УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "02" серпня 2017 р. Справа № 906/560/17
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Тимошенка О.М.
за участю представників сторін:
від позивача: Адаменко Т.С. (довіреність №7747-К-О від 27.12.16)
від відповідача: не з'явився
розглянув у судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Публічного акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк" (м.Дніпро)
до Приватного підприємства "Мельфей" (м.Житомир)
про зобов'язання визнання та включення кредиторських вимог до проміжного ліквідаційного балансу
Позивачем пред'явлено позов до відповідача про визнання кредиторських вимог ПАТ КБ "Приватбанк" за договорами від 01.04.2014 станом на 10.05.2017 в розмірі 30250,20грн, що складається з заборгованості за послугою "Кредитний ліміт на розрахунковий рахунок" в розмірі 28259,83грн., з яких : 9866,40грн - заборгованість за кредитом, 8189,11грн - заборгованість за відсотками, 3290,00грн - заборгованість з комісії, 6914,32грн - заборгованості з пені; заборгованості за надані послуги з еквайрингу в сумі 1606,55грн.; за надані банківські послуги з розрахунково-касового обслуговування в сумі 383,82грн.; та про включення даних вимог до проміжного ліквідаційного балансу.
Представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. Зазначив, що сума заявлених кредиторських вимог не є зобов'язанням відповідача сплатити зазначену суму, а тільки включити в ліквідаційний баланс.
Відповідач свого представника в судові засідання не направляв, вимог ухвал суду не виконав. Ухвали суду, що надсилались відповідачу рекомендованим листом з повідомленням, повертались на адресу суду із поштовою відміткою "за незапитом" .
Відповідно до п.3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" від 26.12.2011 року № 18, в разі якщо ухвалу у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Оскільки вся поштова кореспонденція надсилалася відповідачу за його юридичною адресою, суд вважає, що останній був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.
Розгляд справи здійснюється за наявними в матеріалах справи документами, відповідно до ст.75 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
01.04.2014 між сторонами була підписана Заява про відкриття поточного рахунку та картка зі зразками підписів і відбитка печатки (а.с.10,11), згідно з якої приватне підприємство "Мельфей" приєдналося до "Умов та Правил надання банківських послуг", тарифів банку, що розміщені в мережі Інтернет на сайті http://privatbank.ua, які разом із цією заявою та карткою зі зразками підписів і відбитка печатки складають Договір банківського обслуговування від 01.04.2014.
Цим підписом відповідач приєднався і зобов'язався виконувати умови, викладені в Умовах та правилах надання банківських послуг, тарифах позивача - договорі банківського обслуговування.
Відповідно до умов зазначеного договору відповідачу було встановлено кредитний ліміт, на поточний рахунок 26001055913116, в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв'язку Банку і Клієнта (системи клієнт банк, Інтернет клієнт банк, sms повідомлення або інших), що визначено і врегульовано "Умовами та правилами надання банківських послуг".
Згідно з п. 3.2.1.1.16. Умов, при укладанні договорів і угод, чи вчинення інших дій, що свідчать про приєднання Клієнта до "Умов і правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки" або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк / Інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-якій іншій формі), Банк і Клієнт допускають використання підписів Клієнта у вигляді електронно - цифрового підпису та / або підтвердження через пароль, спрямований Банком через верифікований номер телефону, який належить уповноваженій особі Клієнта з правом "першого" підпису. Підписання договорів і угод таким чином прирівнюється до укладання договорів та угод у письмовій формі.
Відповідно до ст. З Закону України "Про електронний цифровий підпис" - Електронний цифровий підпис за правовим статусом прирівнюється до власноручного підпису (печатки). Електронний підпис не може бути визнаний недійсним лише через те, що він має електронну форму.
Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася (ч. 2 ст. 639 Цивільного кодексу України).
Згідно п.3.2.1.1.1 Умов та правил надання банківських послуг, кредитний ліміт на поточний рахунок надається на поповнення обігових коштів та здійснення поточних платежів відповідача, в межах кредитного ліміту. Про розмір ліміту Банк повідомляє Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку Банка та Клієнта.
Відповідно до п. 3.2.1.1.3 зазначених вище Умов, кредит надається в обмін на зобов'язання Клієнта щодо його повернення, сплаті процентів та винагороди.
Пунктом 3.2.1.1.8 Умов передбачено, що проведення платежів Клієнта у порядку обслуговування кредитного ліміту, проводиться Банком протягом одного року з моменту підписання угоди про приєднання Клієнта до "Умов і правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки" або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк / інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-якій іншій формі - "Угода").
Ліміт може бути змінений Банком в односторонньому порядку, передбаченому Умовами і правилами надання банківських послуг, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами Банку. Підписавши Угоду, Клієнт висловлює свою згоду на те, що зміна ліміту проводиться Банком в односторонньому порядку шляхом повідомлення Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку Банку і Клієнта (п. 3.2.1.1.6. Умов).
Пунктом 3.2.1.6.1 Умов визначено, що обслуговування кредитного ліміту на поточному рахунку Клієнта здійснюється з моменту подачі Клієнтом до Банку заяви на приєднання до "Умов та правил надання банківських послуг" та / або з моменту надання Клієнтом розрахункових документів на використання коштів у рамках кредитного ліміту в межах зазначених у них сум, і діє в обсязі перерахованих засобів до повного виконання зобов'язань сторонами.
Свої зобов'язання за договором позивач виконав в повному обсязі, надавши відповідачу кредитний ліміт в розмірі 10000,00 грн, що підтверджується довідкою банку (а.с.20).
Внаслідок несвоєчасного виконання відповідачем взятих на себе договірних зобов'язань станом на 10.05.2017 має місце заборгованість по тілу кредиту в розмірі 9866,40 грн, яка 12.10.15 винесена на прострочку кредиту згідно кредитного договору б/н від 01.04.14, що підтверджується банківською випискою (а.с. 29).
Відповідно до п. 3.2.1.4.1 Умов, за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Клієнта при закритті банківського дня Клієнт виплачує проценти, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від строку користування кредитом (диференційована процентна ставка).
Згідно з п. 3.2.1.4.1.1 Умов, за період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнулення дебетового сальдо в одну з дат з наступного 20-го до 25-го числа місяця, розрахунок процентів здійснюється за процентною ставкою в розмірі 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості.
При не обнуленні дебетового сальдо в одну з дат періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнуленню, протягом 90 днів з останньої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнуленню, Клієнт виплачує Банку за користування кредитом з 01.05.15 проценти в розмірі 33% річних, а з 01.04.16 30% річних, починаючи з останньої дати періоду, в яку дебетове сальдо підлягало обнуленню (п. 3.2.1.4.1.2. Умов).
У випадку непогашення кредиту протягом 90 днів з дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнуленню, починаючи з 91-го дня після дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнуленню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання Клієнта щодо погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні Клієнтом будь-якого грошового зобов'язання, Клієнт сплачує Банку відсотки за користування кредитом у розмірі 60% річних від суми залишку непогашеної заборгованості. У разі порушення Клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань і при реалізації права Банку на встановлення іншого строку повернення кредиту, передбаченого Умовами і правилами надання банківських послуг, Клієнт сплачує Банку пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми залишку непогашеної заборгованості за кожен день прострочення. Сплата пені здійснюється з дня, наступного за датою порушення зобов'язань.
Під "непогашенням кредиту" мається на увазі не виникнення на поточному рахунку нульового дебетового сальдо при закритті банківського дня (п. 3.2.1.4.1.4 Умов).
Як визначено п.3.2.1.4.9 Умов, розрахунок відсотків за користування кредитом проводиться щодня, починаючи з моменту утворення на поточному рахунку дебетового сальдо при закритті банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360 днів у році. Розрахунок відсотків проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом, на суму залишку заборгованості за кредитом. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування відсотків не включається Нарахування відсотків здійснюється в дату сплати. При несплаті винагороди, відсотків у відповідні їм дати сплати, вони вважаються простроченими.
Сплата відсотків за користування кредитом, розрахованих згідно п.п. 3.2.1.4.1, 3.2.1.4.2 проводиться в порядку, вказаному в п. 3.2.1.1.1, 3.2.1.2.1.4, 3.2.1.2.2.8. Відсотки сплачені після закінчення періоду безперервного користування кредитом, вважаються простроченими (крім випадків розірвання кредиту згідно п. 3.2.1.2.3.4). Сплата відсотків може бути проведена клієнтом також з інших належних йому рахунків в установленому законом порядку (п. 3.2.1.4.3. Умов).
Як вбачається з розрахунку, позивачем станом на 10.05.2017 нараховано відповідачу відсотки за користування кредитом в розмірі 8189,11 грн. (а.с.20).
Відповідно до п.п. 3.2.1.2.2.7 Умов, клієнт (відповідач) взяв на себе зобов'язання сплатити банку винагороду відповідно до п.п. 3.2.1.4.4, 3.2.1.4.5, 3.2.1.4.6, 3.2.1.4.11.
Пунктом 3.2.1.4.4 Умов визначено, що клієнт сплачує винагороду за використання ліміту відповідно до п.п. 3.2.1.1.6, 3.2.1.2.3.2, 1-го числа кожного місяця у розмірі 0,9 % від суми максимального сальдо кредиту, що існувало на кінець банківського дня за попередній місяць, в порядку передбаченому Умовами та правилами надання банківських послуг.
На підставі вищевказаних пунктів Умов, відповідачу за користування кредитним лімітом банком станом на 10.05.2017 нараховано 3290,00 грн комісії.
Відповідно до п. 3.2.1.5.1 Умов, при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, термінів повернення кредиту, винагороди, Клієнт виплачує Банку за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня, (у % річних) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. А в разі реалізації Банком права на встановлення іншого строку повернення кредиту, Клієнт сплачує Банку пеню у розмірі, зазначеному в п.3.2.1.4.1.3 від суми заборгованості за кожен день прострочення. Сплата пені здійснюється у гривні.
Згідно п.3.2.1.5.4 Умов нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань, передбаченої п. 3.2.1.5.1, 3.2.1.5.2, 3.2.1.5.3 здійснюється протягом 15 років від дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано Клієнтом.
Як вбачається з розрахунку позивачем, у відповідності до умов договору, за несвоєчасно проведені розрахунки, відповідачу пред'явлено до стягнення пеню, яка станом на 10.05.2017 становить 6914,32 грн.
У пункті 3.2.1.4.10 Умов закріплено, що зобов'язання при реалізації банком права на стягнення неустойки виконуються в такій послідовності: кошти отримані від Клієнта, а також від інших уповноважених органів/осіб, для погашення заборгованості, насамперед спрямовуються для відшкодування витрат/збитків Банку згідно з п.п. 3.2.1.2.16, 3.2.1.2.3.15, далі для погашення неустойки згідно розділу 5 цього розділу "Умов та правил надання банківських послуг", далі - простроченої винагороди, далі - винагороди, далі - прострочених відсотків, далі - відсотків, далі - простроченого кредиту, далі - кредиту. Остаточне погашення заборгованості виконується не пізніше дати, зазначеної в п.3.2.1.1.8. При несплаті винагороди, відсотків у відповідні їм дати сплати, вони вважаються простроченими. У разі розрахунку витрат Банку відповідно до п.п. 3.2.1.2.2.16, 3.2.1.2.3.15 за погодженням сторін можлива зміна термінів погашення кредиту.
Відповідно до п. 3.2.1.2.3.4 Умов, Банк, на свій розсуд, має право при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбаченого Умовами, змінити умови кредитування - зажадати від Клієнта дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов'язань за кредитом в повному обсязі шляхом подання відповідного повідомлення.
За договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості (ст.1046 ЦК України).
Водночас, ч.1 ст.1049 ЦК України встановлено, що позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок (ч.3 ст.1049 ЦК України).
Так, матеріалами справи підтверджується факт надання відповідачу грошових коштів в розмірі 9866,40 грн. В свою чергу відповідач зобов'язання щодо повернення отриманих грошових коштів у встановлений договором строк не виконав.
Внаслідок порушення відповідачем своїх зобов'язань щодо своєчасного повернення отриманого кредиту у останнього утворилась заборгованість, яка станом на день звернення до суду та на день розгляду справи в суді не змінилась та становить 9866,40 грн, про що свідчить виписка по рахунку за період з 01.04.14 по 10.05.2017, з якої вбачається відсутність оборотів (а.с. 29).
Статтею 1048 ЦК України встановлено, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.
Частинами 1 та 2 статті 1056-1 ЦК України передбачено, що процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором. Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.
Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
За приписами ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, зокрема, сплата неустойки.
Відповідно ч.ч. 1, 3 ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Дослідивши розрахунок позивача суд встановив, що позивачем правомірно нараховано суми пені за несвоєчасно проведені розрахунки по сплаті кредиту, відсотків за користування кредитом та комісії (а.с. 20).
Отже, у зв'язку із неналежним виконанням взятих на себе зобов'язань по договору від 01.04.14 щодо повернення кредитних коштів на умовах встановлених договором, станом на 10.05.2017 у відповідача утворилась заборгованість перед позивачем в сумі 28259,83 грн, з яких: 9866,40 грн - тіло кредиту; 8189,11 грн - заборгованість по процентам за користування кредитом; 6914,32 грн - пеня за несвоєчасне виконання зобов'язань ; 3290грн. - заборгованість по комісії.
01 квітня 2014 року Відповідач підписав Анкету-Заяву на підключення до послуги "Еквайрингу", й підписавши вказану заяву Відповідач погодився з Умовами та Правилами надання банківських послуг, Тарифами Банку, що разом з вказаною заявою становлять договір банківського обслуговування за послугою "Еквайринг" (а.с.30).
Предметом домовленості на надання послуги Еквайрінга є відносини між Торговцем і Банком по проведенню платежів і розрахунків, здійснюваних з використанням електронного платіжного засобу (далі Платіжний засіб), встановлення загальних принципів діяльності Сторін по використання сервісу "Оплата частинами. Без переплат", "Миттєва розстрочка" і реалізації програми "Бонус Плюс", по організації обслуговування та проведення розрахунків за операціями, здійсненими з використанням Платіжних Засобів "Бонус Плюс", що володіє додатковими властивостями накопичення бонусів і/або знижок, "АіrРау", що дозволяє здійснювати безконтактну оплату, а так само реалізації сервісу "Поповни Тут!", "Облік робочого часу".
Відповідно п.3.7.1.4.1. Умов та Правил Комісії за розрахункове обслуговування операцій, стягуються Банком при відшкодування сум Продавцю відповідно до "Анкети-Заяви на підключення до послуги "еквайринг".
Згідно п. 3.7.1.4.2. Умов та Правил Торговець доручає Банку утримувати з наступних відшкодувань Продавцю: - в першу чергу суму транзакцій зворотних операцій по платіжних Засобам, суму задоволених фінансових претензій СНАRGЕВАСК і Претензій клієнта по Платіжним Засобам ПриватБанку по Транзакціях, проведеним Торговцем. У випадку відсутності подальших транзакцій Торговець зобов'язаний керуватися пунктом 3.7.1.2.2.32 даних умов і правил;
- в другу чергу суму в розмірі фіксованої комісії зазначеної в анкеті-заяві на підключення до послуги "еквайринг".
Відповідно Тарифів Банку вартість розрахункового обслуговування операцій становить 1,6% + 120 грн., а з 01.04.2015 року 1,6% + 200 грн.
Станом на 10.05.2017 року у Відповідача наявна заборгованість за надані банківські послуги з еквайрингу в сумі 1606,55 грн., що підтверджується випискою про рух коштів та розрахунком про заборгованість (а.с.40-44).
Відповідно договору банківського обслуговування від 01.04.2014 року Банк здійснював розрахунково-касове обслуговування Відповідача відповідно Умов та Правил надання банківських послуг (п.3.1.1) та Тарифів Банку.
Відповідно п. 3.1.1.1 Умов та Правил надання банківських послуг Банк здійснює розрахунково-касове обслуговування клієнта на підставі діючого законодавства, цих Умов та Правил, Договору банківського обслуговування, внутрішніх правил здійснення безготівкових розрахунків.
Згідно п. 3.1.1.2. Умов та Правил Банк здійснює прийом і видачу готівки відповідно до чинних нормативним актам (в тому числі з використанням пристроїв самообслуговування Банку).
Відповідно Тарифів Банку вартість розрахунково-касового обслуговування операцій Відповідача становить 1% від суми операцій..
Станом на 10.05.2017 року у Відповідача наявна заборгованість за надані банківські послуги з розрахунково-касового обслуговування операцій Відповідача в сумі 383,82 грн., що підтверджується випискою про рух коштів та розрахунком про заборгованість (а.с.45-62).
Відповідно до статті 901 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.
Згідно з ч.1 ст.11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Частиною 2 зазначеної статті передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ч.1 статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше осіб, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася (ч. 2. ст. 639 ЦК України).
Таким чином, борг Приватного підприємства "Мольфей" по договорам банківського обслуговування від 01.04.14 становить 30250,20грн, що складається з заборгованості за послугою "Кредитний ліміт на розрахунковий рахунок" в розмірі 28259,83грн., з яких : 9866,40грн - заборгованість за кредитом, 8189,11грн - заборгованість за відсотками, 3290,00грн - заборгованість з комісії, 6914,32грн - заборгованості з пені; заборгованості за надані послуги з еквайрингу в сумі 1606,55грн.; за надані банківські послуги з розрахунково-касового обслуговування в сумі 383,82грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців та громадських формувань приватне підприємство "Мельфей" (код ЄДРПОУ 39091823, 10029, м. Житомир, вул. Мануїльського, буд. 141, кв.1) перебуває в стані припинення з 02.03.2017 року.
13 травня 2017 року Позивач направив на адресу приватного підприємства "Мельфей" Заяву з кредиторськими вимогами на суму 30250,20грн., разом з розрахунками заборгованості, договором банківського обслуговування з додатками, виписками про рух коштів та Витягами з Умов та Правил надання банківських послуг, що підтверджується копією заяви та описом поштового відправлення. Зазначена заява з кредиторськими вимогами отримана Позивачем 21.06.2017 року, що підтверджується інформацією з офіційного сайту УДППЗ "Укрпошта" (а.с.63-65).
Оскільки позивачем було направлено відповідачу заяву з грошовими вимогами, а відповідач відповіді на зазначену заяву не надав, позивач вважає, що боржник належним чином повідомлений про існуючі грошові вимоги банку, однак ухилився від розгляду вказаної вимоги, тому позивач звернувся з позовом до суду з метою захисту свого порушеного права.
Згідно з частиною 3 статті 112 ЦК України у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволені вимог кредитора або ухиляння від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом або до ліквідаційної комісії.
Оцінивши в сукупності матеріали справи, дослідивши подані докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог з огляду на наступне.
За даними сайту УДППЗ "Укрпошта", поштовий конверт з направленою заявою з кредиторськими вимогами отриманий Позивачем 21.06.2017 року. Відтак, місячний строк для звернення до суду має відраховуватися з 22.06.2017р., тобто останній день для звернення до суду - 21.07.2017 року, а відтак Позивач звертається до суду в межах строку, визначеного ч. 3 ст. 112 ЦК України.
Відповідно до п.1. ч.1 ст. 110 ЦК України, юридична особа ліквідовуються, зокрема, за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
За положеннями ч.3 ст.105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.
Частиною 4 ст. 105 ЦК України передбачено, що до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи (ч. 5 ст. 105 ЦК України).
За умовами ч.6 ст. 105 ЦК України, кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.
Так, матеріалами справи, а саме випискою з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, підтверджено, що ПП "Мельфей" знаходиться в процесі припинення з 02.03.2017, тому позивач 13.05.2017 направив голові ліквідаційної комісії заяву з грошовими вимогами на загальну суму 30250,20 грн.
Частиною 8 ст. 111 ЦК України визначено, що ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.
Оскільки ліквідаційна комісія відповідача ухилилась від розгляду вимог кредитора (позивача), останній правомірно звернувся до суду з зазначеними вимогами.
Відповідач позов за предметом та підставами не оспорив, доказів відсутності заборгованості перед позивачем не надав, своїм процесуальним правом на участь в судовому засіданні не скористався.
Відповідно до ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як па підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ч.1 ст.43 ГПК України).
За таких обставин, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими належними доказами, а тому такими, що підлягають задоволенню.
Витрати по сплаті судового збору в порядку ст. 49 ГПК України, покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати Ліквідаційну комісію Приватного підприємства "Мельфей" (10029, м. Житомир, вул. Мануїльського, буд.141, кв.1, код ЄДРПОУ 39091823) визнати кредиторські вимоги Публічного акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк" (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 50, код ЄДРПОУ 143660570), що утворились за договорами від 01.04.2014 станом на 10.05.2017 в розмірі 30250,20грн, що складається з заборгованості за послугою "Кредитний ліміт на розрахунковий рахунок" в розмірі 28259,83грн., з яких : 9866,40грн - заборгованість за кредитом, 8189,11грн - заборгованість за відсотками, 3290,00грн - заборгованість з комісії, 6914,32грн - заборгованості з пені; заборгованості за надані послуги з еквайрингу в сумі 1606,55грн.; за надані банківські послуги з розрахунково-касового обслуговування в сумі 383,82грн.; та включити зазначені вимоги до проміжного ліквідаційного балансу.
3. Стягнути з Приватного підприємства "Мольфей" (10029, м. Житомир, вул. Мануїльського, буд.141, кв.1, код ЄДРПОУ 39091823) на користь Публічного акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк" (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 50, код ЄДРПОУ 143660570) - 1600,00 грн судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Дата підписання рішення 08.08.17
Суддя Тимошенко О. М.
Віддрукувати:
1- в справу
2- відповідачу (рек. з повідом.)
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 02.08.2017 |
Оприлюднено | 10.08.2017 |
Номер документу | 68188914 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Тимошенко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні