Рішення
від 05.09.2017 по справі 340/262/17
ВЕРХОВИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа№340/262/17

Провадження № 2/340/176/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 вересня 2017 року Верховинський районний суд Івано-Франківської області

в складі: головуючого судді Бучинського А.Б.,

при секретарі судових засідань Фурманюк В.М.,

представника позивача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Верховина Івано-Франківської області цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-експлуатаційне будівельно-виробниче підприємство "МЖК Експрес-24" до Публічного акціонерного товариства "Буркутець", ОСОБА_3 про поділ майна та виділ в натурі об'єктів права спільної часткової власності, -

в с т а н о в и в :

позивач звернувся до суду із позовними вимогами до відповідачів про виділення в натурі у приватну власність нежитлових будівель, що розташовані за адресою АДРЕСА_1 та становлять 27/100 ідеальних частин у спільному частковому майні, припинення права спільної часткової власності ТзОВ "Житлово-експлуатаційне будівельно-виробниче підприємство "МЖК Експрес-24" із ПАТ "Буркутець" та ОСОБА_3 у спільному нерухомому майні, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 1411,8 м.кв.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що ТзОВ "Житлово-експлуатаційне будівельно-виробниче підприємство "МЖК Експрес-24" та відповідачі є співвласниками нерухомого майна, загальною площею 1411,8 м.кв., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, а саме: ТзОВ "Житлово-експлуатаційне будівельно-виробниче підприємство "МЖК Експрес-24" належить частка власності 27/100, фізичній особі ОСОБА_3 - частка власності 11/100 та Державі в особі Верховної ради в повному господарському віданні Верховинському заводу мінеральних вод "БУРКУТ", правонаступником якого на даний час є ПАТ "Буркутець" - частка власності 62/100.

Згідно договорів купівлі-продажу, на підставі яких позивачем набуто майно у власність та переліку майна, яке передано ПАТ Буркутець , як внесок у статутний капітал за даними Регіонального відділення Фонду держмайна України по Івано-Франківській області, а також даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, усім сторонам даного спору належать окремі приміщення (будівлі), які обладнані окремими входами. Крім того висновком щодо технічної можливості поділу в натурі частки об'єкта нерухомого майна виданого 06.04.2017, поділ в натурі належних ТзОВ "Житлово-експлуатаційне будівельно-виробниче підприємство "МЖК Експрес-24" приміщень, є технічно можливим.

Позивач звертався до відповідачів із пропозицією здійснити виділ належного йому на праві спільної часткової власності майна, однак відповідачі в добровільному порядку не надають згоди на виділ майна. Відтак, враховуючи те, що ним на даний час набуто у власність 27/100 ідеальних частин нерухомого майна, загальною площею 1411,8 м.кв., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, і вказане нерухоме майно є подільним, тому він вважає, що має право на здійснення виділу у приватну власність частини нерухомого майна із припиненням права спільної часткової власності з відповідачами. В той же час, відповідачі безпідставно на добровільних засадах відмовляються укласти договір про виділ в натурі частки із спільної часткової власності, чим порушують його права, а тому просить позов задовольнити.

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги з підстав наведених в позовній заяві, уточнила, що на даний час власником ПАТ "Буркутець" держава не являється, оскільки 100% його акцій у держави викупило ТзОВ "ТОРРО", тому спір розглядається між фізичною особою та двома суб'єктами господарювання, як співвласниками на праві спільної часткової власності.

Відповідач ПАТ "Буркутець" явку свого представника в судове засідання 05.09.2017 не забезпечив, про розгляд справи повідомлявся у встановленому законом порядку, про що свідчать повідомлення про вручення поштових відправлень. В судовому засіданні 27.06.2017 представники відповідача ОСОБА_4 та ОСОБА_5 просили суд надати час на урегулювання спору мирним шляхом, однак на час розгляду справи домовленості з приводу заявлених позовних вимог між сторонами не досягнуто. В подальші судові засідання представники відповідача не з'являлися, а тому суд вважає за можливе завершувати розгляд справи без участі представників відповідача.

Відповідач ОСОБА_3 та його представник ОСОБА_6 в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином. Представник відповідача подала до суду заяву, якою не заперечила проти задоволення позовних вимог, просить справу слухати у їх відсутності. А тому суд вважає за можливе завершувати розгляд справи у відсутності відповідача ОСОБА_3 та його представника.

Заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, дослідивши та перевіривши усі обставини справи, на які сторони посилаються, суд позов задовольняє з таких підстав.

Згідно з ст. 356 ЦК України, власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю. Згідно з ст. 358 ЦК України, право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою. Співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю. Кожен із співвласників має право на надання йому у володіння та користування тієї частини спільного майна в натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності. У разі неможливості цього він має право вимагати від інших співвласників, які володіють і користуються спільним майном, відповідної матеріальної компенсації.

Відповідно до ст. 364 ЦК України, співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності.

Якщо виділ у натурі частки із спільного майна не допускається згідно із законом або є неможливим (частина 2 статті 183 цього Кодексу), співвласник, який бажає виділу, має право на одержання від інших співвласників грошової або іншої матеріальної компенсації вартості його частки. Компенсація співвласникові може бути надана лише за його згодою.

У разі виділу співвласником у натурі частки із спільного майна для співвласника, який здійснив такий виділ, право спільної часткової власності на це майно припиняється. Така особа набуває право власності на виділене майно, і у випадку, встановленому законом, таке право підлягає державній реєстрації.

Отже, кожен учасник права спільної часткової власності має суб'єктивне цивільне право на виділ своє частки. Юридичне значення виділу полягає в тому, що учасник отримує у натурі певне майно, яке відповідає його частці, а у разі неможливості - компенсацію за нього, у власність. При цьому право спільної власності щодо суб'єкта, який виділив свою частку у натурі, припиняється. Виділ у натурі частки із спільного майна може бути заборонений законом або бути неможливим в силу самої природи спільної речі, яка є неподільною (ч. 2 ст. 183 ЦК).

Судом встановлено, що згідно з договором купівлі-продажу будівлі (споруди, приміщення), що перебуває у податковій заставі з цільового аукціону, проведеного Прикарпатською універсальною товарною біржею 25.01.2005, зареєстрованого на Прикарпатській універсальній товарній біржі за №15, укладеного між ТзОВ "Аукціонний центр "Універсал", що діяло від імені та в інтересах ДПІ в Верховинському районі та МЖК "Експрес-24", МЖК "Експрес-24" придбало у власність частину піднавісу, що складає 14/100 від комплексу, площею 254,8 м.кв. по АДРЕСА_1, що належить Верховинському заводу мінеральних вод "Буркут" на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого виконавчим комітетом Верховинської селищної ради 18.03.2003 (а.с.9).

Згідно з договором купівлі-продажу будівлі (споруди, приміщення), що перебуває у податковій заставі з цільового аукціону, проведеного Прикарпатською універсальною товарною біржею 25.01.2005, зареєстрованого на Прикарпатській універсальній товарній біржі за №14, укладеного між ТзОВ "Аукціонний центр "Універсал", що діяло від імені та в інтересах ДПІ в Верховинському районі та МЖК "Експрес-24", МЖК "Експрес-24" придбало у власність приміщення котельні, що складає 14/100 від комплексу, площею 131,3 м.кв. з прохідною площею 20,6 м.кв. по АДРЕСА_1, що належить Верховинському заводу мінеральних вод "Буркут" на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого виконавчим комітетом Верховинської селищної ради 18.03.2003 (а.с.10).

Дані договори купівлі-продажу зареєстровано в електронному реєстрі прав власності на нерухоме майно 28.02.2005.

ТзОВ "Житлово-експлуатаційне будівельно-виробниче підприємство "МЖК Експрес-24" 01.03.2005 отримало технічний паспорт на виробничий будинок - котельню і прохідну, площею 151,9 м.кв. по АДРЕСА_1 та технічний паспорт на виробничий будинок - навіс, площею 254,8 м.кв. по АДРЕСА_1, які виготовлено Коломийським міжрайонним бюро технічної інвентаризації за реєстровим номером 66 кн.7 н.ф. (а.с. 34-43).

17.12.2016ТзОВ "Житлово-експлуатаційне будівельно-виробниче підприємство "МЖК Експрес-24" здійснило повторну реєстрацію права власності на вищевказані об'єкти в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, про що видано витяг, згідно якого позивачу належить на праві спільної часткової власності 27/100 нежитлових будівель (об'єктів нерухомого майна) за адресою АДРЕСА_1

Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна від 29.03.2017, щодо об'єкта нерухомого майна, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, вищевказане майно належить на праві спільної часткової власності Позивачу - частка власності 27/100, фізичній особі ОСОБА_3 частка власності 11/100 та Державі в особі Верховної ради в повному господарському віданні Верховинському заводу мінеральних вод "Буркут" - частка власності 62/100 (а.с.11-12).

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань станом на 28.03.2017, встановлено, що 19.02.2009 ДП Верховинський завод мінеральних вод "Буркут" (код ЄДРПОУ 05397427) припинено за рішенням засновників, його правонаступником вказано Публічне акціонерне товариство "Буркутець" (код ЄДРПОУ 05397427) (а.с.15-19).

Згідно з листом Регіонального відділення фонду державного майна України по Івано-Франківській області від 28.03.2017 №11-03-00859 (а.с.21-24), на підставі наказу регіонального відділення Фонду держмайна по Івано-Франківській області від 05.11.2008 року № 120 "Про створення ВАТ "Буркутець" в процесі приватизації державне підприємство Верховинський завод мінеральних вод "Буркут" перетворене у Відкрите акціонерне товариство "Буркутець". З дня державної реєстрації ВАТ "Буркутець", а саме 19.02.2009 діяльність ДП Верховинський завод мінеральних вод "Буркут" припинено. Активи і пасиви державного підприємства, які включені до статутного фонду, переходять у власність Відкритого акціонерного товариства "Буркутець", яке є правонаступником прав і обов'язків державного підприємства. Однак, 05.10.2010 р. наказом № 221 регіонального відділення Фонду держмайна України по Івано-Франківській області "Про затвердження статуту ВАТ "Буркутець" в новій редакції та прийняття рішення про дематеріалізацію випуску акцій ВАТ "Буркутець" змінено найменування товариства на Публічне акціонерне товариство "Буркутець". За результатами інвентаризації майна підприємства, проведеної при підготовці підприємства до приватизації та за результатами незалежної оцінки необоротних активів до статутного капіталу ПАТ "Буркутець" було передано також майно, а саме будівлю компресорної, трансформаторну підстанцію, приміщення заправки, туалет та гладильню, що розміщене в АДРЕСА_1

Таким чином, судом встановлено, що нежитлові будівлі, загальною площею 1411,8 м.кв., що розташовані за адресою АДРЕСА_1 перебувають у спільній частковій власності сторін у справі ТзОВ "Житлово-експлуатаційне будівельно-виробниче підприємство "МЖК Експрес-24", ПАТ "Буркутець" та ОСОБА_3 До складу спільної часткової власності сторін належить майно, а саме: компресорна "Б", площею 798 кв.м., цех безалкогольних напоїв "В" площею 79,5 кв.м., прохідна "П" площею 20,6 кв.м., туалет "Р", градирня "С", котельня "Т площею 131,3 кв.м., товарний склад "У" площею 233,6 кв.м., піднавіс відкритий "Ф" площею 254.8 кв.м. і у складі переліченого майна спільної часткової власності перебуває конкретно визначене майно, яке належить позивачу, а саме, те майно, яке було придбано ним на відкритих торгах у ДПІ в Верховинському районі, від імені та в інтересах якої діяло Товариство з обмеженою відповідальністю Аукціонний центр Універсал . Це частина піднавісу площею 254.8 м.кв., приміщення котельні площею 131.3 м.кв. з прохідною площею 20,6 м.кв. по АДРЕСА_1

Як вбачається з висновку щодо технічної можливості поділу в натурі частки об'єкта нерухомого майна виданого 06.04.2017 інженером з інвентаризації нерухомого майна ОСОБА_7, поділ в натурі належних ТзОВ "Житлово-експлуатаційне будівельно-виробниче підприємство "МЖК Експрес-24" приміщень, а саме котельні під літерою "Т", площею 131,3 кв.м. з прохідною під літерою "П" площею 20,6 кв.м., частина піднавісу під літерою "Ф" площею 254,8 кв.м., загальною площею 406,7 кв.м., що розташовані за адресою АДРЕСА_1 технічно можливий (а.с.33).

Також судом встановлено, що позивач вживав заходів щзодо позасудового врегулювання спору шляхом укладення договору про розподіл майна, про що свідчать направлені в їх адрес листи (а.с.25,29), однак відповідачі пропозицію позивача залишили без уваги.

За таких обставин, оскільки позивач є власником 27/100 ідеальних частин нерухомого майна по АДРЕСА_1 і на її частку припадає котельня під літерою "Т", площею 131,3 кв.м. з прохідною під літерою "П" площею 20,6 кв.м., частина піднавісу під літерою "Ф" площею 254,8 кв.м. і які технічно можуть бути відокремленими із спільної часткової власності, відповідачі укладати договір про розподіл майна в добровільному порядку не бажають, тому суд вважає позовні вимоги підставними та такими, що підлягають задоволенню. У зв'язку із наведеним позов слід задовольнити у повному об'ємі.

Керуючись ст.ст.10, 11, 60, 209, 212-215, 218 ЦПК України, суд, -

у х в а л и в :

позовні вимоги задовольнити.

Виділити в натурі у приватну власність Товаристу з обмеженою відповідальністю "Житлово-експлуатаційне будівельно-виробниче підприємство "МЖК Експрес-24" (ЄДРПОУ 23802630) нежитлові будівлі: котельню під літерою "Т", площею 131,3 кв.м. з прохідною під літерою "П" площею 20,6 кв.м., частину піднавісу під літерою "Ф" площею 254,8 кв.м., загальною площею 406,7 кв.м., що розташовані за адресою АДРЕСА_1 та становлять 27/100 ідеальних частин у спільному частковому майні.

Припинити право спільної часткової власності Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-експлуатаційне будівельно-виробниче підприємство "МЖК Експрес-24" із Публічним акціонерним товариством "Буркутець" та ОСОБА_3 у спільному нерухомому майні, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 1411,8 м.кв.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Івано-Франківської області через суд першої інстанції, який ухвалив судове рішення, протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.

Суддя: А.Б. Бучинський

СудВерховинський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення05.09.2017
Оприлюднено13.09.2017
Номер документу68793709
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —340/262/17

Рішення від 05.09.2017

Цивільне

Верховинський районний суд Івано-Франківської області

Бучинський А. Б.

Ухвала від 05.09.2017

Цивільне

Верховинський районний суд Івано-Франківської області

Бучинський А. Б.

Рішення від 05.09.2017

Цивільне

Верховинський районний суд Івано-Франківської області

Бучинський А. Б.

Ухвала від 19.05.2017

Цивільне

Верховинський районний суд Івано-Франківської області

Бучинський А. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні