Ухвала
від 18.09.2017 по справі 916/2246/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


УХВАЛА

про передачу позовної заяви за підсудністю

"18" вересня 2017 р.№ 916/2246/17

Суддя Щавинська Ю.М., розглянувши позовну заяву № 2369/17

За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю „Володимир і К";

до відповідача 1: ОСОБА_1;

до відповідача 2: Публічного акціонерного товариства „Укрсиббанк";

про розірвання іпотечного договору та зобов'язання вчинити певні дії

СУТЬ СПОРУ: Товариство з обмеженою відповідальністю „Володимир і К" звернулося до господарського суду Одеської області з позовною заявою до ОСОБА_1 та Публічного акціонерного товариства „Укрсиббанк", в якій просить суд розірвати іпотечний договір від 14.11.2006р., укладений між ним та Акціонерним товариством банком „Укрсиббанк", правонаступником якого є ПАТ „УкрСиббанк", що був укладений в забезпечення виконання грошових зобов'язань ОСОБА_1 за договором про надання споживчого кредиту № 11073828000 від 14.11.2006р., посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Кіріченко І.Є. та зареєстрованого в реєстрі № 8537, та відповідної додаткової угоди до нього № 1 від 30.01.2009р.; виключити з Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна запис № 65 від 14.11.2006р. про державну реєстрацію обтяження об'єкту нерухомості: нежилі будівлі та споруди кафе на 80 посадочних місць та спортивно-оздоровчого комплексу, загальною площею 2649,8 кв.м., яке належить ТОВ „Володимир і К", накладеного на підставі вищевказаного іпотечного договору в забезпечення виконання грошових зобов'язань вищезазначеної фізичної особи за договором № 11073828000 від 14.11.2006р., а також виключити з Державного реєстру іпотек вищезазначений запис про державну реєстрацію обтяження об'єкту нерухомого майна.

Згідно до ст. 21 Господарського процесуального кодексу України, сторонами в судовому процесі є позивач і відповідач.

Позивачами є підприємства та організації, зазначені у статті 1 цього Кодексу, що подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу.

Відповідачами є юридичні особи та у випадках, передбачених цим Кодексом, - фізичні особи, яким пред'явлено позовну вимогу.

За змістом ст. 1 ГПК України до господарського суду згідно із встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів мають право звертатися підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.

За таких обставин, можливість розгляду господарським судом спору, стороною якого є фізична особа , передбачена законодавством у разі, якщо такий спір виникає із корпоративних відносин .

Відповідно до п.1 ч.1 ст.62 Господарського процесуального кодексу України, суд відмовляє у прийнятті позовної заяви, серед іншого, якщо заява не підлягає розгляду в господарських судах України.

Згідно п. 14 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 10 від 24.10.2011р. "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам", якщо в законодавчому акті підвідомчість спорів визначена альтернативно: суду чи господарському суду, або зазначено, що спір вирішується в судовому порядку, господарському суду слід виходити з суб'єктного складу учасників спору та характеру спірних правовідносин.

Необхідно мати на увазі, що ГПК не передбачено можливості об'єднання в одне провадження вимог, що підлягають розгляду за правилами різних видів судочинства. Тому в разі подання позову, в якому такі вимоги об'єднано, господарський суд приймає позовну заяву в частині вимог, що підлягають розглядові господарськими судами, а в іншій частині з посиланням на пункт 1 частини першої статті 62 ГПК - відмовляє у прийнятті позовної заяви.

Приймаючи до уваги вищевказані приписи чинного законодавства, з урахуванням того, що вищевказаний спір в частині вимог до відповідача 1 - ОСОБА_1 не має статусу корпоративного у розумінні до ст. 12 ГПК України, позовна заява відносно вказаного відповідача не підлягає розгляду в господарських судах, у зв'язку з чим у її прийнятті слід відмовити.

Розглянувши позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю „Володимир і К" в частині вимог до Публічного акціонерного товариства „Укрсиббанк" про розірвання іпотечного договору та зобов'язання вчинити певні дії, суд зазначає наступне.

Згідно ч.1 та ч.2 ст. 15 ГПК України, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні господарських договорів, справи у спорах про визнання договорів недійсними розглядаються господарським судом за місцезнаходженням сторони, зобов'язаної за договором здійснити на користь другої сторони певні дії, такі як: передати майно, виконати роботу, надати послуги, сплатити гроші тощо.

Справи у спорах, що виникають при виконанні господарських договорів та з інших підстав, а також справи про визнання недійсними актів розглядаються господарським судом за місцезнаходженням відповідача.

Відповідно до ч.4 ст. 15 ГПК України, якщо юридичну особу представляє уповноважений нею відособлений підрозділ, територіальна підсудність спору визначається з урахуванням частин першої - третьої цієї статті залежно від місцезнаходження відособленого підрозділу.

Як слідує зі змісту спірного іпотечного договору від 14.11.2006р., останній було укладено між позивачем - ТОВ „Володимир і К" (Іпотекодавцем), який виступає майновим поручителем виконання зобов'язання ОСОБА_1 та Акціонерним комерційним інноваційним банком „УкрСиббанк", правнаступником якого є Публічне акціонерне товариство „Укрсиббанк", в особі начальника відділення № 432 АКІБ „УкрСиббанк" (Іпотекодержателем).

Згідно п. 20.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України №10 від 24.10.2011р. "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам",. спори, господарським судам слід також враховувати, що, оскільки відособлений підрозділ юридичної особи діє у межах наданих йому повноважень, то подання позову за місцем знаходження цього підрозділу правомірне лише тоді, коли спір випливає саме з його діяльності.

У разі відсутності у відособленого підрозділу відповідних повноважень та/або коли спір не пов'язаний з діяльністю цього підрозділу, позовні матеріали або справа надсилаються за підсудністю до господарського суду за місцем знаходження юридичної особи.

У відповідності із п. 10 ч. 2 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" місцезнаходження юридичної особи визначається на підставі відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Згідно ч.4 ст.10 вищезазначеного Закону відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.

Як вбачається з відмостей, які містяться у витязі з Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходженням Публічного акціонерного товариства „Укрсиббанк" є 04070, м. Київ, вул. Андріївська, буд. 2/12.

Згідно вказаного документу, у зазначеної юридичної особи відсутні відокремлені підрозділи.

Згідно ч.1 ст. 17 ГПК України, якщо справа не підсудна даному господарському суду, матеріали справи надсилаються господарським судом за встановленою підсудністю не пізніше п'яти днів з дня надходження позовної заяви або винесення ухвали про передачу справи.

Враховуючи викладене, позовні матеріали №916/2246/17 за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю „Володимир і К" до Публічного акціонерного товариства „Укрсиббанк" про розірвання іпотечного договору та зобов'язання вчинити певні дії підлягають направленню за територіальною підсудністю до господарського суду м. Києва.

Керуючись ст.ст п.1ч.1 ст.62, ст. 5,17 65 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1 . У прийнятті позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю „Володимир і К" частині вимог, заявлених до ОСОБА_1 про розірвання іпотечного договору та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

2. Позовні матеріали №916/2246/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Володимир і К" до Публічного акціонерного товариства „Укрсиббанк" про розірвання іпотечного договору та зобов'язання вчинити певні дії направити за встановленою підсудністю до господарського суду м. Києва. (01030 м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 44-Б).

Додаток: позовна заява на 5 арк. та додані до неї документи на 45 арк.

Суддя Ю.М. Щавинська

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення18.09.2017
Оприлюднено20.09.2017
Номер документу68964016
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/2246/17

Ухвала від 03.12.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Якименко М.М.

Ухвала від 05.02.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Якименко М.М.

Ухвала від 06.10.2017

Господарське

Господарський суд міста Києва

Якименко М.М.

Ухвала від 18.09.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні