Ухвала
від 30.08.2017 по справі 904/7247/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

30.08.2017 Справа № 904/7247/17

За позовом Комунального підприємства "Теплоенерго" Дніпровської міської ради, м. Дніпро

до Приватного закладу "Навчально-виховний комплекс (дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) - початкова школа) "Казкова країна", м. Дніпро

про стягнення 6 245,63 грн.

Суддя Євстигнеєва Н.М.

Представники:

Від позивача: ОСОБА_1, довіреність №906 від 22 березня 2017 року, юрисконсульт

Від відповідача: не з'явився

С У Т Ь С П О Р У:

Комунальне підприємство "Теплоенерго" Дніпровської міської ради звернулося до господарського суду із позовом, яким з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог (вх.№42373/17 від 31.07.2017, а.с. 75-76), просить стягнути з Приватного закладу "Навчально-виховний комплекс (дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) - початкова школа) "Казкова країна" заборгованість у розмірі 6 245,63 грн., з яких:

- основна заборгованість у розмірі 5 454,11 грн.;

- 3 % річних у розмірі 118,94 грн.;

- інфляційні збитки у розмірі 632,28 грн.

- пеня у розмірі 40,30 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору поставки товарів № 040061 від 01 вересня 2016 року в частині повної та своєчасної оплати поставленої теплової енергії. У зв'язку з простроченням виконання грошового зобов'язання позивачем на підставі частини 2 статті 625 ЦК України нараховані три відсотки річних за період прострочки з 29.12.2016 по 29.06.2017 у сумі 118,94 грн. та інфляційні збитки за період з грудня 2016 року по червень 2017 року у розмірі 632,28грн..

На підставі пункту 8.2.3 договору позивач нарахував пеню за порушення строків оплати за поставлену теплову енергію у розмірі 40,30 грн. за загальний період з 29.12.2016 по 29.06.2017.

18 серпня 2017 року до господарського суду від Приватного закладу "Навчально-виховний комплекс (дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) - початкова школа) "Казкова країна" надійшла заява, якою відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог у зв'язку із повним погашенням заборгованості у розмірі 7 954,11 грн., що підтверджується платіжним дорученням №165 від 14.08.2017.

30 серпня 2017 року Комунальне підприємство "Теплоенерго" Дніпровської міської ради надало до господарського суду заяву, якою зазначило, що станом на 28.08.2017 заборгованість Приватного закладу "Навчально-виховний комплекс (дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) - початкова школа) "Казкова країна" перед підприємством повністю погашена.

Відповідач у судове засідання призначене для розгляду справи 30 серпня 2017 року не з'явився, явку повноважного представника не забезпечив, про день, час, місце розгляду справи повідомлений належним чином.

За таких обставин, а також беручи до уваги, що відповідно до статті 33 Господарського процесуального України обов'язок доказування і подання доказів покладено на сторони, суд згідно зі статтею 75 Господарського процесуального кодексу України розглядає справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи представника позивача господарський суд, -

В С Т А Н О В И В:

01 вересня 2016 року між Комунальним підприємством "Дніпропетровські міські теплові мережі" Дніпропетровської міської ради (енергопостачальна організація) та Приватним закладом "Навчально-виховний комплекс (дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) - початкова школа) "Казкова країна" (споживач) укладено договір №040061 про постачання теплової енергії, відповідно до умов якого (п.1.1.) за цим договором енергопостачальна організація бере на себе зобов'язання постачати споживачеві теплову енергію в гарячій воді в потрібних йому обсягах, а споживач зобов'язується оплачувати одержану теплову енергію за встановленими тарифами (цінами) в терміни передбачені цим договором. Обидві сторони зобов'язуються керуватися цим договором та діючим законодавством України (п. 1.2 договору).

Відповідно до п.11.1. договору цей договір набуває чинності з дня його підписання та діє до 01 вересня 2019 року, але в будь-якому випадку до повного виконання зобов'язань. Договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку його дії про його припинення не буде письмово заявлено однією із сторін (п. 11.5 договору).

Умовами пункту 2.1 договору визначено, що теплова енергія постачається споживачу в обсягах визначених додатком №1 до цього договору у вигляді гарячої води на такі потреби:

- опалення та вентиляцію - в період опалювального сезону (172 діб);

- гаряче водопостачання - протягом (172 діб);

- технологічні потреби - відповідно з виробничою програмою;

- кондиціювання повітря - по мірі необхідності.

Рішення про початок та закінчення опалювального сезону приймається виконавчим органом відповідної місцевої ради, виходячи із кліматичних умов (п. 2.2 договору).

Згідно правил користування тепловою енергією споживач зобов'язаний встановити прилади обліку теплової енергії. Облік споживання теплової енергії здійснюється за показниками приладів обліку, встановлених на вводах опалення ти ГВП по вул. Дімітрова,50розрахунковим способом (п.п. 5.1, 5.2 договору).

Межа балансової та експлуатаційної відповідальності сторін вказана в додатку №3 до договору та не може бути змінена в односторонньому порядку.

Споживач, що має прилади обліку, щомісячно подає до енергопостачальної організації у письмовій формі звіт про фактичне споживання теплової енергії в термін, до 27 числа поточного місяця (п. 5.5 договору).

Комунальним підприємством "Теплоенерго" здійснено поставку теплової енергії Приватному закладу "Навчально-виховний комплекс (дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) - початкова школа) "Казкова країна" про що складені акти прийому-передачі теплової енергії:

- акт від 30 листопада 2016 року за листопад 2016 року на суму 6 296,52 грн.;

- акт від 31 грудня 2016 року за грудень 2016 року на суму 6 657,59 грн. (а.с. 43-44).

Наведені вище акти про постачання теплової енергії складені та підписані позивачем, відповідачем зазначені акти не підписані.

Порядок проведення розрахунків за теплову енергію визначено розділом 7 договору.

Так, розрахунки за теплову енергію, що споживається, проводяться в грошовій формі відповідно до встановлених тарифів, або, за згодою сторін будь-яким іншим шляхом, не забороненим чинним законодавством України (п. 7.1 договору).

Розрахунковим періодом є календарний місяць, по результатам якого підписується акт (в 2-х примірниках) прийому-передачі теплової енергії по формі додатку №5. Отриманий акт прийому-передачі виконаних робіт теплової енергії споживач або представник споживача повинен підписати, оформити належним чином та повернути на адресу енергопостачальної організації на протязі п'яти днів з дати отримання. Датою отриманій акту вважається: при отриманні нарочним - дата вручення представнику споживача; при направленні рекомендованим листом - дата, зазначена у відбутку поштового штемпеля на документі, то зроблений поштовим відділенням та підтверджує відправлення, з урахуванням поштового пробігу документа (по місту - 3 дні, по області - 5 днів, по Україні - 7 днів). При повернені підприємством зв'язку рекомендованого листа з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, вважається що споживач повідомлений про направлені документи. У разі неотримання енергопостачальною організацією підписаного акту прийому-передачі, або обґрунтованих заперечень в його підписанні, у вищезазначений термін, акт вважається погодженим і є підставою для проведення остаточних розрахунків за зазначений в ньому розрахунковий період (п. 7.2 договору).

Споживач зобов'язаний не пізніше ніж за 5 діб до початку розрахункового періоду сплачувати енергопостачальній організації вартість теплової енергії згідно з її кількістю, передбаченою у додатку №1 до цього договору, по власним платіжним дорученням з указанням періоду, за який він сплачує (п. 7.3 договору).

Остаточний розрахунок за спожиту теплову енергію проводиться споживачем в продовж 5 діб після одержання рахунку енергопостачальної організації, яка зобов'язана направити його споживачу не пізніше 10 числа місяця, слідуючого за розрахунковим (п. 7.4 договору).

На виконання умов договору відповідачу виставлені рахунки на оплату №040061 від 30.11.2016 та від 31.12.2016 (а.с. 41, 42).

Приватний заклад "Навчально-виховний комплекс (дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) - початкова школа) "Казкова країна" своєчасно не здійснив в повному обсязі розрахунки за спожиту теплову енергію за спірний період, у зв'язку з чим у нього виникла заборгованість за поставлену та спожиту теплову енергії у сумі 5 454,11 грн., що і є причиною спору.

Суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом (ч. 1 ст. 193 ГК України).

Стаття 526 ЦК України встановлює вимогу щодо виконання зобов'язань належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (ч. 1 ст. 530 ЦК України).

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 Цивільного кодексу України).

Позивач просить стягнути з відповідача заборгованість за надані послуги у сумі 5 454,11 грн. за період листопад-грудень 2016 року.

З огляду на положення п. п. 7.3, 7.4 договору строк оплати теплової енергії за спірний період у сумі 5 454,11 грн. є таким, що настав.

Згідно з ч. 1 ст. 199 Господарського кодексу України виконання господарських зобов'язань забезпечується заходами захисту прав та відповідальності учасників господарських відносин, передбаченими цим Кодексом та іншими законами. До відносин щодо забезпечення виконання зобов'язань учасників господарських відносин застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.

Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (cт.610 Цивільного кодексу України).

За порушення у сфері господарювання учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених ГК України, іншими законами та договором (частина друга статті 193, частина перша статті 216 та частина перша статті 218 ГК України).

Одним із видів господарських санкцій згідно з частиною другою статті 217 ГК України є штрафні санкції, до яких віднесено штраф та пеню (частина перша статті 230 ГК України).

Розмір штрафних санкцій відповідно до частини четвертої статті 231 ГК України встановлюється законом, а в разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в передбаченому договором розмірі. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або в певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

Такий вид забезпечення виконання зобов'язання як пеня встановлено частиною третьою статті 549 ЦК України, статтями 230, 231 ГК України.

Відповідальність відповідача за порушення строків оплати спожитої теплової енергії передбачена пунктом 8.2.3 договору. Так, в разі несвоєчасної оплати за спожиту теплову енергію - нараховується пеня в розмірі 1%, але не більше подвійної облікової ставки НБУ від суми простроченого платежу, за кожний день прострочки.

За прострочення оплати теплової енергії позивач просить стягнути з відповідача пеню за несвоєчасну оплату спожитої відповідачем теплової енергії за загальний період з 29.12.2016 по 29.06.2017 у сумі 40,30 грн.

Розрахунок пені перевірено судом, відповідає вимогам чинного законодавства та умовам договору.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть якого полягає у отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Тобто, у разі неналежного виконання боржником грошового зобов'язання виникають нові додаткові зобов'язання, які тягнуть за собою втрату матеріального характеру.

Позивач нарахував та просить стягнути з відповідача три відсотки річних за період прострочки з 29.12.2016 по 29.06.2017 у сумі 118,94 грн. та інфляційні збитки за період з грудня 2016 року по червень 2017 року у сумі 632,28 грн.

При перевірці правильності розрахунку 3% річних та втрат від інфляції судом встановлено правильність такого нарахування.

Разом з тим, 18 серпня 2017 року Приватним закладом "Навчально-виховний комплекс (дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) - початкова школа) "Казкова країна" до матеріалів справи було долучено платіжне доручення №165 від 14.08.2017 про сплату теплової енергії на суму 7 954,11 грн.

30 серпня 2017 року Комунальним підприємством "Теплоенерго" Дніпровської міської ради було долучено до матеріалів справи довідку підприємства від 29.08.2016, за підписом начальника відділу реалізації та збору платежів про те, що станом на станом на 28.08.2017 заборгованість Приватного закладу "Навчально-виховний комплекс (дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) - початкова школа) "Казкова країна" перед підприємством погашена.

Відповідно до пункту 1-1 частини 1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.

Оскільки зобов'язання відповідача щодо сплати грошових коштів у сумі 6 245,63 грн. припинилося після звернення позивача з позовом до суду провадження у справі підлягає припиненню на підставі пункту 1-1 частини 1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України у зв'язку з відсутністю предмету спору.

У випадках припинення провадження у справі повторне звернення до господарського суду зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав не допускається (частина друга статті 80 Господарського процесуального кодексу України).

За частиною третьою статті 80 цього Кодексу про припинення провадження у справі виноситься ухвала, в якій мають бути вирішені питання про розподіл між сторонами господарських витрат, про повернення судового збору з бюджету, а також можуть бути розв'язані питання про стягнення штрафів, передбачених у пунктах 4 і 5 частини другої статті 83 цього Кодексу.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.2 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору.

Відповідно до п. 4.7 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 7 від 21 лютого 2013 року "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" частиною другою статті 49 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що в разі коли спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору. Зазначена норма виступає процесуальною санкцією, яка застосовується господарським судом незалежно від того, чи заявлялося відповідне клопотання заінтересованою стороною.

Як підтверджується матеріалами справи, спір виник з вини відповідача, який безпідставно в порушення взятих на себе зобов'язань не виконував зобов'язання із своєчасної оплати поставленої позивачем теплової енергії.

Отже, при наявності конкуренції норм (щодо можливості повернення судового збору з державного бюджету), суд звертає увагу на необхідність застосування, з урахуванням обставин справи, саме ч.2 ст. 49 ГПК України, а тому судовий збір покладається на відповідача у повному обсязі у розмірі 1 600,00 грн.

Керуючись ст.ст.1, 2, 49 (ч.2), п. 1 1 ч. 1, ч. ч. 2, 3 ст. 80, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

У Х В А Л И В:

Провадження у справі №904/7247/17 припинити.

Стягнути з Приватного закладу "Навчально-виховний комплекс (дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) - початкова школа) "Казкова країна" (49101, м. Дніпро, вул. Мініна (Менахем-Мендл Шнеєрсона), буд. 11, копр. 11, кв. 358, ідентифікаційний код 39672293) на користь Комунального підприємства "Теплоенерго" Дніпровської міської ради (49000, м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, буд. 37, ідентифікаційний код 32688148) витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у сумі 1 600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп., про що видати наказ.

Ухвала господарського суду набирає законної сили з моменту її оголошення господарським судом та може бути оскаржена протягом п'яти днів з дня її оголошення до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через Господарський суд Дніпропетровської області.

Суддя ОСОБА_2

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення30.08.2017
Оприлюднено01.09.2017
Номер документу68564217
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/7247/17

Ухвала від 30.08.2017

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Євстигнеєва Надія Михайлівна

Ухвала від 31.07.2017

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Євстигнеєва Надія Михайлівна

Ухвала від 12.07.2017

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Євстигнеєва Надія Михайлівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні