Справа № 635/3655/17
Номер провадження 2/635/2433/2017
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 серпня 2017 року с. Покотилівка.
Харківський районний суд Харківської області у складі: головуючого судді - Полєхіна А.Ю., при секретарі Лисенко О.Ю. , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с. Покотилівка Харківського району Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування та зустрічному позову ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2, в якому просить: визнати за нею право власності на 16/100 частин земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1, кадастровий НОМЕР_1.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається наступне.
Вони з відповідачем є рідними братом та сестрою. Їх мати - ОСОБА_3 - померла ІНФОРМАЦІЯ_1. Вони з відповідачем прийняли спадщину після її смерті.
Позивач зазначає, що до складу спадкового майна, належного їх матері на момент смерті на праві власності, входять: 1) 32/100 частин домоволодіння, належних їй на підставі свідоцтва про право власності; 2) частина земельної ділянки, виділеної для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд;
Позивач вказує, що Державним нотаріусом Другої державної нотаріальної контори Харківського району та області їй було видано свідоцтво про право на спадщину за законом на 1/2 частину від 32/100 частин домоволодіння АДРЕСА_1. Рішенням Харківського районного суду Харківської області від 24 жовтня 2013 року було здійснено поділ в натурі вказаного домоволодіння з припиненням права спільної часткової власності щодо нього. Рішенням виконавчого комітету Пісочинської селищної ради Харківського району № 255 від 11.03.2016 року за її заявою, належній їй частині домоволодіння було присвоєно окрему поштову адресу: АДРЕСА_2. Однак, питання щодо спадкування земельної ділянки після смерті спадкодавця не було вирішено.
Посилаючись на те, що при зверненні за оформленням спадкових прав на вказану земельну ділянку державним нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на частину земельної ділянки позивач просить суд задовольнити позов.
Відповідач ОСОБА_2 звернувся до суду із зустрічною заявою до ОСОБА_1 та просить суд: визнати за ним право власності на 84/100 частин земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1, кадастровий НОМЕР_1.
Відповідач ОСОБА_2 в зустрічному позові посилається на ті ж обставини, які зазначені в первісному позові, але зазначає, що право власності на земельну ділянку у нього з спадкодавцем було набуто вже за наявності побудованого домоволодіння, в якому їх частки, як співвласників вже було визначено (32/100 - за спадкодавцем та 68/100 - за ним), а тому просить суд визнати за ним право власності на 84/100 частини земельної ділянки.
Сторони в судове засідання не з'явились, надали до суду заяви про розгляд справи за їх відсутності.
Згідно ч. 2 ст. 197 ЦПК України, у зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами, розглянувши письмові заяви сторін, визначивши відповідно до них правовідносини, приходить до висновку, що позови первісний та зустрічний підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Сторони по справі ОСОБА_1 та ОСОБА_2, являємося рідними братом та сестрою. Їх мати - ОСОБА_3 - померла ІНФОРМАЦІЯ_1.
Сторони прийняли спадщину. Таким чином, усе спадкове майно має бути розділено між нами, двома спадкоємцями, у рівних частках.
До складу спадкового майна, належного спадкодавцю на момент смерті на праві власності входять: 32/100 частин домоволодіння, належних їй на підставі свідоцтва про право власності, виданого 14 жовтня 2008 року державним нотаріусом Другої Державної нотаріальної контори Харківського району та області; та частина земельної ділянки, виділеної для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, належна померлій на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку Серія НОМЕР_2 від 14 серпня 2006 року (а.с. 9-11).
Відповідно до вказаних документів Державним нотаріусом Другої державної нотаріальної контори Харківського району та області сторонам було видані свідоцтва про право на спадщину за законом на 1/2 частину від 32/100 частин домоволодіння АДРЕСА_1.
Рішенням Харківського районного суду Харківської області від 24 жовтня 2013 року було здійснено поділ в натурі вказаного домоволодіння з припиненням права спільної часткової власності щодо нього (а.с. 12).
Рішенням виконавчого комітету Пісочинської селищної ради Харківського району № 255 від 11.03.2016 року за заявою ОСОБА_1 належній їй частині домоволодіння було присвоєно окрему поштову адресу: АДРЕСА_2 (а.с. 13).
Судом встановлено, що право власності на земельну ділянку у ОСОБА_2 із спадкодавцем було набуто вже за наявності побудованого домоволодіння, в якому їх частки, як співвласників вже було визначено (32/100 - за спадкодавцем та 68/100 - за ОСОБА_2).
Питання щодо спадкування земельної ділянки після смерті спадкодавця вирішено не було.
При зверненні за оформленням спадкових прав на вказану земельну ділянку 14.10.2008 року державним нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на частину земельної ділянки та порекомендовано звернутися до суду за оформленням своїх спадкових прав (а.с. 14, 15).
Постановою Другої державної нотаріальної контори Харківського району про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 04 травня 2017 року ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право власності на частину земельної ділянки, посилаючись на те, що вказана земельна ділянка належить на праві спільної сумісної власності ОСОБА_2 - та спадкодавцеві ОСОБА_3.
Суд враховує, що частки кожного з них у праві власності на земельну ділянку не визначені, договору про визначення часток у спільній власності не надано, а приватизація земельної ділянки відповідно до закону не передбачає обов'язкової рівності часток, нотаріус не має змоги визначити склад спадкового майна у даному випадку.
Відповідно до ч.2 ст. 89 ЗК України у спільній сумісній власності перебувають земельні ділянки: а)подружжя; б) членів фермерського господарства, якщо інше не передбачено угодою між ними; в) співвласників жилого будинку; г) співвласників багатоквартирного будинку.
Відповідно до ч.4 ст. 120 ЗК України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди.
Якщо до вирішення судом спору між співвласниками житлового будинку розмір часток у спільній власності на земельну ділянку, на якій розташований будинок, господарські будівлі та споруди, не визначався або вона перебувала у користуванні співвласників і ними не було досягнуто угоди про порядок користування нею, суду при визначенні частини спільної ділянки, право користування якою має позивач (позивачі), слід виходити з розміру його (їх) частки у вартості будинку, господарських будівель та споруд на час перетворення спільної сумісної власності на спільну часткову чи на час виникненні останньої (висновки Верховного Суду України, викладені у постанові N° 6-2цс15 від 11 лютого 2015 року).
Таким чином, зважаючи на те, що право власності на земельну ділянку спадкодавцем та сторонами було набуто вже за наявності побудованого домоволодіння, в якому їх частки як співвласників були вже визначені (32/100 та 68/100 частин відповідно), за відсутності між ними спеціального договору щодо визначення часток, вони, за загальним правилом визначаються відповідно до правила ст. 120 ЗК України, а саме відповідно до розміру часток у нерухомому майні, розташованому на цій земельній ділянці.
Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність задоволення вимог, викладених в первісному та зустрічному позові.
На підставі викладеного та керуючись та керуючись 89, 120 ЗК України, ст.ст.3, 10, 11, 60, 169, 212-215 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Первісний та зустрічний позови задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 16/100 частин земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1, кадастровий НОМЕР_1.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на 84/100 частин земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1, кадастровий НОМЕР_1.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Харківської області через Харківський районний суд Харківської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя: А.Ю. Полєхін.
Суд | Харківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 31.08.2017 |
Оприлюднено | 01.09.2017 |
Номер документу | 68566691 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Харківський районний суд Харківської області
Полєхін А. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні