Ухвала
від 06.09.2017 по справі 761/31316/17
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 761/31316/17

Провадження № 1-кс/761/19917/2017

У Х В А Л А

Іменем України

06 вересня 2017 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , секретар ОСОБА_2 , за участю слідчого ОСОБА_3 , розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС 3 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_3 , погоджене з прокурором відділу Генеральної прокуратури України ОСОБА_4 , про накладення арешту на майно в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22017000000000097 від 06 березня 2017 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110-2; ч. 1 ст. 258-3 КК України,

ВСТАНОВИВ:

06 вересня 2017 року до Шевченківського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС 3 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_3 , погоджене з прокурором відділу Генеральної прокуратури України ОСОБА_4 , в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22017000000000097 від 06 березня 2017 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110-2; ч. 1 ст. 258-3 КК України, про накладення арешту на грошові кошти, на рахунку ТОВ «Алерон» (ЄДРПОУ 38633929, юридична адреса м. Харків вул. Ярославська буд. 13/18) № НОМЕР_1 відкритому у ПАТ «Банк Кредит Дніпро» (ЄДРПОУ 14352406, МФО 305749) за адресою: м. Київ вул. Мечникова буд.3.

Клопотання мотивоване тим, що у період з 2015 року по теперішній час невстановленими особами організовано схему постачання з території України медичних препаратів та інших товарів на тимчасово не підконтрольну Уряду України територію Донецької та Луганської областей.

З цією метою вказані особи впровадили схему експортування зазначених товарів з України через територію Російської Федерації, шляхом використання завідомо неправдивих документів про експорт продукції до суб`єктів підприємницької діяльності Республіки Грузія, Республіки Азербайджан, Республіки Вірменія, Республіки Узбекистан та Республіки Туреччина.

У зазначений період, після перетину вантажів з товаром державного кордону України, на території Російської Федерації проводилась операція так званого «перерваного транзиту» і товар незаконно постачався на територію підконтрольну терористичним організаціям «Донецька народна республіка» та «Луганська народна республіка». Реалізація вказаних товарів здійснюється через підконтрольні цим особам і представникам так званих «ДНР» та «ЛНР» незаконно створені підприємства.

При цьому вказані особи, діючи за попередньою змовою групою осіб, частину коштів, отриманих від реалізації вказаних товарів, направляють до незаконно створених «органів влади» так званих «ДНР» та «ЛНР», службові особи яких вчиняють дії, направлені на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Крім того вказаними особами у період 2015-2017 роки вчиняється сприяння діяльності терористичним організаціям «Донецька народна республіка» та «Луганська народна республіка» шляхом створення та організації діяльності незаконних підприємств на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, а також переведення коштів, отриманих від протиправної діяльності, в готівку, частина якої передається лідерам незаконних збройних формувань так званих «ДНР» та «ЛНР», члени яких систематично вчиняють на території України терористичні акти, здійснюють залякування населення, вбивства громадян, захоплення адміністративних будівель органів державної влади і місцевого самоврядування України, вчиняють інші тяжкі й особливо тяжкі злочини, що призводить до дестабілізації суспільно-політичної ситуації в Україні.

Під час досудового розслідування встановлено, що вказаними особами до злочинної схеми залучено ряд українських підприємств, зокрема, ТОВ «Алерон» (ЄДРПОУ 38633929, юридична адреса м. Харків вул. Ярославська буд. 13/18) та протягом 2016-2017 років на підставі договорів укладених з російськими підприємствами, здійснено начебто експорт продукції в адресу фірм-нерезидентів «Geo Imports Group Ltd» (Республіка Грузія), «Xazri TN LLC» (Республіка Азербайджан) та «Margo Gida LTD STI» (Республіка Туреччина). Одночасно вказаними особами від імені ТОВ «Алерон» укладено контракти від 26.12.2016 року № 261216-ER з ТОВ «Росдонімпорт» (код 50007673, м. Донецьк, т.зв. «ДНР») на предмет постачання соків та напоїв в асортименті загальною вартістю 500 тис. дол. США, та від 31.10.2016 року № Т/31-10 з ТОВ «Белсвіт» (код 38770213, м. Донецьк, т.зв. «ДНР») на предмет постачання пива, соків та напоїв в асортименті загальною вартістю 1 млн. дол. США.

Після перетину кордону України, через схему перерваного транзиту, товар з території РФ направлявся на територію підконтрольну терористичній організації «ДНР».

Під час здійснення фінансово-господарської діяльності ТОВ «Алерон» використано рахунок № НОМЕР_1 відкритий у ПАТ «Банк Кредит Дніпро» (ЄДРПОУ 14352406, МФО 305749) за адресою: м. Київ вул. Мечникова буд. 3, а також ряд інших рахунків.

За наявною інформацією на вказаному банківському рахунку ТОВ «Алерон» (ЄДРПОУ 38633929), акумулюються грошові кошти набуті кримінально протиправним шляхом, які в подальшому обготівковуються та спрямовуються на фінансування та матеріальне забезпечення терористичних організацій ДНР/ЛНР.

Враховуючи, що вищевказані грошові кошти є об`єктом кримінально протиправних дій тобто набуті кримінально протиправним шляхом і можуть бути використані як докази у даному кримінальному провадженні, постановою слідчого від 21 серпня 2017 року вони визнані речовими доказами.

При цьому, на даний час існує загроза приховування зацікавленими особами вказаних грошових коштів, у разі не накладення на них арешту, з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Враховуючи процесуальну поведінку учасників кримінального провадження, існує реальна загроза приховання грошових коштів зацікавленими особами у разі не накладення на них арешту, з метою зашкодити проведенню досудового розслідування, тому прошу розглянути дане клопотання без участі представників ТОВ «Алерон» (ЄДРПОУ 38633929).

З метою забезпечення схоронності вказаних вище речових доказів, враховуючи, що з матеріалів досудового розслідування вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вищевказані грошові кошти відповідають критеріям зазначеним у ст. 98 КПК України та мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а тому необхідно накласти арешт на грошові кошти на рахунку ТОВ «Алерон» (ЄДРПОУ 38633929, юридична адреса м. Харків вул. Ярославська буд. 13/18) № НОМЕР_1 відкритому у ПАТ «Банк Кредит Дніпро» (ЄДРПОУ 14352406, МФО 305749) за адресою: м. Київ вул. Мечникова буд. 3.

Слідчий у судовому засіданні клопотання підтримав з мотивів наведених у ньому та просив задовольнити його.

Враховуючи те, що майно, на яке слідчий просить накласти арешт не було тимчасово вилучене, то розгляд клопотання в силу ч. 2 ст. 172 КПК України можливо здійснити без повідомлення власника майна.

Слідчий суддя, вивчивши клопотання про арешт майна та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, прийшов до висновку про відмову в задоволенні клопотання, виходячи з наступного.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.

Частиною 2 ст. 170 КПК України регламентовано, що арешт майна допускається з метою забезпечення: збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Згідно з вимогами ч. 3 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті (збереження речових доказів), арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 98 КПК України, речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Зі змісту клопотання та доданих до нього копій матеріалів кримінального провадження №22017000000000097 від 06 березня 2017 року вбачається, що досудове розслідування у ньому здійснюється за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110-2; ч. 1 ст. 258-3 КК України.

При цьому, слідчий у клопотанні просить накласти арешт на грошові кошти, які знаходяться на рахунку, відкритий в ПАТ «Банк Кредит Дніпро» (ЄДРПОУ 14352406, МФО 305749, що за адресою: м. Київ вул. Мечникова буд.3) ТОВ «Алерон» (ЄДРПОУ 38633929, юридична адреса м. Харків вул. Ярославська буд. 13/18), номер рахунку № НОМЕР_1 .

Разом з тим, аналіз наданих в розпорядження слідчого судді матеріалів, свідчить про те, що слідчим не доведено правову підставу для арешту грошових коштів, можливість використання їх як доказу в кримінальному провадженні, в межах якого подано клопотання, а так само, розумність і співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження, та наслідки арешту майна для третіх осіб.

При цьому, слідчим в судовому засіданні не доведено, а так само і в матеріалах клопотання відсутні належні дані, що грошові кошти, на які необхідно накласти арешт, відповідають критеріям ст. 98 КПК України, тобто, що вони є речовими доказами у кримінальному провадженні №22017000000000097 за ч. 3 ст. 110-2; ч. 1 ст. 258-3 КК України та як наслідок можуть бути використані як доказ в даному кримінальному провадженні.

Та обставина, що майно, на яке просить накласти арешт слідчий, визнано речовими доказами у даному кримінальному провадженні, не дає законних підстав для задоволення клопотання слідчого, оскільки у вказаній постанові не обґрунтовано на підставі яких даних слідчий прийшов до висновку, що грошові кошти на згаданому рахунку набуті злочинним.

Твердження у клопотанні слідчого з приводу того, що грошові кошти на рахунку, про арешт якого порушено питання, використовуються для фінансування ЛНР/ДНР є лише припущенням, оскільки не мають відповідного підтвердження у матеріалах клопотання а тому, на переконання слідчого судді, не можуть слугувати підставою для прийняття рішення про арешт грошових коштів.

Слід звернути увагу й на те, що відомості щодо причетності ТОВ «Алерон» (ЄДРПОУ 38633929, юридична адреса м. Харків вул. Ярославська буд. 13/18) до вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110-2; ч. 1 ст. 258-3 КК України до ЄРДР в рамках кримінального провадження № 22017000000000097 не внесено.

Так, враховуючи, положення ч.1 ст.214 КПК України, з якої вбачається обов`язок слідчого, прокурора невідкладно, але не пізніше 24 годин після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, внести відповідні відомості до ЄРДР та аналізуючи відомості, які внесені до ЄРДР у межах кримінального провадження № 22017000000000097 від 06 березня 2017 року, слідчий суддя приходить до висновку, про те, що оскільки слідчим або ж прокурором відповідні відомості щодо причетності, зокрема зазначеного товариства не внесені до ЄРДР, то відповідно вони слідчим, прокурором отримані та встановлені не були. В противному випадку відповідні відомості мали б бути внесені до ЄРДР.

Таким чином, слідчим належним чином не обґрунтовано та не доведено підстави і мету відповідно до положень ст. 170 КК України для накладення арешту на грошові кошти зазначених рахунків.

Приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи правову кваліфікацію кримінальних правопорушень, за фактом вчинення якого розслідується кримінальне провадження та в межах якого подано дане клопотання, а також необґрунтованість та недоведеність необхідності застосування даного заходу забезпечення кримінального провадження, слідчий суддя не знаходить правових підстав для задоволення вказаного клопотання.

Керуючись вимогами ст. ст. 170-173, 309, 395 КПК України, слідчий суддя

УХВАЛИВ:

Відмовити старшому слідчому в ОВС 3 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_3 в задоволенні клопотання про накладення арешту в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22017000000000097 від 06 березня 2017 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110-2; ч. 1 ст. 258-3 КК України.

На ухвалу слідчого судді безпосередньо до Апеляційного суду м. Києва протягом п`яти днів з дня її оголошення може бути подана апеляційна скарга. Якщо ухвалу суду постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.

Слідчий суддя

СудШевченківський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення06.09.2017
Оприлюднено08.03.2023
Номер документу68876984
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —761/31316/17

Ухвала від 06.09.2017

Кримінальне

Шевченківський районний суд міста Києва

Голуб О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні