Справа № 234/19480/16-ц
Провадження № 2/234/1124/17
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 липня 2017 року Краматорський міський суд Донецької області в складі:
головуючого - судді Лутай А.М.,
при секретарі - Пагуліч Д.Г.,
за участю: представника позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Краматорська Донецької області цивільну справу за позовною заявою відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м.Краматорську Донецької області до ОСОБА_2 про стягнення коштів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м.Краматорську Донецької області (надалі відділення ВД Фонду у м.Краматорську) 26.12.2016р звернувся до суду з дійсним позовом, вказуючи, що на обліку у відділенні ВД Фонду у м.Краматорську , як платник страхових внесків було зареєстровано суб'єкт підприємницької діяльності, фізична особа-підприємець - ОСОБА_2, відповідач у справі, діяльність якого припинено на підставі власного рішення. Зазначає, що протягом здійснення підприємницької діяльності відповідачем використовувалася праця фізичної особи - ОСОБА_3, з якою 19.08.2002р трапився нещасний випадок на виробництві, про що було складено акт за формою Н-1 (про нещасний випадок пов'язаний з виробництвом). Свої вимоги мотивує тим, що у зв'язку із прийняттям рішення про припинення підприємницької діяльності, та наявності, працівників, яким здійснюються страхові виплати, у відповідача ОСОБА_2 виникають грошові зобов'язання перед Фондом щодо сплати сум по капіталізованих платежах внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров'ю ОСОБА_3 у розмірі 154547,01грн, розрахунок який здійснюється у відповідності до Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого Постановою КМУ № 765 від 06.05.2000р. Вказує, що Фонд соціального страхування України є органом який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом. Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням, кошти Фонду не включаються до складу Державного бюджету України та використовуються тільки за цільовим призначенням, а джерелами формування коштів Фонду, є: - страхові внески страхувальників та застрахованих осіб; - капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному КМУ. З метою захисту прав та інтересів Фонду у сфері публічно-правових відносин щодо реалізації відділенням Фонду основних завдань загальнообов'язкового державного соціального страхування щодо відновлення здоров'я та працездатності чи у разі їх смерті просить стягнути з ОСОБА_2 на користь відділення ВД Фонду у м.Краматорську суму капіталізованих платежів в розмірі 154 547,01грн, а також всі судові витрати.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримала вимоги позову в повному обсязі, просила їх задовольнити та надала суду пояснення, зазначені в позові, не заперечувала проти винесення заочного рішення у справі. В поясненні додатково зазначила, що типовим положенням про відділення виконавчої дирекції фонду в районах і містах обласного значення, затвердженого постановою правління фонду 20.04.2001р №19, визначено, що основним завданням відділень виконавчої дирекції Фонду є, зокрема, збирання коштів з джерел, передбачених законодавством. Розрахунок капіталізованих платежів здійснюється у відповідності до Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого Постановою КМУ № 765 від 06.05.2000р. Зазначає, що відповідно до п.1 цього Порядку визначено, що Капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством. Крім того, відповідно до п.3 вказаного Порядку капіталізація платежів розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіка і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації на підстав, даних Держкмстату України про середньо очікувану тривалість життя осіб. Відповідно до ч.2 п.1 Порядку капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності та інше.
Відповідач ОСОБА_2в судове засідання не з'явився за невідомими суду причинам, про день, час і місце слухання повідомлявся у порядку ст.76 ЦПК України. Заперечення проти позовної заяви та клопотання про розгляд справи у його відсутність до суду не надавав.
Суд, з урахуванням міркування представника позивача, згідно до ст.224 ЦПК України, вважає за можливе розглянути справу у відсутності відповідача та постановити заочне рішення на підставі доказів, що є у справі.
Суд, заслухав пояснення представника позивача, вивчивши та оцінивши докази по справі у їх сукупності, вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
З копії трудової книжки ОСОБА_4 убачається, що остання знаходилася у трудових відносинах з фізичною особою-підприємцем - ОСОБА_2, який згідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань від 15.01.2015р за № 22700170000006174, припинив свою діяльність на підставі власного рішення.
З наданих до суду: Акту розслідування нещасного випадку від 19.08.2002р, Акту №1 про нещасний випадок на виробництві; копії виписки Акту огляду у МСЕК 001350 серії 2-18 АВ від 20.11.2002р, убачається, що 19 серпня 2002 року на підприємстві у приватного підприємця ОСОБА_2 - з ОСОБА_3 трапився нещасний випадок, про що було складено акт за формою Н-1, в результаті якого потерпіла втратила професійну працездатність на 50%.
В наслідок нещасного випадку на виробництві, який трапився з ОСОБА_3, постановою відділення Фонду у м.Краматорську від 20.03.2003р останній призначені щомісячні страхові виплати у розмірі 14,85грн. Згідно до постанови відділення Фонду у м.Краматорську від 23.01.2015р потерпілій призначена перерахована щомісячна грошова сума в розмірі 503,87грн. та донараховані щомісячні страхові виплати за 2014 рік.
Відповідно до ст.ст.51, 52 ч.1 ЦК України до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин. Фізична особа - підприємець відповідає за зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення.
Статтею 4 Закону України від 23.09.1999р за № 1105-ХІУ Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначено правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, та якою визначається, що Фонд соціального страхування України є органом який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом. Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням. Кошти Фонду не включаються до складу Державного бюджету України та використовуються тільки за цільовим призначенням.
Відповідно до п.п.1,5 ч.1 ст.11 Закону джерелами формування коштів Фонду є: страхові внески страхувальників та застрахованих осіб; капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Частиною 2 ст.1205 ЦК України передбачено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом. У разі відсутності в юридичної особи, що ліквідується, коштів для капіталізації платежів, які підлягають сплаті, обов'язок щодо їх капіталізації покладається на ліквідаційну комісію на підставі рішення суду за позовом потерпілого.
Згідно правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду України від 04.12.2013р (справа №6-125цс13), зазначено, що відповідно до ст.ст.51, 52, 598-609 ЦК України, Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом , однією із особливостей підстав припинення зобов'язань для фізичної особи-підприємця є те, що у разі припинення суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи (виключення з реєстру суб'єктів підприємницької діяльності) її зобов'язання за укладеними договорами не припиняються, а залишаються за нею як фізичною особою, оскільки фізична особа не перестає існувати. Фізична особа-підприємець відповідає за своїми зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном.
Розрахунок капіталізованих платежів здійснюється у відповідності до Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого Постановою КМУ № 765 від 06.05.2000р.
Відповідно до цього Порядку капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством. Капіталізація платежів розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіка і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації на підстав, даних Держкмстату України про середньо очікувану тривалість життя осіб. Капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності та інше.
З наданої довідки - розрахунку, наданої позивачем, потреби в капіталізації коштів ОСОБА_2 для розрахунку з потерпілим на виробництві ОСОБА_3 станом на 31.12.2014р. становить 154547,01грн., які суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь відділення виконавчої дирекції Фонду у м.Краматорську.
Також, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 1378грн.
Керуючись Законом України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування , ст.ст.51, 52, 598-609, 1205 ЦК України, ст.ст.10, 11, 60, 76, 88, 213-215, 224 ЦПК України, суд -
ВИРІШІВ:
Позовну заяву відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м.Краматорську Донецької області до ОСОБА_2 про стягнення коштів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН №2059306310, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м.Краматорську Донецької області (бул.Машинобудівельників, 37, м.Краматорськ, Донецька область, 84313), шляхом перерахування коштів на р/р 37170400901059 Управлінні Державного казначейства в Донецькій області, МФО 834016, код ЕДРПОУ 25968300:
- суму капіталізованих платежів в розмірі 154547,01грн;
- витрати по сплаті судового збору в розмірі 1378грн,
а всього в сумі 155925,01грн (сто п?ятдесят п?ять тисяч дев?ятсот двадцять п?ять гривень, 01коп) .
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Донецької області через Краматорський міський суд Донецької області протягом 10 днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуте Краматорським міським судом Донецької області, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя: А.М.Лутай
Суд | Краматорський міський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 19.07.2017 |
Оприлюднено | 04.08.2017 |
Номер документу | 68096044 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Краматорський міський суд Донецької області
Лутай А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні