Рішення
від 21.08.2017 по справі 918/487/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33013, м. Рівне, вул. Набережна, 26А

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" серпня 2017 р. Справа № 918/487/17

Господарський суд Рівненської області в складі головуючого судді Політики Н.А. , при секретарі судового засідання Фаєвській Л.Ю. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали справи за позовом ОСОБА_1

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінанси груп"

про зобов'язання вчинення певних дій

за участю представників сторін:

позивач - ОСОБА_1, паспорт МЮ228322 від 01.03.2010р.;

від позивача - ОСОБА_2, довіреність №1709 від 07.11.2016р.;

від відповідача - Регеза М.С. - керівник.

У судовому засіданні 21 серпня 2017 року, відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

10 липня 2017 року ОСОБА_1 звернулась до Господарського суду Рівненської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінанси Груп", в якому просить зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінанси Груп" вчинити дії щодо державної реєстрації змін в установчих документах у зв'язку з виходом зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінанси Груп" ОСОБА_1 та виключити з відомостей про учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінанси Груп" в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань інформацію про ОСОБА_1.

В обґрунтування позивних вимог зазначає, що 14.04.2017 р. ОСОБА_1 було подано заяву про вихід із складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінанси Груп". Проте на момент подання позовної заяви інформацію про ОСОБА_1, як засновниці Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінанси Груп", не було виключено з відомостей про учасників товариства в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Відтак, позивач вважає, що цим порушені її права, тому просить суд зобов'язати відповідача вчинити дії щодо державної реєстрації змін в установчих документах у зв'язку з виходом зі складу учасників.

Ухвалою суду від 11 липня 2017 року позовну заяву прийнято до розгляду та порушено провадження у справі № 918/487/17, розгляд якої призначено на 31 липня 2017 року.

31 липня 2017 року від позивача через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшла заява про те, що у провадженні господарського суду або іншого органу, який в межах своєї компетенції вирішує господарський спір, немає справи зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет із тих же підстав, а також немає рішення цих органів з такого спору.

31 липня 2017 року у судовому засіданні було оголошено перерву до 21 серпня 2017 року.

21 серпня 2017 року від відповідача через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшла довідка, відповідно до якої Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінанси Груп" повідомило, що ОСОБА_1 внесок у статутний фонд Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінанси Груп" у розмірі 25% (775 000 грн. 00 коп.) не вносився. Відомості у бухгалтерському обліку щодо будь-яких грошових коштів ОСОБА_1 відсутні.

У судовому засіданні 21 серпня 2017 року представники позивача позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві та наполягали на їх задоволенні.

У судовому засіданні 21 серпня 2017 представник відповідача проти позову не заперечив.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінанси Груп" (код ЄДРПОУ 39467075) зареєстроване 30.10.2014 р., номер запису 1 598 102 0000 001145. Місцезнаходження Товариства - 35000, Рівненська обл., Костопільський район, м. Костопіль, вул. Степанська, буд. 115. Засновниками (учасниками) ТОВ "Фінансова компанія "Фінанси Груп" є - ОСОБА_5, ОСОБА_1, ОСОБА_6.

Як вбачається з матеріалів справи, 24.04.2017 року ОСОБА_1 звернулась до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінанси Груп" із заявою про вихід з товариства, яка була отримана останнім, про що свідчить підпис директора Регези М.С. 24.04.2017 року (а.с. 10).

Одночасно з поданою заявою ОСОБА_1 надано нотаріально засвідчену заяву про вихід з товариства від 14.04.2017 року, в якій остання зазначила про вихід зі складу учасників (засновників) Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінанси Груп" та відсутність претензій, в тому числі і майнових, до останнього.

Справжність підпису позивача на вказаній заяві засвідчена приватним нотаріусом Костопільського районного нотаріального округу Рівненської області Скоропад В.В. 14.04.2017, що зареєстровано в реєстрі за № 801 (а.с. 9).

Як стверджує позивач, 12.05.2017 року від Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінанси Груп" було отримано повідомлення вих. № 2 від 25.04.2017 p. про скликання позачергових Загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінанси Груп", які мали відбутися 29.05.2017 року об 11.00 год. (а.с. 11). Проте, 29.05.2017 року Загальні збори учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінанси Груп" не відбулись у зв'язку із відсутністю кворуму.

Таким чином, приймаючи до уваги, що протягом встановленого законом трьохмісячного строку товариством не було здійснено реєстрацію відповідних змін до установчих документів, позивач є таким, що вийшов зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінанси Груп" з моменту подання заяви про вихід 24.04.2017 р.

Проте, відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на 21.08.2017 року учасником (засновником) Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінанси Груп" є, зокрема, ОСОБА_1.

Відповідно до ст. 167 ГК України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про господарські товариства" учасники товариства мають право: а) брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених цим Законом; б) брати участь у розподілі прибутку товариства та одержувати його частку (дивіденди). Право на отримання частки прибутку (дивідендів) пропорційно частці кожного з учасників мають особи, які є учасниками товариства на початок строку виплати дивідендів; в) вийти в установленому порядку з товариства; г) одержувати інформацію про діяльність товариства. На вимогу учасника товариство зобов'язане надавати йому для ознайомлення річні баланси, звіти товариства про його діяльність, протоколи зборів; д) здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, що засвідчують участь у товаристві, в порядку, встановленому законом. Учасники можуть мати також інші права, передбачені законодавством і установчими документами товариства.

Відповідно до ч. 1 ст. 148 Цивільного кодексу України учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений Статутом.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про господарські товариства" зміни, які сталися в установчих документах товариства і які вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, підлягають державній реєстрації за тими ж правилами, що встановлені для державної реєстрації товариства.

Товариство зобов'язане протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення про внесення змін до установчих документів повідомити орган, що провів реєстрацію, для внесення необхідних змін до державного реєстру.

Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, встановлений статтею 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Відповідно до п. 5 ст. 89 ЦК України, зміни до установчих документів юридичної особи, які стосуються відомостей, включених до єдиного державного реєстру, набирають чинності для третіх осіб з дня їх державної реєстрації. Юридичні особи та їх учасники не мають права посилатися на відсутність державної реєстрації таких змін у відносинах із третіми особами, які діяли з урахуванням цих змін.

При цьому, згідно п. 8 ч. 2 ст. 9 вищевказаного Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб: перелік засновників (учасників) юридичної особи: прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дата народження, країна громадянства, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), серія та номер паспорта, якщо засновник - фізична особа; найменування, країна резидентства, місцезнаходження та ідентифікаційний код, якщо засновник - юридична особа; відмітка про закінчення повноважень засновника громадського формування у зв'язку з державною реєстрацією.

Згідно зі ст. 10 Закону учасники товариства мають право у тому числі вийти в установленому порядку з товариства.

Пунктом 28 постанови Пленуму Верховного Суду України № 13 від 24.10.2008 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" роз'яснено, що при вирішенні спорів, пов'язаних із виходом учасника з товариства, господарські суди повинні керуватися тим, що відповідно до ЦК та Закону України "Про господарські товариства" учасник ТОВ чи ТДВ вправі у будь-який час вийти з товариства незалежно від згоди інших учасників та самого товариства. Вихід зі складу учасників товариства не пов'язується ні з рішенням зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства. У зв'язку з цим моментом виходу учасника з товариства є дата подачі ним заяви про вихід відповідній посадовій особі товариства або вручення заяви цим особам органами зв'язку.

Положення установчих документів, які обмежують чи забороняють право на вихід учасника з товариства, є незаконними.

У разі, якщо товариство не вчиняє дії у зв'язку з поданням учасником заяви про вихід з товариства (не вирішується питання про внесення змін до установчих документів товариства, про їх державну реєстрацію), учасник товариства вправі звернутися до господарського суду з позовом про зобов'язання товариства до державної реєстрації змін в установчих документах товариства у зв'язку зі зміною у складі учасників товариства на підставі ст. 7 Закону України "Про господарські товариства".

Пунктами 4.12, 4.13 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №4 від 25.02.2016р. "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин" роз'яснено, що під час вирішення спорів, пов'язаних з виходом учасника з товариства, господарські суди повинні керуватися тим, що відповідно до статті 148 ЦК України та статті 10 Закону України "Про господарські товариства" учасник ТОВ (ТДВ) має право у будь-який час вийти з товариства незалежно від згоди інших учасників та самого товариства. Вихід зі складу учасників товариства не пов'язується ні з рішенням загальних зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства. Положення установчих документів, які обмежують чи забороняють право на вихід учасника з товариства, є такими, що суперечать чинному законодавству.

Встановлюючи момент виходу учасника з товариства, господарським судам слід враховувати, що таким моментом є дата спливу строку, передбаченого частиною першою статті 148 ЦК України, або інша дата, зазначена у заяві учасника, якщо така дата визначена з дотриманням вимог цієї норми ЦК України.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач, враховуючи положення чинного законодавства, з метою реалізації свого права у встановлені строки направив відповідачу повідомлення про вихід зі складу його засновників. Враховуючи положення чинного законодавства, яке передбачає обов'язок товариства вчинити певні дії, пов'язані з поданням учасником товариства заяви про вихід з товариства, у відповідача виник обов'язок розглянути питання про внесення змін до установчих документів товариства та про їх реєстрацію.

Зміни до статуту пов'язані із зміною розміру статутного капіталу та /або зі зміною складу учасників, підлягають державній реєстрації в установленому законом порядку (ст. 144 ЦК України).

Таким чином, отримавши заяву про вихід учасника, що, відповідно, зумовлює зміну у складі учасників товариства, Товариство має вчинити дії, пов'язані із внесенням змін до статутних документів та їх державної реєстрації. А відтак, відсутність вчинення таких дій є порушенням корпоративних прав позивача.

Оскільки відповідач не виконав своїх зобов'язань щодо проведення реєстрації змін до установчих документів, що відбулися в зв'язку з виходом одного з учасників, то дані ЄДРПОУ містять відомості про те, що позивач є учасником товариства, чим порушується безумовне право учасника товариства на вихід зі складу учасників.

За таких обставин, бездіяльність відповідача в частині здійснення державної реєстрації змін до установчих документів, пов'язаних із зміною складу учасників відповідача, порушує права позивача.

Отже, вимоги позивача про зобов'язання відповідача провести державну реєстрацію змін до установчих документів, пов'язаних із зміною складу учасників відповідача є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню.

У відповідності до пункту 4 частини третьої статті 129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.

Згідно ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Згідно ст. 34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

За таких обставин, в повній мірі дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_7 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінанси Груп" про зобов'язання вчинення певних дій підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.49 ГПК України оплата судових витрат покладається на відповідача в розмірі 1 600 грн. 00 коп..

Керуючись статтями 1, 12, 22, 32-34, 43, 49, 75, 81-1, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Товариству з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінанси Груп" (35000, м. Костопіль, вул. Степанська, 115, код ЄДРПОУ 39467075) вчинити дії щодо державної реєстрації змін в установчих документах у зв'язку з виходом зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінанси Груп" ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) та виключити з відомостей про учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінанси Груп" в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань інформацію про ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1).

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінанси Груп" (35000, м. Костопіль, вул. Степанська, 115, код ЄДРПОУ 39467075) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 1 600 (одну тисячу шістсот) грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повний текст рішення складено та підписано 28 серпня 2017 року.

Суддя Політика Н.А.

Віддруковано 3 примірники:

1 - до справи;

2- позивачу рекомендованим (АДРЕСА_1);

3- відповідачу рекомендованим (35000, м. Костопіль, вул. Степанська, 115).

СудГосподарський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення21.08.2017
Оприлюднено29.08.2017
Номер документу68478602
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —918/487/17

Судовий наказ від 08.09.2017

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Політика Н.А.

Рішення від 21.08.2017

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Політика Н.А.

Ухвала від 11.07.2017

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Політика Н.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні