Ухвала
від 01.02.2017 по справі 761/3339/17
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 761/3339/17

Провадження № 1-кс/761/2260/2017

У Х В А Л А

Іменем України

01 лютого 2017 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , секретар ОСОБА_2 , з участю слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС 3 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_3 , погоджене з прокурором відділу Генеральної прокуратури України ОСОБА_4 , про надання дозволу на проведення обшуку в кримінальному провадженні №22016000000000026, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 11.02.2016 року, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 200; ч. ч. 1, 2, 3 ст. 258-5; ч. 2 ст. 364 КК України,

В С Т А Н О В И В :

01 лютого 2017 року до провадження Шевченківського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС 3 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_3 , погоджене з прокурором відділу Генеральної прокуратури України ОСОБА_4 , в кримінальному провадженні № 22016000000000026, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 11.02.2016 року, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 200; ч. ч. 1, 2, 3 ст. 258-5; ч. 2 ст. 364 КК України, про надання дозволу на проведення обшуку в нежитловому приміщенні мобільному модулі, який використовується співробітниками спецпідрозділу «Фантом» ДФСУ на КПВВ «Марїнка» (розташоване поблизу м. Марїнка Донецької області), власником якого є ДФСУ, з метою відшукання та вилучення предметів та документів, зокрема, журналів обліку транспортних засобів та вантажів, що переміщуються через лінію розмежування; товарно-супровідних документів на вантаж, що переміщується через лінію розмежування; примірники протоколів нарад Координаційного центру при штабі АТО щодо дозволу на перетин лінії розмежування транспортним засобами та вантажем; комп`ютерної техніки, що містить в собі інформацією про перетин лінії розмежування транспортним засобами та вантажем; особисті печатки співробітників спецпідрозділу «Фантом» ДФСУ; журнали реєстрації документів, печаток та вантажів, тощо.

Клопотання обґрунтовано тим, що досудовим розслідуванням встановлені факти фінансування з боку мешканців Донецької області, Дніпропетровської області та громадян Республіки Туреччина діяльності терористичній організації «ДНР», яка здійснює терористичну діяльність на території Донецької області.

Зокрема, громадяни України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , «Міністр фінансів «ДНР» ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , «голова центрального республіканського банку «ДНР» ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , які є керівною ланкою терористичної організації «ДНР», з метою фінансування та матеріального забезпечення вказаної терористичної організації та підконтрольних їй незаконних збройних формувань (далі - НЗФ) причетних до низки терористичних актів на території України, організували схему постачання до Республіки Туреччина виробів з кольорового металу та металобрухту, а також у зворотному напрямку постачання терористичній організації «ДНР» товарів народного вжитку, у т.ч. які використовуються під час службової діяльності представниками «Міністерства державної безпеки «ДНР» та НЗФ.

З цією метою ОСОБА_7 , за вказівкою ОСОБА_5 та ОСОБА_8 , з використанням потужностей та реквізитів ТОВ «АСАЛ-МЕТАЛ» (код ЄДРПОУ 32879605) та інших підконтрольних їй суб`єктів господарської діяльності (далі СГД), які з метою прикриття протиправної діяльності нібито перереєстровані на підконтрольній українській владі території та взяті на облік у відповідних органах ДФС України проте господарську діяльність не здійснюють та звітують перед фіскальними органами про відсутність господарських операцій, як резидентів України здійснює зовнішньоекономічну діяльність через неконтрольовану ділянку державного кордону в Донецькій області.

Крім того, реквізити ТОВ «АСАЛ-МЕТАЛ» та інших СГД фактично використовуються для відкриття рахунків в т.зв. «Центральному республіканському банку «ДНР» та небанківських кредитних організаціях Російської Федерації для перерахування грошових коштів під час здійснення вказаних незаконних фінансово-господарських операції.

Так, ТОВ «АСАЛ-МЕТАЛ» здійснює зовнішньоекономічну діяльність з Республікою Туреччина, транзитом через Ростовську та Краснодарську області РФ. Предметом експорту є «чушки» (сировина) з кольорових металів, які вироблені на заводі ТОВ «АСАЛ-МЕТАЛ» у м. Донецьку, та виготовляються з відпрацьованих артилерійських снарядів, які використовувалися НЗФ т.зв. «ДНР» для проведення терористичних актів на території України.

В зворотному напрямку в «ДНР» завозяться продукти харчування, сировина для виготовлення підакцизної контрафактної продукції, а також товари подвійного призначення ті інше.

Крім того, представники ТОВ «АСАЛ-МЕТАЛ» попередньо домовившись за грошову винагороду з представниками терористичної організації «ДНР», в період з 16.12.2016 року по 19.12.2016 року використовуючи підроблені документи, здійснили незаконне вивезення з м. Донецька через КПВВ «Мар`їнка» на контрольовану українською владою територію у м. Курахове Донецької області частину виробничої лінії ТОВ «АСАЛ-МЕТАЛ» для обробки металів (далі обладнання), яке попередньо використовувалось для потреб терористичної організації «ДНР».

В подальшому планувалось вивезення вказаного обладнання до Російської Федерації на підставі фіктивних зовнішньоекономічних контрактів та інших підроблених документи щодо його походження.

Підставою для переміщення обладнання через КПВВ «Мар`їнка» слугував протокол Координаційного центру при Штабі АТО (далі протокол) № 428/ПР від 13.05.2016 року, який на той час вже не діяв та не давав права на переміщення ТОВ «АСАЛ-МЕТАЛ» будь-якого вантажу (товару) на вказаному у протоколі автомобілі та під керуванням вказаного водія, так як вже діяли інші протоколи № 632/ПР від 23.09.2016 року та № 738/ПР від 29.11.2016 року, які передбачали вивезення іншого обладнання на іншому автомобілі і під керуванням іншого водія.

Для отримання вказаних протоколів ТОВ «АСАЛ-МЕТАЛ» подано документи в електронному та паперовому вигляді до представників Головного міжрегіонального управління оперативного забезпечення зони проведення антитерористичної операції ДФС України (далі ГМУОЗ АТО ДФС) за адресою: 87526, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, 114 (будівля ГУ ДФС України в Донецькій області) та на відповідну електронну адресу з метою створення вигляду законності вивезення з тимчасово непідконтрольної території - м. Донецька обладнання ТОВ «АСАЛ-МЕТАЛ» на підконтрольну територію України.

19.12.2016 року приблизно о 8 год. 30 хв. за сприянням співробітника спецпідрозділу «Фантом» Державної фіскальної служби України (далі ДФСУ) ОСОБА_9 , його підлеглих ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , які несли службу в той час на КПВВ «Мар`їнка» (Селідовського району Донецької області), на підставі не дійсного протоколу № 428/ПР від 13.05.2016 року вказане КПВВ незаконно перетнув вантажний автомобіль МАN, д.н.з. НОМЕР_1 , з напівпричепом, д.н.з. НОМЕР_2 , в якому знаходилось металургійне обладнання.

Допитаний як свідок ОСОБА_12 показав, що на території КПВВ «Мар`їнка», яке розташоване в м. Мар`їнка Донецької області, знаходиться мобільний модуль (службове приміщення), який використовується співробітниками спецпідрозділу «Фантом» ДФСУ для проведення контрольно-дозвільних заходів, чергування, підготовки відповідної документації з метою обліку та контролю за перевезенням вантажів (товарів) через лінію зіткнення. В його приміщенні заходяться обладнання та документація для здійснення зазначених дій співробітниками ДФСУ, оргтехніка (ПЕОМ, принтери, сканери, носії інформації, засоби зв`язку та інше), камери відео-спостереження. Власником вказаного модулю є Державна фіскальна служба України.

Крім того, співробітниками ДФСУ за сприянням яких 19.01.2016 року здійснювалось незаконне переміщення вантажу ТОВ «Асал-Метал» через КПВВ «Мар`їнка» здійснюються дії направлені не приховування обставин вчинення вказаного злочину та знищення предметів та документів,які в подальшому можуть використовуватися в якості речових доказів.

Станом на 30.01.2017 року відповіді з ДФСУ на запити № 6/1727-90 від 21.12.2016 року та 6/8727 від 23.12.2016 року ГСУ СБ України не надійшли та виконавцями під різноманітними приводами затягується їх виконання.

З метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінальних правопорушень, відшукання зазначених вище документів та предметів, які можуть бути доказами під час судового розгляду, виникла необхідність проведенні обшуку у нежитловому приміщенні мобільному модулі, який використовується співробітниками спецпідрозділу «Фантом» ДФСУ на КПВВ «Марїнка» (розташоване поблизу м. Марїнка Донецької області).

Слідчий суддя, вислухавши доводи слідчого який підтримав клопотання з мотивів у ньому наведених, перевіривши матеріали клопотання, вважає, що клопотання слідчого задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 30 Конституції України не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.

Відповідно до ст. 8 КПК України кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до ст. 13 КПК України не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим судовим рішенням, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до положень ч. ч. 1, 2 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді.

Як убачається з клопотання, воно подається в межах кримінального провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22016000000000026 від 11.02.2016 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 200; ч. ч. 1, 2, 3 ст. 258-5; ч. 2 ст. 364 КК України.

При цьому, в клопотанні порушується питання про проведення обшуку в нежитловому приміщенні мобільному модулі, який використовується співробітниками спецпідрозділу «Фантом» ДФСУ на КПВВ «Марїнка» (розташоване поблизу м. Марїнка Донецької області.

У той же час, матеріалами клопотання не доведено існування достатніх підстав вважати, що вчинено кримінальні правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 200; ч. ч. 1, 2, 3 ст. 258-5; ч. 2 ст. 364 КПК України, відомості про які внесено до ЄРДР, та про причетність до них співробітників спецпідрозділу «Фантом» ДФСУ на КПВВ «Марїнка» ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_13 , відомості щодо яких не внесено до ЄРДР.

При цьому, слід зауважити, що наявними в розпорядженні слідчого судді матеріалами встановлено, що до ЄРДР взагалі не внесено відомостей за фактом нібито незаконного перетину КПВВ «Мар`їнка» вантажним автомобілем MAN, д.н.з. НОМЕР_1 , з напівпричепом, д.н.з. НОМЕР_2 , в якому знаходилось металургійне обладнання, тоді як саме дана обставина є підставою для проведення обшуку, що слідує зі змісту клопотання слідчого.

Не доведено належними даними і той факт, що відшукувані речі та документи знаходяться у нежитловому приміщенні мобільному модулі, який використовується співробітниками спецпідрозділу «Фантом» ДФСУ на КПВВ «Марїнка», розташованого поблизу м. Марїнка Донецької області.

Крім того, в матеріалах клопотання не конкретизовано місця знаходження нежитлового приміщення, де планується проведення обшуку, а так само відсутні будь-які відомості про власника чи володільця нежитлового приміщення, в якому планується проведення обшуку.

Так само, не доведено, що відшукувані речі, документи та грошові кошти, які планується відшукати та вилучити у згаданому нежитловому приміщенні, мають значення для даного досудового розслідування і відомості, які містяться у них, можуть бути доказами під час судового розгляду.

Більше того, в клопотанні про проведення обшуку, не наведено вмотивованого обґрунтування, чому не можливо отримати необхідні речі та документи шляхом проведення інших слідчих дій, тобто в даному випадку не доведено, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в його клопотанні.

Таким чином, на переконання слідчого судді, таке втручання, як проведення обшуку в нежитловому приміщенні мобільному модулі, який використовується співробітниками спецпідрозділу «Фантом» ДФСУ на КПВВ «Мар`їнка», розташованого поблизу м. Марїнка Донецької області, слід вважати як непропорційне та таке, що призведе до порушення прав, свобод та інтересів вказаної особи, що є порушенням ст. ст.6, 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Отже, слідчим не доведено наявності підстав для проведення обшуку, як того вимагають положення ст. 234 КПК України, у зв`язку з чим, слід відмовити в задоволенні клопотання.

Керуючись, ст. ст. 8, 13, 214, 234 КПК України, з урахуванням практики Європейського суду, слідчий суддя

У Х В А Л И В:

у задоволенні клопотання старшого слідчого в ОВС 3 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_3 , погоджене з прокурором відділу Генеральної прокуратури України ОСОБА_4 , в кримінальному провадженні № 22016000000000026, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 11.02.2016 року, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 200; ч. ч. 1, 2, 3 ст. 258-5; ч. 2 ст. 364 КК України, про надання дозволу на проведення обшуку в нежитловому приміщенні мобільному модулі, який використовується співробітниками спецпідрозділу «Фантом» ДФСУ на КПВВ «Марїнка» (розташоване поблизу м. Марїнка Донецької області), власником якого є ДФСУ, відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя

СудШевченківський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення01.02.2017
Оприлюднено07.03.2023
Номер документу68938015
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —761/3339/17

Ухвала від 01.02.2017

Кримінальне

Шевченківський районний суд міста Києва

Голуб О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні