Рішення
від 24.09.2017 по справі 744/906/17
СЕМЕНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

24.09.17

Справа № 744/906/17

Провадження № 2/744/362/2017

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 вересня 2017 року Семенівський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючого - судді Гнипа О. І.,

при секретарі Бородіній В. В.,

за участю:

прокурора Шевченка П. М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Семенівка Чернігівської області цивільну справу за позовом заступника керівника Менської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Радомської сільської ради Семенівського району Чернігівської області до виконавчого комітету Радомської сільської ради Семенівського району Чернігівської області про визнання права на земельну частку (пай), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Семенівська районна державна нотаріальна контора Чернігівської області; Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області,-

В С Т А Н О В И В :

Заступник керівника Менської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі позивача, Радомської сільської ради Семенівського району Чернігівської області, пред'явив позов до відповідача, виконавчого комітету Радомської сільської ради Семенівського району Чернігівської області, в якому просить: визнати право на земельну частку (пай), яка залишилася після смерті ОСОБА_1, що було посвідчене втраченим сертифікатом на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 від 11 грудня 1996 року, який посвідчував право на земельну частку (пай) у розмірі 3,88 умовних кадастрових га, за результатами розпаювання земель колишнього колективного сільськогосподарського підприємства Дружба за територіальною громадою Радомської сільської ради. В обґрунтування позовних вимог згаданий прокурор зазначив про те, що проведеною прокуратурою перевіркою встановлено, що згідно копії актового запису про смерть № 26 від 17 жовтня 2000 року, ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_1. За життя їй належав сертифікат про право на земельну частку (пай), серії НОМЕР_1, від 11.12.1996, що посвідчував право на земельну частку (пай) у розмірі 3, 88 умовних кадастрових га, за результатами розпаювання земель колишнього колективного сільськогосподарського підприємства Дружба . Відповідно до довідки Семенівської державної нотаріальної контори від 01.06.2017 № 995/01-16 спадкова справа після смерті ОСОБА_1 не відкривалася, спадкоємці відсутні. Отже, вказане підтверджує, що спадкоємців, котрі могли б у майбутньому претендувати на її право на земельну частку (пай), немає. Згідно даних довідки Семенівського відділу Держгеокадастру від 13.06.2017 №10-25-0.33-152/113-17 ОСОБА_1 мала за життя сертифікат на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1, від 11.12.1996, який посвідчував право на земельну частку (най) у розмірі 3,88 умовних кадастрових га, за результатами розпаювання земель колишнього колективного сільськогосподарського підприємства Дружба . На цей час зазначений сертифікат втрачено. Вказане підтверджується і тим, що за результатами публікації оголошення в газеті про втрату сертифіката втрачений сертифікат не знайшовся. Видати новий сертифікат не є можливим у зв'язку із відсутністю у органі Держгеокадастру бланків сертифікатів. Крім цього, право на земельну частку (пай) є нереалізованим шляхом виділення в натурі земельної ділянки. Вартість земельної ділянки розміром 3,88 умовних кадастрових га, становить 39850 гривень 33 копійки. Зважаючи на те, що право на земельну частку (пай) на цей час не може бути ніким успадковане, а сертифікат на право на земельну частку (пай) як єдиний правопосвідчуючий документ втрачено, то спадщина у виді права на земельну частку (пай), яка залишилася від померлої ОСОБА_1, не може бути визнана відумерлою і це право не може належати померлому. За таких обставин слід визнати право на земельну частку (пай) за територіальною громадою Радомської сільської ради.

У судове засідання заступник керівника Менської місцевої прокуратури не з'явився, вказаною прокуратурою направлено в суд представника за довіреністю прокурора Семенівського відділу Менської місцевої прокуратури Чернігівської області Шевченка П. М..

Прокурор Шевченко Павло Миколайович у судовому засіданні від імені керівництва Менської місцевої прокуратури позов підтримав повністю та пояснив про те, що він переконаний у законності позовних вимог.

Позивачем, Радомською сільською радою Семенівського району Чернігівської області, свого повноважного представника у судове засідання направлено не було, але подано письмову заяву про розгляд справи за відсутності представника, де зазначено, що позов цим органом місцевого самоврядування підтримується повністю.

Представник відповідача, виконавчого комітету Радомської сільської ради Семенівського району Чернігівської області, сільський голова Новик Михайло Федорович, у судове засідання не з'явився, подав до суду письмову заяву, де просив розглянути справу без його участі, а також зауважив, що позов відповідачем визнається повністю, наслідки визнання позову відповідачеві зрозумілі.

Представник третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, за довіреністю Будлянський Віталій Миколайович, у судове засідання не з'явився, надіслав до суду письмові відомості, де просив розглянути справу за його відсутності та зазначив, що право на земельну частку (пай) може бути об'єктом успадкування і може перейти у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини (ч. ч. 2, 3 ст. 1277 Цивільного кодексу України), через що він у вирішенні спору покладається на розсуд суду.

Представник третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Семенівської районної державної нотаріальної контори Чернігівської області, державний нотаріус Доля Наталія Миколаївна, у судове засідання також не з'явилася, 15.09.2017 надіслала до суду письмову заяву про розгляд справи за відсутності представника нотаріальної контори із зазначенням даних, що після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 згідно даних Єдиного спадкового реєстру спадкова справа не заводилася.

Суд, вивчивши матеріали цивільної справи, при наявних даних та доказах вважає за необхідне вирішити позов за наступних установлених судом обставин.

У справі з'ясовано, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла член колишнього колективного сільськогосподарського підприємства Дружба (село Радомка Семенівського району Чернігівської області) ОСОБА_1, претендентів (спадкоємців) відносно прав та обов'язків якої немає. За життя ОСОБА_1, поряд з іншим, мала сертифікат на право на земельну частку (пай) розміром 3,88 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки (паю) по колишньому колективному сільськогосподарському підприємству Дружба , і це право не реалізоване шляхом виділення земельної ділянки в натурі, й ніким не успадковане. Зараз указаний сертифікат серії НОМЕР_2 від 11 грудня 1996 року утрачено, про що опубліковане оголошення в місцевій газеті Життя Семенівщини № 43 (10685) від 17 червня 2017 року.

Такі обставини підтверджуються даними письмових доказів, зокрема:

копії актового запису про смерть ОСОБА_1 (а.с. 8);

копії довідки відділу Держгеокадастру у Семенівському районі Чернігівської області про документування за життя ОСОБА_1 сертифікатом на право на земельну частку (пай) та щодо неможливості видачі дубліката сертифіката у зв'язку із відсутністю бланків сертифікатів (а.с. 12);

копії примірнику газети Життя Семенівщини із опублікованим оголошенням про втрату виданого на ім'я ОСОБА_1 сертифіката на право на земельну частку (пай) (а.с. 14-15).

повідомлень Семенівської районної державної нотаріальної контори відносно відсутності за даними Єдиного спадкового реєстру спадкової справи після померлої ОСОБА_1 (а.с. 9, 22).

Виходячи з таких наведених обставин, суд убачає за потрібне позов задовольнити повністю з таких підстав.

За змістом положень п. 17 розд. X Перехідні положення Земельного кодексу України та ст. 13 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) за своєю правовою природою право на земельну частку (пай) є речовим правом вимагати виділення в натурі (на місцевості) земельної ділянки, що за вартістю відповідає частці особи у сільськогосподарських угіддях, переданих у колективну власність відповідної юридичної особи.

За правилами Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям моментом виникнення права на земельну частку (пай) є момент виникнення відповідного права колективної власності на земельну ділянку та існує незалежно від його посвідчення сертифікатом.

Сертифікат на право на земельну частку (пай) за своєю суттю має не зовсім правовстановлююче, а більш правопосвідчуюче значення. Такий висновок випливає з позиції законодавця, закладеній у норми ст. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , згідно якої сертифікат на право на земельну частку (пай) є лише основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), і документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Таким чином, зважаючи на те, що відповідачем позов визнається повністю, за встановлених у справі обставин суд не вбачає жодних правових перешкод для задоволення позову з визнанням відповідного права за позивачем на підставі ст. 2 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям , ст. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , п. а ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України, адже попередній правопосвідчуючий документ (сертифікат на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1) зараз утрачено.

Ухвалюючи таке рішення, суд зауважує, що передача спірного права відповідній територіальній громаді за нормами відносно спадкування, про які йде мова у згаданих вище письмових відомостях, надісланих суду представником Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області за довіреністю Будлянським В. М. (а.с. 25), не може мати свого повноцінного юридичного значення, зважаючи на таке.

Пунктом 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування судам надане роз'яснення, що при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).

Тим не менш зазначені норми ст. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) також визначають, що поряд із сертифікатом про право на земельну частку (пай) таке право може бути посвідчене або свідоцтвом про право на спадщину або посвідченими у встановленому законом порядку договорами купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай) чи рішенням суду про визнання права на земельну частку (пай).

За матеріалами цивільної справи присутність вказаних правопосвідчуючих документів не спостерігається, адже у справі є лише довідки довільної форми від органів місцевого самоврядування та Держгеокадастру про документування померлої вказаним сертифікатом, котрий, як з'ясовано судом, втрачено.

Такі довідки самі по собі право померлої на земельну частку (пай) в силу приведених норм закону посвідчувати не можуть.

Натомість диспозиціями ч. ч. 2, 3 ст. 1277 Цивільного кодексу України законодавцем унормована тільки можливість переходу у власність територіальної громади спадщини , яка визнається судом відумерлою.

Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ст. 1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Зважаючи на це, є очевидним, що для переходу як спадщини у власність територіальної громади права на земельну частку (пай) потрібні належні документи, які свідчать що це право посвідчене визначеним законом чином і внаслідок цього воно відноситься до складу спадщини.

За відсутності передбачених законом документів, які посвідчують право на земельну частку (пай), це право потребує визнання за судовим рішенням (п. 1 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України).

Таким чином, ухвалення рішення судом в оцьому випадку тільки щодо визнання спадщини відумерлою в окремому провадженні (п. 8 ч. 2 ст. 234 Цивільного процесуального кодексу України) може не потягнути за собою відповідних правових наслідків стосовно володіння, користування та розпорядження таким не посвідченим певними документами правом визначеною територіальною громадою.

Керуючись ст. ст. 3, 10, 60, 88, 209, 212-215, 218 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов заступника керівника Менської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Радомської сільської ради Семенівського району Чернігівської області до виконавчого комітету Радомської сільської ради Семенівського району Чернігівської області про визнання права на земельну частку (пай), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Семенівська районна державна нотаріальна контора Чернігівської області; Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, - задовольнити повністю.

Визнати право на земельну частку (пай), яке залишилося після смерті ОСОБА_1, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 року, що було посвідчене втраченим сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_2 від 11 грудня 1996 року, щодо земельної частки (паю) у розмірі 3,88 умовних кадастрових гектарів по колишньому колективному сільськогосподарському підприємству Дружба за територіальною громадою Радомської сільської ради Семенівського району Чернігівської області.

Стягнути з виконавчого комітету Радомської сільської ради Семенівського району Чернігівської області (код за ЄДРПОУ 04416200) на користь прокуратури Чернігівської області (код за ЄДРПОУ 02910114) оплачений при подачі позову судовий збір в розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) гривень 00 копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Чернігівської області через Семенівський районний суд Чернігівської області шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя: О. І. Гнип

СудСеменівський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення24.09.2017
Оприлюднено27.09.2017
Номер документу69064670
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —744/906/17

Рішення від 24.09.2017

Цивільне

Семенівський районний суд Чернігівської області

Гнип О. І.

Рішення від 20.09.2017

Цивільне

Семенівський районний суд Чернігівської області

Гнип О. І.

Ухвала від 13.09.2017

Цивільне

Семенівський районний суд Чернігівської області

Гнип О. І.

Ухвала від 13.09.2017

Цивільне

Семенівський районний суд Чернігівської області

Гнип О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні