Справа № 289/1776/16-ц
Номер провадження 2/289/76/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.09.2017 м. Радомишль
Радомишльський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого - судді Невмержицького І.М.
при секретарі - Шуба В.М.
за участю представника позивача - ОСОБА_1
пр.відповідача - Ставецька с/р, Волинець В.М.
відповідача - ОСОБА_3
треті особи - ОСОБА_4,ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_6 до Ставецької с/ради Радомишльського району Житомирської області,ОСОБА_3 про визнання частково недійсними Державних актів на право власності на землю та визнання права власності на 1/2 частину спадкового майна,з участю третіх осіб без самостійних вимог: ОСОБА_4, ОСОБА_5,-
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулася в суд з позовом до Відповідачів про визнання частково недійсними Державних актів на право власності на землю та визнання права власності на 1/2 частину спадкового майна. Позовні вимоги обґрунтовує тим,що після смерті її рідної матері залишилось спадкове майно,інший спадкоємець на дане майно,який прийняв спадщину є її рідна тітка,відповідач у справі - ОСОБА_3,тому враховуючи те,що остання всупереч Закону та Заповіту успадкувала ту частину майна на яке претендує Позивачка і оформила на земельні ділянки правовстановлюючі документи - Державні акти на право на землю,тому просила суд визнати частково недійсними Державні акти на право власності на землю(в 1/2 частині),видані на ім я ОСОБА_3 та визнати за нею у порядку спадкування за Заповітом після смерті матері право власності на спадкове майно,а саме на 1/2 частину:
- житлового будинку з належними до нього господарськими будівлями і спорудами,який розташований за адресою: АДРЕСА_1.Інвентарна вартість житлового будинку з будівлями визначений в розмірі 12 838,00 гри.;
- земельної ділянки площею 5,4433 га,яка складається з земельних ділянок НОМЕР_2 та НОМЕР_4, правовстановлюючий документ - Державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1, виданий 05.02.2007року на підставі Свідоцтва про право на спадщину за Заповітом №1 -365 від 11.03.2006 року :
ділянка НОМЕР_2 - площею 5,0211 Га кадастровий номер - НОМЕР_3,з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території
Ставецької сільської ради за межами населених пунктів Радомишльського р-ну Житомирської обл.
Вартість земельної ділянки площею 5,0211 га становить 40 000,00 грн. ;
ділянка НОМЕР_4 - площею 0,4222 Га кадастровий номер - НОМЕР_5,з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території
Ставецької сільської ради за межами населених пунктів Радомишльського р-ну Житомирської обл.
Вартість земельної ділянки площею 0,4222 га становить 4 000,00 грн.;
- земельної ділянки площею 0 , 2500 га, кадастровий номер - НОМЕР_6,з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку,господарських споруд та будівель,що розташована за адресою: АДРЕСА_1 правовстановлюючий документ - Державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_7, виданий 07.06.2010року на підставі Рішення Ставецької с/ради за №116 від 21 січня 2008 року.
Вартість земельної ділянки площею 0,2500 га становить 25 000,00 грн.
В судовому засіданні представник Позивачки ОСОБА_1 з явився,неодноразово уточнені позовні вимоги своєї довірительки підтримав у повному обсязі,просив їх задовольнити.
В судовому засіданні Відповідач ОСОБА_3 з явилася,при вирішенні справи покладається на розсуд суду.
В судовому засіданні представник Ставецької с/ради в судове засідання не з явився,про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином,надіслав письмову заяву,просив справу розглянути без них,при вирішенні справи покладається на розсуд суду.
Треті особи - ОСОБА_4 та ОСОБА_5 в судове засідання не з'явилися, про дату,час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, причину неявки не зазначили,клопотань до суду не надіслали.
Суд,вислухавши сторони у справі,дослідивши матеріали справи,оцінивши зібрані докази в їх сукупності,приходить до висновку про задоволення уточнених позовних вимог,виходячи з наступних підстав.
Виходячи зі змісту ст.3 ЦПК України кожна особа має право на звернення до суду за захистом своїх порушених,невизнаних або оспорюваних прав,свобод чи інтересів.
Відповідно до ст.ст.10,11 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється виключно на засадах змагальності сторін,при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів.
У судовому засіданні встановлено,що ОСОБА_6 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у с.Мініно Радомишльського району Житомирської області і у Свідоцтві про народження її батьками були записані: батько- ОСОБА_9, мати- ОСОБА_10(Свідоцтво про народження серії НОМЕР_8 від 15.02.1949 року,а.с.19).
30 жовтня 1971 року Ленінським сільЗАГС Радомишльського району Житомирської області зареєстрований шлюб,актовий запис №27 між ОСОБА_11,1948 р.н. та ОСОБА_6,1949 р.н.,після укладення шлюбу дружина взяла прізвище чоловіка - ОСОБА_6 (Свідоцтво про укладення шлюбу від 30.10.1971 року,серії НОМЕР_9(а.с.19).
25 лютого 1998 року Ленінською с/радою Радомишльського району Житомирській області був посвідчений Заповіт згідно якого ОСОБА_10 вчинила заповітне розпорядження згідно якого,все своє майно,рухоме і нерухоме,де б воно не знаходилося і з чого б воно не складалося,що належатиме їй на день смерті на праві власності та все те,на що вона за Законом на час смерті матиме право заповіла своїм дітям в рівних частках кожній:
- ОСОБА_12
- ОСОБА_3
- ОСОБА_13.
Як вбачається з відмітки секретаря Ленінської с/ради Заповіт на день смерті заповідачки не був відмінений і не був змінений.
Мати Позивачки - ОСОБА_10 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 82 років за місцем свого постійного проживання Житомирська обл., Радомишльський р.н.,с.Ставки(колишня назва - Леніне),Повторне свідоцтво про смерть від 25.07.2012 року серії НОМЕР_10(а.с. 14).
Батько Позивачки - ОСОБА_9 помер значно раніше дружини - ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 73 років за місцем свого постійного проживання Житомирська обл., Радомишльський р.н.,с.Ставки(колишня назва - Леніне),Свідоцтво про смерть від 11.10.1997 року серії НОМЕР_11(а.с. 18).
ОСОБА_13 у спадкові права не вступила і в свою чергу також померла.
Після смерті матері Позивачки відкрилась спадщина, до складу якої зокрема входить житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами,що розташований в АДРЕСА_1 та дві земельні ділянки: одна для будівництва та обслуговування житлового будинку,господарських споруд та будівель,що розташована за адресою: АДРЕСА_1та інша - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Ставецької сільської ради за межами населених пунктів Радомишльського р-ну Житомирської обл.
Спадщину після смерті матері с поміж інших спадкоємців прийняла і ОСОБА_6 шляхом участі в похованні спільно з сестрами матері,справляння обрядових обідів,фактичного вступу в управління спадковим будинком та земельними ділянками,що підтверджується Актом депутата Ставецької с/ради від 04.08.2017 року(а.с.114).
ОСОБА_3,незважаючи на наявність Заповіту,всупереч Закону, шляхом подачі до нотконтори заяви про прийняття спадщини та шляхом звернення до суду оформила на своє ім я право власності на спірний будинок та зазначені земельні ділянки.
Рішенням Апеляційного суду Житомирської області від 10 жовтня 2016 року за апеляційною скаргою ОСОБА_6 на Рішення Радомишльського районного суду від 10 листопада 2005 року,яким було визнано право власності за ОСОБА_3 на спадковий будинок - скасовано,в позові відмовлено та судом встановлено,що спадщину після смерті ОСОБА_10 - ОСОБА_3 оформила незаконно(а.с.188-189).
У відповідності до ч.3 ст.61 ЦПК України обставини,встановлені судовим Рішенням у цивільній,господарській або адміністративній справі,що набрало законної сили,не доказуються при розгляді інших справ,у яких беруть участь ті самі особи або особа,щодо якої встановлені ці обставини.
У відповідності до ч.1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою третьою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Згідно із ч. 1-3,6 ст. 203 ЦК України: зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин, що вчиняється батьками (усиновлю-вачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.
Враховуючи те,що в момент оформлення правовстановлюючих документів та вчинення інших правочинів ОСОБА_3 не дотриалася вимог Закону позовні вимоги в частині визнання Державних актів на справо власності на земельні ділянки підлягає задоволенню.
У відповідності до ч. 2 ст. 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно виникає з моменту завершення будівництва, а якщо право власності на нерухоме майно виникає з моменту реєстрації - то таке право виникає з моменту державної реєстрації.
Проте, відповідно до п. 4 ч. 2 п.п. 6 Інструкції Про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах, селищах міського типу УРСР , затвердженої Мінкомунгоспом УРСР від 31.01.1966року за погодженням з Верховним Судом УРСР від 15.01.1996року (яка була чинною до 13.12.1995року) державній реєстрації підлягали тільки будинки і домоволодіння в межах міст і селищ, а інвентаризації домоволодіння в сільській місцевості не підлягали.
Із технічного паспорту на садибний (індивідуальний) житловий будинок,вбачається, що зазначене домоволодіння складається з: житлового будинку 1958 року побудови,трьох хлівів,гаража ,огорожі та має оціночну вартість 12 838, 00 грн. (а.с. 21-22).
Відповідно до записів у погосподарських книгах (за 1980-1993 роки) головою домогосподарства за адресою: АДРЕСА_1 була при житті ОСОБА_10 (а.с.42-45).
У відповідності до ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлено судом.
Як зазначила позивачка у позовній заяві,в процесі оформлення спадщини оригінали державних актів були втрачені,що перешкодило їй своєчасно прийняти спадщину шляхом звернення до нотаріуса.
У відповідності до ст. 1218 ЦК України до складу спадкової маси можуть переходити тільки ті права і обов язки, носієм яких був спадкодавець і на момент відкриття спадщини вони не припинилися внаслідок його смерті.
У відповідності до положень ч.ч.1,2 ст.1220, ч.1 ст. 1222, ч.3 ст.1223 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи, часом відкриття спадщини в такому випадку є день смерті особи. Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Згідно ст. 131 Земельного кодексу України, громадяни мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі успадкування.
У відповідності до ч. 1 ст. 1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Згідно з ст. ст.41,55 Конституції України, право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Права людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Статтею 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.
За таких обставин, суд приходить до висновку про наявність належних правових підстав для для задоволення позовних вимог про визнання права власності позивача на спадкове майно, а відтак позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.10,60,209,213-215, 218 ЦПК України,ст.ст.1216, 1217, 1221-1223, 1225, 1258, 1261, 1268-1270 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати недійсними в 1/2 частині виданий на ім я ОСОБА_3:
- Державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1, виданий 05.02.2007року на підставі Свідоцтва про право на спадщину за Заповітом НОМЕР_2-365 від 11.03.2006 року;
- Державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_7, виданий 07.06.2010року на підставі Рішення Ставецької с/ради за №116 від 21 січня 2008 року.
Визнати за ОСОБА_6,1949 р.н.прож.АДРЕСА_2 право власності на спадкове майно,а саме на 1/2 частину:
- житлового будинку з належними до нього господарськими будівлями і спорудами,який розташований за адресою: АДРЕСА_1.Інвентарна вартість житлового будинку з будівлями визначений в розмірі 12 838,00 гри.;
- земельної ділянки площею 5,4433 га,яка складається з земельних ділянок НОМЕР_2 та НОМЕР_4, правовстановлюючий документ - Державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1, виданий 05.02.2007року на підставі Свідоцтва про право на спадщину за Заповітом №1 -365 від 11.03.2006 року :
ділянка НОМЕР_2 - площею 5,0211 Га кадастровий номер - НОМЕР_3,з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території
Ставецької сільської ради за межами населених пунктів Радомишльського р-ну Житомирської обл.
Вартість земельної ділянки площею 5,0211 га становить 40 000,00 грн. ;
ділянка НОМЕР_4 - площею 0,4222 Га кадастровий номер - НОМЕР_5,з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території
Ставецької сільської ради за межами населених пунктів Радомишльського р-ну Житомирської обл.
Вартість земельної ділянки площею 0,4222 га становить 4 000,00 грн.;
- земельної ділянки площею 0 , 2500 га, кадастровий номер - НОМЕР_6,з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку,господарських споруд та будівель,що розташована за адресою: АДРЕСА_1 правовстановлюючий документ - Державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_7, виданий 07.06.2010року на підставі Рішення Ставецької с/ради за №116 від 21 січня 2008 року.
Судові витрати вирішити згідно ст.88 ЦПК України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Житомирської області через Радомишльський районний суд протягом десяти днів, починаючи з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні, під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя І. М. Невмержицький
Суд | Радомишльський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 06.09.2017 |
Оприлюднено | 08.09.2017 |
Номер документу | 68681957 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Радомишльський районний суд Житомирської області
Невмержицький І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні