Справа № 372/1058/17
провадження № 2-815/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
04 вересня 2017 року Обухівський районний суд Київської області в складі:
Головуючого судді Болобана В.Г.,
за участі секретаря Рудніцької О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Обухівського районного суду Київської області цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства ОТП Банк до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В:
В квітні 2017 року до Обухівського районного суду Київської області надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства ОТП Банк (далі-Позивач) про стягнення заборгованості за кредитним договором з ОСОБА_1 (далі-Відповідач), в якому позивач просить стягнути з відповідача на користь ПАТ ОТП Банк заборгованість за кредитним договором у розмірі 46483 грн. 08 коп., та витрати судового збору в розмірі 1600 грн. 00 коп. Обґрунтовуючи заявлені по справі позовні вимоги позивач зазначив, що 06 грудня 2013 року між ОСОБА_1 та ПАТ ОТП Банк , був укладений кредитний договір. Відповідно до умов кредитного договору банк в порядку передбаченому цим договором надав позичальнику кредит на принципах поворотності, платності, строковості, у вигляді відновлюваної кредитної лінії в сумі 48984 грн. 40 коп. з кінцевим строком погашення 06.12.2017 року. Однак, відповідач виконував взяті на себе зобов'язання з істотним порушеням умов кредитного договору, сплачуючи поточні щомісячні платежі з простроченням дати їх сплати не в повному обсязі та/або не сплачуючи взагалі, що спричинило виникненя простроченої заборгованості за кредитним договором в сумі 32450,31 грн. в зв язку з чим АТ ОТП Банк визнав строк повного повернення кредиту таким, що настав та розпочав процедуру досудового врегулювання проблемної заборгованості, але вимоги банку відповідачем було проігноровано, а заборгованість не сплачено.
Станом на 24.03.2017 року заборгованість ОСОБА_1 за кредитним договором складає 46 483,08 грн., з яких: заборгованість за не простроченим тілом кредиту в сумі 13 885, 74 грн.; заборгованість по непрострочених відсотках у сумі 147,03 грн. Тому позивач просить, у зв'язку з не виконанням відповідачем взятих на себе зобов'язань, стягнути заборгованість за кредитним договором та понесені ним судові витрати. В подальшому 10.07.2017 року представник позивача подав заяву про збільшення позовних вимог та просив стягнути з відповідача заборгованість в сумі 52218,69 гривень згідно з розрахунком заборгованості станом на 14.06.2017 року, не змінюючи підстави та предмет позову та керуючись ст. 31 ЦПК України.
Представник позивача в судове засідання не з'явися, але надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутності. Позовні вимоги з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог підтримує, проти заочного розгляду справи не заперечує.
Відповідач у судове засідання повторно не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Заяв чи клопотань не подавав.
За таких обставин, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи без участі сторін, на підставі наявних доказів у матеріалах справи.
Керуючись ст. 224 ЦПК України, суд розглянув справу заочно.
Відповідно до ч. 2 ст. 197 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України), у разі неявки в судове засідання сторін, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Перевіривши наявні докази, з'ясувавши обставини справи та визначивши відповідні їм правовідносини, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що 06 грудня 2013 року між Публічним акціонерним товариством ОТП Банк та ОСОБА_1 укладено договір про надання споживчого кредиту № 2007091754. 06 грудня 2013 року також було укладеного договір добровільного страхування життя № 04/02/03/2007091754 між приватним акціонерним товариством Страхова компанія УНІКА Життя та ОСОБА_1, вигодонабувачем за яким є ПАТ ОТП Банк , яке призначається страхувальником для отримання страхової виплати у разі настання страхового випадку, зазначеного в п.2.4 Договору.
Відповідно до п.1.1. кредитного договору Банк надає позичальнику споживчий кредит на споживчі цілі та придбання товару у Продавців у загальній сумі 48894 грн. 40 коп., з яких на споживчі цілі: 42600 гривень 00 коп, на придбання Послуг у Продавця 1:6134 гривень 40 коп., на придбання Послуг у Продавця 2: 250 гривень 00 коп. Строк кредиту 48 місяців з 06 грудня 2013 року по 06 грудня 2017 року, розмір процентної ставки - 15,00 % річних. Продавець 1 - ПАТ Страхова компанія СК УНІКА Життя , ідентифікаційний код 34478248, від імені якого діє, на підставі укладеного Договору доручення страховий агент: ПАТ ОТП Банк , що реалізовує послуги в рамках програми споживчого кредитування Банку. Послуги - зі страхування. Продавець 2 - ТОВ ОКЛОК , ідентифікаційний код 38537345, що реалізує Пакет послуг в рамках програми споживчого кредитування Банку. Пакет послуг, що полягають у повідомленні оператора мобільного зв'язку Позичальника про втрату Позичальником мобільного телефону, SІМ-картки, ключів та документів (паспорт громадянина України або посвідчення водія, що належить Позичальнику), який останній купує у Продавця 2 із залученням кредитних коштів Банку.
Відповідно до п.1.2.1. кредитного договору для придбання Товару та послуг Банк надає Позичальнику споживчий кредит у відповідності до умов договору, а Позичальник зобов'язується повернути Кредит, сплатити проценти за користування Кредитом, інші платежі, визначені даним Договором та Додатком № 1 Графік платежів , що є його невід'ємною частиною, а також виконувати умови Договору.
Пунктом 1.3.1. кредитного договору датою надання кредиту Позичальнику є дата підписання договору - 06 грудня 2013 року.
Згідно з п.1.4.1. кредитного договору позичальник зобов'язаний повністю повернути Банку суму отриманого Кредиту та виконати всі інші зобов'язання, встановлені Договором, не пізніше 06 грудня 2017 року.
За правилами п.1.4.2. кредитного договору сума отриманого Кредиту погашається щомісяця в дату платежу та в розмірі, зазначених в Графіку платежів.
Відповідно до п.1.4.3. кредитного договору проценти за користування Кредитом нараховуються та сплачуються щомісяця одночасно з погашенням суми отриманого Кредиту, виходячи із розміру процентної ставки, визначеної п.1.1. даного договору. Розмір щомісячних процентів, належний до сплати, зазначений в Графіку платежів. Для розрахунку використовується база виходячи з 365 днів у році.
Згідно з п.1.4.4. кредитного договору за обслуговування кредиту позичальник щомісяця одночасно з погашенням суми кредиту і процентами сплачує комісію, розмір якої зазначений в Графіку платежів. У випадку дострокового повернення Кредиту, комісія сплачується за фактичний час користування.
Пунктом 1.4.6. кредитного договору платежі по кредиту нараховуються щомісячно, виходячи із строку кредиту, в розмірі, вказаному в Графіку платежів, та підлягають сплаті позичальником в дату платежу у складі платежу за розрахунковий період.
Як зазначено у п.1.4.6. кредитного договору, графік платежів є додатком № 1 та невід'ємною частиною даного договору та розраховується з урахуванням розміру та строку кредиту, процентної ставки за користування кредитом, розміру щомісячної комісії Пільгового періоду. Розмір щомісячних платежів зазначається в Графіку платежів та визначається за формулою ануїтетних платежів з урахуванням фактичної кількості календарних днів у році.
За змістом п.1.4.10. кредитного договору належною сплатою чергового щомісячного платежу позичальником вважається надходження на рахунок банку грошових коштів у розмірі, що не менший за щомісячний платіж і не пізніше дати платежу, зазначеної у Графіку платежів.
Відповідно до п.1.4.16. кредитного договору у випадку, коли на момент закінчення дії кредитного договору у позичальника є прострочена до повернення сума кредиту, то банк продовжує нараховувати на неї проценти згідно умов договору до моменту повного погашення заборгованості
Згідно з п.1.5.3. кредитного договору у разі виникнення простроченої заборгованості, на весь період такої заборгованості, до моменту її повного погашення, позичальнику встановлюється процентна ставка, яка дорівнює процентній ставці на суму основного боргу згідно п.1.1. цього договору.
Як вбачається з графіку платежів, що є додатком № 1 до кредитного договору, сума платежу за розрахунковий період щомісяця становить 2 098,00 гривень, яка складається із основної суми кредиту, процентів та комісії (734,77 гривень).
Згідно з інформаційним листком умов кредитування по продукту Святковий публічним акціонерним товариством ОТП Банк кредит надається в національній валюті на споживчі цілі; сума можливого кредиту від 25 000 до 100000 гривень; строк, на який кредит може бути одержаний: від 6 до 60 місяців; відсоткова ставка за користування кредитними коштами є фіксованою та складає 15,00 % річних. Відсотки нараховуються на суму заборгованості, яка була на початку розрахункового циклу та/або виникла протягом такого циклу, з урахуванням усіх надходжень в погашення зазначеної заборгованості протягом даного розрахункового циклу. Відсотки за користування кредитом розраховуються з урахуванням фактичної суми використаного кредиту та фактичного часу користування кредитом, включаючи день виникнення заборгованості за кредитом та виключаючи день повернення кредиту. Форма видачі кредиту: шляхом надання готівки клієнту через касу банку. Орієнтовна сукупна вартість кредиту: розрахована, виходячи з розміру кредиту, що складає 100 727,31 гривень. Підписавши вказаний інформаційний листок, ОСОБА_1 підтвердив, що Банк повідомив його про орієнтовну сукупну вартість кредиту та детальний розпис сукупної вартості кредиту з урахуванням відсоткової ставки за кредитом та вартості всіх послуг, пов'язаних з одержанням кредиту та укладенням договору про надання споживчого кредиту, з урахуванням вимог Закону України Про захист прав споживачів .
Заявою на видачу готівки № 4 від 06 грудня 2013 року ОСОБА_2 підтверджено, що ПАТ ОТП Банк прийнято позитивне рішення щодо можливості надати позичальнику фізичній особі кредит 42 600 гривень та банк видав зазначену суму коштів готівкою позивачу, окрім того банком було перераховано 6134,40 гривень на придбання позивачем послуг Страхової компанії СК УНІКА Життя та 250 гривень на придбання пакету послуг ТОВ Оклок , що підтверджується навними в матеріалах справи копіями меморіальних ордерів.
Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно з ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше осіб, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Згідно з ч. 2 ст. 640 цього Кодексу якщо відповідно до акта цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії.
Відповідно до ч. 1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до ч. 2 ст. 1046 ЦК України договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
Статтею 526 цього Кодексу передбачено, що зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Згідно з ч. 1 ст. 610 цього Кодексу порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Частиною першою статті 611 цього Кодексу передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Згідно з розрахунком заборгованості внаслідок неналежного виконання договору відповідачем існує заборгованість станом на 04.04.2017 року на загальну суму: 46 483,08 гривень, з яких: сума заборгованості за непростроченим тілом кредиту - 13885,74 гривень, сума заборгованості за непростроченими відсотками - 147,03 гривень, загальна сума простроченої заборгованості - 32450,31 гривень.
09 лютого 2017 року відповідачеві була відправлена вимога про погашення простроченої заборгованості в сумі 46 483,08 гривень, яка відповідачем не виконана.
19.07.2017 року судом прийнято до розгляду заяву представника позивача про збільшення позовних вимог в якій він просив стягнути з ОСОБА_1 заборгованість в загальній сумі 52218,69 гривень згідно розрахунку заборгованості станом на 14.06.2017 року, з яких: сума заборгованості за тілом кредиту - 31393,72 гривень, сума заборгованості за відсотками - 5933,65 гривень, сума заборгованості за комісіями по кредиту - 14891,32 гривень. Згідно з розрахунком заборгованості станом на 14.06.2017 року заборгованість за вказаним кредитним договором у відповідача складає 52218,69 гривень, то суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість за кредитним договором № 2007091754 від 06.12.2013 року в сумі 52218,69 гривень.
За встановлених судом на підставі наявних доказів обставин, які свідчать про виникнення у відповідача зобов'язання за кредитним договором та їх неналежне виконання, позов необхідно визнати обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.
За правилом ст. 88 ЦПК України судові витрати позивача по оплаті судового збору за встановленою ставкою, сума якого становить 1600 гривень, необхідно стягнути з відповідача на його користь.
Керуючись статтями 10, 11, 57, 60, 212-214, 218, 224-226 ЦПК України, статтями 509, 526, 610, 611, 1046, 1054 ЦК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса реєстрації : АДРЕСА_2 ) на користь Публічного акціонерного товариства ОТП Банк (01033, м. Київ, вул. Жилянська, 43, МФО 300528, код ЄДРПОУ 21685166, р/р № 29094900900000) заборгованість за Договором про надання споживчого кредиту № 2007091754 від 06.12.2013 року, укладеним між ПАТ ОТП Банк та ОСОБА_1, в сумі 52218 (п'ятдесят дві тисячі двісті вісімнадцять) грн. 69 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства ОТП Банк судовий збір в розмірі 1600 грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Київської області через Обухівський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня проголошення рішення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення рішення - з дня отримання копії цього рішення.
Заочне рішення може бути переглянуто Обухівським районним судом у випадку подання відповідачем відповідної заяви протягом десяти днів з дня отримання його копії.
СуддяБолобан В. Г.
Суд | Обухівський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 04.09.2017 |
Оприлюднено | 11.09.2017 |
Номер документу | 68682791 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Обухівський районний суд Київської області
Болобан В. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні