ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"16" серпня 2017 р.Справа № 924/706/17
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Мухи М.Є., розглянувши матеріали
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Будсервіс СТ", м. Старокостянтинів Хмельницька область
до Вербородинської сільської ради, с. Вербородинці Старокостянтинівський район Хмельницька область
про стягнення 112 459,80 грн.
Представники сторін:
позивача: ОСОБА_1 директор товариства
відповідача: не з'явився
В судовому засіданні відповідно до ч.2 ст.85 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору: позивач звернувся із позовом до суду про стягнення із відповідача 112 459,80грн. заборгованості за виконані відповідно до умов договорів на поточний ремонт №7 від 21.06.17р. та №8 від 21.06.17р. роботи.
Представник позивача в судове засідання з'явився та позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився. У письмовому відзиві на позов від 15.08.17р. сільська рада проти позовних вимог заперечує та повідомляє, що на 13 сесії Вербородинської сільської ради від 09.06.2017р. рішенням сесії №2 "Про внесення змін до сільського бюджету на 2017 рік" було сплановано кошти на ремонт дороги ОСОБА_1 - Вербородинці 83,0 тис.грн, дороги по вул. 3агребельна с. Гнатки 32,0 тис.грн. Рішенням №3 даної сесії затверджено підрядником по виконанню робіт на цих дорогах ТОВ "Будсервіс СТ". 23 червня 2017 року всі роботи було виконано і складено відповідні акти прийому - здачі виконаних робіт, які були підписані та скріплені печатками обох сторін.
З приводу оплати виконаних робіт відповідач вказує, що платіжні доручення подаються до Управління Казначейської служби Старокостянтинівського району, яке після отримання резолюції голови Старокостянтинівської районної державної адміністрації, здійснює перерахунок цих коштів. Вербородинською сільською радою було подано такі платіжні доручення, однак перерахунок не був проведений, тому на думку відповідача, останній не несе зобов'язання з невиконання умов договору в частині оплати виконаних робіт. З огляду на зазначене в позові просить відмовити та розглядати справу без участі представника.
Розглядом матеріалів справи встановлено.
21.06.17р. між Вербородинською сільською радою (замовник) та ТОВ "Будсервіс СТ" (підрядник) укладено договори на поточний ремонт №7 відповідно до п.1.1 якого Замовник доручає, а Підрядник виконує власними та залученими силами і засобами поточний ремонт дороги комунальної власності Вербородинської сільської ради по вул. Загребельна с. Гнатки, здає об'єкт Замовнику в експлуатацію, ліквідовує недоробки та дефекти, що виникли з його вини і виявлені в ході приймання робіт і в гарантійні строки експлуатації об'єкта, та №8 відповідно до 1.1. якого Замовник доручає, а Підрядник виконує власними та залученими силами і засобами поточний ремонт дороги комунальної власності Вербородинської сільської ради ОСОБА_1 - Врбородинці, здає об'єкт Замовнику в експлуатацію, ліквідовує недоробки та дефекти, що виникли з його вини і виявлені в ході приймання робіт і в гарантійні строки експлуатації об'єкта.
Договірна ціна робіт, що доручені Підряднику по договору №7 складає 30009,83грн., по договору №8 - 82449,97грн. (п.2.2 договорів).
Відповідно до п.3.1 договорів роботи по предмету договорів в межах виділених коштів повинні розпочатись у 10 денний строк після передачі Підряднику проектної, кошторисної, дозвільної та іншої відповідної документації, будівельного майданчику і завершитись в строк до 01.07.2017р. (з правом дострокового виконання). Роботи вважаються виконаними після підписання акту виконаних робіт, або підтвердженні, як перехідні.
Замовник забезпечує фінансування робіт у відповідності з строками виконаних робіт, що обумовлені п.4.1. договорів. Кінцеві розрахунки за виконані роботи з Підрядником здійснюються на протязі 20 днів після підписання акту виконаних робіт. За роботи, виконані з недоробками і дефектами, виявленими при прийманні об'єкту в експлуатацію, виплата провадиться після їх усунення.
Замовник здійснює платежі за виконані роботи на підставі акту приймання виконаних робіт (форма КБ-2В) і довідки про вартість виконаних робіт та витрат (форма №3), складених у відповідності з положеннями чинних ВБН, підписаних уповноваженими представниками сторін (п.4 договорів).
Згідно п.9 договорів здавання-приймання робіт після закінчення будівництва об'єкта здійснюється у відповідності до чинного порядку, оформляється актом, підписання якого визначає момент передачі об'єкту у власність Замовника. В акті вказуються всі претензії до виконання робіт. Перелік документів, що оформляються при здаванні об'єкта в експлуатацію відповідає передбаченому будівельними нормами і правилами. З моменту підписання акту здавання об'єкта в експлуатацію Замовник відповідає за його збереження.
Відповідно до п.13.1 договори вступають в дію в день їх підписання сторонами і діють до повного виконання сторонами своїх зобов'язань.
Договори підписані представниками сторін та скріплені печатками підприємств.
На виконання умов договорів позивачем, згідно актів приймання - виконання будівельних робіт за червень 2017 року були виконані роботи на загальну суму 112 459,80грн.
Відповідачем вартість виконаних робіт не сплачена, у зв'язку із чим позивач звернувся із позовом до суду.
Дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, судом прийнято до уваги таке:
Відповідно до ч.2 п.1 ст.175 Господарського кодексу України, майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
З положень ст.509 ЦК України, ст.173 ГК України вбачається, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до ст.11 Цивільного кодексу України та ст.174 Господарського кодексу України, господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Нормами ст.627 ЦК України встановлено свободу договору, тобто відповідно до ст.6 цього Кодексу, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Як вбачається із матеріалів справи, за своєю правовою природою даний договір є договором підряду.
Згідно зі ст.837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Відповідно до ст.843 ЦК України у договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення. Якщо у договорі підряду не встановлено ціну роботи або способи її визначення, ціна встановлюється за рішенням суду на основі цін, що звичайно застосовуються за аналогічні роботи з урахуванням необхідних витрат, визначених сторонами. Ціна роботи у договорі підряду включає відшкодування витрат підрядника та плату за виконану ним роботу.
Частиною 1 ст.844 ЦК України передбачено, що ціна у договорі підряду може бути визначена у кошторисі.
Якщо робота виконується відповідно до кошторису, складеного підрядником, кошторис набирає чинності та стає частиною договору підряду з моменту підтвердження його замовником.
Статтею 853 ЦК України визначено обов'язок замовника прийняти роботу, виконану підрядником.
Зокрема, Замовник зобов'язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі.
Замовник, який прийняв роботу без перевірки, позбавляється права посилатися на недоліки роботи, які могли бути встановлені при звичайному способі її прийняття (явні недоліки).
Передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. (п.4 ст.882 ЦК України).
Приписами ст. 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ст.530 Цивільного кодексу України якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Судом встановлено, що на виконання договорів №7 та №8 від 21.06.17р. позивач виконав підрядні роботи по поточному ремонту дороги по вул. Загребельна с. Гнатки та поточний ремонт дороги комунальної власності Вербородинської сільської ради ОСОБА_1 - Врбородинці.
Однак, відповідачем не були виконанні умови договору щодо оплати проведених робіт, чим порушено права позивача та утворилась заборгованість в сумі 112 459,80 грн. Доказів про оплату зазначених коштів суду не подано.
Судом враховується, що позивачем в повному обсязі та без будь-яких зауважень виконано підрядні роботи на означену суму згідно актів приймання виконаних будівельних робіт за червень 2017 року та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат, в якому сторони погодили суму виконаних підрядних робіт. Вказані акт та довідка сторонами були підписані та скріплені їх печатками без зауважень та заперечень.
Позиція відповідача, викладена у відзиві на позов, щодо відсутності обов'язку по оплаті заборгованості судом оцінюється критично та до уваги не приймається, оскільки на час звернення із позовом до суду у позивача виникло право вимагати погашення боргу з огляду на п.4.2 укладеного договору, де саме сторони погодили обов'язок відповідача перерахувати кошти протягом 20 банківських днів з моменту підписання акту виконаних робіт.
Дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, суд прийшов до висновку, щодо задоволення позовних вимог в сумі 112 459,80 грн. за виконані підрядні роботи.
У відповідності до ст. 49 ГПК України витрати по оплаті судового збору підлягають покладенню на відповідача у зв'язку з задоволенням позову.
Керуючись ст.ст.1, 12, 32, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Будсервіс СТ", м. Старокостянтинів Хмельницька область до Вербородинської сільської ради, с. Вербородинці Старокостянтинівський район Хмельницька область про стягнення 112 459,80 грн. задовольнити.
Стягнути з Вербородинської сільської ради, с. Вербородинці Старокостянтинівський район Хмельницька область (код ЄДРПОУ 26092927) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Будсервіс СТ", АДРЕСА_1 (код ЄДРПОУ 40215896) - 112 459,80грн. (сто дванадцять тисяч чотириста п'ятдесят дев'ять гривень 80коп.) заборгованості та 1 686, 90грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят шість гривень 90коп.) судового збору.
Видати наказ.
Повний текст рішення складено 18.08.2017р.
Суддя М.Є. Муха
Віддрук. 2 прим. : 1 - до справи, 2- відповідачу (с.Вербородинці, Старокостянтинівський р-н, Хмельницька область).
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 16.08.2017 |
Оприлюднено | 19.08.2017 |
Номер документу | 68377714 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Муха М.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні