Рішення
від 15.08.2017 по справі 909/631/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 серпня 2017 р. Справа № 909/631/17

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Гриняк Б.П. , секретар судового засідання Михайлюк А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради , вул. Грушевського , 21 , м. Івано-Франківськ, 76004

до відповідача: Івано-Франківської обласної організації політичних спецпоселенців сталінських репресій , вул. Гаркуші ,38 , м. Івано-Франківськ ,76018

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача : Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради , вул. Л. Курбаса, 2, м. Івано-Франківськ, 76018.

про : звільнення нежитлових приміщень загальною площею 51,4 кв.м. розташованих в підвалі будинку за адресою : м. Івано-Франківськ , вул. Гетьмана Мазепи ,12 , та повернення їх позивачу по Акту приймання - передачі

за участю:

Від позивача: ОСОБА_1 (довіреність № 2312/01-20/14в від 30.12.2016р. ) - представник;

Від третьої особи: ОСОБА_2 ( довіреність № 14/34-3/02 від 17.01.2017р.) - представник;

Від відповідача представники не з'явилися;

ВСТАНОВИВ: Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради звернувся до господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Івано-Франківської обласної організації політичних спецпоселенців сталінських репресій про звільнення нежитлових приміщень загальною площею 51,4 кв.м. розташованих в підвалі будинку за адресою : м. Івано-Франківськ , вул. Гетьмана Мазепи ,12 , та повернення їх позивачу по Акту приймання - передачі.

Ухвалою від 26.07.2017 р. суд залучив до участі у справі в якості третьої особи , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги з підстав викладених у позовній заяві, просить суд позов задовольнити.

В обґрунтування заявлених позовних вимог, вказує на порушення відповідачем умов Договору оренди нежитлових приміщень №ДО-2502 від 28.12.2004р. щодо повернення орендованого приміщення згідно Акту приймання-передачі, після припинення строку дії договору.

Представник Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради в судовому засіданні підтримав позовні вимоги з підстав викладених у письмовому поясненні (вх. №12689/17 від 11.08.2017 р. ), просить суд позов задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, причини неявки суду не повідомив, відзиву на позов суду не подав.

Відповідно до ч.3 ст.22 ГПК України сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходи до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.

Згідно з п.3.9.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України 26.12.2011 N 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" з наступними змінами, у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Оскільки явка у судове засідання представників сторін - це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.

За таких обставин, справа, згідно зі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, розглядається за наявними у ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи , вислухавши представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються вимоги, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, суд вважає за правильне взяти до уваги наступне.

28.12.2004 р. між Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради (орендодавець за договором / позивач по справі) та Івано-Франківською обласною організацією політичних спецпоселенців сталінських репресій ( орендар за договором/ відповідач по справі) укладено Договір №ДО-2502 оренди нежитлових приміщень площею 24,0 кв.м. , розташованих в підвалі будинку за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Гетьмана Мазепи, 12 для використання під господарські цілі організації.

Факт передачі приміщень від орендодавця орендареві підвереджується Актом приймання-передачі від 28.12.2004 р.

Додатковою угодою №УО-2512-15 від 21.03.2016 р. до Договору оренди Договір №ДО-2502 від 28.12.2004 р. збільшено площу орендованих приміщень до 51,4 кв.м. та продовжено термін дії Договору до 31.12.2016 року.

Листом вх. № 664/34.2-02/20 від 14.11.2016 р. Івано-Франківська обласна організація політичних спецпоселенців сталінських репресій звернулась до міського голови м. Івано-Франківська з проханням продовжити термін дії договору оренди на 2 роки 11 місяців.

Одночасно, від мешканців будинку №12 по вул. Гетьмана Мазепи, надійшов лист із скаргами на незадовільний стан орендованих Івано-Франківською обласною організацією політичних спецпоселенців сталінських репресій нежитлових приміщень.

Зокрема, 28.10.2016 р. посадовими особами Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради здійснювалось обстеження нежитлових приміщень за адресою вул. Гетьмана Мазепи, 12 , за наслідками якого складено Акт, в якому зафіксовано , що на момент проведення обстеження орендовані приміщення були зачинені, не зважаючи на усне та письмове повідомлення орендаря про проведення перевірки, а також те, що візуальних ознак щодо використання приміщення відповідачем не виявлено.

При розгляді питання про продовження терміну дії Договору оренди нежитлових приміщень № ДО-2502 від 28.12.2004 р. Івано-Франківською міською радою прийнято рішення №60-11 від 15.03.2017 р. ( п.13) , згідно якого орендарю відмовлено в продовженні терміну дії зазначеного Договору оренди.

Листом №381/01-15/20-в від 27.03.2017 р. Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради повідомив відповідача про припинення Договору №ДО-2502 оренди нежитлових приміщень та необхідність звільнення спірних нежитлових приміщень комунальної власності.

Відповідно до п. 1 ст. 785 Цивільного кодексу України, п. 2.4 Договору , а також п. 5.4 та п. 5.4.6 " Положення про оренду об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Івано-Франківська", затвердженого рішенням Івано-Франківської міської ради від 27.04.2007 р., у разі припинення Договору орендар зобов'язаний звільнити та передати актом приймання-передачі орендодавцеві нежитлові приміщення.

Листом №381/01-15/20-в від 13.04..2017 р. орендаря повторно повідомлено , що Договір припинено у зв'язку із закінченням строку, на який його укладено, та проінформовано про необхідність звільнення та повернення орендодавцеві орендовані приміщення за Актом приймання-передачі не пізніше як протягом 20-ти календарних днів із припинення дії Договору.

Натомість відповідач орендоване ним приміщення у добровільному порядку відповідно до акту прийому-передач позивачу не повернув.

Згідно ст.11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

У відповідності із ст.173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до ч.1, 2 ст.283 Господарського кодексу України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або цілісний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ).

Згідно із абз.3 ч.3 вказаної статті, одним із об'єктів оренди є нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення).

Як вбачається із наявних матеріалів справи, 28.12.2004 р. між Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради та Івано-Франківською обласною організацією політичних спецпоселенців сталінських репресій укладено Договір №ДО-2502 оренди нежитлових приміщень площею 24,0 кв.м. , розташованих в підвалі будинку за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Гетьмана Мазепи, 12 з для використання під господарські цілі організації.

Відповідно до статті 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" термін договору оренди визначається за погодженням сторін.

Частиною 2 ст.26 Закону України „Про оренду державного та комунального майна передбачено, що договір оренди припиняється у разі, зокрема: закінчення строку, на який його було укладено. Аналогічна норма закріплена і в ч.2 статті 291 ГК України та п. 10.6 договору оренди майна (нерухомого або іншого), що належить до комунальної власності від 26.12.2012р.

15.03.2017 р. Івано-Франківською радою прийнято рішення №60-11 (п.13) , згідно з яким Івано-Франківській обласній організації політичних спецпоселенців сталінських репресій відмовлено в продовженні терміну дії Договору оренди нежитлових приміщень №ДО-2502 від 28.12.2004 року.

Відповідно до умов Договору та на підставі п. 5.4.2 " Положення про оренду об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Івано-Франківська" , днем припинення договору оренди є день закінчення терміну дії договору оренди, якщо сторонами не вирішено питання щодо продовження терміну дії договору оренди на новий строк. Тому , договір оренди припинив свою дію 31.12.2016 року.

Частиною 1 статті 785 ЦК України встановлено, що у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана з урахуванням нормального зносу або у стані, обумовленому у договорі.

Згідно ч.1 ст.27 Закону України „Про оренду державного та комунального майна у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.

Пунктом 2.4 Договору визначено, що після закінчення дії цього Договору , у тому числі у разі його припинення у зв'язку із відмовою орендаря від Договору в порядку ст. 782 ЦК України, або у випадку іншого розірвання , включаючи розірвання Договору внаслідок істотної зміни обставин ( ст. 652 ЦК України) , набрання законної сили рішенням суду про визнання цього Договору недійсним , неукладеним або про застосування наслідків нікчемної угоди, орендар повертає орендодавцеві приміщення у погоджений сторонами термін, але не пізніше як протягом 20-ти календарних днів із дня припинення дії договору , в тому числі , у разі недосягнення сторонами цього договору угоди щодо строків повернення приміщення.

Згідно п. 4.3.12 Договору оренди від 28.12.2004 р. у випадку , передбаченому п. 2.4 цього Договору, на орендаря покладено обов'язок повернути орендоване майно у належному стані, не гіршому ніж на момент передачі його в оренду, з врахуванням нормального фізичного зносу.

Приписами ст. 629 ЦК України визначено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 525, 526 ЦК України, ст. 193 ГК України зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається.

Невиконання зобов'язання, або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) стаття 610 ЦК України визначає як порушення зобов'язання.

Судом встановлено, що листами №381/01-15/20-в від 27.03.2017 р. та №381/01-15/20-в від 13.04.2017 р. відповідача повідомлено про необхідність звільнення орендованого приміщення та передачі його по Акту приймання-передачі, проте останній не повернув спірне приміщення після припинення дії Договору оренди нежитлових приміщень від 28.12.2004р.. Будь-яких належних та допустимих доказів на спростування вказаного в матеріали справи не подано.

Згідно частини 1 статті 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.

Статтями 33, 34 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу; господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до частини 1 статті 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Судом також приймаються до уваги вимоги п.9 п.9.10 постанови Пленуму Вищого господарського суду України „Про судове рішення №6 від 23.03.2012р., відповідно до яких у резолютивній частині рішення має бути остаточна відповідь щодо усіх вимог, які були предметом судового розгляду. При цьому, господарські суди повинні зазначати у рішенні про вчинення певних дій або про припинення певних дій відповідний припис, наприклад: „Такому-то звільнити таке-то приміщення (із зазначенням його найменування, місцезнаходження згідно із поштовою адресою, площі).

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги правомірними та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно ст.49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача у зв'язку із задоволенням позову.

Керуючись ст. 33, 34, 43, 49, 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити позов Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради звернувся до Івано-Франківської обласної організації політичних спецпоселенців сталінських репресій про звільнення нежитлових приміщень загальною площею 51,4 кв.м. розташованих в підвалі будинку за адресою : м. Івано-Франківськ , вул. Гетьмана Мазепи ,12 , та повернення їх позивачу по акту приймання - передачі.

Івано-Франківській обласній організації політичних спецпоселенців сталінських репресій , вул. Гаркуші , 38, м. Івано-Франківськ ,76018, ( код ЄДРПОУ 25952546) звільнити нежитлові приміщень загальною площею 51,4 кв.м. розташовані в підвалі будинку за адресою : м. Івано-Франківськ , вул. Гетьмана Мазепи ,12 , та повернути їх Виконавчому комітету Івано-Франківської міської ради , вул. Грушевського , 21 , м. Івано-Франківськ, 76004, ( код ЄДРПОУ 04054346) по Акту приймання - передачі.

Стягнути з Івано-Франківської обласної організації політичних спецпоселенців сталінських репресій , вул. Гаркуші , 38 , м. Івано-Франківськ ,76018, ( код ЄДРПОУ 25952546) на користь Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради , вул. Грушевського , 21 , м. Івано-Франківськ, 76004, ( код ЄДРПОУ 04054346) 1600,00 грн. ( одну тисячу шістсот гривень ) - судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 21.08.17

Суддя Гриняк Б.П.

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення15.08.2017
Оприлюднено23.08.2017
Номер документу68424503
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —909/631/17

Рішення від 15.08.2017

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Гриняк Б.П.

Ухвала від 25.07.2017

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Гриняк Б.П.

Ухвала від 05.07.2017

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Гриняк Б.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні