Рішення
від 30.08.2017 по справі 925/924/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" серпня 2017 р. Справа № 925/924/17

Господарський суд Черкаської області в складі:

головуючого - судді Єфіменка В.В.,

з секретарем судового засідання Макарченко Н.П.,

за участю представників сторін:

від позивача - ОСОБА_1 за довіреністю,

від відповідача - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду Черкаської області в м. Черкаси справу

за позовом за позовом Черкаської міської ради

до Гаражного автокооперативу "Волокно", м.Черкаси

про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов про стягнення з відповідача на користь міського бюджету м.Черкаси 364027 грн. 46 коп. збитків, завданих фактичним користуванням земельною ділянкою без належного оформлення права користування нею, а також витрат по сплаті судового збору в розмірі 5460,41 грн.

Представник позивача в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав повністю.

Відповідач відзиву на позов до суду не надав, його представник в судове засідання повторно не з'явився, вимог, викладених в ухвалах суду від 26.06.2017 і від 17.07.2017 не виконав, про причини нез'явлення суд не повідомив.

З Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 29.08.2017 вбачається, що місцезнаходження відповідача: 18000, Черкаська область, м.Черкаси, Придніпровський район, вул.Сурікова,15.

Копія позовної заяви з доданими до неї матеріалами та вищевказані ухвали суду надсилалися відповідачу за адресою, вказаною в позовній заяві: 18000, Черкаська область, м.Черкаси, Придніпровський район, вул.Сурікова,15 (а.с.10).

За приписами п.3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18 Про деякі питання застосування господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК.

За змістом статті 64 ГПК, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Суд приходить до висновку, що судом вжиті належні заходи для повідомлення відповідача про час і місце розгляду справи.

Справа розглядається в порядку визначеному ст.75 ГПК України за наявними матеріалами.

Суд, вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи та подані сторонами докази, приходить до наступного.

За приписами ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Предметом спору є стягнення збитків, завданих відповідачем внаслідок фактичного користування земельною ділянкою площею 14800 кв.м, розташованою по вул.Сурікова,15 у м.Черкаси без належного оформлення права користування нею.

Ст.1 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Черкаської міської ради від 08.12.2011 № 3-451 Про надання гаражному автокооперативу Волокно земельної ділянки в оренду по вул. Сурікова, 15 відповідачу надано в оренду на 49 років під існуючі гаражі земельну ділянку площею 14800 кв.м. (а.с.11).

За функціональним використанням земельну ділянку віднесено до земель транспорту, зв'язку.

На зазначеній земельній ділянці, в межах наданої площі, розміщені гаражі.

Пунктом 3.1. вищезазначеного рішення відповідача було зобов'язано укласти договір оренди землі з Черкаською міською радою протягом двох місяців з дати прийняття рішення. Проте, відповідач повністю не виконав свого обов'язку та не уклав договір оренди землі.

Положенням ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Ст.16 Закону України Про оренду землі визначено, що договір оренди земельної ділянки із земель комунальної власності укладається на підставі рішення відповідного органу місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. ст. 116, 125 Земельного Кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

За приписами ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.

Ст.14 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю -це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Відповідач не є власником і постійним землекористувачем земельної ділянки, а тому не є суб'єктом плати за землю у формі земельного податку, при цьому єдина можлива форма здійснення плати за землю для нього як землекористувача - орендна плата (статті 14.1.72, 14.1.73 Податкового кодексу України).

За приписами ч. 2 ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю і відшкодування завданих збитків.

Ст.156 Земельного кодексу України передбачено, що власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок, зокрема, неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Ст. 157 Земельного кодексу України визначено, що відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють фізичні та юридичні особи, що їх заподіяли, добровільно або у судовому порядку. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.3 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 № 284 (далі - Порядок № 284), відшкодуванню підлягають збитки власників землі та землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи.

Положеннями ст. 22 Цивільного кодексу України встановлено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є:

1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);

2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

За правилами ст. 224 Господарського кодексу України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

З аналізу наведених вище норм чинного законодавства вбачається, що для застосування такої міри цивільно-правової відповідальності, як відшкодування збитків, необхідною є наявність всіх чотирьох умов відповідальності, а саме: протиправність поведінки особи; наявність збитків; причинний зв'язок між протиправною поведінкою особи та завданими нею збитками; вина особи, що завдала збитки. При цьому відсутність вини у завданні збитків має доводити особа, що їх завдала.

Суд вважає, що протиправність поведінки відповідача полягає у використанні ним земельної ділянки без належного оформлення права користування нею та в ухиленні від здійснення платежів у розмірі, закріпленому у Податковому кодексі України, що позбавляє Позивача, як власника землі, права отримувати від цієї земельної ділянки дохід у вигляді орендної плати.

Збитками позивача є ненадходження до міського бюджету орендної плати за користування відповідачем земельною ділянкою без належного оформлення права користування нею.

Доказів здійснення платежів відповідач до суду не надав.

Факт несплати орендної плати за користування земельною ділянкою без належного оформлення права користування нею підтверджується дослідженим у судовому засіданні листом Державної податкової інспекції у місті Черкаси від 20.02.2017 №2468/23-12-0327 (а.с.21).

Причинний зв'язок між протиправною поведінкою відповідача і завданими збитками позивачу, полягає у тому, що саме внаслідок вказаної вище протиправної поведінки Відповідача Позивач не одержав дохід, який він міг би отримати у разі укладання з Відповідачем договору оренди землі.

Керуючись Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 № 284 Про Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам , Комісією для визначення збитків власникам землі та землекористувачам і втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва в м. Черкаси (далі - Комісія), було визначено розмір збитків у вигляді неодержаного Черкаською міською радою доходу за час фактичного користування Відповідачем земельною ділянкою по вул. Сурікова,15 за період з 01.02.2014 по 01.02.2017, розмір яких склав 364027,46 грн.

Рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 25.04.2017 № 439 затверджено акт про визначення збитків власнику землі від 22.02.2017 № 5-2017 (а.с.12-13).

П.2 вищевказаного рішення визначено, що зазначену суму збитків Відповідач повинен відшкодувати не пізніше одного місяця після затвердження виконавчим комітетом Черкаської міської ради акту Комісії.

Позивачем направлялися листи до відповідача від 26.10.2015 № 2916-01-25, 25.04.2016 № 1407-01-25, 26.01.2017 № 377-01-25 про необхідність укладення договору оренди землі та 27.01.2017 № 411-01-25, 24.02.2017 № 771-01-25 надсилалися повідомлення про проведення засідання Комісії для визначення розміру збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам.

Доказів реагування відповідача на вищевказані листи до суду не подано.

Доказів об'єктивних перешкод і відповідача щодо укладення договору оренди землі до суду не подано.

Зобов'язання у відповідності з ст. 526 Цивільного Кодексу України та ст. 193 Господарського Кодексу України повинні виконуватись належним чином і в установлений строк, одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.

Суд приходить до переконання, що позовні вимоги позивачем доведені повністю, доказів належного оформлення права користування вищезазначеною земельною ділянкою відповідач суду не надав, а тому до стягнення з відповідача на користь позивача належить 364027 грн. 46 коп. збитків, завданих фактичним користуванням земельною ділянкою площею 14800 кв.м., розташованою по вул.Сурікова,15 у м.Черкаси, без належного оформлення права користування нею, а також витрат по сплаті судового збору в розмірі 5460,41 грн.

Витрати позивача по сплаті судового збору в сумі 5460,41 грн. підлягають відшкодуванню з відповідача відповідно до положень ст.49 ГПК України.

Керуючись ст.49, ст.ст.82-85 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути 364027 грн. 46 коп. збитків з Гаражного автокооперативу "Волокно" (код ЄДРПОУ 25582799, вул.Сурікова,15, м.Черкаси , 18000) на користь міського бюджету м. Черкаси (рахунок № 33213812700002, банк отримувача - ГУДКС України у Черкаській області, отримувач УК у м. Черкаси ЗКПО 38031150, МФО 854018, код платежу 18010600).

Стягнути 5460,41 грн. витрат по сплаті судового збору Гаражного автокооперативу "Волокно" (код ЄДРПОУ 25582799, вул.Сурікова,15, м.Черкаси , 18000) на користь Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 25212542, вул. Б.Вишневецького, 36, м. Черкаси, 18000)

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду протягом 10 денного строку в порядку, визначеному ГПК України з дня складення і підписання повного тексту рішення.

Рішення складено 04.09.2017

Суддя В.В.Єфіменко

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення30.08.2017
Оприлюднено06.09.2017
Номер документу68624032
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —925/924/17

Рішення від 30.08.2017

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Єфіменко В.В.

Ухвала від 17.08.2017

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Єфіменко В.В.

Ухвала від 26.07.2017

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Єфіменко В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні