Справа № 502/1401/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2017 року м. Кілія
Кілійський районний суд Одеської області
у складі:
головуючого - судді Масленикова О.А.
за участю секретаря судового засідання - Скрипкіної А.Ю.
розглянувши в судовому засіданні цивільну справу за позовом
ОСОБА_1
до
Кілійської міської ради
про
встановлення факту належності та визнання права власності на спадкове майно
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Кілійського районного суду Одеської області з позовною заявою до Кілійської міської ради про визнання за ним права власності на спадкове майно. Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач в позові вказує, що 29.11.2013 р. помер його хрещений батько ОСОБА_2, після смерті якого відкрилась спадщина за заповітом. 02.06.2016 р. позивач отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом на спадкове майно, що складалося з земельної ділянки площею 2,98 гектарів переданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Кілійської міської ради Кілійського району Одеської області, належної спадкодавцю на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку ЯА № 859686, виданого 06.12.2005 р. Кілійською районною державною адміністрацією. Як спадкоємець за заповітом, позивач звернувся до Кілійської міської ради із заявою про надання інформації щодо розміру частки пайового фонду КСП Маяк , що належав спадкодавцю ОСОБА_2 05.07.2017 р. позивач отримав відповідь на своє звернення, що ОСОБА_2 дійсно мав право на пайовий фонд майна КСП Маяк та його частка визначена в розмірі 2596 грн. З метою до оформлення спадщини, у вигляді майнового паю, позивач звернулась до приватного нотаріуса та йому було повідомлено, в зв'язку з тим, що за відсутності у спадкодавця правовстановлюючих документів на спадкове майно, необхідних для видачі свідоцтва на спадщину, питання вирішується в судовому порядку. На підставі вищевказаного позивач просив суд: встановити факт належності права на пайовий фонд майна КСП Маяк з часткою в в розмірі 2596 грн. ОСОБА_2, який помер 29.11.2013 р. та визнати за позивачем право власності на майновий пай члена КСП Маяк з часткою в розмірі 2596 грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явилась, подала заяву про розгляд справи у її відсутність, згідно якої позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача, Кілійської міської ради, в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність та згоду з позовними вимогами.
Зважаючи на те, що всі особи, які беруть участь у справі, не прибули в судове засідання, розгляд справи проведено за відсутності сторін без фіксування ходу судового засідання звукозаписувальним технічним засобом, що відповідає положенням ст. ст. 169, 197 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне:
З листа виконавчого комітету Кілійської міської ради № П - 388 від 05.07.2017 р. вбачається, що ОСОБА_2, вул. Маяк, 331 мав право на пайовий фонд майна КСП Маяк та його частка визначена в розмірі 2596 грн.
Як вказано в свідоцтві про смерть серії І-ЖД № 3060043, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Кілійського районного управління юстиції в Одеській області, актовий запис № 662, ОСОБА_2, помер 29.11.2013 року в м. Кілія Одеської області.
Згідно заповіту посвідченого приватним нотаріусом Кілійського нотаріального округу Одеської області від 16.03.2011 р., ОСОБА_2, зробив розпорядження, згідно якого заповідав усе його майно, яке буде йому належати на день смерті і на що він за законом матиме право ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом, виданого приватним нотаріусом Кілійського районного нотаріального округу Одеської області ОСОБА_3 02.06.2016 р., посвідчено, що на підставі заповіту, посвідченого приватним нотаріусом Кілійського районного нотаріального округу Одеської області ОСОБА_4, спадкоємцем зазначеного в заповіті майна ОСОБА_2, померлого 29.11.2013 р. є ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 Спадщина, на яку видано зазначене свідоцтво, складається з: земельної ділянки площею 2,98 гектарів, в тому числі: сільськогосподарські угіддя - рілля 2,98 га, яку передано для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Кілійської міської ради Кілійського району Одеської області зареєстрованої 06.12.2005 р. Кілійським районним відділом земельних ресурсів, належної спадкодавцю на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку ЯА № 859686, виданого 06.12.2005 р. Кілійською районною державною адміністрацією на підставі розпорядження Кілійської районної державної адміністрації Одеської області від 27.09.2005 р. № 558 та зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010552200901, кадастровий номер 5122310100:01:005:0001.
З інформаційного листа приватного нотаріуса Кілійського нотаріального округу Одеської області ОСОБА_3 за вих. № 400/01-16 від 19.07.2017 року вбачається, що ОСОБА_1 було надано роз'яснення про те, що оскільки ним не подано правовстановлюючих документів на спадкове майно, питання оформлення спадщини вирішується в судовому порядку.
При ухваленні рішення суд керувався наступними правовими нормами:
У відповідності зі ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Статтями 15 та 16 ЦК України передбачено право особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту права, встановлених цивільним законодавством, є, зокрема, його визнання.
Згідно зі ст. 57 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 58 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно зі ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 9 Закону України Про колективне сільськогосподарське підприємство до пайового фонду майна членів підприємства включається вартість основних виробничих і оборотних фондів, створених за рахунок діяльності підприємства, цінні папери, акції, гроші та відповідна частка від участі в діяльності інших підприємств і організацій.
У відповідності до Указів Президента України Про невідкладні заходи щодо прискорення процесу реформування аграрного сектора економіки від 03.12.1999 р. № 1529/99, Про заходи щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки №62/2001 від 29.01.2001 р., Про додаткові заходи щодо підвищення рівня захисту майнових прав сільського населення №774/2002 від 27.08.2002 р., Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2001 р. №177 Про врегулювання питань щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки підприємство - правонаступник має зобов'язання перед пайовиками (членами) КСП з виділення майна пайового фонду в натурі та його збереження до такого виділення.
Майно пайового фонду належить на праві спільної часткової власності пайовикам. Частки пайовиків в пайовому фонді визначаються в грошовому виразі та в процентах і називаються майновими паями. Співвласники майна пайового фонду вільні у розпорядженні своїми майновими паями. Пайовик має право на отримання індивідуально визначеного майна в натурі зі складу майна пайового фонду, пропорційно розміру його майнового паю.
Згідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності на встановлена судом.
В ст. 392 ЦК України вказано, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Як вказано в ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки,що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Згідно ст. 1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Як зазначено в п.п 4.18 п. 4 гл. 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 року за № 296/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.02.2012 року за № 282/20595, -за відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз'яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
Судом також встановлено, що в зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів на відповідне спадкове майно, позивач не має можливості отримати свідоцтво про право на спадщину у нотаріуса, в зв'язку з чим суд приходить до висновку, що право позивача на спадщину підлягає судовому захисту в порядку ст. 16 ЦК України шляхом його визнання, а позов - задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 16, 328, 1223, 1233 ЦК України, ст. ст. 10, 60, 209, 210, 212-215 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Кілійської міської ради про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Встановити факт належності майнового паю колективного сільськогосподарського підприємства Маяк в розмірі 2596 грн. ОСОБА_2, померлому 29.11.2013 р.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на майновий пай ОСОБА_1 Маяк в розмірі 2596 грн. за спадщиною за заповітом, після смерті ОСОБА_2, померлого 29.11.2013 р. в місті Кілія Кілійського району Одеської області.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області через Кілійський районний суд Одеської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Суддя Кілійського районного суду ОСОБА_5
Суд | Кілійський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 12.09.2017 |
Оприлюднено | 13.09.2017 |
Номер документу | 68787655 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кілійський районний суд Одеської області
Маслеников О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні