Ухвала
від 06.09.2017 по справі 804/1174/17
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Суддя-доповідач - Білак С. В.

Головуючий у 1 інстанції - Єфанова О.В.

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

06 вересня 2017 рокусправа № 804/1174/17 Приміщення суду за адресою: 49083, м. Дніпро, пр.Слобожанський, 29

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Білак С.В., суддів: Шальєвої В.А. Юрко І.В. , секретар судового засідання - Лащенко Р.В., з участю представників позивача - Афанасьєвої Є.О., Петрушевської І.О., представника відповідача-2 - Бондаренка П.Ю. розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міністерства юстиції України на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 липня 2017 року у справі №804/1174/17 за позовом Міністерства юстиції України до Верхньодніпровської районної державної адміністрації, Верхньодніпровської районної ради, Редакції газети "Придніпровський комунар" про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Міністерство юстиції України (далі - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до співзасновників газети "Придніпровський комунар" Верхньодніпровської районної державної адміністрації (далі - відповідач-1), Верхньодніпровської районної ради (далі - відповідач-2), Редакції газети "Придніпровський комунар" (далі - відповідач-3), в якому просив припинити випуск газети "Придніпровський комунар", зареєстрованої 24.11.1993 року, свідоцтво НОМЕР_1, серія ДП, місцезнаходження - АДРЕСА_1.

В обґрунтування позову зазначив, що відповідачами не виконано своєчасно - у тримісячний термін вимоги п. 5 ст.7 Закону України "Про засудження комуністичного та націонал - соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборони пропаганди їхньої символіки", що є підставою для припинення випуску Газети "Придніпровський комунар" в судовому порядку.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 липня 2017 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись з постановою суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процессуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти новее рішення, яким задовольнити адміністративний позов.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що всупереч вимогам ст.86 та ст.163 КАС України судом не зазначено встановлених судом обставин із посиланням на докази, а також мотивів неврахування окремих доказів та мотивів, з яких суд виходив при прийнятті постанови і положення закону, яким він керувався.

Станом на сьогодні чиним є свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу інформації з назвою Придніпровський коммунар , Серії ДП НОМЕР_1, а таким чином взагалі випуск наданого до суду друкованого засобу масової інформації без вихідних даних (з іншою назвою) забороняється. Отже, суд протиправно посилався, як на доказ - примірник газети №12 від 25.03.2017 року з назвою Придніпровський край , оскільки це прямо суперечить чинному законодавству.

З моменту прийняття Закону України Про засудження комуністичного та нацонал-соціального (нацистського) тоталітарного режимів в Україні та заборону пропаганди іхньої символіки від 09.04.2015 року і до сьогодення газета Придніпровський коммунар не була приведена у відповіданість до норм чинного законодавства, яке регулює питання заборони пропагандування комуністичного та націонал-соціалістичного тоталітарних режимів, а тому єдиною мірою покарання за невиконання вимог наведенного Закону є припинення випуску засобу масової інформації.

Представники позивача в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримали.

Представник відповідача-2 в судовому засіданні проти доводів апеляційної скарги заперечував.

Відповідач-1 та відповідач-3 в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та судом апеляційної інстанції підтверджено, що газета "Придніпровський комунар" зареєстрована у Державному комітеті України у справах видавництв, поліграфії та книгорозповсюдження 24.11.1993 року, свідоцтво НОМЕР_1, серія ДП, місцезнаходження - АДРЕСА_1; засновники згідно свідоцтва: Верхньодніпровська районна державна адміністрація і районна Рада народних депутатів. (а.с.146)

З 21.05.2016 року набрав чинності Закон України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" (далі - Закон №317-VШ).

Приписами частин 1-3 статті 3 Закону №317-VШ встановлено, що пропаганда комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки визнається наругою над пам'яттю мільйонів жертв комуністичного тоталітарного режиму, націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму та заборонена законом.

Пропаганда комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки юридичною особою, політичною партією, іншим об'єднанням громадян, друкованим засобом масової інформації та/або використання у назві символіки комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів є підставою для відмови в реєстрації та/або припинення діяльності юридичної особи, політичної партії, іншого об'єднання громадян, підставою для відмови в реєстрації та/або припинення випуску друкованого засобу масової інформації.

У разі невиконання юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян, друкованими засобами масової інформації вимог цього Закону їх діяльність/випуск підлягає припиненню в судовому порядку за позовом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, або іншого уповноваженого органу державної влади.

Приписами пункту 5 статті 7 Закону №317-VШ передбачено, що засновники друкованих засобів масової інформації, які на момент набрання чинності цим Законом здійснювали пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та/або використовували у назві символіку комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, зобов'язані припинити здійснення такої пропаганди та/або здійснити перереєстрацію друкованого засобу масової інформації. Засновники таких друкованих засобів масової інформації звільняються від сплати реєстраційного збору за перереєстрацію.

У разі недотримання вимог цього Закону засновниками друкованих засобів масової інформації після спливу трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом їх випуск підлягає припиненню в установленому законом порядку, крім випадків, коли засновником друкованого засобу масової інформації вжито заходів щодо дотримання вимог цього Закону, а неможливість перереєстрації такого друкованого засобу масової інформації зумовлена об'єктивними причинами.

З матеріалів справи встановлено, що на виконання вимог Закону №317-VШ, розпорядженням голови Верхньодніпровської районної державної адміністрації Р-166 від 20.04.2016 року було вирішено провести реформування друкованого засобу масової інформації "Придніпровський комунар" та редакції газети "Придніпровский комунар", шляхом виходу Верхньодніпровської районної державної адміністрації із складу співзасновників друкованого засобу масової інформації з перетворенням, із збереженням назви, цільового призначення, мови видання і тематичної спрямованості друкованого засобу масової інформації. (а.с.52)

Оскільки після спливу трьох місяців з дня набрання чинності Законом №317-VШ співзасновниками газети "Придніпровський комунар" не було вжито заходів щодо дотримання вимог цього Закону, Міністерство юстиції України звернулося до них з листом від 02.11.2016 року №38014/30849-0-33-16/19 про припинення діяльності друкованого засобу інформації.

З метою дотримання вимог Закону №317-VШ, Верхньодніпровською районною радою Дніпропетровської області прийнято рішення №247-11/VII від 06.03.3017 року, в якому вирішено:

1. Змінити назву Комунального підприємства "Редакція газети "Придніпровський комунар" на назву Комунальне підприємства "Редакція газети "Придніпровський край".

2. Змінити місцезнаходження Комунального підприємства "Редакція газети "Придніпровський комунар", нова назва - Комунальне підприємства "Редакція газети "Придніпровський край", на: 51600, Дніпропетровська область, Верхньодніпровський район, м.Верхньодніпровськ, вул.Яблунева 35а.

3. Змінити відомості про засновника Комунального підприємства "Редакція газети "Придніпровський комунар", нова назва Комунальне підприємство "Редакція газети "Придніпровський край", Верхньодніпровську районну раду в частині її місцезнаходження на 51600, Дніпропетровська область, Верхньодніпровський район, м.Верхньодніпровськ, проспект Шевченка, буд 21.

4. Затвердити Статут Комунального підприємства "Редакція газети "Придніпровський край", у новій редакції з урахуванням зазначених змін, що додається.

5. Доручити голові Верхньодніпровської районної ради ОСОБА_5 підписати Статут Комунальне підприємства "Редакція газети "Придніпровський край", у новій редакції.

6. Змінити назву друкованого засобу масової інформації Газета "Придніпровський комунар" на назву: Газета "Придніпровський край".

7. Доручити виконуючому обов'язки директора - головного редактора Комунального підприємства "Редакція газети "Придніпровський комунар", нова назва Комунальне підприємство "Редакція газети "Придніпровський край", ОСОБА_6 здійснити:

- державну реєстрацію Статуту зазначеного комунального підприємства в новій редакції та інших змін до відомостей про юридичну особу;

- перереєстрацію газети "Придніпровський комунар", нова назва - газета "Придніпровський край", як друкованого засобу масової інформації у зв'язку із зміною назви та іншими вищезазначеними змінами.

Згідно затвердженого вищенаведеним рішенням Верхньодніпровської районної ради статуту КП "Редакція газети "Придніпровський край", Комунальне підприємство "Редакція газети "Придніпровський край" є правонаступником всіх прав та обов'язків Комунального підприємства "Редакція газети "Придніпровський комунар", нова назва Комунальне підприємство "Редакція газети "Придніпровський край"; підприємство створене для видавництва районної газети "Придніпровський край", засновником якої є Верхньодніпровська районна рада.

До суду першої інстанції було надано примірники газети з назвою "Придніпровський край" №12 від 25.03.2017 року, №15 від 15.04.2017 року, №17 від 29.04.2017 року, №18 від 06.05.2017 року, №19 від 13.05.2017 року, №21 від 27.05.2017 року, які на першому аркуші видання містяться інформацію: Виходить з 1902 як газета Верхньодніпровського повіту, під назвою "Придніпровський комунар" з 1938 року, під нинішньою назвою з 2017 року . Отже, фактично з березня 2017 року газета під назвою "Придніпровський комунар" не друкується, а замість неї друкується газета "Придніпровський край".

Апелянт в апеляційній скарзі стверджує, що з моменту прийняття Закону №317-VШ і до сьогодення Газета Придніпровський коммунар не була приведена у відповіданість до норм чинного законодавства.

Колегія суддів погоджується з тим, що у встановлений Законом №317-VШ строк - три місяці з дня набрання чинності цим Законом, газета Придніпровський коммунар не була приведена у відповідність до вимог цього Закону, проте засновниками друкованого засобу масової інформації вживались заходи щодо дотримання вимог цього Закону.

Згідно наявних в матеріалах справи витягів від 09.03.2017 року та від 03.08.2017 року з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на березень та серпень 2017 року в реєстрі зареєстровано саме Комунальне підприємство "Редакція газети "Придніпровський край", ідентифікаційний код юридичної особи 02471991, яке є правонаступником всіх прав та обов'язків Комунального підприємства "Редакція газети "Придніпровський комунар".

З наявних в матеріалах справи доказів вбачається, що на момент розгляду справи, як в суді першої інстанції, так і в суді апеляційної інстанції відсутній такий відповідач як КП Редакція газети "Придніпровський комунар", як і відсутній друкований засіб - газета "Придніпровський комунар", а тому вимоги позивача спрямовані до неіснуючої газети та є безпідставними.

Доводи апелянта щодо того, що в Державному реєстрі друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності наявний запис про газету "Придніпровський комунар" станом на день розгляду справи колегією суддів не приймаються, з огляду на наступне.

Відповідно до п.1.4 Положення про Державний реєстр друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 21.06.2007 року №412/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 червня 2007 року за №689/13956 (далі - Положення), реєстратор Реєстру (далі - Реєстратор) - Міністерство юстиції України та структурні підрозділи головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі з питань державної реєстрації.

Згідно з п.1.5 Положення, реєстратори вносять записи до Реєстру, здійснюють

перевірку зареєстрованих назв Друкованих ЗМІ та Інформагентств за даними Реєстру, оформляють свідоцтва про державну реєстрацію та виконують інші функції, передбачені цим Положенням.

Оскільки газета "Придніпровський комунар", яка є правонаступником газети "Придніпровський комунар", має місцеву сферу розповсюдження та категорію читачів: жителі Верхньодніпровського району та м.Вільногірська, реєстрація (перереєстрація) такого засобу масової інформації здійснюється Головним територіальним управлінням юстиції, а саме - Головним територіальним управлінням юстиції у Дніпропетровській області.

Відповідно до п.2.1 Положення, відомості про Друковані ЗМІ та Інформагентства підлягають обов'язковому внесенню до Реєстру.

Згідно з п.2.3 Положення, унесення Реєстратором відомостей про Друковані

ЗМІ/Інформагентства до Реєстру здійснюються: у день надходження документів про державну реєстрацію Друкованого ЗМІ/Інформагентства; протягом трьох робочих днів з дня прийняття рішення про державну реєстрацію Друкованого ЗМІ/Інформагентства; протягом трьох робочих днів з дня прийняття рішення про відмову в державній реєстрації Друкованого ЗМІ/Інформагентства; після надання платіжного документа про сплату встановленого законодавством реєстраційного збору за видачу відповідного свідоцтва про державну реєстрацію Друкованого ЗМІ/Інформагентства (у тому числі при перереєстрації) або дубліката свідоцтва про державну реєстрацію. Платіжний документ залишається у справах Реєстратора; протягом трьох робочих днів з дня прийняття рішення про вилучення з Реєстру відомостей про Друковане ЗМІ та визнання свідоцтва про державну реєстрацію цього Друкованого ЗМІ таким, що не підлягає видачі; протягом місяця після отримання Реєстратором повідомлення про зміни, які необхідно внести до запису в Реєстрі, що не передбачають перереєстрації Друкованого ЗМІ/Інформагентства; протягом трьох робочих днів з дня прийняття рішення про визнання недійсним свідоцтва про державну реєстрацію Друкованого ЗМІ, втрати чинності свідоцтва про державну реєстрацію Друкованого ЗМІ або припинення діяльності Інформагентства в установленому законодавством порядку.

Пунктом 2.6 Положення визначено, що відносно прийнятого рішення щодо державної реєстрації Друкованого ЗМІ до Реєстру вносяться відомості про дату прийняття рішення про державну реєстрацію Друкованого ЗМІ або відомості про відмову в державній реєстрації (дата та підстави відмови).

З матеріалів справи вбачається, що 30.03.2017 року на ім'я начальника Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області подано заяву в.о.директора-головного редактора КР "Редакція газети "Придніпровський край" про реєстрацію (перереєстрацію) друкованого засобу масової інформації.

07.04.2017 року в.о.директора-головного редактора КР "Редакція газети "Придніпровський край" подано лист про залишення без розгляду заяви про реєстрацію друкованого засобу масової інформації щодо перереєстрації газети "Придніпровський комунар" на підставі чого надані документи та заява від 30.03.2017 року були залишені без розгляду.

05.07.2017 року головою Верхньодніпровської районної ради, як засновника КР "Редакція газети "Придніпровський край" до Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області було подано заяву про перереєстрацію друкованого засобу масової інформації у зв'язку із зміною назви з газети "Придніпровський комунар" на газету "Придніпровський край", а також у зв'язку зі зміною складу засновників (співзасновників) та надано усі необхідні для цього документи. (а.с.129-131)

Отже, на момент розгляду справи в суді першої інстанції до Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області засновником газети "Придніпровський комунар" було подано належним чином оформлену заяву з необхідними документами для перереєстрації друкованого засобу масової інформації, проте у визначені Положенням строки перереєстрацію відповідача-3 не було проведено.

Оскільки внесення запису про зміну назви та засновників друкованого засобу не належить до компетенції відповідачів, а в даному випадку є компетенцією Головного територіального управлінням юстиції у Дніпропетровській області, як реєстратора, колегія суддів вважає, що зволікання Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області щодо внесення відповідних змін у назві газети та її засновків не свідчить про наявність підстав для задоволення позовних вимог щодо припинення випуску газети "Придніпровський комунар", яка з березня 2017 року не друкується.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог.

Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального прав.

Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції з огляду на доводи апеляційної скарги відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Міністерства юстиції України - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 липня 2017 року у справі №804/1174/17 за позовом Міністерства юстиції України до Верхньодніпровської районної державної адміністрації, Верхньодніпровської районної ради, Редакції газети "Придніпровський комунар" про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Вступна та резолютивна частини ухвали складені в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 06 вересня 2017 року, в повному обсязі ухвала складена 06 вересня 2017 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складання рішення відповідно до ст.160 КАС України - з дня складання рішення в повному обсязі.

Головуючий суддя С.В. Білак

Судді І.В.Юрко

В.А.Шальєва

СудДніпропетровський апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення06.09.2017
Оприлюднено14.09.2017
Номер документу68821138
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —804/1174/17

Постанова від 19.02.2020

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Соколов В.М.

Ухвала від 18.02.2020

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Соколов В.М.

Ухвала від 28.11.2019

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Желєзний І.В.

Ухвала від 29.09.2017

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Швед Е.Ю.

Постанова від 18.07.2017

Адміністративне

Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Єфанова Ольга Володимирівна

Ухвала від 06.09.2017

Адміністративне

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Білак С.В.

Ухвала від 06.09.2017

Адміністративне

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Білак С.В.

Ухвала від 16.08.2017

Адміністративне

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Білак С.В.

Ухвала від 16.08.2017

Адміністративне

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Білак С.В.

Ухвала від 16.02.2017

Адміністративне

Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Єфанова Ольга Володимирівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні