ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
21.09.2017 Справа № 904/7558/17
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "М'ясна фабрика "ФАВОРИТ ПЛЮС", смт. Слобожанське, Дніпровський район, Дніпропетровська область
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕЛТЕХКОМП" "Науково-виробниче підприємство", м. Дніпро
про стягнення штрафних санкцій за договором поставки
Суддя Петрова В.І.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1, дов. від 20.09.16р.
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
У липні 2017р. Товариство з обмеженою відповідальністю "М'ясна фабрика "ФАВОРИТ ПЛЮС" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕЛТЕХКОМП" "Науково-виробниче підприємство" про стягнення суми попередньої оплати у розмірі 206 500,00грн. та штрафних санкцій у розмірі 138 355,00грн.
Позовні вимоги обгрунтовував тим, що він на виконання умов договору поставки №28/03/17 ТУ від 28.03.2017р. здійснив попередню оплату у розмірі 206 500,00грн. Однак відповідач товар у визначений договором строк позивачу не передав, попередню оплату не повернув.
23.08.2017р. позивач подав до суду заяву про збільшення позовних вимог, в якій просив стягнути з відповідача передплату у розмірі 295 000,00грн. та штрафні санкції у розмірі 200 305,00грн.
14.09.2017р. позивач подав до суду уточнення до позовної заяви (зменшення), в яких просив стягнути з відповідача штрафні санкції у розмірі 200 305,00грн.
Відповідач явку представника в судові засідання не забезпечив, відзив на позов та витребувані судом документи не подав, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином за адресою, зазначеною у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (а.с.53-55), що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення "Укрпошта" (а.с.33) та повернутим конвертом (а.с.50-52), з клопотанням про відкладення розгляду справи до суду не звертався.
21.09.2017р. у судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши справу за наявними в ній матеріалами відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України, заслухавши представника позивача, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
28.03.2017р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕЛТЕХКОМП" "Науково-виробниче підприємство" (постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "М'ясна фабрика "ФАВОРИТ ПЛЮС" (покупець) укладено договір поставки №28/03/17 ТУ.
Згідно п.1.1. договору постачальник зобов»язується в порядку та строки, встановлені договором, передати товар у власність покупцю, а останній зобов»язується прийняти товар та оплатити його на умовах, визначених у договорі.
Найменування товару: силовий трансформатор ТМ-1600 6/0,4 (п.1.2. договору).
Відповідно до п.1.3. договору повне найменування, кількість, ціна, асортимент товару вказуються у Специфікаціях до договору, які є його невід»ємною частиною. Товар поставляється партіями. Найменування, асортимент, кількість та ціна кожної партії товару вказується у видатковій товарній накладній, яка є невід»ємною частиною договору.
За п.3.1. договору поставка товару здійснюється на умовах DDP- склад покупця (у відповідності до "Інкотермс" в редакції 2010р.). Склад покупця знаходиться за адресою: Дніпропетровська обл., Дніпропетровський район, смт. Слобожанське, вул. В. Сухомлинського, 76, якщо інше не вказано у Специфікації.
Пунктом 3.2. договору передбачено, що постачальник зобов»язаний здійснити поставку товару протягом строку, вказаного у відповідній Специфікації.
Згідно п.3.6. договору допускається дострокова поставка товару або поставка частинами. Датою поставки вважається дата передачі товару постачальником покупцю у пункті призначення, вказаного у п.3.1. договору.
Відповідно до п.3.7. договору право власності на товар (у випадку поставки товару частинами/партіями - на кожну його частину/партію) переходить до покупця з моменту передачі товару (кожної його частини, партії) постачальником покупцю на складі покупця. Передача товару оформлюється шляхом відмітки про отримання товару на екземплярі видаткової товарної накладної на товар, підписаної уповноваженим представником покупця.
За п.3.8. договору при передачі товару постачальник зобов»язаний одночасно з поставленим товаром передати покупцю такі документи: рахунок-фактуру на товар; видаткову товарну накладну на товар, підписану уповноваженою особою та завірену печаткою постачальника; товарно-транспортну накладну на товар, підписану уповноваженою особою та завірену печаткою постачальника; документи, які підтверджують якість товару у відповідності з діючим законодавством України та які у відповідності до законодавства підлягають передачі постачальником. У випадку не передання повного комплекту супровідних документів на товар одночасно з передачею товару постачальнику надається строк 12 годин для надання покупцю документів, яких не вистачає. Якщо по закінченню вказаного строку постачальником не будуть надані товаросупровідні документи, яких не вистачає, на партію переданого товару поставка вважається нездійсненою, а зобов»язання постачальника щодо поставки невиконаними.
Пунктом 4.1. договору передбачено, що загальна вартість договору визначається загальною вартістю товару, який поставляється за договором.
Згідно п.4.2. договору покупець зобов»язаний здійснити оплату за поставлений товар протягом 30 календарних днів з моменту поставки товару у відповідності до п.3.7. договору, якщо інше не вказано у Специфікації до договору.
Відповідно до п.4.6. договору належним виконанням покупцем зобов»язання з оплати за товар є момент (день) списання грошових коштів з банківського рахунку покупця уповноваженим банком покупця на підставі платіжного доручення покупця про перерахування платежу на користь постачальника. В момент списання грошових коштів з банківського рахунку покупця зобов»язання покупця щодо оплати визнається сторонами виконаним в частині суми, списаної з поточного банківського рахунку покупця. У випадку, коли останній день строку оплати припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день банківської установи, днем виконання зобов»язання є перший за ним робочий день.
Приймання товару за якістю та кількістю здійснюється за супровідними документами на товар, які передані постачальником покупцю одночасно з поставкою товару (п.6.1. договору).
Специфікацією від 28.03.2017р. сторони узгодили поставку силового масляного трансформатору ТМ 1600/6/0,4, сх. соед. У/Ун-0, 1шт., вартістю 295 000,00грн.; умови оплати: 70% передплата, 30% за фактом письмового повідомлення покупця про готовність товару до відвантаження; строк поставки: до 45 календарних днів з моменту передплати 70% вартості товару.
Відповідно до ч.1 ст.712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов"язується передати у встановлений строк товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов"язаних з особистими, сімейними, домашніми або іншим подібним використанням, а покупець зобов"язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно ч.2 ст.712 Цивільного кодексу України до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
За ч.1 ст.693 Цивільного кодексу України якщо договором встановлений обов'язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо такий строк не встановлений договором, - у строк, визначений відповідно до статті 530 цього Кодексу.
Позивач на підставі виставленого відповідачем рахунку №19 від 30.03.2017р. на суму 295 000,00грн. перерахував відповідачу передплату у розмірі 206 500,00грн. (70%), що підтверджується платіжними дорученнями №21411 від 30.03.2017р. та №21555 від 03.04.2017р. (а.с.17-19).
Відповідно до ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Враховуючи умови договору, відповідач повинен був передати позивачу товар до 17.05.2017р. включно, однак, як вбачається з матеріалів справи, цього не зробив.
Згідно ч.2 ст.693 Цивільного кодексу України якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
04.07.2017р. позивач надіслав відповідачу претензію, в якій просив повернути грошові кошти у розмірі 206 500,00грн. або поставити товар (а.с.21-22). Однак відповідач залишив претензію без задоволення, у зв"язку з чим позивач звернувся з позовом до суду про стягнення з відповідача суми попередньої оплати та штрафних санкцій.
Відповідач після порушення провадження у справі поставив позивачу трансформатор на загальну суму 295 000,00грн., що підтверджується видатковою накладною №70 від 04.09.2017р. (а.с.47).
Крім того, листом за №189 від 06.09.2017р. відповідач повідомив позивача, що затримка поставки трансформатора виникла у зв"язку зі зривом строків поставки сировини, необхідної для виготовлення цього трансформатору. Тому відповідач просив не застосовувати до нього штрафні санкції (а.с.42).
14.09.2017р. позивач подав до суду уточнення до позовної заяви (зменшення), в яких просив стягнути з відповідача штрафні санкції у розмірі 200 305,00грн. на підставі п.7.2. договору.
Згідно ч.1 ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 ЦК України).
Відповідно до приписів статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим до виконання.
Згідно ст.610 Цивільного кодексу України порушенням зобов"язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов"язання (неналежне виконання).
За ч.1 ст.216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Згідно ч.1 ст.230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
За ч.4 ст.231 Господарського кодексу України у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
Відповідно до п.7.2. договору у випадку непоставки, недопоставки або прострочки поставки товару постачальник зобов»язаний сплатити покупцю неустойку у розмірі 0,7% від вартості непоставленого, недопоставленого або несвоєчасно поставленого товару за кожний день прострочки.
Позивач просить стягнути з відповідача штрафні санкції (неустойку) за період з 18.05.2017р. по 22.08.2017р. у розмірі 200 305,00грн.
Визначена сторонами у п.7.2. договору неустойка за своєю правовою природою та методикою нарахування є пенею.
Перевіривши розрахунок пені, господарський суд встановив, що він здійснений правильно, у зв"язку з чим пеня у розмірі 200 305,00грн. підлягає до стягнення.
Водночас, відповідно до ст.233 Господарського кодексу України у разі якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу. Якщо порушення зобов'язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.
За п.3 ч.1 ст.83 Господарського процесуального кодексу України господарський суд, приймаючи рішення, має право у виняткових випадках зменшувати розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання.
Виходячи із загальних засад, встановлених у ст.3 Цивільного кодексу України, а саме, справедливості, добросовісності та розумності, враховуючи значний розмір пені, який складає майже 70% вартості поставленого товару, беручи до уваги повне виконання відповідачем зобов"язань за договором, суд вважає за можливе зменшити розмір стягуваної пені на 20% і стягнути пеню у розмірі 160 244,00грн.
Відповідно до п.3.17.4 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" судовий збір у разі зменшення судом розміру неустойки покладається на відповідача повністю, без урахування зменшення неустойки.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕЛТЕХКОМП" "Науково-виробниче підприємство" (49021, м. Дніпро, вул. Берегова, 133 Б, ЄДРПОУ 39265069) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "М'ясна фабрика "ФАВОРИТ ПЛЮС" (52005, Дніпропетровська область, Дніпровський район, смт. Слобожанське, вул. В. Сухомлинського, 76, ЄДРПОУ 37373551) штрафні санкції у розмірі 160 244,00грн. (сто шістдесят тисяч двісті сорок чотири) та 3 004,58грн. (три тисячі чотири грн. 58коп.) судового збору.
В іншій частині позову відмовити.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 26.09.2017р.
Суддя ОСОБА_2
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 26.09.2017 |
Оприлюднено | 28.09.2017 |
Номер документу | 69151608 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні