Господарський суд Чернігівської області
Пр-т. Миру, 20, м. Чернігів, 14000 , тел. 676-311, факс 77-44-62, e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua
========================================================================================================================================================================
Іменем України
РІШЕННЯ
„07» серпня 2017 року Справа № 927/549/17
Позивач: Публічне акціонерне товариство «Чернігівобленерго» ,
вул. Гонча, 40 (вул. Горького),м. Чернігів, 14000
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю Новгород - Сіверський м'ясокомбінат , вул. Залінійна, буд. 31, м. Новгород - Сіверський, Чернігівська область, 16000
Предмет спору: про стягнення заборгованості в сумі 38787,14 грн.
Суддя І.Г.Мурашко
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_1 довіреність від 12.12.2016 за № 28/6783, представник
від відповідача: не з'явився
В судовому засіданні 07.08.2017 р., на підставі ч. 2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Публічним акціонерним товариством «Чернігівобленерго» подано позов до Товариства з обмеженою відповідальністю Новгород - Сіверський м'ясокомбінат про стягнення заборгованості в сумі 38787,14 грн., з якої 35690,14 грн. сума основного боргу за спожиту активну електроенергію у січні 2017 року, 1834,37 грн. пені за період з 24.01.2017 по 31.03.2017;196,54 грн. відсотків річних за той же період та 1066,09 грн. інфляційних втрат за той же період. Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконання відповідачем умов договору від 29.11.2013 за № 582 про постачання електричної енергії та додатків до нього.
Позивач у судовому засіданні 07.08.2017 позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити заявлений позов в повному обсязі.
Відповідач відзив на позов не надав, у судові засідання 15.06.2017, 22.06.2017 та 07.08.2017 не з'явився, повноважного представника не направив, відзив на позов не надав, проти позовних вимог не заперечив, будь - яких заяв чи клопотань на адресу господарського суду Чернігівської області не надіслав, про дату, час та місце судових засідань був неодноразово належним чином повідомлений, про що свідчать матеріали справи (а.с.32, 55, 56).
Зважаючи на те, що згідно до ст. 22 Господарського процесуального кодексу України сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи, неявка представника відповідача у судові засідання та не надання ним відзиву на позов, не є перешкодами для розгляду справи за наявними доказами у порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши повноважного представника позивача,дослідивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, господарський суд , -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ч. 1 ст. 275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір про постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору про постачання електричної енергії встановлюється встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".
Згідно статті 4 ЗУ «Про ринок електричної енергії» учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладається, зокрема, договір на постання електричної енергії споживачу.
29листопада 2013 року між Публічним акціонерним товариством Чернігівобленерго (надалі - постачальником, позивачем по справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю Новгород - Сіверський м'ясокомбінат (надалі - споживачем, відповідачем по справі)був укладений договір про постачання електричної енергії № 582 (а.с.10-20, 49-50).
Згідно розділу 1 договору, позивач (постачальник) продає електричну енергію відповідачу (споживачу) для забезпечення потреб електроустановок відповідача (споживача) з дозволеною потужністю 440 кВт, а відповідач (споживач) оплачує позивачу (постачальнику) вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Точка продажу електричної енергії встановлюється згідно додатку № 2 «Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін» до цього договору . Приєднана потужність у точці підключення становить 800 кВА 40 кВт(а.с. 15).
Статтею 276 Господарського кодексу України визначено, що загальна кількість енергії, що відпускається, визначається за погодженням сторін. Строки постачання енергії встановлюються сторонами у договорі виходячи, як правило, з необхідності забезпечення її ритмічного та безперебійного надходження абоненту. Особливості визначення кількості (обсягів), якості, строків, ціни та порядку розрахунків за договором постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".
Відповідно п. 2.1. договору, під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ).
Згідно п.п. 2.3.3 договору, споживач зобов'язується: оплачувати постачальнику вартість спожитої електричної енергії за діючими у цей період тарифами по класах напруги, а також вносити всі інші платежі за розрахунковий період згідно з умовами Додатку № 3 до цього договору „Порядок розрахунків» , Додатку № 4 до цього договору „Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії» та діючого законодавства.
Додатком № 3 «Порядок розрахунків» (а.с.16), сторони встановили, що відповідач (споживач) здійснює оплату електричної енергії, спожитої протягом розрахункового періоду, який встановлюється з 19 числа попереднього місяця по 18 число наступного місяця включно, плановими платежами, при чому перший плановий платіж згідно рахунку в 1 банківський день поточного календарного місяця у розмірі 100 % вартості заявленого обсягу споживання, згідно договору, з урахуванням сальдо на початок розрахункового періоду.Розмір планового платежу розраховується споживачем самостійно як сума добутків визначених на наступний розрахунковий період рівнів тарифу відповідного класу напруги на очікуваний обсяг/частку очікуваного обсягу споживання електричної енергії. Остаточний розрахунок здійснюється не пізніше 3-х операційних днів з дня отримання рахунка.
Згідно п. 7.5. договору, на підставі показів засобів обліку електричної енергії, умов Додатка № 4 до цього договору «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії» та замірів електричної потужності, проведених в установлені нормативними документами періоди максимального навантаження енергосистемами України, оформлюються такі документи: акт про використану електричну енергію (акт про прийняття - передавання товарної продукції); акт результатів замірів електричної потужності. За наявності вводів на різних ступенях напруги та різних системах обліку покази надаються окремо за кожною точкою обліку.
Виходячи з умов Додатку № 4 до договору (а.с. 17), сторони погодили, що фактичні обсяги електричної енергії, спожитої протягом розрахункового періоду фіксуються відповідачем за показами розрахункових засобів обліку 18 числа кожного місяця / кварталу та заносяться в «Акт-звіт про зняття показань розрахункових приладів обліку електроенергії» , який не пізніше наступного дня за підписом відповідальної посадової особи надається позивачу, після чого відповідач отримує від позивача рахунки на оплату спожитої електроенергії, інших платежів за розрахунковий період та акт про використану (спожиту) електричну енергію протягом розрахункового періоду. Постачальник має право самостійно, у вищевказаний термін, проводити зняття показів розрахункових приладів обліку, заносити в «Акт - звіт про зняття показань розрахункових приладів обліку електроенергії» та надавати на погодження відповідальній посадовій особі споживача. Споживач не пізніше наступного дня отримує від постачальника рахунки на оплату спожитої електроенергії, інших платежів за розрахунковий період та Акт про використану (спожиту) електричну енергію протягом розрахункового періоду, який підписується споживачем та повертається постачальнику протягом 3 робочих днів від дня його отримання.
У відповідності до пункту 9.4 договору № 582, в редакції додаткової угоди від 27.12.2016 до нього (а.с.49), цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31 грудня 2017 року. Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов. Кінцевий строк дії договору встановлюється до 31 грудня 2017 року на період дії договору оренди № 01/Н/15 від 05 січня 2015 року.
На виконання умов договору, споживачем у січні 2017 року спожито активної електроенергії обсягом 14880кВтгод на загальну суму 35691,71 грн., що підтверджується актами про використану електричну енергію від 18.01.2017 на суму 23809,97 грн. та на суму 11881,74 грн. Вказані акти підписані та скріплені печатками обох сторін (а.с.21-22).
Частинами 6, 7 ст. 276 Господарського кодексу України визначено, що розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених/визначених відповідно до вимог закону. Оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору.
Відповідно до п. 2.2.4. Договору, позивач (постачальник) зобов'язується надавати відповідачу (споживачу) рахунки на оплату спожитої електроенергії та інших платежів за розрахунковий період у терміни визначені в Додатку № 3 до цього Договору „Порядок розрахунків» .
Позивачем були виставлені відповідачу рахунки на оплату вартості спожитої активної електроенергії від 18.01.2017 за№ 582_01-2017 та за №AD582_01-2017 (донарахування), що отримані відповідачем 18.01.2017 (а.с.23-25).
Судом встановлено, що сума до сплати в рахунках визначена позивачем відповідно до встановлених тарифів, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 24.11.2016 за № 2019 та від 23.12.2016 за № 2358 (а.с.35-38).
Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що відповідачем у січні 2017 року спожито активну електричну енергію на підставі договору № 582 від 29.11.2013 на загальну суму 35691,71 грн.
Відповідач порушив умови договору, за вартість спожитої активної електроенергії у встановлений строк не розрахувався. Доказів сплати до суду не надав.
Згідно ст. 193 Господарського кодексу України та ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.
Судом встановлено, що заборгованість відповідача за спожиту активну електроенергію у січні 2017 року складає 35690,14 грн. (35691,71 грн. - 1,57 грн.), враховуючи передплату відповідача в сумі 1,57 грн. на початок спірного періоду. Заборгованість відповідача за спожиту активну електроенергію в сумі 35690,14 грн. також підтверджується двостороннім актом звірки розрахунків сторін, складеним на 01 травня 2017 року, що підписаний та завірений печатками обох сторін (а.с.26).
Відповідно до ст. ст. 546, 549 Цивільного кодексу України, виконання зобов'язань за договором можуть забезпечуватись неустойкою (штрафом, пенею). Неустойка (штраф, пеня) є грошова сума або інше майно, яке боржник повинен передати кредитору в разі порушення боржником зобов'язання. Частинами 4 та 6 ст. 231 Господарського кодексу України встановлено, що штрафні санкції за порушення зобов'язання застосовуються у розмірі передбаченому сторонами у договорі.
Пунктом 4.2.1 договору передбачено, що за внесення платежів, передбачених п.п. 2.3.3.-2.3.4. договору, з порушенням термінів, визначених у Додатку № 3 „Порядок розрахунків» до цього договору, споживач сплачує постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період за який нараховується пеня, за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати.
Статтею 625 Цивільного кодексу України визначено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних з простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. Згідно ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не виконав його у строк, встановлений договором.
Керуючись п. 4.2.1 договору та ст. 625 Цивільного кодексу України, позивач просить стягнути з відповідача пеню в сумі 1834,37 грн. за період з 24.01.2017 по 31.03.2017; 196,54 відсотків річних за той же період та 1066,09 грн. інфляційних втрат за той же період.
Враховуючи те, що відповідачем порушено зобов'язання із сплати вартості спожитої активної електроенергії, суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши повноважного представника позивача, перевіривши розрахунок позивача(а.с. 27-29), прийшов до висновку про задоволення позову в повному обсязі, в частині основного боргу в сумі 35690,14 грн., в частині пені в сумі 1834,37 грн., в частині відсотків річних в сумі 196,54 грн. та в частині інфляційних втрат в сумі 1066,09 грн. за заявлені періоди стягнення.
Виходячи з вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1600,00 покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 22, 33, 34, 49,75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Новгород - Сіверський м'ясокомбінат (16000, Чернігівська область, м. Новгород - Сіверський, вул. Залінійна, буд. 31, код ЄДРПОУ 37292284, п/р 26006324335 у ПАТ ОСОБА_2 Аваль , МФО 380805) на користь Публічного акціонерного товариства «Чернігівобленерго» (14000, Чернігівська область, м. Чернігів, вул. Горького, буд. 40, на поточний рахунок із спеціальним режимом використання № 26032301102791 в філії - Чернігівське обласне управління АТ «Ощадбанк» , МФО 353553, код ЄДРПОУ 22815333) - 35690,14 грн. боргу за активну електроенергію.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Новгород - Сіверський м'ясокомбінат (16000, Чернігівська область, м. Новгород - Сіверський, вул. Залінійна, буд. 31, код ЄДРПОУ 37292284, п/р 26006324335 у ПАТ ОСОБА_2 Аваль , МФО 380805) на користьПублічного акціонерного товариства «Чернігівобленерго» (14000, м. Чернігів, вул. Горького, 40, на поточний рахунок № 26009301102791 в філії - Чернігівське обласне управління АТ «Ощадбанк» , МФО 353553, код ЄДРПОУ 22815333) - 1834,37 грн. пені, 196,54 грн. трьох відсотків річних, 1066,09 грн. інфляційних втрат та 1600,00 грн. судового збору.
4. Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення оформлено відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України та підписано 08.08.2017
Суддя І.Г. Мурашко
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 07.08.2017 |
Оприлюднено | 09.08.2017 |
Номер документу | 68160270 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Мурашко І.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні