Рішення
від 14.08.2017 по справі 922/1961/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" серпня 2017 р.Справа № 922/1961/17

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Погорелової О.В

при секретарі судового засідання Федоровій К.О.

розглянувши справу

за позовом ФО ОСОБА_3, м. Харків до Товариства з обмеженою відповідальністю "АТЗТ "Агроспецпостач" м. Харків про зобов'язання надати статутні документи та фінансову звітність за участю представників сторін:

позивача - ОСОБА_2,

відповідача - не з'явився,

ВСТАНОВИВ:

У червні 2017 року до господарського суду Харківської області з позовом до ТОВ "АТЗТ Агроспецпостач" (далі - відповідач) звернулась ФО ОСОБА_3 (далі - позивач). У позові останній просить суд зобов'язати ТОВ "АТЗТ Агроспецпостач", код ЄДРПОУ 05381685, адреса реєстрації: 61030, м. Харків, в'їзд Староверещаківський 2-Й, буд. 1 надати копії документів товариства:

- всіх статутів товариства включаючи зміни і доповнення та чинну редакцію статуту;

- всіх протоколів загальних зборів учасників і інших органів;

- фінансову звітність товариства (баланс, звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів, звіт про власний капітал та примітки до звітів) починаючи з 28.11.2007 року та по сьогоднішній день;

- звіти директора про господарську діяльність товариства і результати цієї діяльності починаючи з 28.11.2007 та по сьогоднішній день;

- інформацію про всі грошові і майнові інвестиції (внески) у різні об'єкти, в тому числі інформацію про придбання та/або відчуження корпоративних прав (часток, акцій) включаючи копії відповідних договорів, угод і контрактів починаючи з 28.11.2007 по сьогоднішній день;

- інформацією про надання будь - яких позик, фінансових допомог включаючи копії відповідних угод, угод і контрактів з 28.11.2007 по сьогоднішній день;

- у разі проведення інвентаризації активів і зобов'язань товариства: інвентаризаційні описи, акти, протоколи інвентаризаційної комісії тощо;

- у разі проведення аудиторських перевірок діяльності товариства - висновки аудитора.

Ухвалою господарського суду від 14.06.2017 вказану позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі та розгляд справи призначено на 04.07.2017 о 10:15.

Ухвалою суду від 04.07.2017 розгляд справи був відкладений до 01.08.2017 до 11:20.

Ухвалою суду від 01.08.2017 строк розгляду спору було продовжено за межі встановлені ст.69 ГПК України та розгляд справи був відкладений до 14.08.2017 до 11:30.

11.08.2017 до суду від представника позивача надійшло клопотання (вх.№26018), в якому він просить суд долучити до матеріалів справи копію статуту стосовно відповідача по справі. Надані документи було долучено судом до матеріалів справи.

У судовому засіданні 14.08.2017 представник позивача підтримав позов у повному обсязі та просив суд його задовольнити.

Відповідач правом на участь представника у судовому засіданні не скористався, причину неявки не повідомив, витребуваних судом документів не надав. Про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить відмітка про направлення ухвали суду за адресою, вказаною у позовній заяві. Проте ухвала суду повернута без вручення адресатові з позначкою поштового відділення "закінченням терміну зберігання".

Як роз'яснив Вищий господарський суд України у Постанові Пленуму № 18 від 26 грудня 2011 року (з подальшими змінами та доповненнями) "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", розпочинаючи судовий розгляд, суддя має встановити, чи повідомлені про час і місце цього розгляду особи, які беруть участь у справі, але не з'явилися у засідання.

Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи, у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК. За змістом цих норм, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Судом перевірено адресу відповідача та згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходження відповідача - 61030, м. Харків, в'їзд Староверещаківський 2-й, 1 та саме на цю адресу судом надсилались процесуальні документи, а позивачем позовну заяву.

Згідно з частиною другою статті 4-3 ГПК України та статтею 33 ГПК України сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. При цьому, суд має створити належні умови всім учасникам судового процесу для виконання ними вказаного обов'язку по доведенню своєї правової позиції. Матеріали справи свідчать про те, що судом було створено всім учасникам судового процесу належні умови для доведення останніми своїх правових позицій, надання ними доказів, які, на їх думку, є достатніми для обґрунтування своїх вимог та заперечень та надано достатньо часу для підготовки до судового засідання тощо. Окрім того, судом було вжито всіх заходів, в межах визначених чинним законодавством повноважень, щодо всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.

У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору. На думку суду, обставини справи свідчать про наявність у ній матеріалів достатніх для розгляду справи по суті та ухвалення законного і обґрунтованого рішення.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_3 є учасником Товариства з обмеженою відповідальністю "АТЗТ Агроспецпостач", яке було зареєстроване в результаті перетворення з Акціонерного товариства закритого типу "Агроспецпостач".

28.11.2007 ОСОБА_3, стала власником пакету простих іменних акцій в кількості 15850 штук, номінальною вартістю 0,1 гривень, тобто до 1585 гривень, що становить 50% голосуючих акцій (а.с.37).

До 30.09.2011 керівником АТЗТ "Агроспецпостач" була ОСОБА_4, яка також на даний час є учасником товариства та набула 28.11.2007 пакет акцій до 1585 гривень, що становить 50% голосуючих акцій.

30.09.2011 керівником Товариства з обмеженою відповідальністю "АТЗТ Агроспецпостач" було призначено ОСОБА_5.

Як стверджує позивач, починаючи з 28.11.2007 за час існування АТЗТ "Агроспецпостач" та потім за час існування ТОВ "АТЗТ Агроспецпостач" позивача жодного разу не викликали на загальні збори товариства та не надавали жодної інформації стосовно діяльності товариства та його фінансового стану. Окрім того, дивіденди, які повинні виплачуватися один раз на рік, позивачу не виплачувалися.

01.03.2017 ОСОБА_3, через свого представника ОСОБА_6, звернулась до товариства з метою ознайомлення з його діяльністю з метою ознайомлення з його діяльністю для прийняття ефективної участі в управлінні товариством та відповідно до ст.88 Господарського кодексу України та ст.10 Закону України "Про господарські товариства", та просила надати можливість ознайомитись з документами товариства.

Однак вказаний лист підприємством так і не отримано, жодного зв'язку з керівництвом товариства не має, за юридичною адресою знайти адміністрацію товариства також не має можливості.

Аналогічний лист також було направлено керівникові ТОВ "АТЗТ Агроспецпостач" ОСОБА_5 на його реєстраційну адресу, однак лист також отримано не було, всі листи було повернено ПАТ "Укрпочта" з підстав закінчення встановленого строку зберігання.

З інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 17.03.2017 ОСОБА_3 дізналася, що нежитлові будівлі літ. "А-1" заг. пл. 331,8 кв.м., та нежитлові будівлі літ. "Б-1" заг. пл.16,6 кв.м., літ. "Д-1" заг. пл. 10,9 кв.м., літ "Е-1" заг. пл. 665,2 кв.м., літ. "Г-1" заг. пл. 686,3 кв. м., літ. "Ж-1" рампа заг. пл. 612,0 кв.м., що розташовані за адресою АДРЕСА_2, та які належали Акціонерному товариству закритого типу "Агроспецпостач", були відчужені товариством на підставі договору купівлі-продажу реєстраційний номер 1385 від 29.12.2008 року посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Жидельовою А.Ю. та договору дарування реєстраційний номер 2537 від 25.12.2009 року посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Жидельовою А.Ю. - ОСОБА_8.

Директору ТОВ "АТЗТ Агроспецпостач" ОСОБА_5 було направлено адвокатський запит від 05.05.2017 (№1525/05-01/17), в якому адвокат Єрьоменко А.В. просив керівника надати документи щодо відчуження нерухомого майна, протоколи про прийняття рішення загальними зборами на відчуження нежитлових приміщень, річну фінансову звітність підприємства за 2007, 2008 роки.

Однак, станом на час вирішення спору, вимоги акціонера відповідачем не виконані. Наведені обставини і стали підставою для звернення позивача до господарського суду за захистом свого порушеного корпоративного права.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 1 ГПК України, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Господарським судам підвідомчі справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи, пов'язаними із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності такої особи, крім трудових спорів (п.4 ст. 12 ГПК України).

Даний спір між сторонами є корпоративним, оскільки він виник між ТОВ "АТЗТ Агроспецпостач" та акціонером, з приводу реалізації останнім прав на управління господарським товариством.

Відповідно до ч. 1 ст. 167 ГК України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Поряд з цим, ст. 1 Закону України "Про господарські товариства" передбачено, що господарськими товариствами визнаються підприємства, установи, організації, створені на засадах угоди юридичними особами і громадянами шляхом об'єднання їх майна та підприємницької діяльності з метою одержання прибутку.

Згідно з ч. 1 ст. 88 ГК України учасники господарського товариства мають право брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами; брати участь у розподілі прибутку товариства та одержувати його частку (дивіденди); одержувати інформацію про товариство. На вимогу учасника товариство зобов'язане надати йому для ознайомлення річні баланси, звіти про фінансово-господарську діяльність товариства, протоколи ревізійної комісії, протоколи зборів органів управління товариства тощо; вийти в передбаченому установчими документами порядку зі складу товариства.

Статтею 116 Цивільного кодексу України передбачено, що учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом та законом, зокрема, одержувати інформацію про діяльність товариства.

Відповідно до п. "г" ч. 1 ст. 10 Закону України "Про господарські товариства" на вимогу учасника товариство зобов'язане надавати йому для ознайомлення річні баланси, звіти товариства про свою діяльність, протоколи зборів.

Стаття 48 Закону України "Про господарські товариства" встановлює право акціонерів на ознайомлення з протоколами засідань правління. Установчими документами господарських товариств може бути передбачено й інші відомості, які надаються господарським товариством на вимогу учасника (акціонера).

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 25 Закону України "Про акціонерні товариства" кожною простою акцією акціонерного товариства її власнику - акціонеру надається однакова сукупність прав, включаючи права на отримання інформації про господарську діяльність акціонерного товариства.

При цьому слід враховувати, що установчі документи господарського товариства не можуть обмежувати права учасників товариства на інформацію, що передбачені законодавством. На вимогу учасника товариство зобов'язане надавати копії чітко визначеного чинним законодавством переліку документів товариства.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 78 Закону України "Про акціонерні товариства" протягом 10 робочих днів з дня надходження письмової вимоги акціонера корпоративний секретар, а в разі його відсутності - виконавчий орган акціонерного товариства зобов'язаний надати цьому акціонеру завірені підписом уповноваженої особи товариства та печаткою товариства копії відповідних документів, визначених частиною першою цієї статті.

Згідно з ч. 1 ст. 78 Закону України "Про акціонерні товариства" акціонерне товариство забезпечує кожному акціонеру доступ до документів, визначених пунктами 1 - 3, 5 - 11, 13, 14, 16 і 17 частини першої статті 77 цього Закону.

Частиною 1 ст. 77 Закону України "Про акціонерні товариства" передбачено, що акціонерне товариство зобов'язане зберігати: 1) статут товариства, зміни до статуту, засновницький (установчий) договір; 2) положення про загальні збори, наглядову раду, виконавчий орган та ревізійну комісію, інші внутрішні положення товариства, що регулюють діяльність органів товариства, та зміни до них; 3) положення про кожну філію та кожне представництво товариства; 4) документи, що підтверджують права товариства на майно; 5) принципи (кодекс) корпоративного управління товариства; 6) протоколи загальних зборів; 7) матеріали, з якими акціонери мають (мали) можливість ознайомитися під час підготовки до загальних зборів; 8) протоколи засідань наглядової ради та колегіального виконавчого органу, накази і розпорядження голови колегіального та одноосібного виконавчого органу; 9) протоколи засідань ревізійної комісії, рішення ревізора товариства; 10) висновки ревізійної комісії (ревізора) та аудитора товариства; 11) річну фінансову звітність; 12) документи бухгалтерського обліку; 13) документи звітності, що подаються відповідним державним органам; 14) проспект емісії, свідоцтво про державну реєстрацію випуску акцій та інших цінних паперів товариства; 15) перелік афілійованих осіб товариства із зазначенням кількості, типу та/або класу належних їм акцій; 16) особливу інформацію про товариство згідно з вимогами законодавства; 17) інші документи, передбачені законодавством, статутом товариства, його внутрішніми положеннями, рішеннями загальних зборів, наглядової ради, виконавчого органу.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про інформацію" кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Згідно п. 24 Статуту ТОВ "АТЗТ Агроспецпостач", затвердженого Протоколом №1 установчих зборів Товариства від 01.07.2011 Розділ "Права Учасників", одним з прав, які належить учасникам товариства є доступ до інформації про діяльність Товариства.

Як вбачається з матеріалів справи, 03.03.2017 позивачем на адресу відповідача було направлено звернення з проханням, зокрема надати для ознайомлення звітні документи, річні баланси, протоколи зборів за весь час діяльності ТОВ "АТЗТ Агроспецпостач", а також адвокатський запит від 05.05.2017, однак, відповіді на вказані звернення та наведені документи для ознайомлення відповідач позивачу не надав.

У п. п. 2.33 Постанови №4 від 25.02.2016 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин" Пленум Вищого господарського суду України роз'яснив, що відповідно до положень статті 10 Закону України "Про господарські товариства" та статті 78 Закону України "Про акціонерні товариства" господарське товариство, якщо його установчими документами не передбачено інше, зобов'язане надавати на вимогу учасника (акціонера) лише документи звітного характеру (річні баланси, звіти про фінансово-господарську діяльність товариства, протоколи ревізійної комісії, протоколи зборів органів управління товариства) та інформацію, що міститься в установчих документах товариства, а не будь-яку інформацію щодо господарської діяльності товариства. Учасник (акціонер) товариства може вимагати надання інформації про діяльність товариства з дати, коли він набув статусу учасника (акціонера). Водночас закон не встановлює обмежень щодо періоду часу, за який учасник товариства має право отримувати інформацію. Чинним законодавством не передбачено обов'язку товариства надавати учаснику запитувану ним інформацію в письмовому вигляді (у вигляді ксерокопій), а лише встановлено обов'язок надавати учаснику товариства для ознайомлення визначену законом інформацію, з якої вже сам учасник має право робити виписки, фотографії, копії.

Крім цього, у п. 36 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами корпоративних спорів", визначено, що способом захисту права учасника господарського товариства на отримання інформації про діяльність товариства (пункт "г" частини першої статті 10 Закону про господарські товариства, стаття 116 ЦК, частина перша статті 88 ГК) є спонукання в судовому порядку до виконання товариством дій - надання відповідної інформації. Господарське товариство зобов'язане надавати учаснику (акціонеру) на його вимогу лише документи звітного характеру (річні баланси, звіти про фінансово-господарську діяльність товариства, протоколи ревізійної комісії, протоколи зборів органів управління товариства) та інформацію, що міститься в установчих документах товариства, а не будь-яку інформацію щодо господарської діяльності товариства, якщо інше не передбачено установчими документами товариства.

Отже, вказаними нормами законодавства передбачено право його акціонера на отримання інформації щодо діяльності останнього та встановлено обов'язок товариства надати своєму акціонеру для ознайомлення запитувану ним інформацію в межах закону.

Проте, статтею 78 Закону України "Про акціонерні товариства" не передбачено обов'язку товариства надавати акціонеру копії документів з інформацією про всі грошові і майнові інвестиції (внески) у різні об'єкти, в тому числі інформацію про придбання та/або відчуження корпоративних прав (часток, акцій), угод і контрактів; інформацію про надання будь - яких позик, фінансової допомоги, угод і контрактів; інвентаризаційні описи, акти, протоколи інвентаризаційної комісії тощо; висновки аудитора.

У відповідності до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Позивачем на надано суду доказів наявності у відповідача обов'язку, встановленого статутом товариства, його внутрішніми положеннями, рішеннями загальних зборів, наглядової ради або виконавчого органу, щодо надання акціонеру інформації про грошові і майнові інвестиції, про придбання та/або відчуження корпоративних прав та правочини товариства, висновки аудитора.

Відповідно до ст. 34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

За приписами статті 43 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Отже, підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають часткову задоволенню.

Враховуючи те, що вимоги позивача щодо надання документів, пов'язаних з діяльністю товариства, суд визнає частково обґрунтованими, а відповідач всупереч закону не надав відповідну інформацію учаснику товариства, що стало підставою для подання позову, суд вважає за необхідне відповідно до приписів частини другої статті 49 Господарського процесуального кодексу України покласти судові витрати на відповідача, оскільки спір виник внаслідок його неправильних дій.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст. ст. 1, 4, 12, 22, 33, 43, 44-49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "АТЗТ Агроспецпостач" (адреса реєстрації: 61030, м. Харків, в'їзд Староверещаківський 2-й, буд. 1, код ЄДРПОУ 05381685) надати ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, іден. номер НОМЕР_1) копії документів товариства:

- всіх статутів товариства включаючи зміни і доповнення та чинну редакцію статуту;

- всіх протоколів загальних зборів учасників і інших органів;

- фінансову звітність товариства (баланс, звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів, звіт про власний капітал та примітки до звітів) починаючи з 28.11.2007 року та по сьогоднішній день;

- звіти директора про господарську діяльність товариства і результати цієї діяльності починаючи з 28.11.2007 та по сьогоднішній день.

В решті позову відмовити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АТЗТ Агроспецпостач" (адреса реєстрації: 61030, м. Харків, в'їзд Староверещаківський 2-й, буд. 1, код ЄДРПОУ 05381685) на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, іден. номер НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 1600,00 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до статті 93 Господарського процесуального кодексу України, рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного господарського суду через господарський суд Харківської області протягом десяти днів з дня підписання повного рішення.

Повне рішення складено 18.08.2017 р.

Суддя О.В. Погорелова

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення14.08.2017
Оприлюднено19.08.2017
Номер документу68378050
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/1961/17

Рішення від 14.08.2017

Господарське

Господарський суд Харківської області

Погорелова О.В.

Ухвала від 01.08.2017

Господарське

Господарський суд Харківської області

Погорелова О.В.

Ухвала від 04.07.2017

Господарське

Господарський суд Харківської області

Погорелова О.В.

Ухвала від 14.06.2017

Господарське

Господарський суд Харківської області

Погорелова О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні