Ухвала
від 01.08.2017 по справі 761/26691/17
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 761/26691/17

Провадження № 1-кс/761/16861/2017

У Х В А Л А

Іменем України

01 серпня 2017 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , секретар ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , розглянувши клопотання прокурора відділу прокуратури м. Києва ОСОБА_4 про арешт майна в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32017100000000039 від 22 березня 2017 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 205; ч. 3 ст. 212 КК України,

ВСТАНОВИВ:

31 серпня 2017 року до Шевченківського районного суду м. Києва надійшло клопотання прокурора відділу прокуратури м. Києва ОСОБА_4 в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32017100000000039 від 22 березня 2017 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 205; ч. 3 ст. 212 КК України, про арешт майна, а саме: грошових коштів, що знаходяться на банківському рахунку ТОВ «А-ПОРТАЛ» (ЄДРПОУ 38679811) № НОМЕР_1 , відкритого в Акціонерному банку «Південний» (МФО 328209) за адресою: м. Одеса вул. Краснова буд. 6/1, заборонивши розпоряджатися ними, за винятком видаткових операцій по сплаті податків, зборів, інших обов`язкових платежів до державного бюджету. Крім того, зупинити видаткові операції з грошовими коштами, що надходять на адресу ТОВ «А-ПОРТАЛ» (ЄДРПОУ 38679811) на банківський рахунок № НОМЕР_1 та зупинити видаткові операції з коштами, які надійшли на адресу ТОВ «А-ПОРТАЛ» (ЄДРПОУ 38679811) та вже знаходяться на рахунку № НОМЕР_1 , за винятком видаткових операцій виключно з платежів до бюджетів всіх рівнів та державних цільових фондів, а також надавати дану інформацію про залишок коштів на зазначеному рахунку за запитом СУ ФР ГУ ДФС у м. Києві.

Клопотання мотивоване тим, що в провадженні другого відділу кримінальних розслідувань СУ ФР ГУ ДФС у м. Києві перебувають матеріали кримінального провадження № 32017100000000039 від 22 березня 2017 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 205; ч. 3 ст. 212 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що в квітні 2017 року, ОСОБА_5 , діючи як пособник невстановленим особам, з метою прикриття незаконної діяльності зареєстрував (перереєстрував) ряд суб`єктів господарської діяльності, у тому числі й ТОВ «А-ПОРТАЛ» (ЄДРПОУ 38679811).

Після державної реєстрації зазначеного суб`єкта підприємницької діяльності у відповідних державних органах влади, невстановлені слідством особи усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх протиправних дій, використовують реєстраційні, статутні документи, печатки та банківські рахунки ТОВ «А-ПОРТАЛ» з метою прикриття незаконної діяльності. При цьому, ТОВ «А-ПОРТАЛ» до ДПІ за місцем перебування на податковому обліку, податкову звітність не подавало.

Розрахунковий рахунок № НОМЕР_1 ТОВ «А-ПОРТАЛ» (ЄДРПОУ 38679811), відкритий в банківській установі Акціонерний банк «Південний» (МФО 328209) за адресою: м. Одеса вул. Краснова б. 6/1, використовуються як інструмент у незаконній схемі, реально діючі підприємства здійснюють перерахування безготівкових коштів за нібито отримані товари (роботи, послуги) у великих розмірах. У подальшому кошти, які надійшли за нібито придбані товари (роботи, послуги) учасниками злочинної схеми обготівковуються шляхом зняття готівки учасниками злочинної схеми у різних банківських установах розташованих на території м. Києва. Після обготівковування кошти у готівковій формі повертаються службовим особам підприємств, які здійснили таке перерахування, окрім вираховування певного відсотку за надані послуги.

У результаті чого, кошти, які перераховуються на рахунки задіяних у незаконній схемі підприємств та, в подальшому, обготівковуються, є предметом кримінального правопорушення та одержані внаслідок вчинення суспільно-небезпечного діяння.

Таким чином учасники вищевказаної незаконної схеми за допомогою підконтрольних суб`єктів господарювання здійснюють протиправну діяльність, направлену на надання послуг з мінімізації податкових зобов`язань підприємствам реального сектору економіки, а саме: надання неправомірної вигоди підприємствам щодо незаконного формування податкового кредиту з ПДВ, завищення валових витрат, обготівковування грошових коштів шляхом документального оформлення фінансово-господарських операцій з реалізації товарів (робіт, послуг). А підприємства реального сектору економіки, використовуючи вищезазначену схему, свідомо уникають від обов`язку сплати податків, що в свою чергу призводить до дефіциту бюджету та порушують статтю 67 Конституції України, відповідно до якої, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Враховуючи, що грошові кошти, незаконно перераховуються на рахунок ТОВ «А-ПОРТАЛ», яке створено невстановленими особами з метою прикриття незаконної діяльності, використовуючи документи до яких внесено завідомо неправдиві відомості, органи досудового слідства мають право та зобов`язані накласти арешт на майно вищевказаної юридичної особи з метою подальшого відшкодування завданої шкоди, по-друге, припинення продовжування злочинної діяльності, з метою здобуття доказів у провадженні та визнання арештованих коштів речовими доказами.

На даний банківський рахунок надходять грошові кошти набуті кримінально-протиправним шляхом. Зазначені кошти, що знаходяться на рахунках фактично використовуються на власний розсуд невстановленими особами і є джерелом погашення збитків завданих державі, внаслідок скоєння злочинів, що розслідуються по даному кримінальному провадженню.

Так, невстановлені особи, використовуючи підписані ОСОБА_5 статутні та реєстраційні документи ТОВ «А-ПОРТАЛ», відкрили в банківській установі рахунок та використовують наявні на них грошові кошти, які в подальшому стають предметом кримінальних правопорушень, в тому числі, під час ухилення від сплати податків підприємствами замовниками послуг мінімізації. Тобто, грошові кошти, які знаходяться на банківському рахунку ТОВ «А-ПОРТАЛ» одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення, а саме: підроблення документів, які подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи.

Згідно з положеннями ст. 59 Закону України «Про банки і банківську діяльність» від 07.12.2000 року, зупинення видаткових операцій за рахунками юридичних осіб здійснюється лише в разі накладення арешту; арешт на кошти юридичних осіб здійснюється за рішенням суду в порядку встановленому законом.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 167 КПК України вказане майне набуте в результаті вчинення вказаного кримінального правопорушення.

Необхідність накладення арешту на банківський рахунок ТОВ «А-ПОРТАЛ» зумовлюється тим, що не застосування цього заходу зумовить труднощі та перешкоджатиме встановленню істини у кримінальному провадженні № 32017100000000039.

Крім того, дані кошти одержані злочинним шляхом внаслідок вчинення кримінальних правопорушень. є доходами від них та є джерелом погашення збитків завданих державі, внаслідок вчинення кримінальних правопорушень.

Окрім того, у відповідності з нормами КПК України, на слідчого покладається обов`язок вжити всіх дієвих заходів щодо забезпечення можливого в майбутньому цивільного позову або забезпечення виконання вироку в частині конфіскації майна.

Враховуючи, що грошові кошти, які зараховуються на розрахунковий рахунок зазначеного підприємства з ознаками фіктивності, можуть перераховуватись на розрахункові рахунки інших юридичних осіб, що призведе до їх втрати і унеможливить встановлення причетних до злочину осіб, орган досудового розслідування, з метою відшкодування збитків, спричинених в результаті злочинних дій вищевказаних осіб вбачає підстави для арешту видаткової частини рахунку за виключенням податкових платежів до бюджетів усіх рівнів, банківського рахунку ТОВ «А-ПОРТАЛ» № НОМЕР_1 , відкритого в Акціонерному банку «Південний» (МФО 328209) за адресою: м. Одеса вул. Краснова б. 6/1.

Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав з мотивів наведених у ньому та просив задовольнити його.

Враховуючи те, що майно, на яке прокурор просить накласти арешт не було тимчасово вилучене, то розгляд клопотання в силу ч. 2 ст. 172 КПК України можливо здійснити без повідомлення власника майна.

Слідчий суддя, вивчивши клопотання про арешт майна та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, вислухавши пояснення прокурора, прийшов до висновку про відмову в задоволенні клопотання, виходячи з наступного.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.

Частиною 2 ст. 170 КПК України регламентовано, що арешт майна допускається з метою забезпечення: збереження речових доказів (п. 1); спеціальної конфіскації (п. 2); конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи (п. 3); відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди (п. 4).

Згідно з вимогами ч. 5 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна.

Частино 6 статті 170 КПК України визначено, що у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, фізичної чи юридичної особи, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями (бездіяльністю) підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, а також юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності обґрунтованого розміру цивільного позову у кримінальному провадженні, а так само обґрунтованого розміру неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, щодо якої здійснюється провадження.

Зі змісту клопотання та доданих до нього копій матеріалів кримінального провадження №32017100000000039 від 22 березня 2017 року вбачається, що досудове розслідування у ньому здійснюється за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 205; ч. 3 ст. 212 КК України.

При цьому, прокурор у клопотанні просить накласти арешт на грошові кошти, що знаходяться на банківському рахунку ТОВ «А-ПОРТАЛ» (ЄДРПОУ 38679811) № НОМЕР_1 , відкритого в Акціонерний банк «Південний» (МФО 328209) за адресою: м. Одеса вул. Краснова б. 6/1, з метою забезпечення виконання вироку в частині конфіскації майна та забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов).

Разом з тим, аналіз наданих в розпорядження слідчого судді матеріалів, свідчить про те, що прокурором не доведено правових підстав для арешту грошових коштів, можливість використання їх як доказу в кримінальному провадженні, в межах якого подано клопотання, а так само, розумність і співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження, та наслідки арешту майна для третіх осіб.

При цьому, прокурором в судовому засіданні не доведено та в матеріалах клопотання відсутні об`єктивні дані, що грошові кошти, на які необхідно накласти арешт, здобуті злочинним шляхом та можуть бути використані як доказ в даному кримінальному провадженні.

Окрім того, в розпорядження слідчого судді не надано доказів на підтвердження сум грошових коштів на рахунках ТОВ «А-ПОРТАЛ», на які просить накласти арешт прокурор, а так само, про розмір збитків, заподіяних ТОВ «А-ПОРТАЛ» за результатами своєї господарської діяльності, що свідчить про недоведеність прокурором співрозмірності обмеження права власності завданням кримінального провадження.

Так само, в кримінальному провадженні № 32017100000000039 від 22 березня 2017 року нікому зі службових осіб ТОВ «А-ПОРТАЛ» не повідомлено про підозру та саме товариство не має та в силу положень КПК України не може мати статусу юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження.

Таким чином, прокурор не обґрунтував сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що майно, на яке необхідно накласти арешт, є доказом злочину, підлягає конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, у юридичної особи та може бути забезпеченням цивільного позову.

З урахуванням наведеного, слідчий суддя прийшов до висновку, що прокурором не доведено підстави і мету відповідно до положень ст. 170 КК України для накладення арешту на грошові кошти на рахунку ТОВ «А-ПОРТАЛ».

Приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи правову кваліфікацію кримінальних правопорушень, за фактами вчинення яких розслідується кримінальне провадження та в межах якого подано дане клопотання, а також необґрунтованість та недоведеність необхідності застосування даного заходу забезпечення кримінального провадження, слідчий суддя не знаходить правових підстав для задоволення вказаного клопотання.

Керуючись вимогами ст. ст. 131, 132, 170-173, 309, 395 КПК України, слідчий суддя

УХВАЛИВ:

Відмовити прокурору відділу прокуратури м. Києва ОСОБА_4 в задоволенні клопотання в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32017100000000039 від 22 березня 2017 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 205; ч. 3 ст. 212 КК України, про накладення арешту на грошові кошти на банківському рахунку ТОВ «А-ПОРТАЛ» (ЄДРПОУ 38679811) № НОМЕР_1 , відкритому в Акціонерному банку «Південний» (МФО 328209) за адресою: м. Одеса вул. Краснова б. 6/1.

На ухвалу слідчого судді безпосередньо до Апеляційного суду м. Києва протягом п`яти днів з дня її оголошення може бути подана апеляційна скарга. Якщо ухвалу суду постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.

Слідчий суддя

СудШевченківський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення01.08.2017
Оприлюднено07.03.2023
Номер документу68384978
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —761/26691/17

Ухвала від 01.08.2017

Кримінальне

Шевченківський районний суд міста Києва

Голуб О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні