Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 липня 2017 р. Справа № 805/2214/17-а
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Кошкош О.О., суддів Олішевської В.В., Смагар С.В., при секретарі Зикун Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної служби України з питань праці до Будівельно-колективного підприємства Монолит про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,
В С Т А Н О В И В:
08 червня 2017 року позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом (з урахування наданих уточнень позовних вимог) до Будівельно-колективного підприємства Монолит про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до БКП Монолит (код ЄДРПОУ 20342837, розташованого за адресою Донецька область, м.Костянтинівка, вул..Промислова, 1) шляхом зобов'язання негайно зупинити ведення робіт з експлуатації Автомобільного крану КС-3575А, зав.№23915 реєстр.№57733; автомобільного крану КС-3575А.00.000.ПС, зав.№15944 реєстр№К.0443/кр; мостового електричного одно балочного підвісного крану Т10412, в/п 2т, що експлуатується в ремонтно-механічній майстерні, зберігання балонів стисненим газом; поздовжньо-розпилювального верстата, без інв.№; фрезерного верстата без інв.№; верстата розпилювального без інв.№; горизонтально-свердлильного верстата, без інв..№; виконання робіт з монтажу будинків та споруд на об'єкті: будівництво пропарювальної камери бетонозмішувального вузла за адресою: м.Костянтинівка, вул.Промислова, 1, у зв'язку із загрозою життю людей.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що проводив на установі відповідача позапланову перевірку на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці і промислової безпеки та виявив порушення законодавства, що створюють загрозу життю людей тощо.
Представник позивача до суду з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, через службу діловодства надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, через відділ діловодства суду надав акт повторної перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) та лист, в якому зазначив, що на підприємстві проведені заходи щодо усунення порушень.
Дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.
Позивач є територіальним органом Державної служби України з питань праці, який входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб. Тобто, позивач є саме тим органом до компетенції якого входить нагляд (контроль) у сфері охорони праці.
Будівельно-колективне підприємство Монолит (код ЄДРПОУ 20342837, 85142, Донецька обл., Костянтинівський район, село Олександро-Калинове, площа Танкістів, будинок 2) зареєстроване у якості юридичної особи 15.12.1995.
Відповідно до наказу Головного управління Держпраці у Донецькій області від 22.05.2017 №915, направлення від 22.05.2017 №05.5/565 посадовими особами позивача проведено позапланову перевірку суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки та виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, 9 з яких створюють загрозу життю людей, що відображено в акті від 26.05.2017 №05.5-09/08 (9 порушень, що створюють загрозу життю людей з 36 виявлених).
25 травня 2017 року винесено припис №05.5-09/08, яким Головне управління Держпраці у Донецькій області вимагає усунути виявлені порушення.
10 липня 2017 року Головним управлінням Держпраці у Донецькій області проведено повторну перевірку суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) за результатом якого складено акт №05.5/11-5.
З акту перевірки вбачається, що підприємством усунуті порушення визначені в пунктах 2 - 36 припису №05.5-09/08 від 25.05.2017.
При цьому, виявлені порушення, що зафіксовані в пункті 1 припису не усунуто, а саме у встановленому порядку не отримано Дозвіл в органах Держпраці на експлуатацію (застосування) та виконання робіт: автомобільного крану КС-3575А, зав.№23915 реєстр.№57733; автомобільного крану КС-3575А.00.000.ПС, зав.№15944 реєстр№К.0443/кр; мостового електричного одно балочного підвісного крану Т10412, в/п 2т, що експлуатується в ремонтно-механічній майстерні, зберігання балонів стисненим газом; поздовжньо-розпилювального верстата, без інв.№; фрезерного верстата без інв.№ зав №155381993; верстата розпилювального без інв.№; горизонтально-свердлильного верстата, без інв..№; виконання робіт з монтажу будинків та споруд на об'єкті: будівництво пропарювальної камери бетонозмішувального вузла за адресою: м.Костянтинівка, вул..Промислова, 1 (ст.21 Закону України Про охорону праці ).
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон №877-V).
Так, приписами ст.1 Закону №877-V визначено, що державний нагляд (контроль) діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
У силу вимог ч.7 ст.7 Закону №877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Таким чином, підставою для звернення з позовом до суду про застосування заходів реагування є виявлення органом нагляду (контролю) порушення вимог законодавства, про що зазначається в акті перевірки.
Згідно з п.2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 №826, право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
З аналізу вказаних норм законодавства вбачається, що підставою для застосування заходу реагування у вигляді заборони виконання робіт є, зокрема, недотримання законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
За змістом статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
За таких обставин та враховуючи те, що під час проведення перевірки Будівельно-колективного підприємства Монолит виявлено порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працівників підприємства, на час розгляду справи порушення усунуті частково, доказів усунення порушень зазначених в пункті 1 припису суду не надано, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 112, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов Державної служби України з питань праці до Будівельно-колективного підприємства Монолит про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду задовольнити.
Застосувати до Будівельно-колективного підприємства Монолит заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зобов'язання повного зупинити ведення робіт з експлуатації: автомобільного крану КС-3575А, зав.№23915 реєстр.№57733; автомобільного крану КС-3575А.00.000.ПС, зав.№15944 реєстр№К.0443/кр; мостового електричного одно балочного підвісного крану Т10412, в/п 2т, що експлуатується в ремонтно-механічній майстерні, зберігання балонів стисненим газом; поздовжньо-розпилювального верстата, без інв.№; фрезерного верстата без інв.№; верстата розпилювального без інв.№; горизонтально-свердлильного верстата, без інв..№; виконання робіт з монтажу будинків та споруд на об'єкті: будівництво пропарювальної камери бетонозмішувального вузла за адресою: м.Костянтинівка, вул.Промислова, 1, у зв'язку із загрозою життю людей.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засіданні 31 липня 2017 року. Повний текст постанови складено 03 серпня 2017 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання особами, які беруть участь у справі, копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя Кошкош О.О.
Судді Олішевська В.В.
ОСОБА_1
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 31.07.2017 |
Оприлюднено | 06.08.2017 |
Номер документу | 68110707 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Кошкош О.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні