів, Львівська область, до відповідача ОСОБА_1 фірми «Альфа» , м. Новий Розділ, Львівська область про стягнення заборгованості в розмірі 12 269,73 грн.
Ухвалою суду від 29.06.2017 року порушено провадження у справі та призначено до розгляду на 17.07.2017 року . Рух відображено в ухвалах суду.
Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримує та просить суд позов задоволити.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що за умовами укладеного 01.07.2011р. між Піддністрянською сільською радою та ОСОБА_1 фірмою «Альфа» ОСОБА_3 оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності Піддністрянської сільської ради, відповідач отримав у строкове платне користування нерухоме майно приміщення колишнього адмінбудинку (підвал), що знаходиться на балансі Піддністрянської сільської ради, загальною площею 67,4 кв.м., розміщене за адресою: Львівська область, Жидачівський район, с.Піддністряни, вул. Хомина, 8 (на даний час вул. Ходорівська,57), 1-й поверх з індексами приміщень № - відповідно до технічного паспорта БТІ від 17.09.2008 р. №20267309. Однак, всупереч умов договору, відповідач взяті на себе зобов'язання по сплаті орендної плати повністю не виконав, в зв'язку з чим в нього виникла заборгованість за період з липня 2015р. до 25 квітня 2017 року.
Відповідач вимоги ухвал суду не виконав повністю, відзив та витребуванні судом документи до суду не подав, проти позову не заперечив, явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, хоча і був своєчасно, належним чином, відповідно до ст. 64 ГПК України, повідомлений про час, місце і дату розгляду справи, а явка останнього була визнана судом та визначена в ухвалах суду обов'язковою.
Враховуючи зазначене, суд прийшов до висновку, що неявка належним чином повідомленого відповідача про час, дату та місце судового розгляду не перешкоджає вирішенню спору, оскільки, дослідивши наявні матеріали справи, суд визнав їх достатніми для того, щоб розглянути спір за наявними матеріалами.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути спір, відповідно до ст. 75 ГПК України, за наявними у справі матеріалами
Заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
01 липня 2011 року між Піддністрянською сільською радою (орендодавець) та ОСОБА_1 фірмою «Альфа» (орендар) було укладено Договір оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності Піддністрянської сільської ради.
Відповідач згідно умов укладеного 01.07.2011р. з Піддністрянською сільською радою ОСОБА_3 оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності, отримав у строкове платне користування нерухоме майно приміщення колишнього адмінбудинку (підвал), що знаходиться на балансі Піддністрянської сільської ради, загальною площею 67,4 кв.м., розміщене за адресою: Львівська область, Жидачівський район, с.Піддністряни, вул. Хомина, 8 (на даний час вул. Ходорівська,57), 1-й поверх з індексами приміщень № - відповідно до технічного паспорта БТІ від 17.09.2008 р. №20267309.
Відповідно до п.8.1 ОСОБА_3, строк його дії встановлено від 01.07.2011 року до 01.07.201 3року включно. Однак п. 8.5 даного ОСОБА_3 передбачено, що у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну ОСОБА_3 після закінчення строку його чинності протягом одного місяця, Договір вважається продовженим на той самий період і на тих самих умовах, які були передбачені цим ОСОБА_3.
Відповідно до п. 3.3. договору, відповідач, як орендар зобов'язався перерахувати на розрахунковий рахунок орендаря встановлену орендну плату за користування об'єкту оренди в поточному місяці, не пізніше 25 числа поточного місяця.
Однак, відповідач не виконував умови ОСОБА_3 щодо сплати орендної плати, внаслідок чого за останньою виникла заборгованість за період з липня 2011р. по 25.04.2017р. у сумі - 12 269,73 грн.
Представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив суд їх задоволити з підстав наведених в позовній заяві та матеріалах справи.
На час розгляду справи відповідач не подав доказів погашення боргу в повному обсязі, явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, відзиву на позов не подав, проти позовних вимог заперечив.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини (ст. 11 ЦК України).
Згідно ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Згідно до ст. 173 ГК України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених Господарським кодексом України, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, в тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, в тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до ст. 179 ГК України, майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.
Згідно ст.193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог вказаного кодексу. Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, що, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Згідно ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Судом встановлено, між Піддністрянською сільською радою та ОСОБА_1 фірмою «Альфа» укладено Договір оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності Піддністрянської сільської ради від 01.07.2011 р. (надалі - Договір 1). За умовами цього ОСОБА_3 1, Орендодавець (позивач у справі) на підставі акту приймання-передачі передає, а Орендар (відповідач у справі) приймає у строкове платне користування нерухоме майно приміщення колишнього адмінбудинку (підвал) (надалі - Майно), що знаходиться на балансі Піддністрянської сільської ради, загальною площею 67,4 кв.м., розміщене за адресою: вул. Хомина, 8, 1-й поверх з індексами приміщень № - відповідно до технічного паспорта БТІ від 17.09.2008 р. №20267309 (п. 1.1. ОСОБА_3 1).
ОСОБА_4 передається в оренду з метою розміщення кафе (п. 1.2. ОСОБА_3).
Пунктом 3.1. ОСОБА_3 1 встановлено. що розмір орендної плати за об'єкт оренди визначається відповідно до чинної на момент укладення ОСОБА_3 розрахунку орендної плати, затвердженої рішенням сільської ради і складає 304,38 грн. без ПДВ за перший місяць оренди (або на дату переукладення ОСОБА_3).
Згідно з пунктом 3.2. ОСОБА_3 1 розмір орендної плати коригується щомісячно на відповідний індекс інфляції.
Встановлену орендну плату за користування об'єктом оренди в поточному місяці Орендар зобов'язується перераховувати не пізніше 25 числа поточного місяця на розрахунковий рахунок орендаря (п. 3.3. ОСОБА_3 1).
Цей Договір укладено строком на 2 роки, що діє від 01.07.2011 р. до 01.07.2013 р. включно. (п. 8.1. ОСОБА_3 1).
Пунктом 8.5. ОСОБА_3 1 встановлено, що у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну цього ОСОБА_3 після закінчення строку його чинності протягом одного місяця, Договір вважається продовженим на той самий період і на тих самих умовах, які були передбачені цим ОСОБА_3.
Так, позивачем на виконання умов вказаних ОСОБА_3 передано відповідачу ОСОБА_4, що підтверджується підписаним сторонами Актом прийому-передачі орендованого нежитлового приміщення від 01.07.2011 р., яким засвідчено, що Орендодавець передає, а Орендар приймає надане в оренду нежитлове приміщення загальною площею 148,6 кв.м., розміщене за адресою: с. Піддністряни, вул. Хомина, 8.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 25.04.2017 року у справі №914/525/17, яке набрало законної сили 11.05.2017 року, розірвано договір оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності Піддністрянської мсільськолї ради укладений 01.07.2011р. між Піддністрянською сільською радою та ОСОБА_1 фірмою «Альфа» (81652, Львівська область, м.Новий Розділ, вул. Стуса,10/64, ідентифікаційний код 20788639), за умовами якого відповідач отримав у строкове платне користування нерухоме майно - приміщення колишнього адмінбудинку (підвал), загальною площею 67,4 кв.м., розміщене за адресою: Львівська область, Жидачівський район, с.Піддністряни, вул. Хомина, 8 (на даний час вул. Ходорівська,57), 1-й поверх з індексами приміщень № - відповідно до технічного паспорта БТІ від 17.09.2008 р. №20267309, а також зобов язано ОСОБА_1 фірму «Альфа» (81652, Львівська область, м.Новий Розділ, вул. Стуса,10/64, ідентифікаційний код 20788639), повернути Ходорівській міській раді Львівської області (81750, Львівська область, Жидачівський район, м.Ходорів, вул. Грушевського,38, ідентифікаційний код 26269449) шляхом виселення підвальне приміщення колишнього адмінбудинку, загальною площею 67,4 кв.м., яке знаходиться за адресою: Львівська область, Жидачівський район, с.Піддністряни, вул. Хомина, 8 (на даний час вул. Ходорівська,57) .
Рішення мотивоване тим, що судом встановлено, що відповідачем взагалі не сплачувались орендні платежі з серпня 2012 року по лютий 2013 року, з травня 2014р. по січень 2017 року, а відтак наявні правові підстави для розірвання договору у відповідності до п.3.5 договору .
Відповідно до ст. 35 ГПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини .
У відповідності до рішення XIII сесії Ходорівської міської ради VI скликання від 08.09.2015 р. №4201 «Про добровільне об'єднання територіальних громад» міська рада вирішила об'єднатися з територіальними громадами сіл: Піддністряни, Кам'яне, Рудківці - Піддністрянської сільської ради.
Постановою Центральної виборчої комісії від 25.12.2015 р. №619 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів 27.03.2016 р.» , на виконання частини 6 статті 14 Закону України «Про місцеві вибори» було призначено вибори на 27 березня 2016 року на території об'єднаної громади, що включає у себе і Піддністрянську сільську раду.
Знідно з рішенням 1 сесії Ходорівської міської ради VIII скликання від 21.04.2016 р. №2 «Про підсумки виборів та визнання повноважень Ходорівського міського голови» визнано повноваження Ходорівського міського голови ОСОБА_5.
Крім того, відповідно до рішення 1 сесії Ходорівської міської ради VIII скликання від 21.04.2016 р. №1 «Про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів Ходорівської міської ради VIII скликання» , визнано повноваження Ходорівської міської ради VIII скликання.
Рішенням VI сесії Ходорівської міської ради VIII-го скликання від 27.10.2016 р. №298 «Про припинення Піддністрянської сільської ради Жидачівського району Львівської області» припинено юридичну особу Піддністрянську сільську раду Жидачівського району Львівської області, в результаті реорганізації шляхом приєднання до Ходорівської міської ради Жидачівського району Львівської області. Ходорівську міську раду Жидачівського району Львівської області вважати правонаступником активів і пасивів, всіх майнових прав та обов'язків Піддністрянської сільської ради Жидачівського району Львівської області.
Відповідно до частин першої та другої статті 8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» об'єднана територіальна громада вважається утвореною за цим Законом з дня набрання чинності рішеннями всіх рад, що прийняли рішення про добровільне об'єднання територіальних громад, або з моменту набрання чинності рішенням про підтримку добровільного об'єднання територіальних громад на місцевому референдумі та за умови відповідності таких рішень висновку, передбаченому частиною четвертою статті 7 цього Закону. Повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, завершуються в день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою.
Об'єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою (ч. 3 ст. 8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» ).
Пунктом 2 частини чотири статті 8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» встановлено, що юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі об'єднаної територіальної громади, є правонаступником прав та обов'язків всіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою.
Передавальним актом від 11.01.2017 р. встановлено, що правонаступництво щодо майна, усіх прав та обов'язків Піддністрянської сільської ради після її реорганізації шляхом приєднання переходить правонаступнику Ходоровськів міській раді.
Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, засвідчено, що юридична особа Піддністрянська сільська рада припинена за рішенням засновників 03.02.2017 р.
Так, судом встановлено, що Ходорівська міська рада є правонаступником всіх прав та обов'язків Піддністрянської сільської ради.
Враховуючи, що факт порушення умов договору в частині несплати орендної плати встановлено вищевказаним рішенням суду, суд дійшов до висновку про правомірність стягнення заборгованості по орендній платі.
Як убачається із розрахунку заборгованості по орендній платі, заборгованість відповідача перед позивачем за умовами виконання ОСОБА_3 за період з 01.07.2015 року по 25.04.2017 року становить 12 269,73 грн. Відповідач цих обставин не заперечив та не спростував.
Таким чином, відповідач допустив порушення умов ОСОБА_3 оренди, яке полягало у несплаті та несвоєчасній сплаті орендних платежів. За таких обставин вимоги позивача про стягнення 12 269,73 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до статей 33, 38 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Сторона або прокурор у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування господарським судом доказів. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує необхідні докази.
Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 4 3 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Господарський суд створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.
За таких обставин суд дійшов висновку про те, що відповідачем не спростовано доводи позовної заяви, не надано суду інших доказів, які би свідчили про належне виконання зобов'язання та не встановлено інших обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення справи
Відповідно до статті 34 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до статті 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Належних доказів наявності передбачених законом чи договором підстав для звільнення відповідача від відповідальності суду не надано.
На час розгляду справи, відповідач не подав докази погашення боргу в повному обсязі, позовні вимоги не спростував.
Враховуючи, що позивачем представлено достатньо об'єктивних та переконливих доказів в підтвердження своїх позовних вимог, а відповідач позовні вимоги не спростував, не подав доказів погашення боргу, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Ходорівської міської ради до ОСОБА_1 фірми Альфа про стягнення боргу по орендній платі в сумі 12 269,73 грн. є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Згідно ст. 44 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору, сум, що підлягають сплаті за проведення судової експертизи, призначеної господарським судом, витрат, пов'язаних з оглядом та дослідженням речових доказів у місці їх знаходження, оплати послуг перекладача, адвоката та інших витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Судовий збір, відповідно до ст. 49 ГПК України, слід покласти на відповідача, оскільки спір виник з його вини.
Беручи до уваги наведене та керуючись ст.ст. 4-3, 12, 33-35, 49, 75, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити.
2. Стягнути з ОСОБА_1 фірми Альфа (юридична адреса: 81652, Львівська область, Миколаївський район, м.Новий Розділ, вул.Стуса,10/64, ідентифікаційний код ЄДРПОУ - 20788639) на користь Ходорівської міської ради Львівської області (юридична адреса: 81750, Львівська область, Жидачівський район, м.ходорів, вул.Грушевського,38, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 26269449) - 12 269,73 грн. боргу з орендної плати, шляхом перерахування даної суми на банківський рахунок Ходорівськоїміської ради: 33100871700803, МФО - 825014, ЗКПО - 37942901, код платежу - 22080 401, банк УДКСУ у Жидачівському районі (надходження від орендної плати за користування цілісним майновим комплексом та іншим майном, що перебуває в комунальній власності (району або міста республіканського (в АРК) та обласного значення), а також 1 600,00 грн. судового збору.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили відповідно до ст. 116 ГПК України.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 85 ГПК України та може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст.ст. 91-93 ГПК України.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Повний текст рішення складено та підписано 02.08.2017 р.
Суддя Горецька З. В.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 01.08.2017 |
Оприлюднено | 08.08.2017 |
Номер документу | 68091561 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Горецька З. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні