ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"28" серпня 2017 р.Справа № 916/1380/17
За позовом: Департаменту комунальної власнотсі Одеської міської ради
До відповідача: Громадської організації "Уперед до цілі"
про стягнення та виселення
Суддя Рога Н. В.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1 - на підставі довіреності № 01-36/77 від 13.12.2016 р.; ОСОБА_2- на підставі довіреності №01-36/69 від 13.12.2016р.
Від відповідача: не з'явився.
В засіданні брали участь:
Від позивача: ОСОБА_2- на підставі довіреності №01-36/69 від 13.12.2016р.
Від відповідача: не з'явився.
СУТЬ СПОРУ: Позивач, Департамент комунальної власності Одеської міської ради, звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Громадської організації (далі-ГО) "Уперед до цілі" про стягнення заборгованості по орендній платі у розмірі 9 580 грн. 65 коп., пені у розмірі 1 364 грн. 24 коп., неустойки за прострочення повернення об'єкта оренди у розмірі 24 549 грн. 20 коп. та виселення Громадської організації "Уперед до цілі" з нежитлового підвального приміщення № 3-А , загальною площею 40,3 кв.м., яке розташоване за адресою: м. Одеса, проспект Добровольського, 135, на користь Департаменту комунальної власності Одеської міської ради.
Представник позивача позовну заяву підтримує, наполягає на задоволенні позову.
Відповідач про час та місце судових засідань був повідомлений за юридичною адресою, але направлена судом поштова кореспонденція повернута поштою з відміткою "сплив строк зберігання". До повноважень суду не відноситься розшук місцезнаходження сторін у справі. Відзив на позовну заяву від відповідача не надходив. За таких обставин, справа розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників позивача, суд встановив:
04 липня 2016р. між Департаментом комунальної власності Одеської міської ради (Орендодавець) та Громадською організацією "Уперед до цілі" (Орендар) був укладений Договір оренди нежилого приміщення №501/82 (далі - Договір), згідно якого Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування нежитлові підвальні приміщення №3-А, загальною площею 40,3 кв.м. що розташовані за адресою: м.Одеса, просп..Добровольського, 135 з метою використання під розміщення організації. Термін дії договору оренди: з 04 липня 2016р. до 04 червня 2019р. (п.1.3 Договору). У той же день, 04.07.2016р. сторонами був підписаний акт прийому-пердачі не житлового приміщення.
Відповідно до п. 2.1 Договору орендна плата визначається на підставі ст.19 Закону України „Про оренду державного та комунального майна", Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України 04.10.1995р. зі змінами та доповненнями; рішень Одеської міської ради та виконкому Одеської міської ради; протоколу засідання комісії з проведення конкурсів на право укладання договору оренди будівель (споруд, приміщень), які є комунальною власністю територіальної громади міста ОСОБА_2 від 04.07.2016р.
Згідно з п.2.2. Договору за орендоване приміщення Орендар зобов'язується сплачувати орендну плату, що становить за перший після підписання договору оренди місяць 1 500 грн. 00 коп. (без урахування ПДВ та індексу інфляції) та є базовою ставкою орендної плати за місяць.
Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за минулий місяць на щомісячний індекс інфляції, що друкується Мінстатом України. Податок на додатну вартість розраховується відповідно до вимог чинного законодавства.
Відповідно до п.2.4 Договору Орендар зобов'язаний вносити орендну плату щомісячно до 15 числа поточного місяця, незалежно від результатів його господарської діяльності.
Розмір орендної плати змінюється у випадках зміни методики її розрахунку, цін і тарифів, та в інших випадках, передбачених законодавчими актами України та рішенням міської ради , що набрали чинності в порядку, передбаченому чинним законодавством (п.2.5 Договору).
Позивач у справі зазначає, що він належним чином виконав свої зобов'язання за Договором та передав в оренду ГО "Уперед до цілі" об'єкт оренди, що підтверджується актом приймання-передачі від 04.07.2016р. Але, відповідач свої зобов'язання щодо своєчасної та у повному обсязі оплати орендної плати належним чином не виконував, у зв'язку з чим, за розрахунком позивача, за відповідачем утворилася заборгованість по орендній платі за період з 01.07.2016р. по 13.12.2016р. у розмірі 9 580 грн. 65 коп., яку позивач просить суд стягнути з відповідача.
Згідно з п.5.2 Договору за несвоєчасне внесення орендної плати Орендар сплачує Орендодавцю пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожний день прострочки. Нарахування пені за прострочку виконання обов'язку припиняється через один рік з дня, коли обов'язок повинен був бути виконаний. На підставі зазначеного пункту Договору позивач нарахував відповідачу пеню за період з 16.07.2016р. по 15.06.2017р. у розмірі 1 364 грн. 24 коп., яку також просить суд стягнути з відповідача.
Крім того, позивач зазначає, що за умовами п.5.3 Договору сторони домовилися, що у разі невнесення Орендарем орендної плати на протязі 3-х місяців з дати закінчення терміну платежу, Орендодавець має право відмовитися від Договору і вимагати повернення об'єкта оренди. У разі відмови Орендодавця від Договору оренди, Договір є розірваним з моменту одержання Орендарем повідомлення Орендодавця про відмову від Договору. З урахуванням того, що відповідач протягом 6 місяців поспіль не виконував свої зобов'язання за Договором щодо своєчасної та у повному обсязі сплати орендної плати, Департаментом було надіслано на адресу відповідача повідомлення №01-13/5755 від 08.12.2016р. про відмову від Договору оренди №501/82 від 04.07.2016р., сплату ГО "Уперед до цілі" у добровільному порядку заборгованості за Договором оренди у сумі 8 825 грн. 81 коп. ( за період з 04.07.2016р. по 18 .11.2016р. ) , пені у сумі 581 грн. 62 коп. станом на 30.11.2016р. , та повернення об'єкта оренди Департаменту. Зазначене повідомлення було вручено відповідачу 13.12.2016р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Але, ГО "Уперед до цілі" вимоги Орендодавця у добровільному порядку не виконано.
Позивач зазначає, що з урахуванням положень законодавства та умов Договору, Договір оренди №501/82 від 04.07.2016р. є розірваним з 13.12.2016р., отже, відсутні правові підстави для користування ГО "Уперед до цілі" об'єктом комунальної власності територіальної громади м.Одеса - нежитловими підвальними приміщеннями №3-А, загальною площею 40,3 кв.м. що розташовані за адресою: м.Одеса, просп..Добровольського, 135. Згідно зі ст.785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі. З урахуванням зазначеного, позивач просить суд виселити відповідача з об'єкту оренди.
Позивач також зазначає, що відповідно до пункту 4.10 Договору у випадку припинення дії цього Договору, у зв'язку із закінченням строку чи дострокового його розірвання, Орендар сплачує неустойку в розмірі подвійної орендної плати з урахуванням щомісячного індексу інфляції по день підписання акта приймання-передачі приміщення.
Частиною 2 ст. 785 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.
З урахуванням зазначеного, позивач нарахував ГО "Уперед до цілі" неустойку у розмірі подвійної орендної плати за період з 14.12.2016р. по 30.06.2017р. в сумі 24 549 грн. 20 коп., яку теж просить суд стягнути з відповідача.
В обгрунтування позову позивач посилається на ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти, відповідно до якої господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати свої зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а також на ст.525, 526, 629 Цивільного кодексу України.
Відповідач своїм право на захист у судовому порядку не скористався.
Враховуючи матеріали справи, керуючись чинним законодавством України, суд доходить до такого висновку:
Відповідно до ст.15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання . Згідно ст.16 цього ж Кодексу кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту права є відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Згідно ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію: передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо, або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Частиною 2 ст. 509 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до частини 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно зі ст. 174 Господарського кодексу України однією з підстав виникнення господарського зобов'язання є укладання господарського договору та іншої угоди, що передбачені законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ним, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Статтею 629 цього ж Кодексу встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ст. 627 Цивільного кодексу України, відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Як вбачається з матеріалів справи, 04 липня 2016р. між Департаментом комунальної власності Одеської міської ради (Департамент, Орендодавець) та Громадською організацією "Уперед до цілі" (Орендар) був укладений Договір оренди нежилого приміщення №501/82, згідно якого Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування нежитлові підвальні приміщення №3-А, загальною площею 40,3 кв.м. що розташовані за адресою: м.Одеса, просп.Добровольського, 135.
Згідно з п.2.2. Договору за орендоване приміщення Орендар зобов'язується сплачувати орендну плату, що становить за перший після підписання договору оренди місяць 1 500 грн. 00 коп. (без урахування ПДВ та індексу інфляції) та є базовою ставкою орендної плати за місяць.
Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за минулий місяць на щомісячний індекс інфляції, що друкується Мінстатом України.
Відповідно до п.2.4 Договору Орендар зобов'язаний вносити орендну плату щомісячно до 15 числа поточного місяця, незалежно від результатів його господарської діяльності.
За матеріалами справи, Орендодавець належним чином виконав свої зобов'язання за Договором та передав об'єкт оренди Орендареві за актом приймання-передачі.
За приписами ч.1 ст.286 Господарського кодексу України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності .
Згідно ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається. Отже, відповідач, зобов'язавшись щомісячно не пізніше 15 числа поточного місяця, незалежно від результатів господарської діяльності, своєчасно і в повному обсязі вносити орендну плату за користування орендованим приміщенням, з урахуванням щомісячного індексу інфляції повинен був виконати своє зобов'язання, але не виконав. Статтею 526 Цивільного кодексу України, передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, що відповідачем виконано не було.
За приписами ст.193 Господарського кодексу України субєкти господарювання та інші учасникик господарських відносин повинні виконувати господарські зобовязання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобовязання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
За таких обставин, на думку суду, правомірною та обгрунтованою є вимога позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості у сумі 9 580 грн. 65 коп.
Згідно з п.5.2 Договору за несвоєчасне внесення орендної плати Орендар сплачує Орендодавцю пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожний день прострочки. Нарахування пені за прострочку виконання обов'язку припиняється через один рік з дня, коли обов'язок повинен був бути виконаний.
Відповідно до ст.216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання, шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених Господарським кодексом та договором. Згідно із п.6 ст.231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою НБУ, за весь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Але, згідно п.6 ст.232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок пені, суд доходить до висновку про часткове його задоволення у зв'язку з невірним визначенням позивачем періоду нарахування пені. Згідно зробленого судом розрахунку позовна вимога у частині стягнення з ГО "Уперед до цілі" пені підлягає задоволенню у розмірі 1 356 грн. 82 коп.
Відповідно до ч. 3 ст. 26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" договір оренди може бути розірвано за погодженням сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.
Згідно ч. 3 ст. 291 Господарського кодексу України, на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний з підстав, передбачених Цивільним кодексом України для розірвання договору найму, в порядку, встановленому статтею 188 цього Кодексу.
Пунктом 5.3 Договору сторони домовилися, що у разі невнесення Орендарем орендної плати на протязі 3-х місяців з дати закінчення терміну платежу, Орендодавець має право відмовитися від Договору і вимагати повернення об'єкта оренди. У разі відмови Орендодавця від Договору оренди, Договір є розірваним з моменту одержання Орендарем повідомлення Орендодавця про відмову від Договору.
За матеріалами справи, з урахуванням того, що відповідач протягом 6 місяців поспіль не виконував свої зобов'язання за Договором щодо своєчасної та у повному обсязі сплати орендної плати, Департаментом було надіслано на адресу відповідача повідомлення №01-13/5755 від 08.12.2016р. про відмову від Договору оренди №501/82 від 04.07.2016р., сплату ГО "Уперед до цілі" у добровільному порядку заборгованості за Договором оренди у сумі 8 825 грн. 81 коп. ( за період з 04.07.2016р. по 18 .11.2016р.), пені у сумі 581 грн. 62 коп. станом на 30.11.2016р., та повернення об'єкта оренди Департаменту. Зазначене повідомлення було вручено відповідачу 13.12.2016р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Але, ГО "Уперед до цілі" вимоги Орендодавця у добровільному порядку не виконано.
За таких обставин, з урахуванням положень законодавства та умов Договору, Договір оренди №501/82 від 04.07.2016р. є розірваним з 13.12.2016р., отже, відсутні правові підстави для користування ГО "Уперед до цілі" об'єктом комунальної власності територіальної громади м.Одеса - нежитловими підвальними приміщеннями №3-А, загальною площею 40,3 кв.м. що розташовані за адресою: м.Одеса, просп..Добровольського, 135. Згідно з ч.1 ст..785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі. Відповідно до ст. 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" у разі розірвання договору оренди орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди. З урахуванням зазначеного, позивач правомірно просить суд виселити відповідача з об'єкту оренди - нежитлових підвальних приміщень №3-А, загальною площею 40,3 кв.м. що розташовані за адресою: м.Одеса, просп.Добровольського, 135, на користь Департаменту.
Відповідно до пункту 4.10 Договору у випадку припинення дії цього Договору, у зв'язку із закінченням строку чи дострокового його розірвання, Орендар сплачує неустойку в розмірі подвійної орендної плати з урахуванням щомісячного індексу інфляції по день підписання акта приймання-передачі приміщення.
Частиною 2 ст. 785 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.
З урахуванням зазначеного, позивач правомірно нарахував ГО "Уперед до цілі" неустойку у розмірі подвійної орендної плати за період з 14.12.2016р. по 30.06.2017р. в сумі 24 549 грн. 20 коп., яка також підлягає стягненню з відповідача.
Згідно ст. 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Статтею 33 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідачем доказів належного виконання умов Договору до матеріалів справи не надано.
Згідно ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням , що грунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності , керуючись законом.
Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача згідно зі ст.ст.44,49 ГПК України у розмірі, пропорційному сумі стягнення.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позовну заяву Департаменту комунальної власності Одеської міської ради - задовольнити частково.
2. Стягнути з Громадської організації "Уперед до цілі" (65069, АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ 39301604) на користь Департаменту комунальної власності Одеської міської ради (65039, м. Одеса, вул. Артилерійська, 1, р/р 37326027001909, ГУДКСУ в Одеській обл., МФО 828011, код ЄДРПОУ 26302595) заборгованість по орендній платі у сумі 9 580 грн. 65 коп., пеню у сумі 1 356 грн. 82 коп., неустойку у сумі 24 549 грн. 20 коп. та витрати по сплаті судового збору у сумі 3 200 грн. 00 коп.
3. Виселити Громадську організацію "Уперед до цілі" (65069, АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ 39301604) з нежитлових підвальних приміщень №3-А, загальною площею 40,3 кв.м, що розташовані за адресою: м. Одеса, просп.Добровольського, 135 на користь Департаменту комунальної власності Одеської міської ради (65039, м. Одеса, вул. Артилерійська, 1, р/р 37326027001909, ГУДКСУ в Одеській обл., МФО 828011, код ЄДРПОУ 26302595).
4. В решті позову відмовити.
Рішення набирає законної сили протягом після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення. якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 04 вересня 2017 р.
Суддя Н.В. Рога
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 28.08.2017 |
Оприлюднено | 05.09.2017 |
Номер документу | 68608033 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Рога Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні