Рішення
від 31.07.2017 по справі 922/1821/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"31" липня 2017 р.Справа № 922/1821/17

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Прохорова С.А.

при секретарі судового засідання Яковенко Ю.В.

розглянувши справу

за позовом ФО ОСОБА_4, м. Харків до ТОВ "Сервисводстрой-2", м. Харків про визнання недійсним рішення за участю представників:

позивача - не з'явився

відповідача - Мошкович О.В. (наказ №4-ок від 08.07.2016)

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернувся до господарського суду Харківської області з позовом про визнання недійсним рішення загальних зборів ТОВ "Сервисводстрой - 2", оформленого протоколом від 07.07.2016.

Ухвалою суду від 31 травня 2017 року було порушено провадження по справі та призначено розгляд справи на 12 червня 2017 року.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримував в повному обсязі та наполягав на їх задоволенні.

Також позивач звернувся до суду із заявою (вх. №19056 від 09.06.2017) про долучення до матеріалів справи доказів, поданих до суду, які досліджені судом та долучені до матеріалів справи.

Відповідач надав суду заперечення на позовну заяву (вх. №22469 від 11.07.2017) відповідно до яких вважає, що рішення загальних зборів учасників від 07.07.2016 року було прийнято при наявності кворуму для проведення загальних зборів та прийняття рішення, до порядку денного були включені питання звільнення та обрання директора Товариства, що підтверджується змістом протоколу від 07.07.2016 року, вказує, що до порядку денного загальних зборів учасників не вносилось і не розглядалось питання про зміну статутного капіталу ТОВ Сервисводстрой- 2 , таким чином, вважає, що рішення загальних зборів ТОВ Сервисводстрой-2 було прийнято з дотриманням вимог Закону України Про господарські товариства . Також, відповідач вказує, що ОСОБА_4, будучи учасником товариства, не міг вплинути на прийняття загальними зборами рішення від,07.07.2016 року, оскільки розмір частки в статутному капіталі Товариства складає лише 33,33 %.

В судовому засіданні було оголошено перерву.

Розгляд справи призначено на 31 липня 2017 року.

Представник позивача в судове засідання після перерви не з"явився.

Норми ст.22 Господарського процесуального кодексу України зобов'язують сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.

В силу вимог ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.

За висновками суду, в матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, в судові засідання з'являлися повноважні представники сторін які надавали письмові пояснення та заперечення, докази на підтвердження власних правових позицій, внаслідок чого справа може бути розглянута за результатами повного та всебічного розгляду спору.

Стаття 129 Конституції України встановлює, що судді при здійсненні правосуддя незалежні і підкоряються лише закону. Змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості - є однією із основних засад судочинства.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ч. 1 ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно та повно дослідивши надані учасниками судового процесу докази, суд встановив наступне.

24 січня 2007 року було зареєстровано Товариство з обмеженою відповідальністю Сервисводстрой-2 (номер запису 14561020000020948 в Єдиному державному реєстрі про проведення державної реєстрації юридичної особи).

З 19 лютого 2010 року учасниками ТОВ Сервисводстрой-2 є ОСОБА_5 (розмір внеску 26700,00 грн., що складає 66,67 % в статутному капіталі Товариства) та ОСОБА_4 (розмір внеску 13350,00 грн., що складає 33,33 % в статутному капіталі Товариства).

07 липня 2016 року загальними зборами учасників товариства з обмеженою відповідальністю Сервисводстрой-2 було прийнято рішення про звільнення з посади директора ТОВ Сервисводстрой-2 Басова Ю,П. з ініціативи власників на підставі п. 1 ст. 41 КЗпП України - за одноразове грубе порушення трудових обов'язків керівником підприємства, а також призначено на посаду директором товариства - Мошкович О.В.

Позивач вказує, що його не було повідомлено про час та місце проведення загальних зборів учасників товариства, у звязку з чим просить суд визнати недійсним рішення цих зборів, оформлене протоколом б/н від 07.07.2016.

Надаючи оцінку та правову кваліфікацію обставинам спору, суд виходить з наступного.

За положеннями ч. 1 ст. 10 Закону України Про господарські товариства учасники товариства мають право: брати участь в управлінні товариством в порядку, визначеному установчими зборами; брати участь у розподілі прибутку товариства та одержувати його частку (дивіденди); вийти в установленому порядку з товариства; одержувати інформацію про діяльність товариства; здійснити відчуження часток у статутному капіталі або цінних паперів.

Відповідно до ч. 5 ст. 61 цього Закону про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.

Дана норма зазначена в п. 4.6 Статуту Товариства (нова редакція) від 19.02.2010 року.

Згідно частини 1 статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до ст. 12 ГПК України, до підвідомчості господарських судів відносяться спори, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів.

Відповідно до ст. 167 Господарського кодексу України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Відповідно до частини 5 статті 98 ЦК України рішення загальних зборів товариства можуть бути оскаржені учасником товариства до суду.

Відповідно до п. 17 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 р. № 13 Про практику розгляду судами корпоративних спорів (далі - Постанова Пленуму) рішення загальних зборів учасників (акціонерів) та інших органів господарського товариства є актами, оскільки ці рішення зумовлюють настання правових наслідків, спрямованих на регулювання господарських відносин, і мають обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.

У зв'язку з цим підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути:

- порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства;

- позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах;

- порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.

Відповідно до пункту 18 Постанови Пленуму безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з прямою вказівкою закону є:

- прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення (ст. ст. 41, 42, 59, 60 Закону "Про господарські товариства");

- прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів товариства (частина четверта статті 43 Закону "Про господарські товариства");

- прийняття загальними зборами рішення про зміну статутного капіталу товариства, якщо не дотримано процедури надання акціонерам (учасникам) відповідної інформації (статті 40, 45 Закону "Про господарські товариства").

При вирішенні питання про недійсність рішень загальних зборів у зв'язку з іншими порушеннями, допущеними під час скликання та проведення загальних зборів, господарський суд повинен оцінити, наскільки ці порушення могли вплинути на прийняття загальними зборами відповідного рішення.

У п. 21 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 жовтня 2008 року № 13 Про практику розгляду судами корпоративних спорів роз'яснено, що рішення загальних зборів господарського товариства можуть бути визнаними недійсними в судовому порядку у випадку недотримання процедури їх скликання, встановленої ст. ст. 43, 61 Закону України Про господарські товариства . Права учасника (акціонера) товариства можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо.

Отже, неповідомлення учасника товариства про проведення загальних зборів в установленому статутом порядку є грубим порушенням його прав, що може бути підставою для визнання рішень загальних зборів господарського товариства недійсними. Неповідомлення учасника товариства про скликання й проведення загальних зборів, на яких його виключили з учасників товариства, є безумовним порушенням прав, передбачених ст. 10 Закону України Про господарські товариства (Постанова ВСУ від 02.09.2014р. у справі № 3-39гс14, ЄДРСРУ № 40423562, Постанова ВСУ від 26.10.2016 р. справа № 3-1179гс16).

У пункті 2.11 Рекомендацій Президії Вищого господарського суду України від 28.12.2007 р. № 04-5/14 Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин встановлено, що під час вирішення спорів про визнання недійсними рішень загальних зборів недійсними, суду слід з'ясовувати, чи відповідає оспорюване рішення вимогам чинного законодавства та/або компетенції органу, що прийняв це рішення, чи були загальні збори правомочними, чи було дотримано визначеного законом порядку скликання і проведення загальних зборів.

Оцінивши доводи сторін та приписи наведеного вище законодавства, суд, враховуючи, що відповідачем не було надано будь - яких доказів повідомлення позивача про проведення загальних зборів товариства, приходить до висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими, такими, що підтверджуються наданими суду доказами та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору, покладаються на відповідача.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 1, 4, 12, 22, 33, 34, 43, 44, 49, 77, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати недійсним рішення загальних зборів Товариства з обмеженою відповідальністю СЕРВИСВОДСТРОЙ-2 (61124, м. Харків, вул. Вишнева, 27, код ЄДРПОУ 34793572), оформлене протоколом б/н від 07.07.2016 року.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю СЕРВИСВОДСТРОЙ-2 (61124, м. Харків, вул. Вишнева, 27, код ЄДРПОУ 34793572) на користь ОСОБА_4 (61002, АДРЕСА_1, реєстраційний номер НОМЕР_1) 1600 грн. судового збору.

Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Повне рішення складено 02.08.2017 р.

На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення через місцевий господарський суд.

Суддя С.А. Прохоров

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення31.07.2017
Оприлюднено08.08.2017
Номер документу68135799
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/1821/17

Рішення від 31.07.2017

Господарське

Господарський суд Харківської області

Прохоров С.А.

Ухвала від 19.07.2017

Господарське

Господарський суд Харківської області

Прохоров С.А.

Ухвала від 12.06.2017

Господарське

Господарський суд Харківської області

Прохоров С.А.

Ухвала від 31.05.2017

Господарське

Господарський суд Харківської області

Прохоров С.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні