ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"31" серпня 2017 р.Справа № 924/674/17
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладюка Ю.В., розглянувши матеріали справи
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Артемакс-XXI", м. Кам'янець - Подільський
до комунального соціально-медичного закладу "Меджибізький дитячий будинок - інтернат", смт. Меджибіж, Летичівський р-н., Хмельницька обл.
про стягнення 79 666,44 грн.
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1 за довіреністю
від відповідача - не з'явився
встановив:
Позивач у позовній заяві просить стягнути з комунального соціально-медичного закладу "Меджибізький дитячий будинок - інтернат" на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Артемакс-XXI": 59 150, 00 грн. - договірної заборгованості за неповернуте вчасно позичене вугілля; 17 745 грн. - штрафу; 2 275, 55 грн. - інфляційних втрат; 495,89 грн. - 3% річних.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд їх задовольнити відповідно до умов визначених у договорі, а саме у грошовій сумі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився в письмовому відзиві на позов від 09.08.2017р. просив суд позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "Артемакс-XXI" про стягнення заборгованості не задовольняти та дозволити повернути відповідачу вугілля з наступними характеристиками: вугілля кам'яне ДГ/Г (13-100); розмір кусків в мм згідно з ГОСТ 19242-13 - 100 мм; зольність на сухий стан палива - до 14%; загальна волога на робочий стан палива - до 7%; теплота згорання вища 6000 ккал/кг; сірка на сухий стан палива не більше 3%.
З наявних матеріалів вбачається.
01.02.2017р. між товариства з обмеженою відповідальністю "Артемакс-XXI" (далі по тексту позикодавець) та комунальним соціально-медичним закладом "Меджибізький дитячий будинок - інтернат" (далі по тексту позичальник) укладено договір поворотної позики №2.
Згідно п. 1.1 позикодавець надає комунальному соціально-медичному закладу "Меджибізький дитячий будинок - інтернат" поворотну товарну позику: вугілля АМ (13-25), зольністю 9,6%, вологістю 5,6%.
Позичальник зобов'язується повернути таку ж кількість товару/продукції, того ж виду та тієї ж якості в установлений строк (п. 1.2 договору).
Відповідно до п.2.2 договору позика надається у момент підписання акту прийому - передачі товару, видаткової накладної, надання посвідчення про якість товару від виробника та предявлення доручення від позичальника.
Позикодавець одноразово надає всю позику (п.2.4 договору).
Згідно п. 3.1 договору позика повинна бути повернена до 31.03.2017р. Позика повинна бути повернена одноразово: всією частиною у повній кількості та відповідної (аналогічної) якості. Позика повертається із відповідною передачею та оформленням акту прийому - передачі товару, видаткової накладної, надання посвідчення про якість товару від виробника (завірене печаткою постачальника) та пред'явлення доручення від позикодавця (п.п.3.2, 3.3 договору).
Відповідно до п. 4.1 договору сторони несуть відповідальність за невиконання чи неналежне виконання своїх зобов'язань за даним договором відповідно до чинного законодавства України.
У разі не своєчасного повернення товарної позики до терміну, вказаного в п. 3.1 позичальник зобов'язаний протягом 10 календарних днів сплатити повну вартість наданого в позику товару із штрафом 30% від загальної суми товарної позики (п. 4.3 договору).
Згідно п. 8.1 договору даний договір вступає в силу з моменту його підписання та діє до 31.03.2017р.
Цей договір складено у двох примірника, які мають однакову юридичну силу - по одному для кожної сторони (п. 8.10 договору).
Договір підписаний представниками сторін та скріплений їхніми печатками.
На виконання умов договору, за актом прийому-передачі №1/2 товариство з обмеженою відповідальністю "Артемакс-XXI" в особі директора ОСОБА_2, що діяв на підставі статуту передав, а комунальний соціально - медичний заклад "Меджибізький дитячий будинок - інтернат", в особі директора ОСОБА_3 прийняв вугілля марки АМ (13-258), згідно видаткової накладної №27 від 02.02.2017р. в кількості 16,9 тонн.
Сторони претензій по кількості та якості одна до одної не мають.
Акт прийому - передачі №1/2 підписаний сторонами та скріплений печатками.
У видатковій накладній №27 від 02.02.2017р. значиться: товар - вугілля марки АМ (13-25) у кількості 16,9 тонн; ціна без ПДВ - 59 150, 00 грн.
Видаткова накладна підписана сторонами та скріплена печатками.
Відповідач умов договору у встановлений строк не виконав.
Представник товариства з обмеженою відповідальністю "Артемакс-XXI" неодноразово звертався з листами - повідомленнями до комунального соціально-медичного закладу "Меджибізький дитячий будинок - інтернат" (листи №36 від 06.04.2017р.; №40 від 27.04.2017р.; №43 від 09.06.2017р.) щодо настання терміну виконання договору поворотної позики №2 від 01.02.2017р., однак на час звернення позивача до суду заборгованість комунального соціально-медичного закладу "Меджибізький дитячий будинок - інтернат" перед товариством з обмеженою відповідальністю "Артемакс-XXI" не була погашена.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши додані докази та давши їм оцінку в сукупності, судом враховується наступне.
Відповідно до ст. 11 ЦК України та ст. 174 ГК України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
За приписами ст.509 ЦК України та ст.173 ГК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно ст. 1046 ЦК України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.
Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
На підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей (ч. 2 ст. 1047 ЦК України).
Як вбачається з матеріалів справи, між позивачем та комунальним соціально-медичним закладом "Меджибізький дитячий будинок - інтернат" виникли правовідносини щодо позики. Так, на підставі договору поворотної позики №2 від 01.02.2017р., згідно акту прийому - передачі№1/2 та видаткової накладної №27 від 02.02.2017р. позивач передав комунальному соціально-медичному закладу "Меджибізький дитячий будинок - інтернат" товар - вугілля марки АМ (13-25) у кількості 16,9 тонн; ціна без ПДВ - 59 150, 00 грн., а останній зобов'язувався повернути його на умовах договору.
Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Положеннями ст. ст. 525, 526 ЦК України, ст. 193 ГК України встановлено, що зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від виконання зобов'язання і одностороння зміна умов договору не допускається.
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно п. 8.1 договору поворотної позики №2 від 01.02.17р. даний договір вступає в силу з моменту його підписання та діє до 31.03.2017р.
Таким чином, кінцевий строк повернення товару (вугілля марки АМ (13-25) у кількості 16,9 тонн) відповідачем - 31.03 2017 року.
Невиконання зобов'язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) стаття 610 ЦК України визначає, як порушення зобов'язання.
Частиною 1 ст. 612 ЦК України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Матеріали справи не містять доказів на підтвердження повернення товару (вугілля марки АМ (13-25) у кількості 16,9 тонн) відповідачем. Крім, того, судом приймається до уваги, що відповідач у своєму відзиві на позов не заперечує щодо того, що вищевказаний товар не повернутий.
Пунктом 4.3 договору поворотної позики №2 від 01.02.17р. встановлено, що у разі не своєчасного повернення товарної позики до терміну, вказаного в п. 3.1 позичальник зобов'язаний протягом 10 календарних днів сплатити повну вартість наданого в позику товару із штрафом 30% від загальної суми товарної позики.
З огляду на вищезазначену умову договору, суд приходить до висновку, що з моменту прострочення повернення вугілля у відповідача, в силу договору, виникло грошове зобов'язання щодо повернення вартості позиченого вугілля зі сплатою штрафу.
За приписами ч. 1 ст. 230 ГК України, п. 3 ч. 1 ст. 611 ЦК України у разі порушення правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити штрафні санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня).
Відповідно до ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Частиною другою ст. 551 ЦК України визначено, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Сторонами у п. 4.3 договору визначено, що у разі не своєчасного повернення товарної позики до терміну, вказаного в п. 3.1 позичальник зобов'язаний протягом 10 календарних днів сплатити повну вартість наданого в позику товару із штрафом 30% від загальної суми товарної позики.
У відповідності до вказаної умови договору, позивач заявив до стягнення штраф в розмірі 17 745,00 грн.
Перевіривши розрахунок, суд дійшов висновку, що позивач обґрунтовано заявив до стягнення вищевказану суму.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивач заявив до стягнення 3 % річних в розмірі 495,89 грн. за період з 11.04.2017р. по 21.07.2017р. та 2 275,55 грн. інфляційних втрат.
Проаналізувавши розрахунок позивача, суд приходить до висновку, що заявлені до стягнення суми 3% річних та інфляційних втрат є обґрунтованим і підлягають стягненню з відповідача у повному обсязі.
Вирішуючи питання судових витрат судом враховується, що підтвердженою сумою судових витрат є лише витрати на сплату судового збору у розмірі 1600 грн., що підтверджується квитанцією №19265391-1 від 19.07.2017р. наявною в матеріалах справи. Згідно ст.49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача, в зв'язку із тим, що спір виник внаслідок невиконання останнім своїх договірних зобов'язань.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд-
вирішив:
Позов задовольнити.
Стягнути з комунального соціально-медичного закладу "Меджибізький дитячий будинок - інтернат" (31530, Хмельницька обл., Летичівський р-н., смт. Меджибіж, вул. Жовтнева, б. 106, код ЄДРПОУ 03191650 ) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Артемакс-XXI" (32300, Хмельницька обл., м. Кам'янець - Подільський, вул. Голосківське шосе 3, код ЄДРПОУ 37368646 ) 59 150, 00 грн. (п'ятдесят дев'ять тис. сто п'ятдесят грн. 00 коп.) основної заборгованості; 17 745, 00 грн. (сімнадцять тис. сімсот сорок п'ять грн. 00 коп.) штрафу; 2 275,55 грн. ( дві тис. двісті сімдесят п'ять грн. 00 коп.) інфляційних втрат; 495, 89 грн. (чотириста дев'яносто п'ять грн., 89 коп.) 3% річних; 1600, 00 грн. (одна тис. шістсот грн. 00 коп.) судового збору.
Повний текс складено 04.09.2017р.
Суддя Ю.В. Гладюк
Віддрук. 2 прим. :
1 - до справи,
2 - відповідачу(31530, Хмельницька обл., Летичавський р-н., смт. Меджибіж, вул. Жовтнева, 106) - рек. з повід.
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 31.08.2017 |
Оприлюднено | 05.09.2017 |
Номер документу | 68608135 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Гладюк Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні