Провадження номер 2/741/428/17
Єдиний унікальний номер 741/934/17
РІШЕННЯ
іменем України
21 липня 2017 року м. Носівка
Носівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого - судді Дикого В.М.,
з участю секретаря с/з Герасимчук Н.Ю.,
позивача ОСОБА_2,
представника позивача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Носівського районного суду Чернігівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Носівської об'єднаної територіальної громади в особі Носівської міської ради Чернігівської області про визнання права власності на фермерське господарство, як єдиний майновий комплекс,
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 подала до Носівського районного суду Чернігівської області позовну заяву до Носівської ОТГ в особі Носівської міської ради Чернігівської області про визнання права власності на фермерське господарство, як єдиний майновий комплекс. Свої вимоги позивач обґрунтовувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її чоловік ОСОБА_5. Після його смерті залишилося спадкове майно, яке складається з фермерського господарства АГРО-ШУСТ , розташованого в м. Носівка Чернігівської області по вул. Ройченка, 57. Позивач є спадкоємцем померлого першої черги за законом. Спадщину позивач прийняла, звернувшись до приватного нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. Позивач не має змоги отримати свідоцтво про право на спадщину на фермерське господарство, оскільки нотаріус відмовила їй у вчиненні нотаріальної дії, зазначивши, що статутом фермерського господарства не передбачено перехід прав після смерті засновника в нотаріальному порядку. Саме тому ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом про визнання за нею права власності на фермерське господарство АГРО-ШУСТ , як єдиний майновий комплекс, у порядку спадкування за законом після смерті чоловіка.
У судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити.
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_3 підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у змісті позову, просив їх задовольнити.
Представник відповідача Носівської ОТГ в особі Носівської міської ради Чернігівської області в судове засідання не з'явився. Представник відповідача направила до суду заяву, у якій не заперечувала проти задоволення позову ОСОБА_2 та просила справу розглянути без участі представника відповідача.
Вислухавши пояснення позивача, представника позивача, дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд робить нижченаведений висновок.
У судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_5, що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а. с. 3).
Після смерті ОСОБА_5 відкрилася спадщина, до якої входить фермерське господарство Агро-Шуст , номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: 10531020000000372, ідентифікаційний код юридичної особи: 37382681, місцезнаходження юридичної особи: 17100, Чернігівська обл., Носівський район, місто Носівка, вул. Ройченка, 57, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (а. с. 9).
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_5 за життя заповіту не складав, що підтверджується інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) (а. с. 24-25). Отже, спадкування після смерті ОСОБА_5 здійснюється за законом.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, його дружина та батьки.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 є дружиною померлого ОСОБА_5, що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу (а. с. 4). Отже, позивач є спадкоємцем першої черги за законом після смерті померлого чоловіка.
Із копії спадкової справи №3/2017 до майна померлого ОСОБА_5 убачається, що ОСОБА_2 прийняла спадщину, подавши до приватного нотаріуса заяву про прийняття спадщини. Діти спадкодавця ОСОБА_6, ОСОБА_7 відмовилися від прийняття спадщини на користь ОСОБА_2 (а. с. 26-59).
Статтею 23 Закону України "Про фермерське господарство" (далі - Закон) передбачено, що успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.
Фермерське господарство як цілісний майновий комплекс включає майно, передане до статутного капіталу, не розподільчий прибуток, майнові та інші зобов'язання (стаття 22 Закону).
Стаття 1 Закону визначає, що фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.
Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім'ї відповідно до закону та діє на основі Статуту.
ОСОБА_5 був єдиним засновником фермерського господарства. Статутний капітал для забезпечення фінансово-господарської діяльності складає 1000 грн., що підтверджується копією статуту Фермерського господарства Агро-Шуст (а. с. 5-8).
07 червня 2017 року приватний нотаріус Носівського районного нотаріального округу винесла постанову № 276/02-31 про відмову у вчиненні нотаріальної дії, якою відмовила ОСОБА_2 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на ФГ АГРО-ШУСТ , як єдиний майновий комплекс, тому що статутом фермерського господарства не передбачено перехід прав після смерті засновника в нотаріальному порядку.
Крім цього, нотаріус зазначила, що згідно з Інструкцією про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, спадкування майна фермерського господарства здійснюється з урахуванням вимог Закону України Про фермерське господарство . Відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону України Про фермерське господарство успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини здійснюється відповідно до закону, тому фермерське господарство повинно успадковуватися як єдиний майновий комплекс. На теперішній час не передбачений порядок реєстрації підприємств (цілісного майнового комплексу), як об'єкта нерухомості. Фермерське господарство пройшло державну реєстрацію як суб'єкт підприємницької діяльності, але воно немає державної реєстрації як об'єкт цивільно-правових відносин, та немає правовстановлювального документу як об'єкту нерухомості.
У Законі України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 15.05.2003 р. N 755-ІV зазначено, що у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи на підставі факту смерті фізичної особи-засновника (учасника) та відмови інших засновників (учасників) у прийнятті спадкоємця (спадкоємців) померлого до складу засновників, крім документів, які передбачені ч. 1 ст. 29 Закону України N 755-ІV, додатково подається нотаріально засвідчена копія свідоцтва про смерть фізичної особи, або відповідна довідка органу реєстрації актів громадянського стану чи судове рішення про оголошення громадянина померлим. Згідно роз'яснень Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 21.12.2005 р. N 11202 замість нотаріально посвідченої копії рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу, яким затверджено зміни до установчих документів, подається копія свідоцтва про право на спадщину за законом чи за заповітом.
Відсутність свідоцтва про право на спадщину за законом є перешкодою для проведення державної реєстрації з метою внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною засновника на підставі факту смерті фізичної особи. Після смерті свого чоловіка позивач не може переоформити фермерське господарство та внести зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Тому за захистом свого права на спадщину за законом позивач звернулася до суду.
Відповідно до ст. 191 ЦК України підприємство є єдиним майновим комплексом, що використовується для здійснення підприємницької діяльності. До складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом. Підприємство як єдиний майновий комплекс є нерухомістю. Підприємство або його частина можуть бути об'єктом купівлі-продажу, застави, оренди та інших правочинів, тобто є об'єктом цивільних прав.
У роз'ясненнях, що містяться в п. 9 постанови № 20 від 22.12.95 р. Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності" зазначено, що успадкування майна селянського (фермерського) господарства здійснюється за загальними правилами спадкового права.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
У пункті 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України визначено, що одним із способів захисту цивільних прав є визнання права.
Згідно з ч. 2 ст. 318 ЦК України усі суб'єкти права власності є рівними перед законом.
Відповідно до статті 41 Конституції України та п. 2 ч. 1 ст. 3, ст. 321 ЦК України ніхто не може бути позбавлений права власності чи обмежений у його здійсненні, крім випадків, встановлених Конституцією та законом.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Право засновника фермерського господарства є майновим правом, яке не є невід'ємним від фізичної особи (ст. 178 ЦК України), воно входить до складу спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_5 Ураховуючи, що позивач є спадкоємцем ОСОБА_5 першої черги за законом, прийняла спадщину після його смерті, суд робить висновок, що до неї мають перейти права засновника фермерського господарства Агро-Шуст .
Ураховуючи вищевикладені обставини та правові норми, суд робить висновок, що позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 174, 197, 208, 209, 212-215 ЦПК України, суд
РІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, як спадкоємцем за законом після смерті чоловіка ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, право власності на фермерське господарство АГРО-ШУСТ , як цілісний майновий комплекс, ідентифікаційний код юридичної особи 37382681, місцезнаходження юридичної особи: 17100, Чернігівська обл., Носівський район, місто Носівка, вул. Ройченка, 57, дата проведення державної реєстрації: 17.12.2010.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя В.М. Дикий
Суд | Носівський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 21.07.2017 |
Оприлюднено | 17.08.2017 |
Номер документу | 68323106 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Носівський районний суд Чернігівської області
Дикий В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні