ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
03.08.2017 Справа № 904/6042/17
За позовом Публічного акціонерного товариства комерційний банк "ПРИВАТБАНК", м. Київ
до Приватного підприємства "АЛЕКС ПЛЮС", м. Дніпро
про зобов'язання вчинити дії
Суддя Ліпинський О.В.
Представники:
від позивача:ОСОБА_1, дов. № 5221-К-О від 10.08.2017;
від відповідача: не з'явився;
СУТЬ СПОРУ:
Публічне акціонерне товариство комерційний банк "ПРИВАТБАНК" (далі - Позивач) звернулось до Господарського суду Дніпропетровської область з позовною заявою, в якій з урахуванням поданих 03.08.2017 змін, просить суду зобов'язати Приватне підприємство "АЛЕКС ПЛЮС" в особі ліквідаційної комісії (далі - Відповідач) визнати кредиторські вимоги Публічного акціонерного товариства комерційний банк "ПРИВАТБАНК" за кредитним договором №1828 від 12.03.08, які утворились станом на 22.03.17 в сумі 2 741 082,86 грн., в т.ч. заборгованість за кредитом - 560 000,00 грн., заборгованість за відсотками 1 368 006,88 грн., заборгованість з комісійної винагороди - 17 590,09 грн., пеня - 795 485,89 грн. та включити зазначені вимоги до проміжного ліквідаційного балансу.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в наслідок порушення відповідачем зобов'язань за кредитним договором №1828 від 12.03.08 та додаткової угоди до нього в частині повного та своєчасного повернення наданого кредиту та сплати відсотків і комісії, утворилась заборгованість в загальному розмірі 2 741 082,86 грн. Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Приватне підприємство "АЛЕКС ПЛЮС" перебуває в стані припинення. 03.04.2017 ПАТ КБ "Приватбанк" на адресу ПП "АЛЕКС ПЛЮС" направлено заяву з кредиторськими вимогами. Конверт з заявою повернувся на адресу позивача, з поштовою відміткою "за закінченням терміну зберігання". Позивач зазначає, що дії ліквідаційної комісії свідчать про ухилення її від розгляду грошових вимог Позивача.
Відповідач яку повноважного представника не забезпечив та не надав витребуваних судом доказів. Про слухання справи Відповідач повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.(а.с 50).
В судовому засіданні 03.08.2017 оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення згідно зі ст. 85 ГПК України.
Фіксація судового процесу технічними засобами не проводилася.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, дослідивши подані докази, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
12.03.2008 між закритим акціонерним товариством комерційний банк "ПриватБанк" та Приватним підприємством "АЛЕКС ПЛЮС" укладений кредитний договір №1828.
Відповідно до п.п.А.1-А.2 кредитного договору Банк надав позичальнику кредит у вигляді відновлювальної кредитної лінії з розміром кредитного ліміту 560 000,00 грн.
Пунктом А.3 кредитного договору передбачено, що строк повернення кредиту - 11.03.13.
Згідно п. 4.1 кредитного договору за користування кредитом у період з дати списання коштів з позичкового рахунку до дати погашення кредиту згідно п.п.1.2, 2.2.3, 2.2.4, 2.2.17, 2.3.2, 2.4.1 позивальник сплачує відсотки в розмірі, зазначеному в р. А.7.
Пунктом А.7 кредитного договору сторони погодили, що за користування кредитом позичальник сплачує відсотки у розмірі 18,6% річних.
Пунктом 4.2 кредитного договору встановлено, що згідно ст.212 Цивільного кодексу України при порушенні клієнтом зобов'язань з погашення кредиту, передбачених пунктом 1.2, підпунктами 2.2.3, 2.2.4, 2.2.17, 2.3.2, 2.4.1 договору, позичальник сплачує банку відсотки за користування кредитом у розмірі, зазначеному в п. А.8 цього договору.
Відповідно до п. А.8 кредитного договору у разі порушення позичальником будь-якого із зобов'язань по погашенню кредиту позичальник сплачує банку відсотки за користування кредитом у розмірі 42% річних від суми залишку непогашеної заборгованості.
Згідно п. 4.5 кредитного договору позичальник сплачує винагороду за кредитне обслуговування згідно п. А. 11.
Відповідно до п. А. 11 позичальник сплачує банку винагороду за кредитне обслуговування в розмірі 0,2% від суми встановленого ліміту на цілі, відмінні від сплати грошових платежів, зазначені у п. А.2, в поточну дату сплати відсотків.
Пунктом 5.1. кредитного договору сторони погодили, що при порушенні позичальником будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених п.п. 2.2.2, 4.1., 4.2, 4.3., строків повернення кредиту, передбачених п.п. 1.2, 1.2.3,2.2.17, 2.3.2, винагороди, передбаченої п.п. 2.2.7, 4.4, 4.5, 4.6, 4.7, позичальник сплачує банку за кожен випадок порушення пеню в розмірі 0,2% від суми простроченого платежу за кожен день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який виплачується пеня.
Крім того, 29.01.2009 сторонами укладено додаткову угодою до кредитного договору №1828 від 12.03.08 та викладено А.7 та А.8 кредитного договору у новій редакції, а саме:
"А. 7. За користування кредитом позичальник сплачує відсотки в розмірі 21,1% річних.
А.8. У разі порушення позичальником будь-якого із зобов'язань по погашенню кредиту позичальник сплачує банку відсотки за користування кредитом у розмірі 53% річних д суми залишку непогашеної заборгованості.".
Зобов'язання по вказаним кредитному договору відповідач не виконав належним чином, в наслідок чого станом на 22.03.2017 утворилась заборгованість в розмірі 2 741 082,86 грн. , що складається з:
- 560 000,00 грн. - заборгованість за кредитом;
- 1 368 006,88 грн. - заборгованість за відсотками;
- 17 590,09 грн. - заборгованість з комісійної винагороди;
- 795 485,89 грн. - пеня.
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців з Приватне підприємство "АЛЕКС ПЛЮС" перебуває в стані припинення.
03.04.2017 позивач направив на адресу голови ліквідаційної комісії Приватного підприємства "АЛЕКС ПЛЮС" заяву з кредиторськими вимогами б/н від 03.04.17 на суму 2 741 082,86 грн.
11.05.17 на адресу позивача повернувся поштовий конверт з направленою заявою з поштовою відміткою „за закінченням терміну зберігання» .
Позивач вважає, що вказані обставини свідчать про ухилення Відповідачем від визнання грошових вимог.
Статтею 61 ГК України встановлений порядок розрахунків з кредиторами у разі ліквідації суб'єкта господарювання, так, претензії кредиторів до суб'єкта господарювання, що ліквідується, задовольняються з майна цього суб'єкта, якщо інше не передбачено цим Кодексом та іншими законами; претензії, що не задоволені через відсутність майна суб'єкта господарювання, претензії, які не визнані ліквідаційною комісією, якщо їх заявники у місячний строк після одержання повідомлення про повне або часткове відхилення претензії не звернуться до суду з відповідним позовом, а також претензії, у задоволенні яких за рішенням суду кредиторові відмовлено, вважаються погашеними.
Частиною 1 ст. 110 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа ліквідується, зокрема, за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, за позовом учасника юридичної особи або відповідного органу державної влади; за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи в інших випадках, встановлених законом, - за позовом відповідного органу державної влади.
Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію (ч. 1 ст. 105 Цивільного кодексу України).
Як передбачено частинами 4, 5 статті 105 Цивільного кодексу України, до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється. Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
Згідно із ч. 6 ст. 105 Цивільного кодексу України кожна окрема вимога кредитора розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора. Таким чином, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини не дають права ліквідаційній комісії залишати вимоги кредиторів без розгляду.
Відповідно до ч.ч. 3 - 5 ст. 112 Цивільного кодексу України у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи.
За змістом статей 111, 112 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія діє не від власного імені, а від імені юридичної особи як її орган. Отже, в частині другій статті 112 Цивільного кодексу України йдеться про звернення до суду з позовом до юридичної особи в особі її ліквідаційної комісії.
Як вище встановлено судом, згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, ПП "АЛЕКС ПЛЮС" перебуває в стані припинення.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» , відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, є відкритими і загальнодоступними, за винятком реєстраційних номерів облікових карток платників податків, відомостей про відкриття та закриття рахунків, накладення та зняття арештів на рахунки та майно.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що позивач був наділений можливістю бути обізнаним стосовно відомостей про перебування відповідача в стані припинення з 12.12.2014, тому граничний строк подачі заяв кредиторів до відповідача сплив 12.06.2015.
Оскільки, інших відомостей щодо публікації оголошення про припинення відповідача та встановлення іншого строку для пред'явлення вимог кредиторів матеріали справи не містять, то зважаючи на те, що звернення до відповідача із заявою з кредиторськими вимогами відбулось 03.04.2017, позивач пропустив строк для пред'явлення своїх кредиторських вимог до відповідача.
Наслідки порушення відповідного строку, встановлені ч. 4 ст. 112 Цивільного кодексу України, яка передбачає, що вимоги кредитора, заявлені після спливу строку, встановленого ліквідаційною комісією для їх пред'явлення, задовольняються з майна юридичної особи, яку ліквідовують, що залишилося після задоволення вимог кредиторів, заявлених своєчасно.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач звертався до відповідача з кредиторськими вимогами, але вони залишились без відповіді. Таким чином, відповідачем не підтверджено, що ним було вжито всіх необхідних заходів щодо проведення з позивачем розрахунків.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що вимоги Позивача підлягають задоволенню.
Згідно зі ст. 49 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись, ст.ст. 1, 2, 4, 21, 22, 33, 34, 36, 49, 82, 83, 84, 85, Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Зобов'язати Приватне підприємство "АЛЕКС ПЛЮС" (49023, м. Дніпро, вул. Воронцова, буд..73, код ЄДРПОУ 31596163) в особі ліквідаційної комісії визнати кредиторські вимоги Публічного акціонерного товариства комерційний банк "ПРИВАТБАНК" (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, код ЄДРПОУ 14360570) за кредитним договором №1828 від 12.03.08, які утворились станом на 22.03.17 в сумі 2 741 082,86 грн., в т.ч. заборгованість за кредитом - 560 000,00 грн., заборгованість за відсотками 1 368 006,88 грн., заборгованість з комісійної винагороди - 17 590,09 грн., пеня - 795 485,89 грн. та включити зазначені вимоги до проміжного ліквідаційного балансу.
Стягнути з Приватне підприємство "АЛЕКС ПЛЮС" (49023, м. Дніпро, вул. Воронцова, буд..73, код ЄДРПОУ 31596163) на користь Публічного акціонерного товариства Комерційного банку «Приватбанк» (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, код ЄДРПОУ 14360570) витрати зі сплати судового збору у розмірі 1600,00 грн.
Видати накази після набрання чинності рішенням.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 07.08.2017
Суддя ОСОБА_2
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 03.08.2017 |
Оприлюднено | 09.08.2017 |
Номер документу | 68159892 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні