Копія
Справа № 822/2315/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2017 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Касапа В.М. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кам'янець-Подільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області , Кам'янець-Подільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ :
позивач звернувся з позовом до Кам'янець-Подільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (далі - відповідач 1), Кам'янець-Подільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (далі - відповідач 2) в якому просить зобов'язати Кам'янець-Подільський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни в актовий запис про шлюб №34, від 09 серпня 1963 року складеного у виконавчому комітеті Слобідо-Кульчівецької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області на ОСОБА_2 та ОСОБА_3, а саме змінити національність чоловіка з "українець" на "поляк".
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що звернувся до відповідача 1 з заявою про внесення змін до актового запису про шлюб №34 від 09 серпня 1963 року, а саме про зміну національності чоловіка з "українець" на "поляк".
Однак відповідач 1 надав висновок №191/15.8.5.6-80 від 10.08.2017 року про відмову у внесенні змін до вказаного актового запису про шлюб. Вважає відмову необґрунтовною та такою, що порушує його особисті права.
Представник позивач в судове засідання не з'явився, 12.09.2017 року подав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач 1, в судове засідання не з'явився, 28.08.2017 року подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, проти позовних вимог заперечує.
Відповідач 2 в судове засідання не з'явився, 11.09.2017 року надіслав до суду заяву про розгляд справи без його участі, проти позову заперечує.
Згідно ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши повно та всебічно обставини справи, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач звертався до відповідача 1 з заявою про внесення змін до актового запису про шлюб №34 від 09 серпня 1963 року, а саме про зміну національності чоловіка з "українець" на "поляк".
Згідно висновку №191/15.8.5.6-80 від 10.08.2017 року позивачу відмовлено у внесенні змін у зв'язку відсутністю достатніх підтверджень, які надають можливість для внесення змін до актового запису цивільного стану.
З копії свідоцтва про народження виданого повторно на ОСОБА_1 серія НОМЕР_1 від 10 липня 2017 року, вбачається, що батьком позивача є ОСОБА_2
Відповідно до копії актового запису про одруження №34 складеного 09 серпня 1963 року у виконавчому комітеті Слобідо-Кульчівецької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області на ОСОБА_2 та ОСОБА_3 національність нареченого "українець".
Згідно Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України №00018248495 від 22.06.2017 року, щодо реєстрації актового запису про народження батька позивача ОСОБА_2, який помер 02.05.1983 року згідно копії свідоцтва про смерть серія НОМЕР_3 від 03.05.1983 року, вбачається, що згідно з актовим записом №1213, складеним 21 листопада 1951 року по відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Кам'янець-Подільському району Кам'янець-Подільського міськрайонного управління юстиції у Хмельницькій області, матір'ю є ОСОБА_5, національнісь якої зазначено "полька".
Також згідно свідоцтва про народження серія НОМЕР_2 від 04.08.1953 року, бабці позивача ОСОБА_5 вбачається, що її батьками були ОСОБА_6 та ОСОБА_7, які за національністю були поляки.
Також згідно постанови Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 травня 2017 року у справі за №822/970/17, яка набрала законної сили 12 червня 2017 року, заобов'язано Кам'янець-Подільський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни в Запис акта про народження №1213 від 21.11.1951 року про народження ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 щодо матері дитини ОСОБА_5, змінивши національність матері з українка на полька.
Відповідно до копії "Анкета арестованного" з кримінальної справи по обвинуваченню ОСОБА_5 - ОСОБА_8 за ст. 54-4 а 54-11 КК УРСР від 24.04.1938 року національність арештованого - полька.
Таким чином суд приходить до висновку, що позивач має право реалізувати право на збереження своєї національної самобутності, що не заборонено законом та не суперечить моральним засадам суспільства, адже його бабця ОСОБА_5 за національністю була полькою.
Наданими доказами підтверджується приналежність позивача до польської національності.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Згідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органі місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон) відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно ч. 1, 2 ст. 9 Закону державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Частиною 1 статті 12 Закону передбачено, що внесення відомостей про народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану шляхом складання актового запису цивільного стану в електронному вигляді у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях.
Відповідно до ч. 1, ч.4, ст. 22 Закону внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793 із змінами і доповненнями (далі - Правила).
Згідно пунктів 1.1, 1.16, 2.1 Правил, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану, у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Отже, відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.
Відповідно до п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 07.07.1995р. №12 "Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану", в тому числі внесення змін про національність, заяви з цього приводу підлягають розгляду в судовому порядку. Питання щодо національності батьків суд вирішує на підставі письмових та інших доказів.
Згідно п. 1.5. Правил, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011р. №96/5, заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.
Пунктом 2.6 вказаних Правил встановлено, що разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
На підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України, додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому (п.2.7 Правил).
Відповідно п. 2.11 Правил, факти, зазначені у заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.
Згідно вимог ч. 2 ст. 300 Цивільного Кодексу України, фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.
Відповідно до ст. 3 Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин (ратифікована Законом України №703/97-ВР від 09.12.1997 року), кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі.
Згідно вимог ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. Так як, актовий запис про шлюб №34, від 09.09.1963 року зберігається у Кам'янець-Подільському районному відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, тому, в супереч цьому, відповідач 1 не мав повноважень щодо внесення змін в даний актовий запис.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені належними доказами, відповідають вимогам чинного законодавства та підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст. 41, 71, 122, 158-163, 254, КАС України, Конституцією України, Цивільним Кодексом України, Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", суд -
ПОСТАНОВИВ :
адміністративний позов задоволити частково.
Зобов'язати Кам'янець-Подільський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни в актовий запис про шлюб №34, від 09 серпня 1963 року складеного у виконавчому комітеті Слобідо-Кульчівецької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області на ОСОБА_2 та ОСОБА_3, а саме змінити національність чоловіка з "українець" на "поляк".
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Суддя /підпис/В.М. Касап "Згідно з оригіналом" Суддя В.М. Касап
Суд | Хмельницький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 12.09.2017 |
Оприлюднено | 12.09.2017 |
Номер документу | 68778748 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Хмельницький окружний адміністративний суд
Касап В.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні