ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"12" вересня 2017 р.Справа № 916/1568/17
за позовом: ОСОБА_1;
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Квантум Марін Експрес";
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради в особі Відділу державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
про зобов'язання вчинити певні дії
Суддя Степанова Л.В.
Представники :
Від позивача: ОСОБА_5 за довіреністю;
Від відповідача: не з'явився;
Від третьої особи: Рижко К.В. за довіреністю;
Суть спору: про зобов'язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду Одеської області з позовом до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Квантум Марін Експрес" в якому просить зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Квантум Марін Експрес" здійснити державну реєстрацію змін в установчих документах товариства та відомостях, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, щодо зміни складу учасників товариства, у зв'язку з виходом ОСОБА_1 з 23 липня 2012 року зі складу його учасників.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 10.07.2017р. порушено провадження у справі № 91/1568/17 та справу призначено до розгляду.
25.07.2017р. за вх.суду№16409/17 позивач надав до суду письмові пояснення.
25.07.2017р. за вх.суду№2-3998/17 представник позивача звернувся до суду з клопотанням про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради в особі Відділу державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 10.08.2017р. було залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради в особі Відділу державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
25.07.2017р. за вх.суду№2-3981/17 позивач звернувся до суду з клопотанням про витребування доказів в якому просить витребувати у Юридичного департаменту Одеської міської ради оригінал реєстраційної справи Товариства з обмеженою відповідальністю "Квантум Марін Експрес" (код ЄДРПОУ 35405680).
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 25.07.2017р. було витребувано у Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Управління державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради оригінал реєстраційної справи Товариства з обмеженою відповідальністю "Квантум Марін Експрес" (код ЄДРПОУ 35405680).
09.08.2017р. за вх.суду№17259/17 від Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Управління державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради надійшла реєстраційна справа Товариства з обмеженою відповідальністю "Квантум Марін Експрес" (код ЄДРПОУ 35405680).
Позивач позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради в особі Відділу державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань письмових пояснень щодо позовних вимог не надала.
Відповідач в засідання суду не з`явився, правом на відзив в порядку ст. 59 ГПК України не скористався. Ухвали господарського суду Одеської області від 10.07.2017р., 25.07.2017р., 10.08.2017р. направлялись відповідачу за належною адресою, зазначеною в позовній заяві та витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 10.07.2017р. однак були повернуті до суду з відміткою "за закінченням строку зберігання".
Як зазначено у третьому абзаці п.3.9.1. Постанови Пленуму ВГСУ № 18 від 26.12.2011р., в разі якщо ухвалу суду було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Відповідно до п. 32 Інформаційного листа ВГСУ від 29 вересня 2009 року № 01-08/350 "Про деякі питання, порушені в доповідних записках господарських судів України у першому півріччі 2009 року щодо застосування норм Господарського процесуального кодексу України" викладена правова позиція, згідно якої відмітка про відправку процесуального документа суду на зворотньому аркуші у лівому нижньому куті першого примірника процесуального документа є підтвердженням розсилання процесуального документа сторонам у справі та іншим особам, які брали участь у справі, а коли йдеться про ухвалу, де зазначено про час і місце судового засідання, - підтвердженням повідомлення про час і місце такого засідання.
Враховуючи викладене, справа розглядається без участі відповідача за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників позивача та третьої особи, суд встановив:
Як зазначає позивач, 10.10.2007р. була проведена державна реєстрація Товариства з обмеженою відповідальністю "Квантум Марін Експрес" зі складом засновників (учасників): ОСОБА_7 (розмір внеску - 25000,00грн. - 50% голосів), ОСОБА_8 (розмір внеску - 3750,00грн. - 7,5% голосів), ОСОБА_1 (розмір внеску - 10000,00грн. - 20% голосів) та ОСОБА_9 (розмір внеску - 11250,00грн. - 22,5% голосів),
21.03.2012р. ОСОБА_1 була підписана заява про вихід зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Квантум Марін Експрес", що була нотаріально посвідчена приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Главацьким В.А. та зареєстрована в реєстрі за №319.
Зазначена заява була направлена позивачем на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "Квантум Марін Експрес" 23.04.2012 року рекомендованим листом, про що свідчить наявна в матеріалах справи копія фіскального чеку поштової установи.
25.04.2017р. позивачем повторно було направлено нотаріально засвідчену копію вказаної заяви, що підтверджується квитанцією Кур'єрської служби доставки №1204779 від 25.04.2017р., однак вона була повернута у зв'язку із відсутністю відповідача за місцемзнаходження.
Позивач вказує, що 19.05.2017р. він звернувся до Державного реєстратора Відділу державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з заявою про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що підтверджується описом від 19.05.2017р.
22.05.2017р. позивачу було відмовлено в державній реєстрації з підстав невідповідності поданої заяви та документів згідно ст.17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".
Враховуючи викладене, позивач просить задовольнити позовні вимоги та зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Квантум Марін Експрес" здійснити державну реєстрацію змін в установчих документах товариства та відомостях, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, щодо зміни складу учасників товариства, у зв'язку з виходом ОСОБА_1 з 23 липня 2012 року зі складу його учасників.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши наявні докази у сукупності та надавши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Господарським судам під час вирішення спорів, що виникають з корпоративних відносин, слід враховувати приписи статті 1 ГПК України та з'ясовувати наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного права або законного інтересу у правовідносинах, на захист яких подано позов, а також питання про наявність чи відсутність факту їх порушення, невизнання або оспорювання (п.2.1. постанови пленуму Вищого господарського суду України № 4 від 25.02.2016р. "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин").
Статтею 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.
Відповідно до ст. 12 Господарського процесуального кодексу України господарським судам підвідомчі справи зокрема, що виникають з корпоративних відносин у спорах між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи, пов'язаними із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності такої особи, крім трудових спорів.
Відповідно до ст. 167 Господарського кодексу України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами. Під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.
Судом встановлено, що 10.10.2007р. була проведена державна реєстрація Товариства з обмеженою відповідальністю "Квантум Марін Експрес" зі складом засновників (учасників): ОСОБА_7 (розмір внеску - 25000,00грн. - 50% голосів), ОСОБА_8 (розмір внеску - 3750,00грн. - 7,5% голосів), ОСОБА_1 (розмір внеску - 10000,00грн. - 20% голосів) та ОСОБА_9 (розмір внеску - 11250,00грн. - 22,5% голосів),
Згідно з положеннями п.3 ст.116 ЦК України, учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом вийти у встановленому порядку з товариства.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 148 ЦК України, учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства, заявивши про це не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом. Справжність підпису на заяві про вихід з товариства підлягає нотаріальному засвідченню.
Подання заяви про вихід з товариства є дією, спрямованою на припинення корпоративних прав та обов'язків учасника товариства. Право учасника товариства на вихід з товариства не залежить від згоди товариства чи інших його учасників, а також не пов'язується ні з рішенням зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства.
Згідно п. 28 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008р. №13 „Про практику розгляду судами корпоративних спорів", моментом виходу учасника з товариства є дата подачі ним заяви про вихід відповідній посадовій особі товариства або вручення заяви цим особам органами зв'язку .
Як встановлено судом, 21.03.2012р. ОСОБА_1 була підписана заява про вихід зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Квантум Марін Експрес", що була нотаріально посвідчена приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Главацьким В.А. та зареєстрована в реєстрі за №319.
Зазначена заява була направлена позивачем на адресу ТОВ "Квантум Марін Експрес", 23.04.2012 року рекомендованим листом, про що свідчить наявна в матеріалах справи копія фіскального чеку поштової установи.
Відповідно до п.1 Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених Наказом Наказ Міністерства інфраструктури України №958 від 28.11.2013р., нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв'язку (без урахування вихідних днів об'єктів поштового зв'язку), зокрема, у межах області та між обласними центрами України (у тому числі для міст Києва, Сімферополя, Севастополя) становлять Д+3. При пересиланні рекомендованої письмової кореспонденції зазначені в пункті 1 цього розділу нормативні строки пересилання збільшуються на один день.
Таким чином, оскільки матеріали справи не містять доказів отримання відповідачем заяви позивача про його вихід із товариства, з урахуванням вищевказаних нормативів, днем отримання Товариством з обмеженою відповідальністю "Квантум Марін Експрес" заяви ОСОБА_1 слід вважати 27.04.2012р.
Крім того, позивачем повторно було направлено нотаріально засвідчену копію вказаної заяви 25.04.2017р., що підтверджується відповідною квитанцією Кур'єрської служби доставки №1204779 від 25.04.2017р.
Як вбачається з матеріалів реєстраційної справи Товариства з обмеженою відповідальністю "Квантум Марін Експрес", Статутом товариства не встановлено іншого строку для повідомлення учасника щодо свого виходу зі складу учасників товариства, ніж це передбачено чинним законодавством.
З урахуванням викладеного, приймаючи до уваги, що протягом встановленого законом трьохмісячного строку Товариством з обмеженою відповідальністю "Квантум Марін Експрес" не було проведено загальних зборів та не здійснено реєстрацію відповідних змін до установчих документів, позивач є таким, що вийшов зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Квантум Марін Експрес" з 27.04.2012р.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про господарські товариства", зміни, які сталися в установчих документах товариства, підлягають державній реєстрації у порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
Товариство зобов'язане протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення про внесення змін до установчих документів повідомити орган, що провів реєстрацію, для внесення необхідних змін до державного реєстру.
Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, встановлений статтею 25 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
Відповідно до п. 5 ст. 89 ЦК України, зміни до установчих документів юридичної особи, які стосуються відомостей, включених до єдиного державного реєстру, набирають чинності для третіх осіб з дня їх державної реєстрації.
При цьому, згідно п. 8 ч. 2 ст. 9 вищевказаного Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", в Єдиному державному реєстрі містяться, зокрема, такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб: перелік засновників (учасників) юридичної особи: прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дата народження, країна громадянства, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), серія та номер паспорта, якщо засновник - фізична особа; найменування, країна резидентства, місцезнаходження та ідентифікаційний код, якщо засновник - юридична особа; відмітка про закінчення повноважень засновника громадського формування у зв'язку з державною реєстрацією;
Отже, направлення позивачем на адресу відповідача заяви про вихід з товариства зумовило виникнення у відповідача обов'язку щодо вчинення відповідних дій, які пов'язані із внесенням змін до статутних документів та їх державної реєстрації, з огляду на виникнення змін у складі учасників товариства.
Таким чином, відсутність вчинення відповідачем вищевказаних дій на думку суду є порушенням корпоративних прав позивача.
У разі, якщо Товариство не вчиняє дії у зв'язку з поданням учасником заяви про вихід з товариства (не вирішується питання про внесення змін до установчих документів товариства, про їх державну реєстрацію), учасник товариства вправі звернутися до господарського суду з позовом про зобов'язання товариства до державної реєстрації змін в установчих документах товариства у зв'язку зі зміною у складі учасників товариства на підставі статті 7 Закону України „Про господарські товариства" (постанова пленуму Верховного Суду України №13 від 24.10.2008р. „Про практику розгляду судами корпоративних спорів".
Аналогічна правова думка міститься у п. 4.17 постанови пленуму Вищого господарського суду України, від 25.02.2016р. №4 „Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин".
Станом на день розгляду справи відповідач не надав належних доказів спрстовуючих позовні вимоги.
Згідно ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
У відповідності до ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.
За таких обставин, приймаючи до уваги вищенаведене, а також оцінюючи надані документальні докази в їх сукупності, позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Квантум Марін Експрес" здійснити державну реєстрацію змін в установчих документах товариства та відомостях, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, щодо зміни складу учасників товариства, у зв'язку з виходом ОСОБА_1 з 23 липня 2012 року зі складу його учасників, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи, що спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, витрати по сплаті судового збору у розмірі 1600 грн., згідно ст. ст. 44,49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на Товариство з обмеженою відповідальністю "Квантум Марін Експрес".
Керуючись ст.ст. 32, 33, 43, 44, 49, 75 ст.ст. 82- 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ :
1. Позов ОСОБА_1 до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Квантум Марін Експрес" за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради в особі Відділу державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
2. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Квантум Марін Експрес" (65044, м. одеса, пр.. Шевченка, 4-Д, офіс 77, код ЄДРПОУ 35405680) вчинити дії щодо державної реєстрації змін в установчих документах Товариства з обмеженою відповідальністю "Кара Форвардінг" у зв'язку з виходом ОСОБА_1 (ідентифікаційний НОМЕР_1) з 23.07.2012р. зі складу учасників вказаного товариства.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Квантум Марін Експрес" (65044, м. одеса, пр.. Шевченка, 4-Д, офіс 77, код ЄДРПОУ 35405680) на користь ОСОБА_1 (65014, АДРЕСА_1, ідентифікаційний НОМЕР_1) 1600/одна тисяча шістсот/ грн. 00 коп. судового збору.
Наказ видати згідно зі ст. 116 ГПК України.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 85 ГПК України.
Повне рішення складено 15 вересня 2017р.
Суддя Л.В. Степанова
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 12.09.2017 |
Оприлюднено | 18.09.2017 |
Номер документу | 68904456 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Степанова Л.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні