ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
10.08.2017 Справа № 904/6371/17
За позовом Приватного акціонерного товариства "КОМБІНАТ "ПРИДНІПРОВСЬКИЙ", м. Дніпро
до Приватного підприємства "АСТРА", м. Павлоград, Дніпропетровська область
про стягнення заборгованості за договором поставки
Суддя Петрова В.І.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1, дов. №6/316 від 31.05.17р.
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Приватне акціонерне товариство "КОМБІНАТ "ПРИДНІПРОВСЬКИЙ" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Приватного підприємства "АСТРА" про стягнення основного боргу в розмірі 43 649,22грн., пені у розмірі 960,28грн., інфляційних у розмірі 392,84грн.
Позовні вимоги обгрунтовує неналежним виконанням відповідачем умов договору на поставку продукції №185 від 22.02.2017р., укладеного між сторонами, в частині повної та своєчасної оплати поставленої продукції.
Відповідач явку представника в судові засідання не забезпечив, відзив на позов та витребувані судом документи не подав, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.75, 80), з клопотанням про відкладення розгляду справи до суду не звертався.
10.08.2017р. у судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши справу за наявними в ній матеріалами відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України, заслухавши представника позивача, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
22.02.2017р. між Публічним акціонерним товариством "КОМБІНАТ "ПРИДНІПРОВСЬКИЙ", правонаступником якого є Приватне акціонерне товариство "КОМБІНАТ "ПРИДНІПРОВСЬКИЙ", (постачальник) та Приватним підприємством "АСТРА" (покупець) укладено договір на поставку продукції №185, за п.1.1. якого постачальник зобов'язався виготовити та поставити молочну продукцію, а покупець - прийняти і оплатити її на умовах та протягом дії цього договору.
Відповідно до п.1.2. договору постачальник постачає, а покупець оплачує поставлену продукцію за ціною, узгодженою сторонами у Специфікації (додаток №1) до договору. Вартість продукції, що постачається за договором, визначається у Специфікації та видаткових накладних.
Загальна вартість договору складається із суми всіх накладних, відповідно до яких було поставлено продукцію протягом терміну дії договору (п.1.3. договору).
За п.2.1. договору постачання продукції здійснюється в кількості та асортименті згідно виробничої програми постачальника та заявок покупця. Мінімальна сума разової поставки складає 5 000 гривень (п.2.2. договору).
Відповідно до п.2.3. договору доставка продукції здійснюється в порядку централізованого завезення за кількістю і асортиментом на підставі письмових заявок покупця, узгоджених з постачальником, поданих не пізніше, ніж до 21.00 годин доби напередодні дня поставки. За погодженням з постачальником можуть прийматись заявки за телефоном. При подачі заявки покупець зобов'язаний вказати прізвище особи, яка подає заявку, а також отримати підтвердження про прийняття заявки із зазначенням прізвища представника постачальника, що прийняв заявку.
Пунктом 2.6. договору передбачено, що доставка товару здійснюється з випискою 2-х примірників товарно - транспортних накладних. Покупець зобов»язаний прийняти товар за кількістю та якістю і зробити відмітку в графі товарно-транспортної накладної "товар прийняв вантажоодержувач" із зазначенням розпису та прізвища матеріально-відповідальної особи, а також завірити їх печаткою або штампом. У разі доставки покупцю товару з порушенням кількості або асортименту покупець заповнює акт невідповідності в кожній товарно-транспортній накладній за участю представника постачальника (водія-експедитора). Такий акт засвідчується печаткою і служить підставою для розрахунків за даним відвантаженням.
Згідно п.2.7. договору відкориговані товаросупровідні документи покупець зобов»язаний оформити належним чином та повернути екземпляр постачальника протягом трьох календарних днів з моменту їх надання останнім.
За п.2.8. договору у разі прийняття продукції покупцем у більшому обсязі та/або іншому асортименті, ніж це передбачено заявкою, або без заявки, поставка в даній кількості, асортименті вважається узгодженою між сторонами і здійсненою за даним договором.
Відповідно до п.2.10. договору право власності на товар і ризик його втрати переходить від постачальника до покупця з моменту підписання товарно - транспортної накладної про прийом товару. Покупець підтверджує, що особа, яка отримує продукцію на складі покупця, є належно уповноваженим представником покупця та має право підпису товаросупровідних документів, що засвідчує отримання продукції покупцем, без довіреності (п.2.11. договору).
Доставка продукції відбувається транспортом постачальника за адресою: м. Павлоград, вул. Терьошкіна, 4 (п.8.1. договору).
Відповідно до ч.1 ст.712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов"язується передати у встановлений строк товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов"язаних з особистими, сімейними, домашніми або іншим подібним використанням, а покупець зобов"язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно ч.2 ст.712 Цивільного кодексу України до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
На виконання умов договору позивач поставив відповідачу продукцію за період з 21.03.2017р. по 24.03.2017р. на загальну суму 59 699,04грн., що підтверджується видатковими накладними №Е445391 від 21.03.2017р., №Е446264 від 22.03.2017р., №Е447162 від 23.03.2017р., №Е447898 від 24.03.2017р., а також товарно-транспортними накладними, підписаними сторонами, з урахуванням акту невідповідності (а.с.14-21).
Відповідно до ст.692 Цивільного кодексу України покупець зобов"язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.
Пунктом 5.1. договору передбачено, що розрахунки за поставлену продукції проводяться в безготівковій формі попереднім платежем згідно рахунку. Інший термін і порядок оплати продукції може бути передбачений у додатковій угоді до цього договору.
За п.5.3. договору для уточнення розрахунків між сторонами покупець зобов»язаний до 10 числа наступного місяця (кварталу) провести звірку розрахунків з постачальником за минулий період (місяць або квартал) зі складанням акту звірки. Якщо покупець не направить до вищезазначеного терміну обгрунтовані заперечення чи підписаний акт звірки, він вважається узгодженим та підписаним покупцем.
Згідно п.5.4. договору незалежно від призначення платежу, вказаному в платіжному документі, постачальник має право спрямувати кошти, що надійшли від покупця за продукцію на рахунок постачальника, на погашення заборгованості, яка виникла раніше, ніж зазначена у платіжному документі покупця.
Відповідно до ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Як вбачається із матеріалів справи, відповідач частково розрахувався з позивачем за поставлену продукцію у розмірі 16 049,82грн.
05.04.2017р. позивач надіслав відповідачу претензію за №6/161 від 28.03.2017р. про сплату заборгованості (а.с.22, 85-86), яку останній залишив без задоволення.
Станом на момент розгляду справи заборгованість відповідача перед позивачем за поставлену продукцію складає 43 649,22грн., що підтверджується матеріалами справи, та підлягає до стягнення.
Згідно ч.1 ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).
Відповідно до приписів статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим до виконання.
За ч.1 ст.625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Згідно ст.610 Цивільного кодексу України порушенням зобов"язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов"язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов"язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки (ст.611 Цивільного кодексу України).
Статтею 546 Цивільного кодексу України передбачено, що виконання зобов'язання може забезпечуватися, зокрема, неустойкою. Одним із видів неустойки є пеня, яка обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ст.549 Цивільного кодексу України).
За ч.6 ст.232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Відповідно до п.6.1. договору у випадку прострочення покупцем оплати за продукцію у встановлений договором термін постачальник має право нарахувати покупцю пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми боргу, за кожний день такого прострочення.
Згідно наданого позивачем розрахунку пеня за період з 01.04.2017р. по 01.06.2017р. (сума та період взяті правильно) складає 960,28грн. та підлягає до стягнення.
Відповідно до ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов"язання, на вимогу кредитора зобов"язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно наданого позивачем розрахунку інфляційні за квітень 2017р. (сума та період взяті правильно) складають 392,84грн. та підлягають до стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємства "АСТРА" (51400, Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Горького, 130, ЄДРПОУ 32497716) на користь Приватного акціонерного товариства "КОМБІНАТ "ПРИДНІПРОВСЬКИЙ" (49051, м. Дніпро, вул. Журналістів, 15, ЄДРПОУ 01528186) основний борг у розмірі 43 649,22грн. (сорок три тисячі шістсот сорок дев'ять грн. 22коп.), пеню у розмірі 960,28грн. (дев'ятсот шістдесят грн. 28коп.), інфляційні у розмірі 392,84грн. (триста дев'яносто дві грн. 84коп.) та 1 600,00грн. (одна тисяча шістсот) судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 15.08.2017р.
Суддя ОСОБА_2
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 15.08.2017 |
Оприлюднено | 17.08.2017 |
Номер документу | 68310799 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні