Справа № 359/6247/17
Провадження №1кс/359/1466/2017
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 серпня 2017 року м. Бориспіль
Слідчий суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Вознюк С.М., при секретарі Пугач Д.О., за участі прокурора Добривечір К.В.,
розглянувши у відритому судовому засіданні в залі суду клопотання про надання тимчасового доступу до речей та документів, які знаходяться у володінні Київської митниці ДФС України за адресою: Київська область, м. Бориспіль, Міжнародний аеропорт Бориспіль за матеріалами досудового розслідування №42017111100000040, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.02.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України, -
в с т а н о в и в :
14.08.2017 року до Бориспільського міськрайонного суду надійшло клопотання прокурора Бориспільської місцевої прокуратури Київської області юрист 2 класу Добривечір К.В. про надання тимчасового доступу до речей та документів, які знаходяться у володінні Київської митниці ДФС України за адресою: Київська область, м. Бориспіль, Міжнародний аеропорт Бориспіль , а саме: оригіналів документів які подавалися з серпня 2015 року по поточний період 2017 року Благодійною організацією Благодійний фонд Врятуй і збережи (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 39880313, місцезнаходження: м. Бориспіль Київської області, вул. Шкіля, буд. 8) щодо митного оформлення вантажів з гуманітарною допомогою та виконання відповідних митних процедур, декларування вантажів гуманітарної допомоги, з подачею товаро-супровідних документів, з можливістю їх вилучення.
В обґрунтування якого прокурор зазначила, що Бориспільською місцевою прокуратурою Київської області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному 08.02.2017 до ЄРДР за № 42017111100000040, за фактом використання посадовими особами Благодійної організації Благодійний фонд Врятуй і збережи (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 39880313, місцезнаходження: м. Бориспіль Київської області, вул. Шкіля, буд. 8) поставленої протягом серпня 2015 року - поточного періоду 2017 року гуманітарної допомоги, призначеної для благодійних організацій, військовослужбовців та малозахищених верств населення, не за цільовим призначенням та з метою отримання прибутку через використання завідомо підроблених фінансово-звітних документів, чим набувачам гуманітарної допомоги та Державному бюджету України завдається матеріальна шкода в особливо великих розмірах.
Так, в ході здійснення досудового розслідування було встановлено, що, згідно ст. 6 Закону України Про гуманітарну допомогу , товари (роботи і послуги), що визнані гуманітарною допомогою, звільняються від оподаткування в порядку, встановленому Податковим і Митним кодексами України. Згідно ст. 12 даного Закону, порушеннями законодавства про гуманітарну допомогу, що тягне за собою відповідальність згідно з законом, в тому числі і кримінальну, є використання гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням та з метою отримання прибутку.
В свою чергу, 07.07.2015 в Бориспільській РДА Київської області зареєстрована Благодійна організація Благодійний фонд Врятуй і збережи (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 39880313) з дозволеними видами господарської діяльності: надання іншої соціальної допомоги без забезпечення проживання (код КВЕД 88.99). Згодом, 17.08.2015 Благодійну організацію Благодійний фонд Врятуй і збережи (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 39880313) включено до Єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги з реєстраційним номером ЄР 823, що дало їй законні підстави на здійснення господарської діяльності з отримання та використання гуманітарної допомоги.
Так, з моменту включення Благодійної організації Благодійний фонд Врятуй і збережи (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 39880313) до Єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги, даним суб'єктом господарювання в період з серпня 2015 року по поточний період 2017 року завезено на митну територію України гуманітарної допомоги у виді одягу, взуття, товарів для дому, меблів, побутової техніки тощо загальною вагою понад 330 (триста тридцять) тон для її розподілу серед визначеного кола набувачів.
Водночас, згідно відомостей, наявних у фінансово-звітних документах, поданих Благодійною організацією Благодійний фонд Врятуй і збережи (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 39880313) до спеціально уповноваженого державного органу з питань гуманітарної допомоги - Міністерства соціальної політики України, перераховані вантажі гуманітарної допомоги, згідно розподілу, передано набувачам, серед яких були Ксаверівська сільська рада Васильківського району Київської області, Вишгородський історико-культурний заповідник, Асоціація багатодітних сімей та дітей-сиріт Приірпіння, військова частина А3628, Київська обласна громадська організація Громадський актив Київщини , Благодійна організація Міжнародний благодійний фонд Наступний крок , Всеукраїнська ліга інвалідів Софія , Вишгородський історико-культурний заповідник, Благодійний фонд Віра твій шлях , Благодійний фонд Віктора Баранського, тощо.
Разом з цим органом досудового розслідування встановлено, що вищевказані набувачі гуманітарної допомоги від Благодійної організації Благодійний фонд Врятуй і збережи (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 39880313) жодних товарів в якості гуманітарної допомоги не отримували. Дані товари були використані Благодійною організацією Благодійний фонд Врятуй і збережи , в порушення вимог Закону України Про гуманітарну допомогу , не за цільовим призначенням та з метою отримання прибутку. На даний момент місцезнаходження зазначеної гуманітарної допомоги не встановлене, фактичні отримувачі, місце та спосіб її розподілу між ними невідомі.
З метою повного, швидкого та неупередженого дослідження обставин вчиненого кримінального правопорушення,у слідства виникла необхідність дослідити відомості, наявні у документації, яка повинна зберігатися у Київській митниці ДФС України (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 39470947, місцезнаходження: Київська область, м.Бориспіль, Міжнародний аеропорт Бориспіль ) та яка подавалася з серпня 2015 року по поточний період 2017 року Благодійною організацією Благодійний фонд Врятуй і збережи (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 39880313, місцезнаходження: м.Бориспіль Київської області, вул. Шкіля, буд. 8) щодо митного оформлення вантажів з гуманітарною допомогою та виконання відповідних митних процедур, декларування вантажів гуманітарної допомоги, з подачею товаро-супровідних документів.
Крім того, без вилучення перерахованих документів неможливо повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, встановити осіб, які вчинили зазначене кримінальне правопорушення, а також прийняти законне рішення у цьому кримінальному провадженні.
Інформація, що міститься у вказаних документах має істотне значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, остання підлягає вивченню, також може бути використана як доказ, оскільки містить відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення та осіб, які причетні до його вчинення.
За відсутності вказаних документів у органа досудового розслідування відсутня можливість використати у ході розслідуванні відомості, що в них містяться. Крім того, іншим шляхом, окрім дослідження та отримання оригіналів вказаних документів, встановити обставини, що підлягають з'ясуванню - неможливо. З цих підстав прокурор і звернулась до суду.
Розгляд клопотання проводиться на підставі ч.2 ст. 163 КПК України без виклику представника особи, оскільки матеріали клопотання містять достатньо підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення матеріалів та документів відносно яких слідчим подано клопотання.
Відповідно ст.107 КПК України фіксація за допомогою технічних засобів не проводилася, оскільки учасники процесуальної дії про застосування фіксації не заявили.
Розглянувши клопотання, заслухавши думку прокурора, вивчивши матеріали кримінального провадження, суд вважає клопотання обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст.25 КПК України вбачається, що прокурор, слідчий зобов'язані в межах своєї компетенції вжити всіх передбачених законом заходів для встановлення події кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила.
Згідно ч.4 ст.38 КПК України орган досудового розслідування зобов'язаний застосовувати всі передбачені законом заходи для забезпечення ефективності досудового розслідування.
Згідно ч. 2 ст. 93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших дій, передбачених цим кодексом
Згідно зі ст. 223 КПК України підставами для проведення слідчої дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення її мети.
Так, відповідно до вимог ч.2 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді.
Крім того, сторона кримінального провадження в порядку, передбаченому главою 15 КПК України, має право під час досудового розслідування чи суду, згідно з положеннями ст.160 КПК України, звернутись до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.
Разом з тим, положеннями ч.2 ст.160 КПК України встановлені чіткі вимоги до змісту клопотання, з яким звертається сторона кримінального провадження до слідчого судді, при цьому в змісті клопотання, серед іншого повинно бути зазначено значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Відповідно до ч.1 п. 4 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю.
Відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону України Про інформацію конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень.
Згідно до ст. 505 ЦК України комерційною таємницею є інформація, яка є секретною у тому розумінні, що вона в цілому чи в певній формі та сукупності її складових є невідомою та не є легкодоступною для осіб, які звичайно мають справу з видом інформації, до якого вона належить, у зв'язку з цим має комерційну цінність та була предметом адекватних існуючим обставинам заходів щодо збереження її секретності, вжитих особою, яка законно контролює цю інформацію. Комерційною таємницею можуть бути відомості технічного, організаційного, комерційного, виробничого та іншого характеру, за винятком тих, які відповідно до закону не можуть бути віднесені до комерційної таємниці.
Так, матеріали та документи, про доступ до якої йдеться в клопотанні, відповідно до положень ст. 162 КПК України містять охоронювану законом таємницю, проте не є речами і документами, до яких заборонено доступ (ст. 161 КПК України).
Тому, з метою встановлення всіх обставин справи, а також враховуючи те, що дана інформація сама по собі, а також у сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, слід прийти до висновку про наявність підстав для тимчасового доступу до речей та документів, що знаходяться у володінні службових осіб Київської митниці ДФС України, а саме: документація яка подавалася з серпня 2015 року по поточний період 2017 року Благодійною організацією Благодійний фонд Врятуй і збережи (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 39880313, місцезнаходження: м.Бориспіль Київської області, вул. Шкіля, буд. 8) щодо митного оформлення вантажів з гуманітарною допомогою та виконання відповідних митних процедур, декларування вантажів гуманітарної допомоги, з подачею товаро-супровідних документів, які мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, тобто можуть мати значення речових доказів та необхідні для досягнення мети кримінального провадження.
Слідчий суддя враховує, що в іншому порядку органу досудового розслідування неможливо отримати оригіналів документів та матеріалів (речей), з приводу яких прокурор звернувся з клопотанням.
Термін дії ухвали слід визначити строком на один місяць з моменту її проголошення.
На підставі викладеного та беручи до уваги те, що запитувана інформація може допомогти у встановленні дійсних обставин вчинення кримінального правопорушення, а також має значення для встановлення істини по справі, клопотання підлягає задоволенню.
Оскільки ухвала не перешкоджає здійсненню права юридичної чи фізичної особи на підприємницьку діяльність, то відповідно вимог ст. 309 ч.1 п.10 КПК України дана ухвала оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 131, 132, 159-166 КПК України, слідчий суддя.
у х в а л и в :
Клопотання прокурора Бориспільської місцевої прокуратури Київської області юриста 2 класу Добривечір К.В. про надання тимчасового доступу до речей та документів, які знаходяться у володінні Київської митниці ДФС України за адресою: Київська область, м. Бориспіль, Міжнародний аеропорт Бориспіль за матеріалами досудового розслідування №42017111100000040 від 08.02.2017, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України - задовольнити.
Надати дозвіл прокурору Бориспільської місцевої прокуратури Київської області юристу 2 класу Добривечір К.В., прокурорам групи прокурорів або за її дорученням працівникам оперативного підрозділу - управління захисту економіки в Київській області ДЗЕ Національної поліції України на тимчасовий доступ до речей та документів, які знаходяться у володінні Київської митниці ДФС України за адресою: Київська область, м.Бориспіль, Міжнародний аеропорт Бориспіль з можливістю вилучення у службових осіб Київської митниці ДФС України оригіналів документів, які подавалися з серпня 2015 року по поточний період 2017 року Благодійною організацією Благодійний фонд Врятуй і збережи (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 39880313, місцезнаходження: м. Бориспіль Київської області, вул. Шкіля, буд. 8) щодо митного оформлення вантажів з гуманітарною допомогою та виконання відповідних митних процедур, декларування вантажів гуманітарної допомоги, з подачею товаро-супровідних документів.
Ухвала слідчого судді діє протягом одного місяця з дня її проголошення, тобто до 14.09.2017 року.
У разі невиконання ухвали слідчого судді відповідно до ст. 166 КПК України, слідчий суддя за клопотання слідчого має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою отримання необхідної інформації.
Ухвала суду окремому оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя С.М. Вознюк
Суд | Бориспільський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 14.08.2017 |
Оприлюднено | 17.08.2017 |
Номер документу | 68315115 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
Вознюк С. М.
Кримінальне
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
Вознюк С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні