Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"18" вересня 2017 р. Справа № 608/1389/17
Номер провадження2/608/681/2017
Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Квятковської Л. Й.
з участю секретаря Маришевої Г.М.,
позивачки ОСОБА_1,
представника позивачки ОСОБА_1 - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Чорткові справу цивільного судочинства за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Чортківської районної державної нотаріальної контори про визнання права власності на спадкове майно, -
В С Т А Н О В И В:
В вересні 2017 року позивачка ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до відповідачки ОСОБА_3, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Чортківської районної державної нотаріальної контори про визнання права власності на спадкове майно . В позовній заяві вона вказала, що її дошлюбне прізвище - ОСОБА_4, вона народилась 28 липня 1961 року в селі Челябінцево Ленінського району Кримської області. 21.07.1979 року вона зареєструвала шлюб із ОСОБА_5, під час реєстрації шлюбу їй було присвоєно прізвище - Данильчак". Відповідач по справі - ОСОБА_3 - її рідна сестра. Їхні батьки: батько - ОСОБА_6, мати - ОСОБА_4. 23 квітня 2015 року помер їхній батько - ОСОБА_6 в м. Тернополі. Після смерті нашого батька ОСОБА_6 відкрилась спадщина на нерухоме майно, зокрема на житловий будинок та на земельну ділянку (пай) загальною площею 1,9472 цільове призначення якої - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Кривеньківської сільради Чортківського району, що належало йому на праві приватної власності. 13 грудня 2004 року їхній батько ОСОБА_6 зробив заповідальне розпорядження, яким заповів дочкам по 1/2 частині кожному вказану вище земельну ділянку та житлового будинку, що стверджується заповітом, посвідченого 13.12.2004 року Першою Тернопільською державною нотаріальною конторою. У встановленому законом порядку вона прийняла спадщину після смерті батька, подавши у визначений строк до Чортківської держнотконтори заяву про прийняття спадщини, що стверджується листом держнотконтори №980/02-14 від 04.09.2017 року. Зібравши необхідні документи в серпні 2017 року, вона звернулась до Чортківської державної нотконтори по питанню оформлення спадщини та видачі їй свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті батька ОСОБА_6 Нотаріус ознайомився з поданими документами та повідомив про те, що оформити спадщину неможливо, так як є розбіжності в розмірі площі земельної ділянки, вказаних в Державному акті на право власності на земельну ділянку, виданого на ім'я батька ОСОБА_7 та у витязі з Державного кадастрового реєстру. Зменшення площі земельної ділянки відбулось внаслідок вилучення частини земельної ділянки, на якій розташована електрична опора високовольтної лінії. Про це додатково було повідомлено листом № 980/02-14 від 04 вересня 2017 року та рекомендовано звернутись до суду з позовом про визнання права власності па спадкове майно.
Позивачка ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 позовні вимоги підтримують, просять задовольнити, визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом право власності на 1/2 частини земельної ділянки від загальної площі 1.9472, що становить 0.9736 га, в межах згідно з планом, кадастровий номер -6125585500:01:001:0288, цільове призначення якої - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Кривеньківської сільської ради Чортківського району Тернопільської обл., що належала ОСОБА_6 на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку сер. ТР № 019684, виданого Чортківською райдержадміністрацією 30 жовтня 2003 року, та залишилась після смерті батька - ОСОБА_6, який помер 23 квітня 2015 року в місті Тернополі.
Відповідачка ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилася, в суд від неї надійшла заява, в якій просить справу розглядати без її участі, позов визнає.
Представник третьої особи Чортківської районної державної нотаріальної в судове засідання не з'явився.
Вислухавши позивачку, її представника, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Позивачка ОСОБА_1 (дошлюбне прізвище - ОСОБА_4) народилась 28 липня 1961 року в селі Челябінцево Ленінського району Кримської області. 21.07.1979 року вона зареєструвала шлюб із ОСОБА_5. Під час реєстрації шлюбу їй було присвоєно прізвище - "Данильчак", що стверджується свідоцтвом про шлюб серії І-ИД № 328518.
Відповідач по справі - ОСОБА_3 - її рідна сестра. Їхні батьки: батько - ОСОБА_6, мати - ОСОБА_4, про що свідчить свідоцтво про народження серії ІІ-УР № 298981.
23 квітня 2015 року помер батько сторін - ОСОБА_6 в м. Тернополі, про що 24 квітня 2015 року Кривеньківською сільською радою Чортківського району Тернопільської області складено відповідний актовий запис №6 та видане свідоцтво про смерть.
Після смерті батька ОСОБА_6 відкрилась спадщина на нерухоме майно, зокрема на житловий будинок та на земельну ділянку (пай) загальною площею 1,9472 га, цільове призначення якої - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Кривеньківської сільської ради Чортківського району, що належало йому на праві приватної власності.
13 грудня 2004 року в м. Тернополі батько ОСОБА_6 зробив заповідальне розпорядження, яким заповів дочкам ОСОБА_3, ОСОБА_1 по 1/2 частині житлового будинку №3, що розташований по вулиці Гора в селі Кривеньке Чортківського району Тернопільської області, а також належну їй земельну ділянку площею 1,97 га, розташовану на території села Кривеньке Чортківського району Тернопільської області.
У встановленому законом порядку вона прийняла спадщину після смерті батька, подавши у визначений строк до Чортківської держнотконтори заяву про прийняття спадщини, що стверджується листом держнотконтори №980/02-14 від 04.09.2017 року. Зібравши необхідні документи в серпні 2017 року, вона звернулась до Чортківської державної нотконтори по питанню оформлення спадщини та видачі їй свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті батька ОСОБА_6 Нотаріус ознайомився з поданими документами та повідомив про те, що оформити спадщину неможливо, так як є розбіжності в розмірі площі земельної ділянки, вказаних в Державному акті на право власності на земельну ділянку, виданого на ім'я батька ОСОБА_7 та у витязі з Державного кадастрового реєстру. Зменшення площі земельної ділянки відбулось внаслідок вилучення частини земельної ділянки, на якій розташована електрична опора високовольтної лінії. Про це позивачку додатково було повідомлено листом № 980/02-14 від 04 вересня 2017 року та рекомендовано звернутись до суду з позовом про визнання права власності па спадкове майно.
Той факт, що земельна ділянка площею 1,97 га (1,9472 га), яка розташована на території Кривеньківської сільської ради Чортківського району, дійсно належала покійному батькові ОСОБА_6 стверджується наступним: Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ТР № 019684, виданого Чортківською райдержадміністрацією; витягом з Державного кадастрового реєстру; листом Чортківської районної державної нотаріально 7 контори від за № 980/01-14 від 04.09.2017 року " Про визнання права власності на спадкове майно".
Згідно п.4.18 Глави 10 Розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця не таке майно.
Згідно ст. 1241 Цивільного кодексу України непрацездатні чоловік (дружина) спадкодавця спадкують незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка).
Відповідно до ст. 125 ЗК України (2001) право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цих прав.
Разом з тим, це не позбавляє спадкоємця права на спадкування майна, оскільки за життя спадкодавець не встиг оформити право власності на спадкове майно, яке складається із земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Відповідно до ст. 346 ЦК України (2003) однією з підстав припинення права власності є смерть власника.
Виходячи із змісту ст. ст. 25,30 ЦК України мати та набути цивільне право (право власності на нерухоме майно) може лише жива та дієздатна особа. Відповідно до змісту ст. ст. 391, 392 ЦК України у разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності на яке не була проведена і правовстановлюючий документ відсутній, питання визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного його власника вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ст. 182 ЦК України право власності на нерухомі речі підлягають державній реєстрації та ст. 328 цього Кодексу право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини ( п. 5 ст. 1268 ЦКУ).
Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки , що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно з вимогами ч.1 ст.1297 ЦКУ, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якого є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Відповідно до ст. ст. 3, 15, 16, 18, 20 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень право власності та інші речові права на нерухоме майно, набуті згідно з діючими нормативно-правовими актами здійснюється лише за заявою власника (володільця) нерухомого майна.
Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 року № 7 передбачено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до листа Міністерства юстиції України №19-32/319 від 21.02. 2005 року, у разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності, на яке не була проведена, питання визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного його власника (спадкоємця) повинно вирішуватися в судовому порядку.
Відповідно до ст. 3 ЦПК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Згідно ст. 4 цього Кодексу, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України визначено, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
З огляду на викладене, вважаю, що суд має підстави дійти висновку про законність і обґрунтованість вимог позивачки щодо спадкування майна спадкодавця за заповітом, та задовольнити позов повністю.
Керуючись ст.ст. 15, 16, 25, 30, 182, 328, 346, 391, 392, 1220, 1218, 1235, 1268, 1297 ЦК України (2003), ст. ст. 3, 4, 114, 118-120, 122, 209, 212, 213, 215 ЦПК України, ст. ст. 55,124 Конституції України, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом право власності на 1/2 частини земельної ділянки від загальної площі 1.9472, що становить 0.9736 га, в межах згідно з планом, кадастровий номер - 6125585500:01:001:0288, цільове призначення якої - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Кривеньківської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, що належала ОСОБА_6 на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку сер. ТР № 019684, виданого Чортківською райдержадміністрацією 30 жовтня 2003 року, та залишилась після смерті батька - ОСОБА_6, який помер 23 квітня 2015 року в місті Тернополі.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги апеляційному суду Тернопільської області через Чортківський районний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: Л. Й. Квятковська
Суд | Чортківський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 18.09.2017 |
Оприлюднено | 20.09.2017 |
Номер документу | 68962094 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чортківський районний суд Тернопільської області
Квятковська Л. Й.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні