Рішення
від 29.05.2007 по справі 13/150-07
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

13/150-07

  

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

29.05.07           Справа № 13/150-07.

Господарський суд Сумської області , у складі судді Левченко П.І., розглянувши матеріали справи

за позовом Сумської обласної ради професійних спілок , м. Суми

до першого відповідача : Закритого акціонерного товариства „Страхова компанія „Стразовий капітал” , м. Київ

до другого відповідача : Товариства з обмеженою відповідальністю  „ПрофАльянс” , м. Суми

третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів : Закритого акціонерного товариства  „ДВ Система” , м. Київ

про визнання недійсним договору

                                                                                                         

За участю представників сторін :

від позивача : не з'явився

від  першого відповідача :  Костусик О. А.

від другого відповідача : не з'явився

від третьої особи : Костусик О.А.        

                    

        Суть спору :   позивач просить визнати недійсним договір  № 1 купівлі-продажу  адміністративної будівлі загальною площею 1741,8 кв.м. , яка  знаходиться в м. Суми по вул. Петропавлівський , 61, укладений 23 жовтня  2003 року між відповідачами у даній справі. Позов подано позивачем , керуючись ст.ст. 50,59 ЦК України ( 1963 року ), ст.ст. 2,12,38,49,64 ГПК України , тобто, позивач вважає, що договір укладено другим відповідачем всупереч з встановленими цілями його діяльності .

Перший відповідач у своєму відзиві на позов  заперечує проти позову, оскільки оспорюваний позивачем договір купівлі-продажу  не порушує права та законні інтереси позивача, а тому він не має права на такий позов і його позовні вимоги не підлягають задоволенню. Позивач передав будинок в м. Суми по вул. Петропавлівський , 61 першому відповідачеві у власність. Власником цього майна на час укладення  договору купівлі-продажу був другий відповідач, який правомірно, користуючись своїм правом власності уклав  договір купівлі-продажу свого майна з першим відповідачем.

22.02.2007 року перший відповідач продав вищезгадану будівлю ЗАТ „ДВ Система” , а тому суд за клопотанням першого відповідача  залучив  це товариство як власника будівлі до участі у даній справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору , на стороні відповідачів .

Третя особа у своїх письмових поясненнях також зазначає, що оспарюваний позивачем договір не порушує права та законні інтереси позивача. Будівля була продана 20.10.2003 року її власником  - ТОВ „ Проф Альянс” першому відповідачеві – ЗАТ „ Страхова компанія „Страховий капітал” і договір купівлі-продажу  від 20.10.2003 року відповідає  законодавству України та свідчить про законність володіння  будівлею першим відповідачем на протязі 3 років і 4 місяців. Відповідно до договору купівлі-продажу від 22.02.2007 року будівля була продана  першим відповідачем третій особі  - ЗАТ „ ДС Система” , яке не цей час є законним власником  будівлі, добросовісним набувачем.

Третя особа  просить суд  відмовити позивачеві в задоволенні його позовних вимог. До письмових  пояснень додано копію договору купівлі-продажу  від 22.02.2007 року .

Представник першого відповідача подала суду  для долучення до матеріалів справи  копію довідки  Головного управління статистики у Сумській області  віл 25.05.2007 року  № 04/2-08-2560 про те, що станом  на 24.05.2007 року  в ЄДРПОУ значиться  ТОВ „ Проф Альянс” , ідентифікацій код 32602539, юридична особа , адреса – 40030, м. Суми, пл. Незалежності , 3.

Позивач  29.05.2007 року подав до канцелярії  суду клопотання  від 25.05.2007 року № 01-133 про відкладення розгляду  справи в зв'язку з  перебуванням у відрядження  голови ради професійних спілок і юриста  29.05.2007 року. До клопотання  не додано жодного  документу, який  би підтверджував перебування у відрядженні  голови ради профспілок і юриста.

       Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення  представника  першого відповідача та третьої особи , господарський суд встановив :

       Клопотання  позивача про відкладення розгляду  справи не підлягає задоволенню , оскільки суд у своїй  ухвалі від  14.05.2007 року не визнав явку представників сторін та третьої особи  обов'язковою,  а тому нез'явлення представника позивача не перешкоджає  розгляду  справи та вирішення  спору, про що суд попереджав  сторони у примітці до ухвали від  14.05.2007 року № 13/150-07.Тому , підстави для відкладення  розгляду даної справи відсутні.

       Позивач 19.03.2007 року звернувся до суду з позовною заявою  про визнання  недійсним договору №1  купівлі-продажу  адміністративної будівлі  площею 1 741,8 кв.м. в м. Суми по вул. Петропавлівський , 61,  укладеного 20.10.2003 року між відповідачами у даній справі. Позивач вважає , що оскільки  ТОВ „Проф Альянс” створено для організації і ведення  господарської діяльності  позивача, а реалізація адмінбудівлі відбулася  одразу після внесення її до статутного фонду , то це не  відповідає статутним завданням та меті створення  ТОВ „ Проф Альянс” , а тому  договір купівлі-продажу  № 1 від 23.10.2003 року має бути  визнаний недійсним згідно ст.ст. 50,59 ЦК України ( 1963 року ).

        Суд не може погодитися з такими позовними вимогами  позивача, не вважає їх правомірними та обґрунтованими.

        Позивач не довів суду, що укладенням оспарюваного договору відповідачі порушили права та охоронювані законом інтереси позивача.

         В якості одного з засновників  позивач створив ТОВ „ Проф Альянс” . Повноважний представник позивача – голова обласної ради професійних спілок Житняк В.М. підписав 07.10.2003 року  Установчий договір про створення  та діяльність  ТОВ „ Проф Альянс”, яким передбачено, що позивач передає товариству у власність будинок № 61 у м. Суми по вул. Петропавлівський  в якості внеску до Статутного фонду  ТОВ „ Проф Альянс” ( а.с. 52).

        07.10.2003 року голова Сумської  обласної ради професійних спілок від імені  Сумської обласної ради професійних спілок підписав акт приймання-передавання будинку № 61  по вул. Петропавлівський  в м. Суми у власність ТОВ „ Проф Альянс” як внесок до статутного фонду ( а.с. 65).

         Ніяких порушень прав позивача зі сторони ТОВ „Проф Альянс” , яке отримало від позивача в особі його  повноважного представника ( голови Сумської обласної ради професійних спілок) будинок № 61  по вул. Петропавлівський  в м. Суми у власність в якості майнового внеску  до статутного фонду не було. Акт  приймання-передавання будинку від 07.10.2003 року не  визнаний судом недійсним. Провадження у справі № 13/106-05 в цій частині позовних вимог позивача було припинено постановою Харківського апеляційного  господарського суду від 15.11.2006 року у справі № 13/106-05 ( а.с. 62) Таким чином відчуження згаданої будівлі зі своєї власності здійснено самим позивачем 07.10.2003 року  і якщо й були при цьому порушені права та законні інтереси позивача, то вони  порушені самим позивачем в особі його голови.

       У відповідності за ст.12 Закону України  „ Про господарські товариства” та ст.25 Закону України „ Про власність” господарське товариство є  власником майна , у тому числі , яке було передано йому  засновниками та учасниками , а учасник є лише держателем корпоративних прав такого господарського товариства.

       Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України „ Про власність”, власник  за своїм розсудом володіє, користується та розпоряджається  майном , яке йому належить.

        Власником майна на час укладення спірного договору  був відповідач (ТОВ „Проф Альянс”) і він цілком правомірно уклав договір купівлі-продажу №1 адмінбудівлі від  23.10.2003 року  з першим відповідачем . Позивач на той час володів лише правами учасника господарського товариства, передбаченими ст. 10 Закону України  „ Про господарські товариства”

       Таким чином , оспорюваний позивачем договір купівлі-продажу адмінбудівлі від 2310.2003 року не порушує права та законні інтереси позивача. Позивач на той час вже не мав у своїй власності  тієї будівлі , яку ще 07.10.2003 року  передав у власність другого відповідача.

        Визнання  недійсними 15.11.2006 року статуту та установчого договору  ТОВ „ Проф Альянс” , визнання недійсною державної реєстрації ТОВ „ Проф Альянс” і покладення на позивача та ТОВ „ Екополюс” обов'язку щодо ліквідації ТОВ « Проф Альянс» не є підставою для визнання договору купівлі-продажу №1 адмінбудівлі від 23.10.2003 року недійсним.

         Відповідно до п. 5 ст. 111 ЦК України ( 2003 року )  юридична особа  є ліквідованою з дня внесення  до Єдиного державного реєстру  запису щодо її припинення. Згідно ст. 110 ЦК України юридичним наслідком визнання  недійсною державної реєстрації підприємства на підставі визнання його установчих документів недійсними є здійснення ліквідаційної процедури , під час якої вирішуються  питання про задоволення  вимог кредиторів .

         Згідно ст.36 Закону України „ Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців” дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення  державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації є датою державної реєстрації припинення юридичної особи. Таким чином , сам факт недійсності  державної реєстрації підприємства не спричиняє недійсності всіх угод , укладених з моменту його державної реєстрації і до моменту виключення  з державного реєстру .

       На даний час ТОВ „ Проф Альянс” не ліквідовано, запис щодо його припинення в державний реєстр не внесено, що підтверджується  довідкою Головного управління  статистики у Сумській області  від 25.05.2007 року № 04/2-08-2560.

      В якості підстави для визнання  договору недійсним позивач  посилається на невідповідність оспарюваного договору  статутним завданням та меті створення ТОВ „ Проф Альянс”. При цьому в обґрунтування  своїх вимог щодо визнання  договору недійсним на підставі ст. 50 ЦК УРСР ( 1963 року )  позивач посилається на те , що укладення  договору купівлі-продажу  відбулось  одразу після  створення  ТОВ „ Проф Альянс”, а також на те , що товариство створене для організації і ведення  господарської діяльності  позивача .

        Суд не може погодитися  з таким обґрунтуванням  позивача його позовних вимог. Згідно п. 3.1 розділу 3 Статуту ТОВ „ Проф Альянс” , товариство створюється  з метою задоволення  потреб підприємств, установ, організацій та фізичних осіб в його послугах ( роботах, товарах) та реалізації на основі отриманого прибутку інтересів учасників товариства. Предметом діяльності товариства у п. 3.2 Статуту визначено дуже широкий спектр видів діяльності. Пункт 2.4 Статуту не обмежує товариство в правах щодо укладення в установленому  порядку будь-яких угод .

       Недійсною на підставі статті 50 ЦК УРСР (1963 року) може бути визнана лише така угода що прямо суперечить  цілям юридичної особи ,  зазначеним у законі, що регулює її діяльність, або в установчих документах .

       Позивачем не надано жодного доказу того, що в результаті  дії по укладенню оспарюваного договору  ТОВ „ Проф Альянс” втратило можливість здійснювати свою діяльність , що укладення оспарюваного договору суперечить встановленим Статутом товариства цілям (меті) діяльності товариства .

        За таких обставин, позовні вимоги позивача є безпідставними, необґрунтованими і не підлягають задоволенню. Оспарюваний позивачем договір , укладений між відповідачами стосовно  відчуження  другим відповідачем першому відповідачеві  власного майна  (будівлі) не порушує прав та законних інтересів позивача, який на той час вже не був власником того майна і на даний час не є його власником .Належним власником будівлі № 61 по вул. Петропавлівський  в м. Суми на даний час є ЗАТ „ ДВ Система” (м. Київ) , яке придбало цю будівлю згідно нотаріально посвідченого договору від 22.02.2007 року , укладеного з першим відповідачем у даній справі ( а.с. 109,110).

       Згідно ст.ст. 44, 49 ГПК України судові витрати покладаються  на позивача .

       На підставі вищевикладеного , керуючись ст.50 ЦК УРСР ( 1963 року ) , ст.ст. 110, 111, 204, 328 ЦК України  , ст.4 Закону України „Про власність” , ст.ст. 10,12 Закону України „ Про господарські товариства” , ст.ст. 1, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд  -

                                                  В И Р І Ш И В :

1.          В задоволенні позову відмовити повністю.

2.          Копію рішення надіслати сторонам та третій особі у даній справі.

Повний текст рішення підписано суддею  01.06.2007  року .

          

СудГосподарський суд Сумської області
Дата ухвалення рішення29.05.2007
Оприлюднено28.08.2007
Номер документу684671
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —13/150-07

Ухвала від 09.11.2007

Господарське

Вищий господарський суд України

Харченко В.М.

Постанова від 13.09.2007

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Шевель О.В.

Ухвала від 22.05.2007

Господарське

Господарський суд Одеської області

Панченко О.Л.

Рішення від 29.05.2007

Господарське

Господарський суд Сумської області

Лиховид Б.І.

Ухвала від 14.05.2007

Господарське

Господарський суд Сумської області

Лиховид Б.І.

Постанова від 17.04.2007

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Тісецький С.С.

Ухвала від 05.04.2007

Господарське

Господарський суд Сумської області

Лиховид Б.І.

Ухвала від 21.03.2007

Господарське

Господарський суд Сумської області

Лиховид Б.І.

Ухвала від 15.03.2007

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Тісецький С.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні