Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 вересня 2017 р. № 820/2626/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мороко А.С.,
за участю секретаря судового засідання - Кікояна Г.О.,
представника позивача - Божко Ю.М.,
представника відповідача - Ільметової В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова до дочірнього підприємства публічного акціонерного товариства "Харківстальконструкція" Харківське спеціалізоване управління №3 про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В :
Слобожанське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача на користь позивача суму боргу по відшкодуванню пільгових пенсій за списком № 2 в розмірі 27077,18 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що в порушення вимог приписів Порядку відшкодування підприємством витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, встановленого Інструкцією "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України!, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003, не здійснив їх сплату , внаслідок чого за ним обліковується заборгованість за квітень-травень 2017 року у сумі 27077,18 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував та зазначив, що дочірнє підприємство публічного акціонерного товариства "Харківстальконструкція" Харківське спеціалізоване управління №3 не є правонаступником дочірнього підприємства публічного акціонерного товариства "Харківстальконструкція" Харківське спеціалізоване управління №4, у зв'язку з чим заявлені вимоги задоволенню не підлягають.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступне.
Спеціальними законами, які визначають принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - "Закон № 1058-IV") та Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII).
Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначені категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах. Зокрема, відповідно до пункту "а" цієї статті на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць. Пунктами "б" та "з" зазначеної статті Закону визначено, що до цих категорій також належать: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць.
Згідно пункту 1 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР (далі - "Закон № 400/97-ВР") платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Відповідно до абзацу 4 пункту 1 статті 2 Закону № 400/97-ВР, для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду у порядку, визначеному законодавством України (ст. 3 Закону № 400/97-ВР).
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці 1 цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з підпунктом 6.1 пункту 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій. Підприємства, відповідно до підпункту 6.8 пункту 6 Інструкції 21-1, щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Згідно з до абз. 4 п. 1 ст.2 та абз. 2 п. 1 ст. 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26 червня 1997 року №400/97-ВР для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Ставка збору до Пенсійного фонду України складає 100% фактичних витрат на виплату і доставку пенсій працівникам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2.
Порядок відшкодування підприємством витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах встановлено Інструкцією "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України №64/8663 від 16.01.2004 року.
Відповідно до п.6.8 зазначеної Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона "Крим"). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства.
У разі ліквідації підприємства без правонаступників або визнання банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" розрахунки для відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, органу Пенсійного фонду України за місцезнаходженням такого підприємства та безпосередньо підприємству не направляються.
З матеріалів справи вбачається, що шляхом виділу із підприємства - відповідача було створено дочірнє підприємство Публічного акціонерного товариства "Харківстальконструкція" Харківське спеціалізоване управління №4.
Представник відповідача зазначив, що у відповідності до п. 1.3 статуту дочірнього підприємства публічне акціонерне товариство "Харківстальконструкція" Харківське спеціалізоване управління №4, дане підприємство є власником активів, передбачених у розподільчому балансі та має зобов'язання щодо покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій працівникам, що мають право на призначення пенсій за віком на пільгових умовах, що працювали в дочірньому підприємстві публічного акціонерного товариства "Харківстальконструкція" №3 та мають право на призначення пенсій за віком на пільгових умовах, що виникають перед Пенсійним фондом
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 13.04.2017 по справі №922/4230/15 затверджено наданий суду звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс та ліквідовано юридичну особу - Дочірнє підприємство Публічного АТ "Харківстальконструкція" Харківське спеціалізоване управління № 4, код ЄДРПОУ 38494726.
Судом встановлено, що на обліку в Слобожанському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Харкова перебувають особи, які отримують пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону № 1788-XII, як колишні працівники дочірнього підприємства публічного акціонерного товариства "Харківстальконструкція" Харківське спеціалізоване управління №3.
Під час судового розгляду встановлено та не заперечувалося відповідачем, що особи, зазначені у розрахунку суми боргу до позову, є колишніми працівниками дочірнього підприємства публічного акціонерного товариства "Харківстальконструкція" Харківське спеціалізоване управління №3 та набули стажу, необхідного для отримання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону № 1788-XII саме на підприємстві відповідача.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідно до чинного законодавства саме відповідач, як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та юридична особа, працівники якого вийшли на пільгову пенсію, зобов'язаний відшкодовувати Пенсійному фонду витрати на виплату та доставку пільгових пенсій цим працівникам.
Суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на те, що зобов'язання щодо покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій працівникам, що мають право на призначення пенсій за віком на пільгових умовах, що працювали в дочірньому підприємстві публічного акціонерного товариства "Харківстальконструкція" №3 та мають право на призначення пенсій за віком на пільгових умовах, що виникають перед Пенсійним фондом, статутом покладені на дочірнє підприємство публічне акціонерне товариство "Харківстальконструкція" Харківське спеціалізоване управління №4, оскільки факт ліквідації такого правонаступника, на якого відповідачем покладені певні обов'язки, не звільняє відповідача від обов'язку відшкодування Пенсійному фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій колишнім працівникам, передбаченого законодавством.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова та задовольняє їх в повному обсязі.
Керуючись статтями 17, 86, 94, 159, 162, 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова до дочірнього підприємства публічного акціонерного товариства "Харківстальконструкція" Харківське спеціалізоване управління №3 про стягнення заборгованості - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з дочірнього підприємства публічного акціонерного товариства "Харківстальконструкція" Харківське спеціалізоване управління №3 (код ЄДРПОУ 01413856) на користь Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (код ЄДРПОУ 41247824) на р\р 25605301672370 в філії ХОУ АТ "Ощадбанк", МФО 351823, суму боргу по відшкодуванню пільгових пенсій за списком № 2 в розмірі 27077 (двадцять сім тисяч сімдесят сім) грн 18 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 05 вересня 2017 року.
Суддя А.С. Мороко
Суд | Харківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 04.09.2017 |
Оприлюднено | 05.09.2017 |
Номер документу | 68620762 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Харківський окружний адміністративний суд
Мороко А.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні