Ухвала
від 11.08.2017 по справі 720/1109/17
НОВОСЕЛИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

11.08.2017

Справа № 720/1109/17

Провадження № 2/720/670/17

У Х В А Л А

про визнання мирової угоди

11 серпня 2017 року Новоселицький районний суд Чернівецької області

в складі: головуючого судді Ляху Г.О.

з участю секретаря Факащук А.П.

позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2

представника позивачів ОСОБА_3

відповідача ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Новоселиця цивільну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до ОСОБА_4 про визнання особи такою, що втратила право на частку в майні колишнього колгоспного двору та визнання права власності на спадкове майно, та за зустрічним позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_1 про визнання права власності на спадкове майно, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з позовом до відповідача ОСОБА_4, в якому просили визнати ОСОБА_4 втратившим право на частку в майні колишнього колгоспного двору, що збереглося по теперішній час у домоволодінні по вул. Пирогова, № 40 в с. Тарасівці Новоселицького району, визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/3 частку вказаного домоволодіння в порядку спадкування за законом після смерті його батька ОСОБА_5, визнати за ОСОБА_1 право власності на земельні ділянки за державними актами на право власності на земельні ділянки серії ЯЕ № 338206 від 23 червня 2008 року та ЯЕ № 338207 від 23 червня 2008 року в порядку спадкування за законом після смерті його батька ОСОБА_5, визначити ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за кожним по 1/3 частці в майні колишнього колгоспного двору, що збереглося по теперішній час у домоволодінні по вул. Пирогова, № 40 в с. Тарасівці Новоселицького району Чернівецької області.

Відповідач ОСОБА_4 звернувся до суду із зустрічним позовом до ОСОБА_1, в якому просив визнати за ним право власності на 1/6 частку домоволодіння по вул. Пирогова, № 40 в с. Тарасівці Новоселицького району та 1/2 частку земельних ділянок за державними актами на право власності на земельні ділянки серії ЯЕ № 338206 від 23 червня 2008 року та ЯЕ № 338207 від 23 червня 2008 року, в порядку спадкування за законом після смерті його батька ОСОБА_5.

В процесі розгляду справи по суті сторони уклали мирову угоду про поділ спадщини, яку просили затвердити та провадження по справі закрити.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та роз'яснивши сторонам наслідки визнання судом укладеної мирової угоди, вважає, що мирову угоду слід затвердити з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до довідки Тарасовецької сільської ради Новоселицького району № 1728 від 17 липня 2017 року станом на 1990-1991 роки домоволодіння, яке розташовано по вул. Пирогова, № 40 в с. Тарасівці Новоселицького району відносилося до дворів колгоспного типу, в якому були прописані та проживали четверо осіб, а саме ОСОБА_5, ОСОБА_2, ОСОБА_1 та ОСОБА_4.

Житловий будинок вказаного домоволодіння побудований в 1983 році відповідно до чинного на той час законодавства, на відведеній для вказаної мети земельній ділянці та зареєстрований в Тарасовецькій сільській раді Новоселицького району в погосподарській книзі із наданням відповідної адресної частини, що підтверджується будівельним та технічним паспортами домоволодіння.

В той же час в 1988-1989 роках ОСОБА_4 вибув з даного домоволодіння, оскільки став проживати в господарстві по вул. Емінеску, № 17 в с. Тарасівці Новоселицького району, що він визнав сам в судовому засіданні.

Згідно ч.1 ст. 120 ЦК УРСР в редакції 1963 року колгоспний двір - це сімейно-трудове об'єднання осіб, які використовують майно двору для ведення підсобного господарства і для сімейних потреб. Майно колгоспного двору належить його членам на праві сумісної власності (стаття 112 цього Кодексу).

Відповідно до змісту ст. 123 цього Кодексу розмір частки члена двору встановлюється виходячи з рівності часток усіх членів двору, включаючи неповнолітніх і непрацездатних. Частку працездатного члена двору в майні двору може бути зменшено або у її виділенні зовсім відмовлено в зв'язку з недовгочасним його перебуванням у складі двору або незначною участю своєю працею чи коштами в господарстві двору.

Положеннями ст. 126 ЦК УРСР встановлено, що працездатний член колгоспного двору втрачає право на частку в майні двору, якщо він не менше трьох років підряд не брав участі своєю працею і коштами у веденні спільного господарства двору.

Зважаючи, що ОСОБА_4 з 1988-1989 років фактично в домоволодінні по вул. Пирогова, № 40 в с. Тарасівці Новоселицького району не проживав, оскільки мав інше місце проживання в даному ж селі, участь працею та коштами у веденні спільного господарства двору не приймав, після свого вибуття з домоволодіння будь-яку частку в майні колгоспного двору не витребував, а тому, суд приходить до висновку, що він втратив свою частку в майні колишнього колгоспного двору.

Крім цього, за позивачами не визначено частки в майні колишнього колгоспного двору, що збереглися на теперішній час, що унеможливує отримання ними свідоцтва про право власності на дане нерухоме майно та має значення для визначення частки спадкодавця у спільному сумісному майні.

Згідно п. 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності за № 20 від 22 грудня 1995 року частка учасника спільної сумісної власності визначається при поділі майна, виділі частки з спільного майна, зверненні стягнення на майно учасника спільної власності за його боргами, відкритті після нього спадщини.

Визнання права та зміна правовідношення є встановленими ч. 2 ст. 16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів, а тому із урахуванням факту відкриття спадщини, суд приходить до висновку про необхідність визначення часток у спадковому домоволодінні.

Таким чином, після смерті ОСОБА_5 15 липня 2016 року відкрилася спадщина на 1/3 частку домоволодіння по вул. Пирогова, № 40 в с. Тарасівці Новоселицького району та земельні ділянки за державними актами на право власності на земельні ділянки серії ЯЕ № 338206 від 23 червня 2008 року та ЯЕ № 338207 від 23 червня 2008 року.

Діти спадкодавця ОСОБА_4 та ОСОБА_1 своєчасно прийняли спадщину, звернувшись протягом шестимісячного терміну з часу відкриття спадщини до нотаріуса, і заявами від 10 серпня 2017 року просили видати свідоцтва на спадщину за законом.

Дружина спадкодавця ОСОБА_2 від прийняття спадщини відмовилась, подавши нотаріусу відповідну заяву.

Постановами нотаріуса від 10 серпня 2017 року сторонам відмовлено у видачі свідоцтва на спадщину за законом у зв'язку зі відсутністю за спадкодавцем правовстановлюючих документів на спадкове майно.

Сторони провели добровільний поділ спадщини між собою шляхом укладання мирової угоди.

Слід зазначити, що правочин про поділ спадщини здійснюється за згодою спадкоємців, що прийняли спадщину, і оформляється договором між ними, у якій зазначаються належні їм реальні частки у спадщині. При цьому у випадку відмови нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії або при недосягненні згоди поділ здійснюється у судовому порядку відповідно до часток, належних кожному із спадкоємців, що оформляється судовим рішенням

Поділ спадщини і виділ частки спадкоємця здійснюються на підставі положень ст.ст. 364 - 367 ЦК, що регулюють процедуру поділу (виділу частки) майна, що є об'єктом права спільної часткової власності з урахуванням особливостей поділу спадкового майна, визначеного нормами спадкового права.

Аналіз норм ЦК України про поділ спадкового майна свідчить про те, що поділ здійснюється до видачі свідоцтва про спадщину.

Зміст ст. 1278 ЦК встановлює презумпцію рівності часток спадкоємців, яка може бути спростована лише заповітом. Таким чином, вона не дозволяє спадкоємцям поділити спадщину на свій розсуд, одержавши при поділі частку меншу від встановленої законом або заповітом, а вимагає проведення поділу у суворій відповідності із спадковими частками.

Водночас дана норма не є єдиною у спадковому законодавстві, що присвячена питанням розподілу спадкової маси. Так, ст. 1267 ЦК наділяє спадкоємців за законом правом змінити розмір частки у спадщини когось із них (ч. 2, 3). Отже, дана норма є спеціальною у відношенні спадкоємців за законом і надає їм додаткові права при поділі спадщини.

Таким чином, можна дійти висновку, що спадкоємці за законом мають право поділити спадщину на свій розсуд із зміною розміру спадкових часток.

Враховуючи, що сторони прийняли спадщину та виходячи з принципу рівності часток у спадщині шляхом взаємних поступок розподілили спадщину між ними шляхом укладання мирової угоди, яка не суперечить закону і не порушує права та свободи інших осіб, суд вважає за необхідне затвердити дану мирову угоду, а провадження по справі закрити.

На підставі ст.ст. 364 - 367, 1216, 1218, 1223, 1261, 1267, 1268, 1269, 1270, 1278 ЦК України, суд керуючись ст.ст. 10, 11, 31, 60, 175, 205 ч. 1 п. 4, 206 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

Визнати та затвердити мирову угоду, укладену між сторонами по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до ОСОБА_4 про визнання особи такою, що втратила право на частку в майні колишнього колгоспного двору та визнання права власності на спадкове майно, та за зустрічним позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_1 про визнання права власності на спадкове майно, на наступних умовах:

1.Визнати ОСОБА_4 таким, що втратив право на частку в майні колишнього колгоспного двору, що збереглося по теперішній час у домоволодінні по вул. Пирогова, № 40 в с. Тарасівці Новоселицького району Чернівецької області.

2.Визначити ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за кожним по 1/3 частці в майні колишнього колгоспного двору, що збереглося по теперішній час у домоволодінні по вул. Пирогова, № 40 в с. Тарасівці Новоселицького району Чернівецької області.

3.Сторони визнають, що до спадкової маси після смерті спадкодавця ОСОБА_5, який помер 15 липня 2016 року, входить право власності на 1/3 частку домоволодіння по вул. Пирогова, № 40 в с. Тарасівці Новоселицького району Чернівецької області та земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Тарасовецької сільської ради Новоселицького району Чернівецької області, відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 338206 від 23 червня 2008 року та державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 338207 від 23 червня 2008 року.

4.Визнати за ОСОБА_1 шляхом поділу спадкового майна право власності на 1/3 частку домоволодіння по вул. Пирогова, № 40 в с. Тарасівці Новоселицького району Чернівецької області, в порядку спадкування за законом після смерті його батька ОСОБА_5.

5.Визнати за ОСОБА_4 шляхом поділу спадкового майна право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 338206 від 23 червня 2008 року, виданого на підставі розпорядження голови Новоселицької райдержадміністрації № 47-р від 31 січня 2006 року, загальною площею 0,9098 га, з яких 1 - площею 0,6831 га, кадастровий номер земельної ділянки 7323088300:02:001:0208 та 2 - площею 0,2267 га, кадастровий номер земельної ділянки 7323088300:02:003:0275, яка розташована на території Тарасовецької сільської ради Новоселицького району Чернівецької області, в порядку спадкування після смерті його батька ОСОБА_5.

6.Визнати за ОСОБА_4 шляхом поділу спадкового майна право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 338207 від 23 червня 2008 року, виданого на підставі розпорядження голови Новоселицької райдержадміністрації № 47-р від 31 січня 2006 року, загальною площею 0,0264 га, кадастровий номер земельної ділянки 7323088300:02:005:0663, в порядку спадкування після смерті його батька ОСОБА_5.

7.Після підписання та затвердження мирової угоди сторони відмовляються від відшкодування судових витрат.

8.Сторони засвідчують, що інших неврегульованих спірних правовідносин між цими ж сторонами з підстав, викладених в позовах не має та з моменту набрання чинності ухвали суду про визнання цієї мирової угоди, усі сторони угоди не будуть мати один до одного будь-яких претензій та вимог стосовно спірного майна, оскільки сторонами з моменту укладення мирової угоди стверджується відсутність такого спору.

9.Угода укладена сторонами на засадах вільного волевиявлення сторін, які розуміють значення своїх дій та наслідки визнання судом укладеної мирової угоди.

Провадження по справі закрити.

Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Чернівецької області через Новоселицький районний суд протягом п'яти днів з дня її проголошення.

Суддя:

СудНовоселицький районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення11.08.2017
Оприлюднено15.08.2017
Номер документу68253170
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —720/1109/17

Ухвала від 11.08.2017

Цивільне

Новоселицький районний суд Чернівецької області

Ляху Г. О.

Ухвала від 11.08.2017

Цивільне

Новоселицький районний суд Чернівецької області

Ляху Г. О.

Ухвала від 31.07.2017

Цивільне

Новоселицький районний суд Чернівецької області

Ляху Г. О.

Ухвала від 27.07.2017

Цивільне

Новоселицький районний суд Чернівецької області

Вівчар Г. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні