Постанова
від 12.09.2017 по справі 697/835/17
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 697/835/17 Головуючий у 1-й інстанції: Льон О.М.

Суддя-доповідач: Федотов І.В.

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 вересня 2017 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Федотова І.В.,

суддів: Губської Л.В. та Троян Н.М.,

при секретарі - Часник А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду, апеляційну скаргу Чернишівської сільської ради Канівського району Черкаської області в особі сільського голови Федотової Валентини Василівни на постанову Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 04 липня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Чернишівської сільської ради Канівського району Черкаської області в особі сільського голови Федотової Валентини Василівни про скасування рішення ради,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_3, ОСОБА_4 (далі - позивачі) звернулися до суду з позовом до Чернишівської сільської ради Канівського району Черкаської області в особі сільського голови Федотової Валентини Василівни (далі - відповідач) про скасування рішення Чернишівської сільської ради Канівського району Черкаської області про прийняття бюджету Чернишівської сільської ради Канівського району Черкаської області на 2017 рік.

Постановою Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 04 липня 2017 року адміністративний позов було задоволено.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, відповідач подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову про відмову в задоволенні позовних вимог, вважаючи, що судом неповно з'ясовано обставини справи та неправильно застосовано норми матеріального і процесуального права.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, які з'явились в судове засідання, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з п.3 ч.1 ст.198, ч.1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, зокрема, є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 та ОСОБА_5 є депутатами Чернишівської сільської ради Канівського району Черкаської області.

Загальна кількість депутатів Чернишівської сільської ради Канівського району Черкаської області станом на 23.12.2016 р. складала 12 осіб.

На 15-й сесії 7-го скликання ради 23.12.2016 р. були присутні 7 депутатів та сільський голова.

23.12.2016 р. Чернишівською сільською радою Канівського району Черкаської області прийнято рішення №15-1 Про сільський бюджет на 2017 рік , яким визначено на 2017 рік доходи сільського бюджету в сумі 478,9 тис. грн., у тому числі доходи загального фонду сільськогосподарського бюджету у сумі 478,9 тис. грн., видатки сільського бюджету у сумі 478,9 тис. грн., у тому числі видатки загального фонду сільського бюджету у сумі 478,9 тис. грн., а також затверджено бюджетні призначення головним розпорядникам коштів сільського бюджету на 2017 рік у розрізі відповідальних виконавців за бюджетними програмами, у тому числі по загальному фонду 478,9 тис. грн., згідно з додатком №3 цього рішення. Визначено оборотний касовий залишок бюджетних коштів сільського бюджету у сумі 2,0 тис. грн.; затверджено міжбюджетні трансферти, згідно з додатками №4.1, №4.2 до цього рішення; затверджено перелік захищених статей видатків загального фонду сільського бюджету на 2017 рік за їх економічною структурою: оплата праці працівників бюджетних установ; нарахування на заробітну плату; оплата комунальних послуг та енергоносіїв; поточні трансферти населенню.

07.02.2017 р. до Чернишівської сільської ради Канівського району Черкаської області надійшло звернення позивачів, в якому вони вимагали від сільського голови Федотової В.В. прозвітувати про її роботу перед територіальною громадою на відкритій зустрічі з громадянами.

13.02.2017 р. листом сільського голови № 24 позивачів було повідомлено, що їх вимоги будуть виконані і про дату проведення звітних зборів буде надруковано оголошення.

Позивачі, вважаючи протиправним рішення ради від 23.12.2016 р. № 15-1 Про сільський бюджет на 2017 рік , звернулися до суду з даним адміністративним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуване рішення прийнято з порушенням вимог законодавства, а тому його доцільно скасувати.

Колегія суддів, дослідивши матеріали справи та здійснивши системний аналіз норм чинного законодавства, не може погодитись з висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Бюджетним кодексом України (далі - БК України), Законом України Про місцеве самоврядування в Україні від 21.05.1997 р. №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР).

Так, відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ст.10 Закону №280/97-ВР визначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами; представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.

Пунктом 8 частини 4 статті 42 Закону №280/97-ВР передбачено, що сільський, селищний, міський голова скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради.

Згідно з п.23 ч.1 ст.26, ч.10, 12 ст.46 Закону №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету.

Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

Відповідно до ч.1, 3, 5, 11 ст.59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України Про доступ до публічної інформації . На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України Про доступ до публічної інформації . Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України Про доступ до публічної інформації , крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

У ч.1, 2 ст.77 БК України закріплено, що Верховна Рада Автономної Республіки Крим, відповідні місцеві ради при затвердженні місцевих бюджетів мають врахувати обсяги міжбюджетних трансфертів та інші положення (необхідні для формування місцевих бюджетів), затверджені Верховною Радою України при прийнятті проекту закону про Державний бюджет України у другому читанні.

Місцеві бюджети затверджуються рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної місцевої ради до 25 грудня (включно) року, що передує плановому.

Відповідно до ст.3 БК України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.

Отже, законодавством регламентовано повноваження безпосередньо сільського голови скликати сесію ради, формувати порядок денний та головувати на її пленарних засіданнях, зокрема й при вирішенні питання щодо затвердження місцевого бюджету.

При цьому, бюджетне законодавство визначає чіткі граничні строки затвердження місцевого бюджету та затверджений ВР України Державний бюджет України на відповідний рік.

Виходячи з цього, колегія суддів встановила, що 21.12.2016 р. ВР України було прийнято Закон України Про Державний бюджет України на 2017 рік .

У зв'язку з цим 22.12.2016 р. сільським головою Федотовою В.В. було скликано на 23.12.2016 р. позачергову сесію ради для розгляду питання про прийняття сільського бюджету на 2017 рік та повідомлено всіх депутатів Чернишівської сільської ради про її проведення.

23.12.2016 р. на позачерговій сесії ради були присутні 7 депутатів, тобто більше половини її складу, які одностайно проголосували за початок роботи ради, за її порядок денний та після того, як бухгалтер ради надала відповідну інформацію щодо показників проекту бюджету села та зачитала його дохідну частину, видатки, пояснювальну записку до проекту рішення ради, присутні депутати (7 осіб) одностайно проголосували за прийняття рішення Про сільський бюджет на 2017 рік .

У зв'язку з відсутністю у Чернишівської сільської ради інтернет-ресурсу вказане рішення було оприлюднено на дошці оголошень у приміщенні ради.

Фінансовим управлінням Канівської РДА було здійснено перевірку рішення ради про затвердження сільського бюджету на 2017 рік, за результатами якої складено висновок про дотримання при його формуванні вимог БК України та Закону України Про Державний бюджет України на 2017 рік .

При цьому, колегія суддів звертає увагу на те, що відповідач, діючи на підставі та на виконання вимог ч.2 ст.71 КАС України, довела перед судом, що проект сільського бюджету на 2017 рік, затверджений оскаржуваним рішенням ради, ґрунтується на розрахункових показниках, перевірених та підтверджених фінансовим управлінням Канівської РДА, відповідних додатках, поясненнях, враховує міжбюджетні трансферти, дотації та субвенції з Державного бюджету соціального спрямування та показниках Державного бюджету України, затвердженого Законом від 21.12.2016 р. № 1801-VIII .

Крім того, апеляційний суд приймає до уваги та враховує доводи апелянта щодо відсутності у Чернишівської сільської ради інтернет-ресурсу, що з огляду на строк проведення сесії ради унеможливлювало оприлюднення проекту спірного рішення в порядку, визначеному статтею 15 Закону України Про доступ до публічної інформації , тобто за 20 днів до сесії ради.

Враховуючи вищевикладені обставини та докази у їх сукупності, відповідно до вимог ст.86 КАС України, колегія суддів вважає, що в цілому оскаржуване рішення ради від 23.12.2016 р. №15-1 Про сільський бюджет на 2016 рік прийнято з дотриманням процедури, регламентованої чинним законодавством і в даному випадку відсутні достатні та необхідні правові підстави для його скасування та задоволення даного адміністративного позову.

При цьому, з огляду на обставини даної справи та характер правовідносин, які врегульовані рішенням ради від 23.12.2016 р. №15-1 Про сільський бюджет на 2017 рік , апеляційний суд зазначає, що скасування такого рішення не відповідатиме принципу виваженості та балансу приватного і публічного інтересів.

Більш того, порушення процедури прийняття спірного рішення, на які посилаються позивача, зокрема щодо порядку оприлюднення, не є істотними і жодним чином не потягнули його неправильності, а тому не можуть бути достатньою правовою підставою для визнання такого рішення протиправним.

Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Європейського суду з прав людини від 24.03.1988 р. по справі Олссон проти Швеції , в якому ЄСПЛ зазначив, що рішення органу влади має бути визнано протиправним, у разі, коли істотність порушення процедури потягнуло його неправильність.

Разом з тим, відповідно до ст.17 Закон України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини висновки ЄСПЛ є джерелом права.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції було неповно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з порушенням норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи та є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нової постанови про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Чернишівської сільської ради Канівського району Черкаської області в особі сільського голови Федотової Валентини Василівни задовольнити.

Постанову Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 04 липня 2017 року скасувати.

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Чернишівської сільської ради Канівського району Черкаської області в особі сільського голови Федотової Валентини Василівни про скасування рішення ради - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя:

Судді:

Повний текст постанови виготовлено 18.09.2017 року.

Головуючий суддя Федотов І.В.

Судді: Троян Н.М.

Губська Л.В.

СудКиївський апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення12.09.2017
Оприлюднено19.09.2017
Номер документу68946144
СудочинствоАдміністративне