Рішення
від 07.09.2017 по справі 902/727/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

07 вересня 2017 р. Справа № 902/727/17

Господарський суд Вінницької області у складі судді Матвійчука Василя Васильовича розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом :Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21036)

до :Благодійної організації "Інвалідів психо-неврологічних розладів стоп суїцид" (вул. Батозька, буд. 3, м. Вінниця, 21007)

про стягнення 36607,96 грн., розірвання договору оренди та повернення приміщення

за участю секретаря судового засідання Жиляк С.І.,

за участю представників сторін :

позивача: ОСОБА_1, представник за довіреністю №01-02-03/1198 від 06.09.17 р.;

відповідача: не з'явився.

СУТЬ СПОРУ:

Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області (далі позивач) звернулось до господарського суду Вінницької області з позовом до Благодійної організації "Інвалідів психо-неврологічних розладів стоп суїцид" (далі відповідач), в якому просить стягнути з відповідача 36607,96 грн. заборгованості з якої 5580,42 грн. - заборгованість по орендній платі; 14924,55 грн. - заборгованість по експлуатаційним витратам; 9983,68 грн. - заборгованість по комунальним платежам; 3340,79 грн. - пені; 523,58 грн. - 3% річних; 2254,94 грн. - інфляції, крім того просить розірвати договір оренди та повернути орендоване приміщення.

Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за договором оренди приміщення, що належить до спільної власності територіальних громад області №72-104 від 01.04.2016р. в частині повної та своєчасної оплати орендних платежів.

Ухвалою суду від 31.07.2017 року за вказаним позовом порушено провадження у справі № 902/727/17 з призначенням до розгляду в судовому засіданні на 07.09.2017 року та зобов'язано сторін надати докази необхідні для вирішення спору.

В судове засідання з'явився представник позивача, який підтримав викладені в позовній заяві обставини та просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Відповідач правом участі в судовому засіданні не скористався, відзиву на позов та витребуваних документів не надав. Ухвала про порушення провадження у справі від 31.07.2017р. направлена відповідачу рекомендованими листом на адресу, вказану в позовній заяві та у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а саме - вул. Батозька, буд. 3, м. Вінниця, 21007. Повідомлення про вручення та конверт з ухвалою повернулись до суду з відміткою поштового зв'язку за закінченням терміну зберігання . Згідно ст. 64 ГПК України ухвала про порушення провадження у справі надсилається сторонам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином. Таким чином, суд вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача про час і місце судового розгляду справи за його участю.

З огляду на подані в справу докази, суд приходить до висновку про те, що неявка представника відповідача в судове засідання не перешкоджає вирішенню спору у його відсутність. Спір відповідно положень ст. 75 ГПК України підлягає вирішенню за наявними в справі матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши наявні докази на засадах всебічного, повного і об'єктивного розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, судом встановлено наступне.

01.04.2016 між Управлінням спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області (в договорі Управління) та Благодійною організацією "Інвалідів психо-неврологічних розладів стоп суїцид" (в договорі Орендар) укладено договір оренди приміщення, що належить до спільної власності територіальних громад області №72-104 (а.с.19-21) відповідно до пункту 1.1. якого Управління надає, а Орендар приймає в оренду нежиле приміщення загальною площею 31,7 м 2 (з коеф.1,3 на коридори, холи сходові клітини, санвузли і т.д.), що складається з кімнати № 214, яка розтащована в адмінбудинку за адресою: м. Вінниця, вул.. Соборна, 72 згідно викопіювання з поверхового плану, що складає невідємну частину цього Договору (додаток №1).

Згідно п. 1.2., 1.3. та 1.4. Договору вартість об'єкта визначена експертним шляхом на 31.12.2015 року, становить 11587,0 грн. за 1 м 2 . Опис технічного стану об'єкта оренди на день передачі, його склад зазначається в акті приймання-передачі об'єкта оренди, що є невід'ємною частиною цього Договору (додаток №2). Обєкт оренди є спільною власністю територіальних громад області і знаходиться на балансі Управління спільної власності, який є орендодавцем.

Вступ Орендаря у володіння та користування об'єктом оренди настає одночасно із підписанням сторонами акта приймання-передачі вказаного об'єкта. Передача об'єкта в оренду не спричиняє передачу права власності на нього. Об'єкт залишається спільною власністю територіальних громад Вінницької області, а Орендар володіє і користується ним протягом строку оренди. У разі припинення цього договору об'єкт оренди повертається Управлінню в належному стані з урахуванням нормального фізичного зносу в порядку, встановленому п. 2.1. Договору. Об'єкт оренди вважається поверненим з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі. Обовязок по складанню акта приймання-передачі покладається на сторону, яка передає об'єкт оренди іншій стороні за Договором (п.2.1.- 2.4. Договору).

За володіння та користування об'єктом оренди Орендар сплачує орендну плату, місячний розмір якої становить 9,66 грн. за 1 м 2орендованої площі, відповідно до рішення 13 сесії Вінницької обласної Ради 5 скликання № 419 Про оренду майна, що є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Вінницької області . Додатково до орендної плати нараховується податок на додану вартість у розмірах та в порядку, визначених законодавством України, який сплачується Орендарем разом з орендною платою. Відшкодування витрат за комунальні послуги (вода, опалення, приєднане навантаження теплова енергія, електроенергія, вивезення сміття) Орендар сплачує за рахунками Управління згідно з розшифровкою всіх витрат по видах послуг щомісячно. Сума відшкодування комунальних послуг (за 1м 2 ) змінюється пропорційно змінам розцінок за ці послуги. Орендар відшкодовує шляхом сплати за рахунками Управління експлуатаційні витрати (витрати на утримання будинку та прибудинкової території) місячний розмір яких складає 29,80 грн. за 1м 2 без ПДВ. Сума відшкодування (за 1м 2 ) змінюється пропорційно законодавчій зміні розміру мінімальної заробітної плати. Управління до 25 числа кожного місяця підготовлює рахунки по орендній платі, комунальним послугам та експлуатаційним витратам, а Орендар зобов'язаний протягом двох робочих днів отримати зазначені рахунки, розписавшись про їх отримання в відомості на отримання рахунків. Орендар має право протягом трьох днів з моменту отримання рахунку, в разі непогодження з сумою комунальних послуг, виставленою в рахунку, надати Управлінню свої обґрунтовані письмові заперечення. Управління розглядає заперечення Орендаря протягом трьох днів та в разі погодження змінює суму, виставлену в рахунку. В разі якщо Орендар в термін, передбачений Договором, не з'явився для отримання рахунку або своєчасно не надав свої заперечення щодо суми комунальних послуг, виставлених в рахунку - сума виставлена в рахунку вважається узгодженою між Сторонами. Визначену орендну плату, плату за комунальні послуги та експлуатаційні витрати Орендар зобов'язується сплачувати на рахунок Управління не пізніше 1-го числа місяця наступного за звітним. Орендна плата нараховується з моменту підписання акту приймання-передачі. (Розділ ІІІ Договору).

У разі закінчення строку дії Договору або при його розірванні Орендар зобов'язаний на протязі п'яти днів повернути за актом приймання-передачі об'єкт оренди Управлінню (п. 4.5 Договору).

Цей Договір діє з 01 квітня 2016 року до 28 лютого 2019 року. Умови Договору зберігають силу протягом всього строку дії Договору. Договір може бути розірваний в разі не виконання його умов або на вимогу однієї з сторін за рішенням господарського суду у випадках передбачених чинним законодавством. (п.10.1., 10.2., 10.4. Договору).

На виконання умов договору оренди, позивач за актом приймання-передачі приміщень від 01.04.2016 передав, а відповідач прийняв майно, що було предметом договору оренди №72-104 від 01.04.2016 (а.с.22).

Підписавши додаткову угоду від 01.01.2017 (а.с. 25) сторони дійшли згоди внести зміни до розділу ІІІ Договору виклавши п. 3.1, 3.3., 3.4. в наступній редакції

3.1. За володіння та користування об'єктом оренди Орендар сплачує орендну плату, місячний розмір якої становить 9,66 грн. за 1 м 2 орендованої площі, відповідно до рішення 13 сесії Вінницької обласної Ради 5 скликання № 419 Про оренду майна, що є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Вінницької області . Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції поточного місяця.

3.3. Відшкодування витрат за комунальні послуги (вода, опалення, приєднане навантаження теплова енергія, електроенергія, вивезення сміття, охорона) Орендар сплачує за рахунками Управління згідно з розшифровкою всіх витрат по видах послуг щомісячно. Сума відшкодування комунальних послуг (за 1м 2 ) змінюється пропорційно змінам розцінок за ці послуги.

3.4. Орендар відшкодовує шляхом сплати за рахунками Управління експлуатаційні витрати (витрати на утримання будинку та прибудинкової території) місячний розмір яких складає 20,69 грн. за 1м 2 без ПДВ. Сума відшкодування (за 1м 2 ) змінюється пропорційно законодавчій зміні розміру мінімальної заробітної плати.

Крім того даною додатковою угодою добавили розділ ІІІ Договору пунктом 3.16. в наступній редакції:

3.16. Орендар сплачує Управлінню аванс за електричну енергію в розмірі 100% вартості договірної величини споживання електричної енергії на розрахунковий місяць, згідно акту-рахунку Управління до 30 числа місяця, що передує звітному.

Додаткова угода діє з 01 січня 2017 року і є невід'ємною частиною договору оренди.

Як стверджує позивач, відповідач належним чином умови договору в частині оплати орендних платежів за період з квітня 2016 року по червень 2017 року не виконував, внаслідок чого станом на 01.08.2017 за ним утворилась заборгованість в розмірі 30488,65 грн., який складається з боргу за орендну плату - 5580,42 грн., боргу за експлуатаційні витрати - 14924,55 грн. та боргу за комунальні послуги - 9983,68 грн.

Позивач направив на адресу відповідача претензійні вимоги №01-02-03/618 від 25.04.2017 року на суму 26744 грн. та № 01-02-03/697 від 15.05.2017 року на суму 28962 грн.

Відповіді на дані претензії відповідач не надав борг не сплатив, тому позивач направив на адресу позивача лист про відмову від договору № 01-02-03/727/1 від 19.05.2017 року, в якому зазначив що відповідач на протязі дії договору не здійснив жодного платежу тому загальний борг за період з квітня 2016 року по квітень 2017 року становить 26618,83 грн. З огляду на це, позивач відмовляється від Договору та вимагає повернення займаного приміщення на протязі 5-ти днів у порядку визначеному пунктом 4.5.Договору та остаточно розрахуватись за послуги з оренди на день фактичного повернення приміщення.

Оскільки даний лист залишено відповідачем без відповіді та належного реагування позивач звернувся з даним позовом до суду.

Дослідивши і оцінивши надані докази, суд дійшов наступного висновку.

Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України, що визначено статтею 175 Господарського кодексу України.

Згідно частини першої статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

В силу статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно частини першої статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до частин першої, п'ятої статті 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму; плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Згідно статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до частини третьої статті 285 Господарського кодексу України орендар зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.

Орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує незалежно від наслідків своєї господарської діяльності (частина перша статті 286 Господарського кодексу України).

Правовідносини сторін договору регулюються також Законом України "Про оренду державного та комунального майна", який є спеціальним законом з питань оренди державного та комунального майна та, відповідно до частин першої та другої статті 1 цього Закону, регулює організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств, установ та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, їх структурних підрозділів, та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності; майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності.

Згідно з частиною третьою статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.

Відповідачем доводи позивача не спростовані, докази сплати заборгованості по орендній платі відсутні.

За таких обставин є обґрунтована і підлягає задоволенню вимога позивача про стягнення заборгованості по орендних платежах за період з квітня 2016 року по червень 2017 року (включно) в розмірі 30488,65 грн., з яких орендна плата - 5580,42 грн., експлуатаційні витрати - 14924,55 грн. та комунальні послуги - 9983,68 грн.

Окрім боргу по орендних платежах, позивач просить стягнути з відповідача 3340,79 грн. - пені; 523,58 грн. - 3% річних та 2254,94 грн. - інфляційні.

Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України - неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання; штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання; пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідно до п. 3.10 та 9.2. Договору в разі несвоєчасної сплати орендної плати, комунальних послуг та експлуатаційних витрат Орендар сплачує пеню за весь період заборгованості у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми заборгованості за кожен день прострочення.

Суд здійснивши перерахунок заявлених до стягнення сум пені, 3% річних та інфляційних, помилок не виявив, а тому заявлені позивачем 3340,79 грн. - пені; 523,58 грн. - 3% річних та 2254,94 грн. - інфляційних (за загальний період з 04.05.2016 по 06.07.2017) підлягають задоволенню в повному обсязі, як такі що передбачені договором та законом.

Щодо вимоги позивача про розірвання договору оренди приміщення, що належить до спільної власності територіальних громад області №72-104 від 01.04.2016 року слід зазначити наступне.

Як визначено в статті 782 Цивільного кодексу України, наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд.

Відповідно до статті 291 Господарського кодексу України договір оренди може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний з підстав, передбачених Цивільним кодексом України для розірвання договору найму, в порядку, встановленому статтею 188 цього Кодексу.

Частиною третьою статті 26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" договір оренди може бути розірвано за погодженням сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.

Як визначено в пункті 5.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 №12 Про деякі питання практики застосування законодавства про оренду (найм) майна , вирішуючи питання щодо дострокового розірвання договору оренди у зв'язку з несплатою орендарем (наймачем) платежів, господарським судам слід враховувати таке.

Законом (частина третя статті 291 ГК України, частина друга статті 651, стаття 783 ЦК України) передбачено можливість розірвання договору найму (оренди) за рішенням суду на вимогу однієї з сторін, а статтею 782 ЦК України - право наймодавця на односторонню відмову від такого договору у разі невнесення наймачем плати за користування річчю протягом трьох місяців підряд.

Відповідне право наймодавця на відмову від договору найму не є перешкодою для звернення наймодавця (орендодавця) до суду з вимогою щодо розірвання договору в разі несплати наймачем (орендарем) платежів, якщо має місце істотне порушення умов договору.

Відмова наймодавця від договору найму, можливість якої передбачена частиною першою статті 782 ЦК України, є правом, а не обов'язком наймодавця, яке може бути реалізоване в позасудовому порядку. Наявність зазначеного права не є перешкодою для звернення наймодавця (орендодавця) до суду з вимогою про розірвання договору в разі несплати наймачем (орендарем) належних платежів.

У вирішенні відповідних спорів господарським судам слід встановлювати, протягом яких конкретно місяців і якого року орендар не вносив орендну плату, в якому розмірі, в тому числі протягом яких місяців орендар взагалі не вносив орендну плату або вносив частково. При цьому погашення орендарем заборгованості до або після подання позову орендодавцем не має правового значення для вирішення такого спору, оскільки законодавець пов'язує виникнення права орендодавця відмовитися від договору оренди саме з фактом не внесення орендної плати протягом трьох місяців підряд.

Беручи до уваги, що відповідач не виконував належним чином умов договору оренди №72-104 від 01.04.2016 року в частині повної та своєчасної оплати орендних платежів з моменту укладення даного договору, суд дійшов висновку про прострочення виконання зобов'язання відповідачем понад три місяці, що, в свою чергу, є підставою для розірвання договору.

Враховуючи викладене позовні вимоги в частині розірвання договору оренди приміщення, що належить до спільної власності територіальних громад області №72-104 від 01.04.2016 року правомірні, обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Щодо вимоги про повернення нежитлового приміщення, загальною площею 31,7 м 2 , розміщеного в адмінбудинку по вул. Соборна, 72, м. Вінниця та складається з кімнати № 214, суд зазначає наступне.

Статтею 27 Закону України Про оренду державного та комунального майна визначено, що у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.

Відповідно до частини першої статті 785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Пунктом 4.5. Договору передбачено, що у разі закінчення строку дії Договору або при його розірванні Орендар зобов'язаний на протязі п'яти днів повернути за актом приймання-передачі об'єкт оренди Управлінню.

Докази повернення відповідачем орендованого приміщення відсутні.

Таким чином, враховуючи визначений законодавством та договором обов'язок відповідача повернути позивачеві займане приміщення у разі розірвання договору оренди, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині повернення орендованого приміщення, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

За таких обставин, позов підлягає задоволенню в повному обсязі з покладенням на відповідача судових витрат за правилами ст. 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 36, 43, 44, 49, 82-84, 115 Господарського процесуального кодексу України суд, -

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Благодійної організації "Інвалідів психо-неврологічних розладів стоп суїцид" (вул. Батозька, буд. 3, м. Вінниця, 21007, ЄДРПОУ 40276425) на користь Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21036, ЄДРПОУ 20098076) 5580 (п'ять тисяч п'ятсот вісімдесят) грн. 42 коп. - орендної плати; 14924 (чотирнадцять тисяч дев'ятсот двадцять чотири) грн. 55 коп. - експлуатаційних витрат; 9983 (дев'ять тисяч дев'ятсот вісімдесят три) грн. 68 коп. - комунальних послуг; 3340 (три тисячі триста сорок) грн. 79 коп. - пені; 523 (п'ятсот двадцять три) грн. 58 коп. - 3% річних; 2254 (дві тисячі двісті п'ятдесят чотири) грн. 94 коп. - інфляційних та 4800 (чотири тисячі вісімсот) грн. 00 коп. - судового збору.

3. Розірвати Договір оренди № 72-104 від 01.04.2016 року укладений між Управлінням спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21036, ЄДРПОУ 20098076) та Благодійною організацією "Інвалідів психо-неврологічних розладів стоп суїцид" (вул. Батозька, буд. 3, м. Вінниця, 21007, ЄДРПОУ 40276425).

4. Повернути Управлінню спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21036, ЄДРПОУ 20098076) зайняте Благодійною організацією "Інвалідів психо-неврологічних розладів стоп суїцид" (вул. Батозька, буд. 3, м. Вінниця, 21007, ЄДРПОУ 40276425) нежиле приміщення загальною площею 31,7 м 2 , яке знаходиться в адмінбудинку по вул.. Соборна, 72, м. Вінниця та складається з кімнати № 214.

5. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

6. Копію рішення направити відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 11 вересня 2017 р.

Суддя Матвійчук В.В.

віддрук. прим.:

1 - до справи

2 - відповідачу (вул. Батозька, буд. 3, м. Вінниця, 21007)

СудГосподарський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення07.09.2017
Оприлюднено12.09.2017
Номер документу68752973
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —902/727/17

Судовий наказ від 22.09.2017

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Судовий наказ від 22.09.2017

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Рішення від 07.09.2017

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Ухвала від 31.07.2017

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні