Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"10" лютого 2011 р. № 2а- 15848/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Самойлової В.В.
за участю секретаря судового засідання - Скляр С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові справу за адміністративним позовом
управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Куп'янському районі Харківської області про стягнення суми,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до належного суду з адміністративним позовом, в якому просить про стягнення з відповідача суми заборгованості у розмірі 10964,52 грн., посилаючись на наступне.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 31.03.2008 року у справі № 2а-556/08 визнано незаконними дії відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Куп'янському районі Харківської області щодо заниження суми відшкодування по особовій справі потерпілої ОСОБА_1, якій виплачено пенсію по інвалідності з квітня 2001 року по червень 2007 року в розмірі 10964,52 грн.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.10.2008 року у справі № 2а-556/08, постанову Харківського окружного адміністративного суду від 31.03.2008 року залишено без змін та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 16.09.2010 року у справі К-20655/08, К-21620/08, постанову Харківського окружного адміністративного суду від 31.03.2008 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.10.2008 року залишено без змін.
Отже, станом на 06.12.2010 року, відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування віл нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Куп'янському районі Харківської області не здійснено відшкодування суми в розмірі 10964, грн. управлінню Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області, що є підставою для стягнення з відповідача на його користь зазначеної суми.
Представник позивача в судове засідання не прибув, надавши заяву про розгляд справи за його відсутності.
Суд вважає можливим розгляд справи за відсутності позивача на підставі наявних у ній доказів, відповідно до ст. 128 КАСУ.
Представник відповідача за довіреністю ОСОБА_2 проти позову заперечувала, посилаючись на те, що здійснення відшкодування зазначених витрат безпосередньо відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Куп'янському районі Харківської області не передбачено нормами діючого законодавства України, що є підставою для відмови у задоволені адміністративного позову.
Заслухавши представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.
Встановлено, що постановою Харківського окружного адміністративного суду від 31.03.2008 року у справі № 2а-556/08 визнано незаконними дії відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Куп'янському районі Харківської області щодо заниження суми відшкодування по особовій справі потерпілої ОСОБА_1, якій виплачено пенсію по інвалідності з квітня 2001 року по червень 2007 року в розмірі 10964,52 грн.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.10.2008 року у справі № 2а-556/08 постанову Харківського окружного адміністративного суду від 31.03.2008 року залишено без змін та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 16.09.2010 року у справі К-20655/08, К-21620/08, постанову Харківського окружного адміністративного суду від 31.03.2008 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.10.2008 року залишено без змін.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" Фонд сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх) сімей, які потерпіли на виробництві до 1 квітня 2001 року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку Фонду документи, що підтверджують право цих працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено в судовому порядку.
Потерпілі, документи яких не передані до Фонду, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування України. При цьому кошти, виплачені потерпілому страхувальником, зараховуються Фондом у рахунок його страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а між страховиками з інших видів страхування і Фондом в подальшому відбуваються відповідні розрахунки.
Постановою Правління Пенсійного фонду України та Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 5-4/4 від 04.03.2003 р., що зареєстровано МЮУ 16.05.2003 р. за № 376/7697, був затверджений Порядок відшкодувань витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Так, п. 2 цього порядку Порядок визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - Фонд соціального страхування від нещасних випадків) Пенсійному фонду України (далі - Пенсійний фонд) витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що є застрахованими згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".
Відповідно до п. 5 цього Порядку органи Пенсійного фонду щомісяця проводять з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в районах та містах обласного значення звірку витрат по особових справах потерпілих, складають Акт щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, в якому визначають загальну суму витрат.
Відповідно до п. 6 Порядку головні управління Пенсійного фонду та управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на підставі Акту щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання узагальнюють і узгоджують Довідку про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат та подають її відповідно до Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Згідно з п.. п. 7, 8 Порядку, відповідні кошти перераховуються Пенсійному фонду України на централізованому рівні безпосередньо Фондом соціального страхування від нещасних випадків, про що складається акт.
Відповідно до ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом соціального страхування від нещасних випадків і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.
Відповідно до статті 6 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" страховиком - є Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
Відповідно до частини другої статті 16 цього ж Закону управління Фондом соціального страхування від нещасних випадків здійснюють його правління та виконавча дирекція. Виконавча дирекція згідно частини першої статті 18 Закону є постійно діючим виконавчим органом правління Фонду.
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, відділення в районах та містах обласного значення є лише робочими органами виконавчої дирекції Фонду і не наділені повноваженнями щодо вирішення проблемних питань, які належить вирішувати на центральному рівні лише органами Фонду, які здійснюють безпосереднє управління ним.
Як зазначалося вище Порядок відшкодування витрат передбачає здійснення відповідних розрахунків на централізованому рівні, тобто між Фондом соціального страхування від нещасних випадків та Пенсійним фондом України, а не їх робочими органами.
Отже, визнати суми такими, що підлягають відшкодуванню може лише той орган який вправі здійснювати таке відшкодування, а саме Фонд соціального страхування від нещасних випадків України, оскільки саме він вправі остаточно визначити суму яку відшкодовує, а відповідну вимогу про відшкодування має право заявити теж лише орган до якого проводиться відшкодування, а саме Пенсійний фонд України, оскільки невідшкодування може порушувати тільки його права.
Виходячи з приписів ст. 19 ч. 2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 статті 9 КАСУ суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 ч. 1 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
На підставі викладеного вище, задоволенню підлягають вимоги щодо зобов'язання відповідача прийняти до заліку суму в розмірі 10964,52 грн. шляхом включення до акту звірки, складеного з управлінням Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області.
Щодо решти позовних вимог суд зазначає, що позов в частині стягнення з відповідача зазначеної суми не підлягає задоволенню, оскільки здійснення відшкодування зазначених витрат безпосередньо відділенням Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Куп'янському районі Харківської області не передбачено нормами діючого законодавства України.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 11, 128, 159, 160, 162 КАСУ, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Зобов"язати відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Куп'янському районі Харківської області (юридична адреса: Харківська область, м. Куп'янськ, вул. 1 Травня, буд. 6, код ЄДРПОУ: 25865043) прийняти до заліку суму в розмірі 10964 (десять тисяч дев'ятсот шістдесят чотири) грн. 52 коп. шляхом включення до акту звірки, складеного з управлінням Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області (юридична адреса: 63701, Харківська область, м. Куп'янськ, вул. Рози Люксембург, буд. 1, код ЄДРПОУ: 22681934).
В іншій частині в задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАСУ- з дня отримання копії постанови, шляхом подачі апеляційної скарги, з направленням її копії до апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено 14.02.11 р.
Суддя Самойлова В.В.
Суд | Харківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 10.02.2011 |
Оприлюднено | 15.09.2017 |
Номер документу | 68854011 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Харківський окружний адміністративний суд
Самойлова В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні