ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" серпня 2017 р. Справа № 925/801/17
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Потапенко В.В., з секретарем судового засідання Швидкою О.В., за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1 - за довіреністю;
від відповідача - не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу
за позовом Черкаської міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Оріон"
про розірвання договору оренди земельної ділянки, -
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов, у якому позивач просить розірвати договір оренди землі від 01.09.2004 року, укладений між ТОВ Науково-виробниче підприємство Оріон та Черкаською міською радою, зареєстрований у Черкаській регіональній філії ДП Центр ДЗК при Держкомземі України, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 14.09.2004 року за №859.
Представник позивача позов підтримав повністю, дотримувався позиції, викладеної в позовній заяві, просить задовольнити позовні вимоги, оскільки відповідачем порушені умови договору щодо сплати орендної плати за землю, заборгованість по якій за розрахунками Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради становить 63 362 грн. 78 коп.
Відповідач письмового відзиву суду не направив, представник відповідача у судове засідання не з'явився. Відповідач не повідомив суд про причини неявки свого представника. Ухвала про порушення провадження у справі, що надсилалися відповідачу за вказаною у позові адресою та за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, повернулася до суду з відміткою працівника поштового зв'язку на довідці ф. 20 - за закінченням терміну зберігання .
Відповідно до п. 3.9.1. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року № 18 „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» із змінами і доповненнями, внесеними постановою пленуму Вищого господарського суду України від 23 березня 2012 року № 3 особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК.
В разі якщо ухвалу було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації -адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Таким чином, відповідач був належним чином повідомлений судом про час і місце судового засідання.
У судовому засіданні 15.08.2017 року оголошена вступна та резолютивна частини рішення суду на підставі статті 85 ГПК України.
Заслухавши доводи та пояснення представника позивача, дослідивши наявні в справі матеріали, суд виходить з наступного:
Рішенням Черкаської міської ради від 15.06.2004 року №5-621 Про надання Товариству з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство Оріон земельної ділянки в оренду надано ТОВ "Науково-виробниче підприємство Оріон земельну ділянку площею 4448 кв.м. по вул. Береговій, 2 в оренду на 49 років (без права передачі її в суборенду) під виробничу базу за рахунок землекористування ТОВ Нікос за умови дотримання вимог, зазначених у висновку Черкаського регіонального управління водних ресурсів від 05.04.2004 №254.
На виконання зазначеного рішення між Черкаською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство Оріон було укладено договір оренди землі від 01 вересня 2004 року (далі - Договір ) і підписаний акт приймання-передачі земельної ділянки. Договір оренди зареєстрований у Черкаській регіональній філії ДП „Центр ДЗК» при Держкомземі України, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 14 вересня 2004 за № 859.
Відповідно до пункту 1.1. Договору орендодавець на підставі рішення Черкаської міської ради від 15.06.2004 року № 5-621 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, по вул. Береговій, 2 (без права передачі її в суборенду) під виробничу базу за рахунок земель ТОВ Нікос , за умовами дотримання вимог, зазначених у висновку Черкаського регіонального управління водних ресурсів від 05.04.2004 №254.
За основним цільовим призначенням земельна ділянка відноситься до земель водного фонду.
Згідно пункту 2.1. Договору в оренду передається земельна ділянка площею 4448 кв.м. За функціональним використанням земельна ділянка відноситься до категорії земель промисловості.
Договір укладено до 15.06.2053 року. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів - до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (пункт 3.1. Договору).
Згідно з пунктом 4.1. Договору сторони визначили, що за оренду земельної ділянки орендар сплачує орендну плату у грошовій формі. Розрахунок орендної плати:
- грошова оцінка земельної ділянки під виробничу базу по вул. Береговій, 2 згідно з довідкою Черкаського міського управління земельних ресурсів від 16.07.2004 року на час укладання цього договору становить 373 588 грн.;
- річна орендна плата за земельну ділянку під виробничу базу по вул. Береговій, 2 встановлюється у розмірі 1% від її грошової оцінки і на час укладання цього договору становить 3736 грн.
Відповідно до пункту 4.2. Договору обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Розмір грошової оцінки та орендної плати не є сталим і змінюється в зв'язку з проведенням її щорічної індексації та внесенням змін на підставі вимог діючого законодавства. В таких випадках розмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цього договору. Згідно пункту 4.3. Договору орендна плата за землю вноситься орендарем щомісячно до 30 числа місяця наступного за звітним. Орендар бере на себе обов'язок уточнення зміни розмірів орендної плати та банківсь ких реквізитів через фінансові та податкові органи на місцях.
Відповідно розрахунку Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради від 20.04.2017 року №600/18-08 за підписом директора цього ж Департаменту, заборгованість відповідача по сплаті орендної плати за земельні ділянки по вул. Берегова,2 згідно договору оренди землі від 14.09.2004 року №859 (дата і номер в Державному реєстрі земель) складає 63362 грн. 78 коп. за період з жовтня 2015 року по лютий 2017 року.
Частиною 2 ст. 651 Цивільного кодексу України передбачено можливість зміни або розірвання договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Статтею 1 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Стаття 13 Закону України «Про оренду землі» передбачає, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно з ст. 18 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Відповідно до ст. 21 Закону України від 06.10.1998р. №161-ХІУ «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю").
Згідно частини 1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору.
Статтею 206 Земельного кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Пунктом д) статті 141 Земельного кодексу України встановлено, що підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата земельного податку орендованої плати (правова Позиція Верховного Суду України у справі №146цс12 - постанова ВСУ від 12.12.2012 року), що має місце в даному випадку.
Частиною 1 статті 782 Цивільного кодексу України визначено, що наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користуванню річчю протягом трьох місяців підряд.
Обов'язок орендаря щодо сплати орендних платежів у строки, визначені договором, закріплено договором оренди землі від 01.09.2004 року.
Свої зобов'язання, в частині сплати орендних платежів за землю у встановлені Договором строки, відповідач належним чином не виконав, внаслідок чого у нього перед позивачем утворилася заборгованість у сумі 63362 грн. 78 коп.
З огляду на викладені вище обставини та норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку, що договір оренди землі від 01.09.2004 року на вимогу позивача підлягає розірванню. Достатньою підставою для цього у даному випадку є систематичне, протягом тривалого строку невиконання Товариством з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Оріон" передбачених умовами вказаного Договору зобов'язань зі сплати орендної плати за землю, що є істотною умовою договору.
За таких обставин позов Черкаської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Оріон" про розірвання договору оренди землі підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України з відповідача на користь позивача підлягає до стягнення 1 600 грн. судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст. 49, ст.ст. 82-85 ГПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Розірвати договір оренди землі від 01 вересня 2004 року, укладений між Черкаською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство Оріон , зареєстрований у Черкаській регіональній філії ДП Центр ДЗК при Держкомземі України, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 14.09.2004 року за №859.
3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Оріон" (18030, м. Черкаси, вул. Берегова, 2, код ЄДРПОУ 32494280) на користь Черкаської міської ради (18000, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, б. 36, код ЄДРПОУ 25212542 - 1 600 грн. судового збору.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду.
СУДДЯ В.В. Потапенко
Повне судове рішення складено 05 вересня 2017 року.
Суддя В.В. Потапенко
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 15.08.2017 |
Оприлюднено | 13.09.2017 |
Номер документу | 68782057 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Потапенко В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні