ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
28.08.2017 Справа № 904/6528/17
до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ВАСИЛЯ ТЮТЮННИКА-11", 49026, м. Дніпро, вул. Василя Тютюнника, буд. 11.
про врегулювання переддоговірного спору
Суддя Панна С.П.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1 - представник за дов. № 682/1001 від 14.12.2016 року.
від відповідача: ОСОБА_2 - керівник (відповідно до Виписки з ЄДРПОУ)
СУТЬ СПОРУ:
Публічне акціонерне товариство „ДТЕК Дніпрообленерго» (з урахуванням уточнень до позовних вимог №48037/10162 від 24.07.2017 року) звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку „ОСОБА_3 Тютюнника-11» про врегулювання переддоговірного спору, стягнення судового збору.
Позовні вимоги обґрунтовані непогодженням позивача зі змістом протоколу розбіжностей від 24.04.2017 року по договору про постачання електричної енергії № 06400-00 від 04.04.2017 року наданого відповідачем та просить визнати укладеним пункти договору в редакції позивача, а саме:
пункт 2.3.4 Договору за умови неповної оплати за спожиту електричну енергію самостійно обмежити власне електроспоживання до рівня екологічної броні електропостачання або повністю його припинити в разі відсутності у Споживача, погодженої та затвердженої в установленому законодавством порядку, величини екологічної броні ;
пункт 2.3.9 Договору у разі, якщо до технологічних електричних мереж Споживача приєднані електроустановки інших суб'єктів господарювання, власників мереж тощо, організувати розрахунковий облік таким чином, щоб забезпечити складення балансу електричної енергії у власних технологічних електричних мережах для проведення комерційних розрахунків .
пункт 2.3.11 Договору забезпечити безперешкодний доступ (за службовим посвідченням) відповідальних представників Постачальника та відповідальних представників електропередавальної організації (основного споживача) до власних електричних установок в наступних цілях: для проведення технічної перевірки засобів (систем) обліку, вимірювання потужності, контролю показників якості електроенергії та для контролю за рівнем споживання електричної енергії, для вжиття заходів по припиненню або обмеженню споживання електричної енергії Споживачем та/або субспоживачем у випадках, передбачених ПКЕЕ, а також для опломбування відключеного стану електроустановок Споживача (субспоживача) в результаті повного або часткового обмеження споживання електричної енергії Споживачем (субспоживачем) відповідно до встановленого ПКЕЕ порядку, для контролю виконання Споживачем умов цього договору та в інших випадках, передбачених законодавством. Споживач зобов'язується виконувати обґрунтовані письмові вимоги Постачальника та/або електропередавальної організації (основного споживача) щодо усунення виявлених порушень .
пункт 2.3.12 Договору Припиняти передачу або обмежувати обсяг передачі електричної енергії субспоживачу за обґрунтованою вимогою Постачальника та/або електропередавальної організації та здійснювати підключення електроустановок субспоживачів після укладення ними договорів про постачання електричної енергії з Постачальником на основі вимог, заявок Постачальника. Про результати виконання вимог та заявок повідомляти Постачальника письмово у порядку, визначеному законодавством України, протягом однієї доби після виконання робіт по підключенню або відключенню субспоживачів .
пункт 2.3.22 Договору Оплачувати Постачальнику вартість робіт по проведенню позачергової технічної перевірки, перевірки програмування, перевірки правильності роботи, ремонту, заміни або експертизи засобу обліку та встановлених пломб у разі, якщо Постачальником виявлено порушення Споживачем ПКЕЕ або якщо ці роботи виконуються за зверненням Споживача .
пункт 3.1.7 Договору Безперешкодного доступу (за пред'явленням службового посвідчення) до електричних установок Споживача для проведення технічної перевірки засобів обліку, контролю за рівнем споживання електричної енергії, для вжиття заходів по припиненню або обмеженню споживання електричної енергії споживачем та/або субспоживачем у випадках, передбачених договором або законодавством, а також для опломбування відключеного стану електроустановок споживача (субспоживача) в результаті повного або часткового обмеження споживання електричної енергії Споживачем (субспоживачем) відповідно до встановленого ПКЕЕ порядку та умов Договору, для контролю виконання Споживачем умов цього Договору та в інших випадках, передбачених законодавством, виконання інших робіт відповідно до Договору
пункт 3.2.1 Договору звернутися до Постачальника не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення поточного розрахункового періоду у порядку, визначеному умовами розділу 5 цього Договору, за зміною (коригуванням) договірної величини споживання електричної енергії цього періоду та договірної граничної величини споживання електричної потужності (у разі, якщо Споживач розраховується за тарифами, диференційованими за періодами часу, та/або являється Споживачем постачальника за нерегульованим тарифом, електроустановки якого обладнані засобами диференційного (погодинного) обліку електричної енергії), зазначених у додатках „Обсяги постачання електричної енергії Споживачу» та „Обсяги споживання електричної потужності Споживачем» .
пункт 4.2.7 Договору споживач не несе відповідальності перед Постачальником відповідно до вимог пунктів 4.2.1-4.2.3 цього Договору, якщо доведе, що порушення виникли з вини Постачальника або внаслідок дії обставин форс-мажору (непереборної сили) .
пункт 8.1.2 Договору споживач передає електричну енергію субспоживачам у межах договірної величини потужності та в обсягах, визначених відповідно до розділу 5, з урахуванням умов розділу 6 цього Договору.
пункт 8.1.3 Договору споживач передає Постачальнику дані про обсяги споживання електричної енергії субспоживачами у порядку, визначеному відповідно до розділу 5, та вказує ці дані у Акті прийняття - передавання товарної продукції .
Пункту 1 Додатку 3 до Договору Розрахунковий період для визначення обсягу спожитої електричної енергії становить один місяць, а саме: з 10 числа попереднього календарного місяця по 09 число поточного календарного місяця включно.
22.06.2017 року відповідач подав до суду відзив №22/06 від 22.06.2017 року, в якому зазначає, що не згодний з договором про постачання електричної енергії № 06400-00 від 04.04.2017 року в редакції позивача а саме: п.2.3.4.; п.2.3.9., п.2.3.11, п.2.3.12, п.2.3.22., п. 3.1.17, п. 3.2.1, п.4.2.7., п.8.1.2., п.8.1.3 підписавши його з протоколом розбіжностей від 24.04.2017 року, даючи оцінку кожному пункту окремо.
04.07.2017 року представник позивача подав до суду заяву про продовження розгляду справи на 15 днів. Ухвалою суду від 20.07.2017 року заява задоволена судом, продовжено строк розгляду справи до 28.08.2017 року.
Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України у справі оголошувались вступна та резолютивна частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
27.07.2016 року Відповідач звернувся з заявою про укладання договору про постачання електричної енергії, та 06.04.2017 отримав проект договору для підписання.
06.04.2017 Відповідач отримав від Позивача проект Договору про постачання електричної енергії № 06400-00 від 04.04.2017 про постачання електричної енергії з додатками до нього.
23.05.2017 Позивач отримав від Відповідача, за вх. № 46977/1600 супровідний лист №25/04 від 25.04.2017, підписаний Договір № 06400-00 від 04.04.2017 з протоколом розбіжностей до нього (а.с.67-72).
Відповідно до ст. 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно з частиною сьомою статті 179 Господарського кодексу України господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Відповідно до частини 2 статті 180 Господарського кодексу України господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.
Частиною 1 статті 640 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції.
Відповідно до частини першої статті 181 Господарського кодексу України господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках (ч. 2 ст. 181 ГК України).
У разі якщо сторони не досягли згоди з усіх істотних умов господарського договору, такий договір вважається неукладеним (таким, що не відбувся). Якщо одна із сторін здійснила фактичні дії щодо його виконання, правові наслідки таких дій визначаються нормами Цивільного кодексу України (ч. 8 ст. 181 ГК України).
Спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору (ч. 1 ст. 187 ГК України).
Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) регулюються Законом України "Про електроенергетику" та Правилами користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ №28 від 31.07.1996 року (у редакції постанови №910 від 17.10.2005 року (надалі - Правила).
Згідно п.3 ст. 179 ГК України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні. Виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України Про електроенергетику та п.п. 1.3, 5.1 ПКЕЕ споживання електричної енергії можливо лише на підставі договору з постачальником електричної енергії.
Частиною 6 статті 179 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання, які забезпечують споживачів (суб'єктів господарювання або негосподарюючих суб'єктів - юридичних осіб) електроенергією зобов'язані укладати договори з усіма споживачами їхньої продукції (послуг).
Статтею 275 Господарського кодексу України встановлено, що відпуск електроенергії без оформлення договору енергопостачання не допускається, суб'єкти господарювання, які забезпечують споживачів електроенергією, зобов'язані укладати договори з усіма споживачами їхньої продукції. Виробники і постачальники енергії, що займають монопольне становище, зокрема суб'єкти природних монополій, зобов'язані укласти договір енергопостачання на вимогу споживачів, які мають технічні засоби для одержання енергії. Розбіжності, що виникають при укладенні такого договору, врегульовуються відповідно до вимог цього Кодексу.
Отже, відповідачу не надано права відмови в укладенні договору на постачання електроенергії, а всі розбіжності повинні узгоджуватись відповідно до вимог статті 188 Господарського кодексу України та статті 11 Господарського процесуального кодексу України.
НКРЕ відповідно до покладених на неї завдань та наданих повноважень, зокрема, розробляла і затверджувала обов'язкові до виконання норми і Правила (в т.ч. користування електричною енергією) та типові форми господарських договорів.
Згідно з абзацом четвертим частини четвертої статті 179 ГК України сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови. При цьому слід враховувати, що укладення договору спрямоване на набуття, зміну або припинення прав та обов'язків. Тому викладення умов договору у спосіб, відмінний від застосованого у типовому договорі (приміром, викладення умов договору іншими словами), не є відступом від змісту типового договору. (аналогічна правова позиція викладена в постанові вищого господарського суду України від 14 січня 2015 року у справі № 925/1478/13)
Відповідно до приписів ст. 181 ГК України за наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором. Якщо сторона, яка одержала протокол розбіжностей щодо умов договору, заснованого на державному замовленні або такого, укладення якого є обов'язковим для сторін на підставі закону, або сторона - виконавець за договором, що в установленому порядку визнаний монополістом на певному ринку товарів (робіт, послуг), яка одержала протокол розбіжностей, не передасть у зазначений двадцятиденний строк до суду розбіжності, що залишилися неврегульованими, то пропозиції другої сторони вважаються прийнятими. У разі якщо сторони не досягли згоди з усіх істотних умов господарського договору, такий договір вважається неукладеним (таким, що не відбувся). Якщо одна із сторін здійснила фактичні дії щодо його виконання, правові наслідки таких дій визначаються нормами Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст. 649 Цивільного кодексу України розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом.
При укладенні договору про постачання електричної енергії сторони визначають його зміст на основі типового договору (додаток 3).
Умови договору про постачання електричної енергії, зазначені у додатку 3 (типовий договір) та пунктах 5.5, 5.6 та 5.7 цих Правил, є істотними та обов'язковими для сторін під час укладення договору про постачання електричної енергії (п.5.2. договору).
З наведеного вбачається, що нормами чинного на дату вирішення спору законодавства передбачено обов'язок щодо укладення договору, про спонукання відповідача до укладення якого заявлені вимоги у даній справі.
Частини 1,2 ст. 277 Господарського кодексу України передбачають, що абоненти користуються енергією з додержанням правил користування енергією відповідного виду, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Правилами можуть бути передбачені типові договори постачання окремих видів енергії.
Згідно з п.1.3 Правил користування електричною енергією постачання електричної енергії для забезпечення потреб електроустановки здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, або договору про купівлю-продаж електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом.
Отже, договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін.
Відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України у спорі, що виник при укладанні або зміні договору, в резолютивній частині вказується рішення з кожної спірної умови договору, а у спорі про спонукання укласти договір - умови, на яких сторони зобов'язані укласти договір, з посиланням на поданий позивачем проект договору.
Відповідно до пункту 9.9 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 року (зі змінами) №6 "Про судове рішення" у рішенні про спонукання укласти договір господарські суди повинні зазначати умови, на яких сторони зобов'язані укласти договір, з посиланням на поданий позивачем проект цього договору, наприклад: "Вважати договір (найменування договору) укладеним на умовах поданого (найменування позивача) проекту цього договору", а в разі необхідності - з викладенням у рішенні умов (пунктів) договору повністю або в певній частині.
Суд відхиляє доводи Сторін, в зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню частково та полягають у наступному.
Позивач вказує, що пункт 2.3.4 Договору повинен бути викладений в наступній редакції за умови неповної оплати за спожиту електричну енергію самостійно обмежити власне електроспоживання до рівня екологічної броні електропостачання або повністю його припинити в разі відсутності у Споживача, погодженої та затвердженої в установленому законодавством порядку, величини екологічної броні . Відповідач в протоколі розбіжностей зазначив, що вказаний пункт підлягає виключенню в повному обсязі.
Відповідач в протоколі розбіжностей зазначив, що вказаний пункт підлягає виключенню.
При вирішенні даного питання суд виходить із наступного.
Частиною 4 ст.179 Господарського кодексу України визначено, що при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі: типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.
У відповідності до п.1.1 Правил користування електричною енергією дія цих Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення). Обов'язковість дії Правил користування електричною енергією також передбачена ст.26, 27 Закону України Про електроенергетику (в редакції що діяла на момент укладення спірного договору).
Пунктом 2.1. договору встановлено, що під час виконання договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією.
Пунктом 10.2 визначено, що споживач електричної енергії зобов'язаний: - за умови неповної оплати за спожиту електричну енергію обмежити власне електроспоживання до рівня екологічної броні або повністю його припинити у разі відсутності такої (підпункт 3)
У разі, якщо споживач має погоджену технологічну, аварійну та екологічну броню, обмеження постачання електричної енергії має бути виконано не нижче зарезервованого рівня аварійної броні, а за відсутності оплати за обсяг електричної енергії, що необхідний для забезпечення аварійної броні, не нижче рівня екологічної броні (пункт 7.2 Правил).
Враховуючи, що Правилами користування електричною енергією визначений обов'язок щодо обмеження власного електроспоживання Споживачем до рівня екологічної броні за умови неповної оплати, пропозиція Відповідача про виключення вказаного пункту відхиляється, при цьому суд вважає, що даний пункт має бути викладений саме в такий редакції, в якій він визначений пунктом 10.2 Правил користування електричною енергією.
Пункт 2.3.9 Договору в редакції Позивача у разі, якщо до технологічних електричних мереж Споживача приєднані електроустановки інших суб'єктів господарювання, власників мереж тощо, організувати розрахунковий облік таким чином, щоб забезпечити складення балансу електричної енергії у власних технологічних електричних мережах для проведення комерційних розрахунків .
Відповідач в протоколі розбіжностей зазначив, що вказаний пункт підлягає виключенню в повному обсязі.
Пунктом 2.36 Правил передбачено, що у разі, якщо до технологічних електричних мереж основного споживача приєднані електроустановки інших суб'єктів господарювання, власників мереж тощо, розрахунковий облік має бути організований основним споживачем таким чином, щоб забезпечити складення балансу електричної енергії у власних технологічних електричних мережах для проведення комерційних розрахунків . В зв'язку з тим, що запропонована редакція Позивача відповідає наведеній нормі Правил, судом відхиляються пояснення Відповідача з приводу того, що на момент укладення спірного договору відсутні субспоживачі. До того ж, наведена норма діє тільки у разі, якщо… , а також аналогічний зміст має пункт 7.3 укладеного Договору, та з приводу змісту якого Відповідачем не заявлено жодних зауважень.
В зв'язку з викладеним, пункт 2.3.9 Договору в редакції Позивача у разі, якщо до технологічних електричних мереж Споживача приєднані електроустановки інших суб'єктів господарювання, власників мереж тощо, організувати розрахунковий облік таким чином, щоб забезпечити складення балансу електричної енергії у власних технологічних електричних мережах для проведення комерційних розрахунків .
Пункт 2.3.11 Договору в редакції Позивача забезпечити безперешкодний доступ (за службовим посвідченням) відповідальних представників Постачальника та відповідальних представників електропередавальної організації (основного споживача) до власних електричних установок в наступних цілях: для проведення технічної перевірки засобів (систем) обліку, вимірювання потужності, контролю показників якості електроенергії та для контролю за рівнем споживання електричної енергії, для вжиття заходів по припиненню або обмеженню споживання електричної енергії Споживачем та/або субспоживачем у випадках, передбачених ПКЕЕ, а також для опломбування відключеного стану електроустановок Споживача (субспоживача) в результаті повного або часткового обмеження споживання електричної енергії Споживачем (субспоживачем) відповідно до встановленого ПКЕЕ порядку, для контролю виконання Споживачем умов цього договору та в інших випадках, передбачених законодавством. Споживач зобов'язується виконувати обґрунтовані письмові вимоги Постачальника та/або електропередавальної організації (основного споживача) щодо усунення виявлених порушень .
Відповідачем запропонована редакція п.2.3.11: Забезпечувати безперешкодний доступу уповноважених представників Постачальника з пред'явленням службового посвідчення до засобів (систем) обліку електроенергії, вимірювання потужності та контролю показників якості електроенергії .
Пунктом 8.1 Правил передбачено, що постачальник електричної енергії за регульованим тарифом має право:
4) на безперешкодний доступ (за пред'явленням службового посвідчення) до розрахункових засобів обліку електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживачів, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів обліку;
5) на безперешкодний доступ (за пред'явленням службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів обліку, контролю за рівнем споживання електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки обліку та технічної перевірки засобів обліку споживача відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору;
3.33. Електропередавальна організація (постачальник електричної енергії за регульованим тарифом) не рідше одного разу на шість місяців має здійснювати контрольний огляд засобу обліку.
Технічна перевірка здійснюється електропередавальною організацією (постачальником електричної енергії за регульованим тарифом) не рідше одного разу на три роки.
Роботи з контрольного огляду засобу обліку та технічної перевірки розрахункових засобів обліку електричної енергії проводяться у присутності уповноважених представників споживача, а в разі, якщо споживач купує електричну енергію у постачальника електричної енергії за нерегульованим тарифом - додатково в присутності представників постачальника за нерегульованим тарифом та оформляються актом про проведені роботи із зазначенням в акті прізвища уповноваженого представника електропередавальної організації, який проводив роботи, та номера його службового посвідчення, підстави проведення технічної перевірки або контрольного огляду засобу обліку та детального опису результатів обстеження.
3.34. Будь-які роботи, пов'язані з порушенням або зміною схеми розрахункового обліку електричної енергії, заміною типу розрахункового засобу обліку електричної енергії, проводяться за погодженням з електропередавальною організацією (постачальником електричної енергії) у присутності представників заінтересованих сторін та оформляються актом.
Роботи з розпломбування, випробування, вимірювання, зміни схеми розрахункового обліку, заміни типу розрахункового обліку електричної енергії без оформлення акта в присутності уповноважених осіб споживача та електропередавальної організації (постачальника електричної енергії) не допускаються.
10.2. Споживач електричної енергії зобов'язаний:
10) не перешкоджати заміні засобів обліку у разі здійснення такої заміни за рахунок постачальника електричної енергії або електропередавальної організації;
11) забезпечити безперешкодний доступ постачальника електричної енергії та/або електропередавальної організації до розрахункових засобів обліку електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживача для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів обліку;
12) забезпечити безперешкодний доступ постачальника електричної енергії та/або електропередавальної організації до бази даних локального устаткування збору і обробки даних для отримання та передачі інформації про обсяг та параметри потоків електричної енергії та величини споживаної потужності;
Враховуючи наведені норми, пункт 2.3.11 має бути викладений в редакції ПАТ ДТЕК Дніпрообленерго за виключенням наступного. Зазначаючи про доступ до мереж, в п.2.3.11 Позивач також вказав про підставу …для вжиття заходів по припиненню обмеженню споживання електричної енергії Споживачем та/або субспоживачем .
Враховуючи зміст пункту 7.5 Правил відключення має проводитись основним споживачем за погодженням з постачальником електричної енергії.
Також, підпунктом 24 пункту 10.2 Правил передбачено, що Споживач електричної енергії зобов'язаний:24) припиняти передачу або обмежувати обсяг передачі електричної енергії субспоживачу за обґрунтованою вимогою електропередавальної організації.
Отже, пункт 2.3.11 Договору має бути викладений в редакції Забезпечити безперешкодний доступ (за службовим посвідченням) відповідальних представників Постачальника та відповідальних представників електропередавальної організації (основного споживача) до власних електричних установок в наступних цілях: для проведення технічної перевірки засобів (систем) обліку, вимірювання потужності, контролю показників якості електроенергії та для контролю за рівнем споживання електричної енергії, для вжиття заходів по припиненню або обмеженню споживання електричної енергії Споживачем у випадках, передбачених ПКЕЕ, а також для опломбування відключеного стану електроустановок Споживача (субспоживача) в результаті повного або часткового обмеження споживання електричної енергії Споживачем (субспоживачем) відповідно до встановленого ПКЕЕ порядку, для контролю виконання Споживачем умов цього договору та в інших випадках, передбачених законодавством. Споживач зобов'язується виконувати обґрунтовані письмові вимоги Постачальника та/або електропередавальної організації (основного споживача) щодо усунення виявлених порушень .
Оскільки з одного боку, енергопостачальник має право доступу до електроустановок, споживач має це право забезпечити. Отже обґрунтування також застосовується до п.3.1.7, який має бути викладений в наступній редакції: Безперешкодного доступу (за пред'явленням службового посвідчення) до електричних установок Споживача для проведення технічної перевірки засобів обліку, контролю за рівнем споживання електричної енергії, для вжиття заходів по припиненню або обмеженню споживання електричної енергії Споживачем та/або субспоживачем у випадках, передбачених договором або законодавством, а також для опломбування відключеного стану електроустановок Споживача (субспоживача) в результаті повного або часткового обмеження споживання електричної енергії Споживачем (субспоживачем) відповідно до встановленого ПКЕЕ порядку та умов Договору, для контролю виконання Споживачем умов цього Договору та в інших випадках, передбачених законодавством, виконання інших робіт відповідно до Договору .
Пункт 2.3.12 Договору в редакції Позивача Припиняти передачу або обмежувати обсяг передачі електричної енергії субспоживачу за обґрунтованою вимогою Постачальника та/або електропередавальної організації та здійснювати підключення електроустановок субспоживачів після укладення ними договорів про постачання електричної енергії з Постачальником на основі вимог, заявок Постачальника. Про результати виконання вимог та заявок повідомляти Постачальника письмово у порядку, визначеному законодавством України, протягом однієї доби після виконання робіт по підключенню або відключенню субспоживачів .
Відповідач пропонує п.2.3.12 викласти в наступній редакції Припиняти передачу або обмежувати обсяг передачі електричної енергії субспоживачу за обґрунтованою вимогою Постачальника та/або електропередавальної організації та здійснювати підключення електроустановок субспоживачів після укладення ними договорів про постачання електричної енергії з Постачальником на основі вимог, заявок Постачальника, після сплати таких послуг з підключення Постачальником на рахунок Споживача. Про результати виконання вимог та заявок повідомляти Постачальника письмово у порядку, визначеному законодавством України, протягом однієї доби після виконання робіт по підключенню або відключенню субспоживачів .
З аналізу змісту Типового договору, що є додатком 3 до Правил, вбачається, що Договір про постачання електричної енергії не регулює правовідносини щодо оплати вартості робіт з підключення споживачів. Більш того, у відповідності до Правил приєднання електроустановок до електричних мереж (затверджені Постановою НКРЕ від 17.01.2013 № 32 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України від 08.02.2013 за № 236/22768),оплата послуг з приєднання регулюється договором про приєднання до електричних мереж, який укладається з в тому числі с замовником (субспоживачем). З огляду на викладене, Відповідачем неправомірно зазначено про необхідність оплати витрат з приєднання, в зв'язку з чим пункт 2.3.12 має бути викладений в редакції ПАТ ДТЕК Дніпрообленерго .
Пункт 2.3.22 Договору в редакції Позивача Оплачувати Постачальнику вартість робіт по проведенню позачергової технічної перевірки, перевірки програмування, перевірки правильності роботи, ремонту, заміни або експертизи засобу обліку та встановлених пломб у разі, якщо Постачальником виявлено порушення Споживачем ПКЕЕ або якщо ці роботи виконуються за зверненням Споживача .
Відповідач пропонує п.2.3.22 Договору викласти в наступній редакції Оплачувати Постачальнику вартість робіт по проведенню, за ініціативою Споживача, позачергової технічної перевірки, перевірки програмування, перевірки правильності роботи, ремонту, заміни або експертизи засобу обліку та встановлених пломб у разі, якщо порушень у роботі розрахункових засобів обліку та схем їх підключення за результатами перевірки не виявлено.
Пунктом 10.8 Правил визначено, що у разі порушення схеми розрахункового обліку електроенергії, пошкодження або викрадення розрахункових засобів обліку електричної енергії внаслідок дій (бездіяльності) споживача їх ремонт, заміну і технічну перевірку здійснюють за рахунок споживача . З викладеного вбачається, що назалежно від сторони, за ініціативою якої провадяться роботи , вартість робіт повинен сплачувати споживач, в зв'язку з чим пункт 2.3.22 має бути викладений в редакції ПАТ ДТЕК Дніпрообленерго .
Пункт 3.1.7 Договору в редакції Позивача Безперешкодного доступу (за пред'явленням службового посвідчення) до електричних установок Споживача для проведення технічної перевірки засобів обліку, контролю за рівнем споживання електричної енергії, для вжиття заходів по припиненню або обмеженню споживання електричної енергії споживачем та/або субспоживачем у випадках, передбачених договором або законодавством, а також для опломбування відключеного стану електроустановок споживача (субспоживача) в результаті повного або часткового обмеження споживання електричної енергії Споживачем (субспоживачем) відповідно до встановленого ПКЕЕ порядку та умов Договору, для контролю виконання Споживачем умов цього Договору та в інших випадках, передбачених законодавством, виконання інших робіт відповідно до Договору
Відповідач пропонує п.3.1.7 Договору виключити, суд не погоджується з цим і п.3.1.7 Договору вважає за необхідне викласти в редакції позивача.
З приводу редакції позивача пункту 3.2.1 договору звернутися до Постачальника не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення поточного розрахункового періоду у порядку, визначеному умовами розділу 5 цього Договору, за зміною (коригуванням) договірної величини споживання електричної енергії цього періоду та договірної граничної величини споживання електричної потужності (у разі, якщо Споживач розраховується за тарифами, диференційованими за періодами часу, та/або являється Споживачем постачальника за нерегульованим тарифом, електроустановки якого обладнані засобами диференційного (погодинного) обліку електричної енергії), зазначених у додатках „Обсяги постачання електричної енергії Споживачу» та „Обсяги споживання електричної потужності Споживачем» .
Відповідач пропонує п.3.2.1 Договору викласти в наступній редакції "на зміну (коригування) договірних величин споживання електричної енергії у порядку, визначеному умовами розділу 5 цього Договору"
Суд зазначає, що вказаний пункт передбачає право Споживача на звернення до постачальника електричної енергії з заявою про коригування договірних величин споживання електричної потужності та договірної величини споживання електричної енергії.
Статтею 26 Закону України Про електроненергетику , яка діяла на момент укладення спірного договору визначено, що Споживачі (крім населення та навчальних закладів) у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.
Пунктом 12.16 Правил встановлено, що до населення та населених пунктів у частині використання електричної енергії на комунально-побутові потреби не застосовується нарахування підвищеної вартості різниці між фактично спожитою і договірною величиною обсягу електричної енергії та між найбільшою величиною потужності, що зафіксована протягом розрахункового періоду, та договірною величиною потужності.
Одночасно слід зазначити, ОСББ та/або управитель (ЖБК, ОК тощо) є юридичними особами - споживачами, які споживають електричну енергію для забезпечення колективних комунально-побутових потреб населення.
Враховуючи вищенаведене, до зазначених споживачів електричної енергії, зокрема, до ОСББ, ЖБК та ОК не можуть бути застосовані вимоги енергопостачальної компанії щодо здійснення оплати за перетікання реактивної електроенергії, а також, оскільки обсяги споживання електричної енергії не лімітуються, до таких споживачів не можуть бути застосовані штрафні санкції у разі перевищення договірної величини споживання електричної енергії (потужності) (лист НКРЕП 29.11.2016 № 12856/20.2/7-16).
В зв'язку з викладеним, пункт 3.2.1 неправомірно включений в Договір з Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку ОСОБА_3 -11 .
Пункт 4.2.7 Договору в редакції позивача споживач не несе відповідальності перед Постачальником відповідно до вимог пунктів 4.2.1-4.2.3 цього Договору, якщо доведе, що порушення виникли з вини Постачальника або внаслідок дії обставин форс-мажору (непереборної сили) .
Відповідач пропонує викласти п.4.2.7 в наступній редакції Споживач не несе відповідальності перед Постачальником відповідно до вимог пунктів 4.2.1-4.2.3 цього Договору, якщо доведе, що порушення непереборної сили), або в наслідок протиправних дій третіх осіб . виникли з вини Постачальника або внаслідок дії обставин форс- мажору (непереборної сили), або внаслідок протиправних дій третіх осіб".
З приводу п.4.2.7 спірного договору слід відзначити наступне.
Пунктом 10.2 Правил передбачено, що Споживач електричної енергії зобов'язаний: 27) не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані постачальнику електричної енергії (електропередавальній організації), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
З викладено пункту вбачається, що споживач несе відповідальність в тому числі за дії третіх осіб.
У відповідності до п. 10.10 Споживач не несе відповідальності за майнову шкоду, заподіяну постачальнику електричної енергії за регульованим тарифом (електропередавальній організації) або третім особам, та матеріальні збитки, які викликані:1) форс-мажорними обставинами (наслідки форс-мажорних обставин підтверджуються відповідним актом); 2) некваліфікованими діями персоналу електропередавальної організації, постачальника електричної енергії або субспоживача.
Таким чином, вказаний пункт Договору в редакції Позивача відповідає наведеним нормам, в зв'язку з чим п.4.2.7 має бути викладений в наступній редакції: Пункт 4.2.7 Договору Споживач не несе відповідальності перед Постачальником відповідно до вимог пунктів 4.2.1-4.2.3 цього Договору, якщо доведе, що порушення виникли з вини Постачальника або внаслідок дії обставин форс-мажору (непереборної сили).
Пункт 8.1.2 Договору в редакції позивача споживач передає електричну енергію субспоживачам у межах договірної величини потужності та в обсягах, визначених відповідно до розділу 5, з урахуванням умов розділу 6 цього Договору.
Пункт 8.1.3 Договору в редакції позивача споживач передає Постачальнику дані про обсяги споживання електричної енергії субспоживачами у порядку, визначеному відповідно до розділу 5, та вказує ці дані у Акті прийняття - передавання товарної продукції .
Пункти 8.1.2 та 8.1.3 договору відповідач просить взагалі виключити.
З приводу пунктів 8.1.2 та 8.1.3 суд відхиляє посилання Відповідача, оскільки вказані пункти передбачені Типовим Договором про постачання електричної енергії (додаток 3 до Правил користування електричною енергією), пункти 8.1.2 та 8.1.3 відповідно.
Також, з приводу Пункту 1 Додатку 3 до Договору про постачання електричної енергії суд відзначає наступне. Відповідач пропонує викласти вказаний пункт в наступній редакції Розрахунковий період для визначення обсягу спожитої електричної енергії становить один місяць, а саме: з 01 числа попереднього календарного місяця по останній день розрахункового місяця. При розрахунках за фактично спожиту електроенергію назва розрахункового періоду співпадає з назвою календарного місяця, на який припадає останній день розрахункового періоду . Редакція Позивача з 10 числа . В якості обґрунтування Позивач зазначає, що оскільки кількість споживачів, що мають перше число звітним не дає можливості ПАТ ДТЕК Дніпрообленерго виконувати свої зобов'язання в повній мірі. У відповідності до пункту 21 Правил користування електричною енергією для населення передбачено, що знімання показів засобів обліку провадиться електропостачальником (електророзподільним підприємством) та/або побутовим споживачем щомісяця відповідно до умов договору. Побутовий споживач, як правило, знімає покази засобу обліку на перше число місяця, наступного за розрахунковим періодом (місяцем) .
Враховуючи, що Відповідачем не надано жодного обґрунтування, чому саме з 01 числа встановлюється розрахунковий період, враховуючи неможливість зняття показів на 01 число в зв'язку з великою кількістю побутових споживачів, суд вважає, що вказаний пункт має бути викладений в редакції ПАТ ДТЕК Дніпрообленерго .
Згідно із ст.49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір підлягає розподілу між сторонами порівну.
Керуючись ст.ст. 44, 49, ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Вважати укладеним договір в частині неврегульованих пунктів про постачання електричної енергії № 06400-00 від 04.04.2017, між Публічним акціонерним товариством ДТЕК Дніпрообленерго та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку ОСОБА_3 Тютюнника-11 :
Пункт 2.3.4 Договору в редакції за умови неповної оплати за спожиту електричну енергію обмежити власне електроспоживання до рівня екологічної броні або повністю його припинити у разі відсутності такої; .
Пункт 2.3.9 Договору в редакції У разі, якщо до технологічних електричних мереж Споживача приєднані електроустановки інших суб'єктів господарювання, власників мереж тощо, організувати розрахунковий облік таким чином, щоб забезпечити складення балансу електричної енергії у власних технологічних електричних мережах для проведення комерційних розрахунків .
Пункт 2.3.11 Договору в редакції Забезпечити безперешкодний доступ (за службовим посвідченням) відповідальних представників Постачальника та відповідальних представників електропередавальної організації (основного споживача) до власних електричних установок в наступних цілях: для проведення технічної перевірки засобів (систем) обліку, вимірювання потужності, контролю показників якості електроенергії та для контролю за рівнем споживання електричної енергії, для вжиття заходів по припиненню або обмеженню споживання електричної енергії Споживачем у випадках, передбачених ПКЕЕ, а також для опломбування відключеного стану електроустановок Споживача (субспоживача) в результаті повного або часткового обмеження споживання електричної енергії Споживачем (субспоживачем) відповідно до встановленого ПКЕЕ порядку, для контролю виконання Споживачем умов цього договору та в інших випадках, передбачених законодавством. Споживач зобов'язується виконувати обґрунтовані письмові вимоги Постачальника та/або електропередавальної організації (основного споживача) щодо усунення виявлених порушень .
Пункт 2.3.12 Договору в редакції Припиняти передачу або обмежувати обсяг передачі електричної енергії субспоживачу за обґрунтованою вимогою Постачальника та/або електропередавальної організації та здійснювати підключення електроустановок субспоживачів після укладення ними договорів про постачання електричної енергії з Постачальником на основі вимог, заявок Постачальника. Про результати виконання вимог та заявок повідомляти Постачальника письмово у порядку, визначеному законодавством України, протягом однієї доби після виконання робіт по підключенню або відключенню субспоживачів .
Пункт 2.3.22 Договору в наступній редакції Оплачувати Постачальнику вартість робіт по проведенню позачергової технічної перевірки, перевірки програмування, перевірки правильності роботи, ремонту, заміни або експертизи засобу обліку та встановлених пломб у разі, якщо Постачальником виявлено порушення Споживачем ПКЕЕ або якщо ці роботи виконуються за зверненням Споживача .
Пункт 3.1.7 Договору Безперешкодного доступу (за пред'явленням службового посвідчення) до електричних установок Споживача для проведення технічної перевірки засобів обліку, контролю за рівнем споживання електричної енергії, для вжиття заходів по припиненню або обмеженню споживання електричної енергії Споживачем у випадках, передбачених договором або законодавством, а також для опломбування відключеного стану електроустановок Споживача (субспоживача) в результаті повного або часткового обмеження споживання електричної енергії Споживачем (субспоживачем) відповідно до встановленого ПКЕЕ порядку та умов Договору, для контролю виконання Споживачем умов цього Договору та в інших випадках, передбачених законодавством, виконання інших робіт відповідно до Договору .
Пункт 3.2.1 Договору виключити.
Пункт 4.2.7 Договору Споживач не несе відповідальності перед Постачальником відповідно до вимог пунктів 4.2.1-4.2.3 цього Договору, якщо доведе, що порушення виникли з вини Постачальника або внаслідок дії обставин форс-мажору (непереборної сили).
Пункт 8.1.2 Договору Споживач передає електричну енергію субспоживачам у межах договірної величини потужності та в обсягах, визначених відповідно до розділу 5, з урахуванням умов розділу 6 цього Договору.
Пункт 8.1.3 Договору Споживач передає Постачальнику дані про обсяги споживання електричної енергії субспоживачами у порядку, визначеному відповідно до розділу 5, та вказує ці дані у Акті прийняття - передавання товарної продукції .
Пункту 1 Додатку 3 до Договору Розрахунковий період для визначення обсягу спожитої електричної енергії становить один місяць, а саме: з 10 числа попереднього календарного місяця по 09 число поточного календарного місяця включно.
Стягнути з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку ОСОБА_3 -11 (49026, м. Дніпро, вул. Василя Тютюнника, будинок 11 ЄДРПОУ 40448930) на користь Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго", 49107, м. Дніпро, вул. Запорізьке шосе, 22; 49107, м. Дніпро, пр. Гагаріна, 118, а/с 5709, ЄДРПОУ 23359034) судовий збір у сумі 800 (вісімсот) грн. 00 коп., про що видати наказ.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 30.08.2017 року.
Суддя ОСОБА_4
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 25.07.2017 |
Оприлюднено | 30.08.2017 |
Номер документу | 68512187 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Березкіна Олена Володимирівна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Березкіна Олена Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Панна Світлана Павлівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні