Рішення
від 05.09.2017 по справі 924/704/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"05" вересня 2017 р.Справа № 924/704/17

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладюка Ю. В., розглянувши матеріали справи

за позовом публічного акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк", м. Київ

до приватного підприємства „СТС - Буд.» , м. Ізяслав, Ізяславський район, Хмельницька обл.

про стягнення 103 425, 11 грн.

за участю представників сторін:

від позивача - ОСОБА_1 за довіреністю

від відповідача - не з'явився

встановив:

Позивач у позовній заяві просить суд стягнути з відповідача заборгованість, що виникла через неналежне виконання договору від 12.03.11 в розмірі 103 425, 11 грн., з яких: 97 823, 47 грн. заборгованість з нарахувань процентів за користування кредитом, 5 601, 64 грн. заборгованість по комісії за користування кредитом.

Обгрунтовуючи позов, позивач вказує на порушення відповідачем умов договору щодо строків повернення кредиту, сплати процентів та комісії.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, наполягав на його задоволенні.

Відповідач свого представника в судове засідання не направив, письмового відзиву на позов не подав. Повідомляючи відповідача про розгляд справи в суді, йому направлено ухвали про порушення провадження у справі та про відкладення розгляду справи за адресою, вказаною у позові. Дана адреса, відповідно до витягу з ЄДРЮОФОПГФ є також реєстраційною адресою відповідача, повідомлення за якою є належним повідомленням про час та місце судового розгляду справи.

Належність повідомлення в такий спосіб підтверджується також правовою позицією, викладеною у п. 3.9.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року № 18, де вказано, що в разі, якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в ЄДРПОУ ) і не повернутою підприємством зв'язку, або повернуто з посиланням на відсутність адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи.

За таких обставин, суд, в порядку ст. 75 ГПК України розглядає справу за наявними матеріалами.

З поданих матеріалів вбачається.

12.03.11 року відповідач подав заяву позивачу про відкриття поточного рахунку та картка зі зразками підписів і відбитка печатки. Як вказано в заяві, підписавши її, відповідач погоджується з Умовами та правилами надання банківських послуг, у тому числі з Умовами та Правилами обслуговування за розрахунковими картками (що розміщені на сайті банку (http://www.privatbank.ua. https://client - bank.privatbank/ua), тарифами банку, що разом з цією заявою та карткою зі зразками підписів і відбитка печатки складають договір банківського обслуговування. Цим підписом відповідач приєднується і зобов'язується виконувати умови, викладені в умовах та Правилах надання банківських послуг, ОСОБА_2 - договорі банківського обслуговування вцілому. Заява підписана обома сторонами та скріплена їх печатками.

Відповідно до даного договору (наданого витягу з „Умов і правил надання банківських послуг» ) вид кредиту, що надається за цим договором є кредитний ліміт на поточний рахунок. Кредитний ліміт, на поточний рахунок надається на поповнення оборотних коштів і здійснення поточних платежів клієнта в межах кредитного ліміту (п. 3.2.1.1.1.). Кредит надається в обмін на зобов'язання клієнта по поверненню кредиту, сплаті відсотків та винагороди (п. 3.2.1.1.3).

Банк здійснює обслуговування ліміту клієнта, що полягає у проведенні його платежів понад залишок коштів на поточному рахунку клієнта, при наявності вільних грошових ресурсів, за рахунок кредитних коштів в межах ліміту, шляхом дебетування поточного рахунку. (п. 3.2.1.1.1.).

Відповідно до п. 3.2.1.1.16. Умов при укладані договорів і угод, чи вчиненні інших дій, що свідчать про приєднання клієнта до „Умов і правил надання банківських послуг» (або у формі „Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки» або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк / інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовою або електронною інформацією, або в будь-якій іншій формі), банк і клієнт допускають використання підписів клієнта у вигляді електронно - цифрового підпису та / або підтвердження через пароль, спрямований банком через верифікований номер телефону, який належить уповноваженій особі клієнта з правом "першого" підпису. Підписання договорів і угод таким чином прирівнюється до укладання договорів та угод у письмовій формі.

Відповідно до п. 3.2.1.1.8 Умов - проведення платежів клієнта у порядку обслуговування кредитного ліміту, проводиться банком протягом одного року з моменту підписання угоди про приєднання клієнта до „Умов і правил надання банківських послуг» (або у формі „Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки» або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк / інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовою або електронною інформацією, або в будь-якій іншій формі - „Угода» ).

Вимоги пункту 3.2.1.1.6 Умов визначають, що ліміт може бути змінений банком в односторонньому порядку, передбаченому „Умовами і правилами надання банківських послуг» , у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами банку. Підписавши Угоду, клієнт висловлює свою згоду на те, що зміна ліміту проводиться банком в односторонньому порядку шляхом повідомлення клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку банку і клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms- повідомлення або інших).

Відповідно до розділу 3.2.1.4. Умов ( порядок розрахунків) за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку клієнта при закритті банківського дня клієнт виплачує відсотки, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від терміну користування кредитом (диференційована процентна ставка).

Порядок розрахунку процентів.

За сумами кредиту, отриманими клієнтом до 31.01.15 включно і до моменту обнуління кредитного ліміту, за період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнуління дебетового сальдо в одну з дат до 25 числа поточного місяця, якщо дебетове сальдо на поточному рахунку утворилося з 1 до 20 числа поточного місяця чи до 25 числа наступного місяця розрахунок відсотків здійснюється за процентною ставкою 0 відсотків річних від суми залишку непогашеної заборгованості (п. 3.2.1.4.1.1.).

За сумами кредиту, отриманими клієнтом до 31.01.15 включно і до моменту обнулення кредитного ліміту, у випадку необнулення дебетового сальдо в одну з дат періоду в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню на протязі 90 днів з кінцевої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню к клієнт сплачує банку відсотки в розмірі 36%.

За сумами кредиту, отриманими клієнтом до 31.01.15 ідо моменту обнуління кредитного ліміту у разі непогашення кредиту впродовж 90 днів з дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнулінню, починаючи з 91 го дня після дати закінчення періоду, в який дебетова сальдо підлягало обнуленню кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання з погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні клієнтом будь - якого з грошових зобов'язань клієнт сплачує відсотки за користування кредитом у розмірі 56 % (п. 3.2.1.4.1.3).

За п. 3.2.1.4.1.3. за сумами кредиту, отриманими з 01.02.15 у разі непогашення кредиту впродовж 30 днів з дати закінчення періоду в який дебетова сальдо підлягало обнулінню, починаючи з 31 го дня після дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнулінню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання клієнта з погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні клієнтом будь - якого з грошових зобов'язань клієнт сплачує банку відсотки за користування кредитом у розмірі 60% річних від суми залишку непогашеної заборгованості.

Під „непогашенням кредиту» мається на увазі не виникнення на поточному рахунку нульового дебетового сальдо при закритті банківського дня (3.2.1.4.1.4.).

Відсотки несплачені після закінчення періоду безпосереднього користування кредитом вважаються простроченими (п. 3.2.1.4.3.).

Клієнт сплачує банку комісію за використання ліміту відповідно до умов та правил надання банком послуг 1 числа кожного місяця в розмірі 0, 9% від суми максимального сальдо кредиту, що існував на кінець банківського дня за попередній місяць, в порядку визначеним правилами (п. 3.2.1.4.4.).

Розрахунок відсотків за користування кредитом проводиться щодня, починаючи з моменту утворення на поточному рахунку дебетового сальдо при закритті банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360 днів у році. Розрахунок відсотків проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом, на суму залишку заборгованості за кредитом. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування відсотків не включається. (3.2.1.4.9).

Пунктом 3.2.1.1.8. Умов зазначено, що проведення платежів клієнта у порядку обслуговування кредитного ліміту, проводиться банком протягом одного року з моменту підписання угоди про приєднання клієнта до Умов та правил надання банківських послуг. При порушенні клієнтом будь - якого із зобов'язань, передбачених умовами та правилами надання банківських послуг, банк на свій розсуд, має право змінити умови кредитування, встановити інший термін повернення кредиту.

Згідно п. п. 3.2.1.2.2.2., 3.2.1.2.2.5, 3.2.1.2.2.7. клієнт зобов'язаний сплатити проценти за весь час фактичного користування кредитом, повернути кредит у строки, встановлені договором, сплатити винагороду.

Також до матеріалів подано витяг із „Тарифів Банку» , які разом із Умовами та заявою становлять умови договору.

Про надання відповідачу кредиту свідчать наявні у справі довідка про розмір кредитних лімітів від 17 травня 2017 року та виписка з рахунку відповідача.

До справи подано також претензію позивача від 14 квітня 2017 року, адресовану відповідачу, з вимогою оплатити борг. Докази направлення додані у справу (опис кореспонденції зі штампом пошти, список поштових відправлень зі штампом пошти та фіскальний чек ).

За рішенням суду (копія додана в справу) у справі № 924/698/14 (сторони, аналогічні даній справі) позов задоволено, стягнуто на користь позивача борг за кредитом за договором, що також є предметом розгляду даної справи.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані докази та давши їм оцінку в сукупності, судом враховується наступне.

Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Правовідносини, які виникли між сторонами за своїм характером являються господарськими, виходячи зі змісту ст.ст. 173, 174 ГК України, як такі, що виникли з господарського договору, і відповідно до ст. 1 Господарського кодексу України є предметом його регулювання.

Так, підписавши заяву про відкриття поточного рахунку, яка разом з умовами та правилами надання банківських послуг та тарифами банку складають договір банківського обслуговування відповідач взяв на себе зобов'язання виконувати умови договору.

Відповідно до ч. 2 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

У відповідності із ст. 173 Господарського кодексу, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько - господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші , надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач та відповідач уклали договір, який за своїм змістом є кредитним (надання грошей у користування та оплата процентів), визначивши умови, права та обов'язки сторін, які є обов'язковими для них.

В силу ч. 1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов'язковий для виконання сторонами.

З позовних матеріалів вбачається, що позивач на виконання умов договору наддав кредит (встановив відповідачу кредитний ліміт) у розмірі 62 500 грн. (довідка про розмір кредитних лімітів, виписка банку). Кредитний ліміт, відповідно до п. 3.2.1.1.5. Умов та правил надання банківських послуг являє собою суму грошових коштів, в межах якої банк здійснює оплату розрахункових документів клієнта понад залишок грошових коштів на його поточному рахунку.

Пунктами 3.2.1.2.2.2. і 3.2.1.2.2.5, 3.2.1.4.4 „Умов і правил надання банком послуг» (що складають умови договору) встановлено обов'язок відповідача щодо повернення кредиту, сплати відсотків і комісії.

З копії рішення господарського суду у справі № 924/698/14 вбачається, що відповідач порушив умови договору щодо повернення кредиту оплати процентів і комісії, в зв'язку з чим з нього стягнено відповідну заборгованість

Даний позов подано про стягнення боргу (за процентами та комісії), що утворився після винесення вищенаведеного рішення.

Враховуючи встановлені договором строки здійснення платежів (сплати процентів, комісії) та відсутність доказів їх повної оплати за заявлений період, строк виконання вказаних обов'язків відповідача порушено. Так, як вбачається з розрахунку станом на дати, коли мали здійснюватись платежі, останні не проведено. При несплаті ж відсотків та комісії у відповідні їм дати сплати, вони вважаються простроченими.

Згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Статтею 525 Цивільного кодексу України обумовлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором.

Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Враховуючи, що строк сплати процентів і комісії (несплата тіла кредиту продовжує період нарахування процентів) пропущено (докази оплати відсутні), у відповідача виникла заборгованість, розмір якої підтверджується документально та становить: 97 823, 47 грн. борг за проценти, 5 601, 64 грн. за комісією. Відтак документально підтверджена заборгованість відповідає заявленому у позові розміру (підтверджується розрахунком за період з моменту винесення рішення в справі № 924698/14 до 26 квітня 2017 р). За таких обставин, позов підлягає задоволенню.

Судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з приватного підприємства „СТС - Буд.» (Хмельницька область, Ізяславський район, м. Ізяслав, вул. Жовтнева, 106, кор. Д, кв. 103, код 36334904) користь публічного акціонерного товариства комерційний банк „Приватбанк» ( м. Київ, вул. Грушевського, 1Д, код 14360570) 97 823, 47 грн. (дев'яносто сім тисяч вісімсот двадцять три грн. 47 коп.) заборгованості по процентах, 5 601, 64 грн. (п'ять тисяч шістсот одна грн. 64 коп.) заборгованості за комісію, 1 600 грн. (одна тисяча шістсот грн. 0 коп.) судового збору.

Суддя Ю.В. Гладюк

Віддрук. 2 прим. :

1 - до справи,

2 - відповідачу (Хмельницька область, Ізяславський район, м. Ізяслав, вул. Жовтнева, 106, кор.. Д, кв. 103)

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення05.09.2017
Оприлюднено12.09.2017
Номер документу68701433
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/704/17

Рішення від 05.09.2017

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Ухвала від 15.08.2017

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Ухвала від 02.08.2017

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні