Рішення
від 29.08.2017 по справі 925/889/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" серпня 2017 р. Справа № 925/889/17

Господарський суд Черкаської області в складі:

головуючого - судді Єфіменка В.В.,

з секретарем судового засідання Макарченко Н.П.;

за участю представників сторін:

від позивача - не з'явився,

від відповідача - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду Черкаської області в м. Черкаси справу

за позовом Публічного акціонерного товариства комерційний банк "ПриватБанк", м.Дніпро,

до Приватного підприємства "Кронос-ЗВ", м.Черкаси

про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов про стягнення з відповідача на користь позивача 46734,74 грн., із них:

- 10 000 грн. заборгованості за кредитом;

- 16870,00 грн. заборгованості по процентам за користування кредитом;

- 19864,74 грн. пені за неналежне виконання зобов'язань по договору банківського обслуговування від 01.07.2011.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про причини нез'явлення суд не повідомив.

Відповідач відзиву на позов суду не надав, його представник в судове засідання не з'явився, про причини нез'явлення суд не повідомив.

Установою поштового зв'язку ухвала від 19.07.2017 повернута до суду з довідкою ф.20 про те, що поштова кореспонденція відповідачу не вручена за закінченням терміну зберігання.

За відомостями Єдиного державного реєстру фізичних осіб-підприємців, юридичних осіб та громадських формувань вбачається, що місцезнаходження відповідача: 18008, м.Черкаси, бул.Шевченка,367, кв.25.

Копія позовної заяви з доданими до неї матеріалами та ухвали суду від 19.07.2017 і від 10.08.2017 надсилалися відповідачу за адресою, вказаною в позовній заяві: 18008, м.Черкаси, бул.Шевченка,367, кв.25 (а.с.8).

За приписами п.3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18 Про деякі питання застосування господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК.

У разі присутності сторони або іншого учасника судового процесу в судовому засіданні протокол судового засідання, в якому відображені відомості про явку сторін (пункт 4 частини другої статті 81 1 ГПК), є належним підтвердженням повідомлення такої сторони (іншого учасника судового процесу) про час і місце наступного судового засідання.

За змістом статті 64 ГПК, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Суд приходить до висновку, що судом вжиті належні заходи для повідомлення сторін про час і місце розгляду справи.

Справа розглядається в порядку визначеному ст.75 ГПК України за наявними матеріалами.

Суд, дослідивши матеріали справи та подані сторонами докази, приходить до наступного.

За приписами ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Предметом спору є стягнення з відповідача на користь позивача боргу та штрафних санкцій за неналежне виконання зобов'язань по договору банківського обслуговування.

Ч.1 ст.181 Господарського кодексу (далі - ГК) України визначено, що господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.

Ст.11 Цивільного кодексу (далі - ЦК) України визначено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (стаття 626 ЦК України).

Частиною 1 статті 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно статті 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

З матеріалів справи вбачається, що 01.07.2011 відповідачем було підписано заяву про відкриття поточного рахунку (далі - Заява) (а.с.13).

На підставі Заяви відповідач приєднався до "ОСОБА_1 та правил надання банківських послуг" (далі - ОСОБА_1), ОСОБА_2, що розміщені в мережі Інтернет на сайті http://privatbank.ua, які разом із Заявою складають Договір банківського обслуговування № Б/Н від 01.07.2011 (далі - Договір) та взяв на себе зобов'язання виконувати умови Договору (а.с.14-26).

При укладанні Договору сторони керувались ч. 1 ст. 634 ЦК України. Згідно цієї статті ЦК договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

За приписами ч. 2. ст. 639 ЦК України якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання, йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалась.

Відповідно до умов Договору, 01.07.2011 відповідачу було відкрито в ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" поточний рахунок №26008060003341.

Після підписання Договору клієнту надавалось право користуватися послугами ОСОБА_2, однією з яких є послуга "Гарантований платіж", яка може бути надана як за рахунок власних коштів клієнта, так і за рахунок коштів ОСОБА_2, тобто в кредит.

Розділом 3.2.2 ОСОБА_1 регламентовано порядок надання кредиту за послугою "Гарантований платіж".

Послугу "Гарантований платіж" МАТ КБ "ПРИВАТБАНК" надає, для виконання грошових зобов'язань за господарськими договорами, що укладаються між Клієнтом та його контрагентами, а також між Клієнтом і ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" (далі послуга . Послуга надається у вигляді виконання ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" заявок на договірне списання коштів далі - гарантований платіж або заявка ), згідно якої клієнт-платник доручає ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" зарахувати кошти на рахунок отримувача, в сумі і в дату, зазначені при створенні заявки. Послуга надається ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" як за рахунок власних коштів платника, гак і за рахунок кредитних коштів. Споживачами цієї, послуги є платник і одержувач платежів за господарськими договорами (п. 3.1.1.73 ОСОБА_1).

Відповідно до п.3.2.2.1. ОСОБА_1 кредит надається в обмін на зобов'язання Клієнта поверненню кредиту, сплату відсотків івинагороди у встановлені Договором строки.

Обов'язковими реквізитами заявки на договірне списання коштів є: номер і дата заявки (присвоюються автоматично), рахунок платника, рахунок одержувача, сума платежу, призначення платежу (із зазначенням відомостей про господарський договір, на виконання оплати по якому подасться заявка), дата зарахування коштів одержувачу (дата виконання заявки), вказівки за рахунок яких коштів (власних коштів клієнта / кредитних / змішано) необхідно зарезервувати гроші для виконання гарантованого платежу. Всі зазначені реквізити вказані в виписках по рахунках.

Після отримання ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" за допомогою системи дистанційного обслуговування Заявки (система internet Banking Приват 24 офіційний канал зв'язку між ОСОБА_2 та клієнтом), ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" розглядає її на предмет надання або відмови у наданні Послуги, у разі відсутності у платника власних коштів та/або некредитоспроможності платника (п. 3.1.1.75. ОСОБА_1).

Відповідач користувався послугою "Гарантований платіж" шляхом реєстрації відповідних заявок, в системі Internet Banking Приват 24 (заявки додаються до позовної заяви).

Відповідно до п. 3.2.2.2. ОСОБА_1 Клієнт погашає заборгованість по кредиту в розмірі, зазначеному в заявці Клієнта, в строк до ЗО днів з дати виконання заявки. За користування кредитом у період з дати ініціювання Клієнтом заявки до дати виконання заявки Клієнт сплачує винагороду за надання фінансового інструменту в розмірі 4% річних (але не менш ніж 5 гривень) від розміру кредиту, зазначеного у черговій заявці Клієнта, Винагорода за надання фінансового інструменту сплачується Клієнтом в дату надання в ОСОБА_1 чергової заявки. У період з дати виконання заявки за рахунок кредитних коштів Клієнт за користування кредитом сплачує ОСОБА_2 відсотки в розмірі 36% річних від суми заборгованості (за заявками, ініційованими до 01.02.2016), та починаючи з 01.02.2016. Клієнт за користування кредитом сплачує ОСОБА_2 відсотки в розмірі 64% річних від суми заборгованості (за заявками, ініційованими з 01.02.2016). У випадку зміни вартості кредитних ресурсів на ринку грошових ресурсів, зміни облікової ставки НБУ, зміни курсу гривні до іноземної валюти 1 групи класифікатора іноземних валют на 5 і більше відсотків. Сторони на дату укладання даного Договору погодили збільшення розміру процентної ставки за користування кредитом. При цьому, таке збільшення розміру відсотків за користування кредитом не повинне перевищувати подвійного розміру процентної ставки, зазначеної в цьому пункті. Інформацію про розмір погодженої зміненої процентної ставки за користування кредитом, ОСОБА_1 розміщає для Клієнта одним з наступних способів: у письмовій формі, через установлені засоби електронного зв'язку ОСОБА_2 й Клієнта - системи Інтернет- клієнт - банк "Приват24", повідомленні на email, sms -повідомлення на останні відомі ОСОБА_2 номера телефонів/адреси email, надані ОСОБА_2 при ідентифікації й актуалізації відомостей про Клієнт або іншими засобами. Погоджений Сторонами змінений розмір відсотків за користування кредитом набуває чинності з моменту його розміщення способом, визначеним цим пунктом, якщо інша дата не встановлена в інформації про зміну розміру відсотків. У разі не погашення заборгованості Клієнтом за кредитом у строк до 30 днів, включно, на 31-й день - заборгованість по кредиту стає простроченою. При цьому за користування кредитом Клієнт платить відсотки в розмірі 56% річних від суми заборгованості (за заявками, ініційованими до 01.02.2016). і відсотки в розмірі 64% річних від суми заборгованості (за заявками, ініційованими з 01.02.2016). Позичальник зокрема, зобов'язався не ухилятися від виконання даного обов'язку і/або не перешкоджати в його виконанні та передачі даного майна і майнових прав у заставу ОСОБА_2.

Зазначений у даному пункті строк може бути змінений згідно умов даного Договору. У випадку, якщо в дату виконання заявки або після неї, у клієнта на поточному рахунку недостатньо власних коштів - Клієнт доручає ОСОБА_2 в односторонньому порядку здійснювати списання коштів на погашення заборгованості як за рахунок власних коштів Клієнта, що надходять на всі поточні рахунки, відкриті в ОСОБА_2, так і за рахунок невикористаних коштів по "кредитному ліміту на розрахунковому рахунку", подальші взаємовідносини по якому регулюються розділом 3.2.1 даних "ОСОБА_1 і Правил".

Згідно зі ст. 212, 651 ЦК України у випадку порушення Клієнтом кожного із зобов'язань, передбачених даним Договором, ОСОБА_2 на власний розсуд, починаючи з 91-го дня порушення кожного із зобов'язань, має право змінити умови даних ОСОБА_1, встановивши інший термін повернення кредиту. При цьому ОСОБА_1 направляє Клієнту повідомлення (через установлені засоби електронного зв'язку ОСОБА_2 й Клієнта - системи Інтернет- клієнт - банк "Приват24", повідомлення на email) із зазначенням дати терміну повернення кредиту. У випадку не погашення Клієнтом заборгованості згідно з цими Умовами у термін, зазначений в повідомленні, вся заборгованість, починаючи з наступного дня після дати, зазначеної в повідомленні вважається простроченою. У випадку погашення заборгованості в період до 90 днів (включно) з моменту виникнення кожного із зобов'язань, кінцевим терміном повернення кредиту є дата, зазначена в заявці.

Інші істотні умови кредитування викладаються в заявці.

У випадку порушення Клієнтом, на якого поширюються дії п.3.2,2.13 (Програма "Кредитні канікули"), будь-якого з грошових зобов'язань та при реалізації права ОСОБА_2 на встановлення іншого строку повернення коштів, передбаченого Умовами і правилами надання банківських послуг (у т.ч. діючим п. 3.2.2.2), Клієнт сплачує ОСОБА_2 пеню у розмірі 56 % річних від суми непогашеної заборгованості за кожний день прострочки. Сплата пені здійснюється починаючи з дня, що йде за днем порушення зобов'язань. При. цьому відсотки за користування кредитом і комісія не нараховуються та не сплачуються.

Факт належного виконання позивачем договірних зобов'язань підтверджується своєчасним проведенням Гарантованих платежів ініційованих клієнтом, що підтверджується розрахунком заборгованості та виписками по рахунках відкритих для обслуговування рахунку Відповідача, дослідженим у судовому засіданні.

Зі змісту виписок по рахунках та розрахунку заборгованості вбачається, що відповідач користувався кредитом за послугою "Гарантований платіж" неодноразово з наданням відповідних заявок.

Прострочена заборгованість на рахунку Відповідача з'явилася 23.05.2014 і не була погашена в момент, коли Відповідач не здійснив внесення чергового платежу на рахунок погашення заборгованості, тобто Відповідач порушив умови договору.

Відповідно до п. 3.2.2.2 ОСОБА_1 у разі непогашення заборгованості Клієнтом за кредитом у строк до 30 днів, включно, на 31-й день заборгованість по кредиту стає простроченою. При цьому за користування кредитом Клієнт платить відсотки в розмірі 56 % річних від суми заборгованості.

Відповідно до п.З.2.2.7.5. ОСОБА_1 має право при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбаченого "Умовами, змінити умови кредитування - вимагати від Клієнта дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов'язань за кредитом в повному обсязі.

Загальна заборгованість за послугою "Гарантований платіж" складає суму заборгованості за виконаними платежами, що відображено в розрахунку заборгованості та виписками по рахунках і станом на 26.04.2017 заборгованість відповідача перед позивачем становить 46734.74 грн.:

- 10000 грн. - заборгованість за кредитом, за період з 23.05.2014 по 26.04.2017;

- 16870 грн. - заборгованість по процентам за користування кредитом за період з 22.04.2014 по 26.04.2017;

- 19864,74 грн. - пеня за період з 01.08.2014 по 26.04.2017.

Строки позовної давності за вимогами про стягнення кредиту, відсотків за користування кредитом, винагороди, неустойки - пені, штрафів за цим Договором встановлені Сторонами тривалістю 15 років (п. 3.2.2.10.7 ОСОБА_1).

За приписами п.3.2.2.10.4 ОСОБА_1 нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань, передбачених п.п. 3.2.2.10.1 - 3.2.2.10.3 цього Договору, здійснюється протягом 15 років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано Клієнтом.

Зобов'язання у відповідності з ст. 526 Цивільного кодексу України та ст. 193 Господарського кодексу України повинні виконуватись належним чином і в установлений строк, одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.

Доказів здійснення грошових розрахунків відповідно до умов вищевказаного договору відповідач суду не надав.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до переконання, що позивач довів свої позовні вимоги, які підлягають до повного задоволення. З відповідача на користь позивача необхідно стягнути 10 000 грн. заборгованості за кредитом; 16870,00 грн. заборгованості по процентам за користування кредитом; 19864,74 грн. пені за неналежне виконання зобов'язань по Договору банківського обслуговування від 01.07.2011.

Витрати позивача по сплаті судового збору в розмірі 1600 грн. підлягають відшкодуванню з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст.49, ст.ст.82-85 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути 10 000 грн. боргу за кредитом; 16870,00 грн. заборгованості по процентам за користування кредитом; 19864,74 грн. пені та 1600 грн. витрат по сплаті судового збору із Приватного підприємства "Кронос-ЗВ" (код ЄДРПОУ 14187806, бул.Шевченка,367, кв.25, м.Черкаси, 18008) на користь Публічного акціонерного товариства комерційний банк "ПриватБанк" (код ЄДРПОУ 14360570, вул.Набережна Перемоги,50, м.Дніпро, 49094).

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду протягом 10 денного строку в порядку, визначеному ГПК України з дня складення повного тексту рішення.

Рішення складено 30.08.2017

Суддя В.В.Єфіменко

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення29.08.2017
Оприлюднено30.08.2017
Номер документу68513014
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —925/889/17

Рішення від 29.08.2017

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Єфіменко В.В.

Ухвала від 10.08.2017

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Єфіменко В.В.

Ухвала від 19.07.2017

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Єфіменко В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні