Справа № 379/638/17 Головуючий у І інстанції Бойко М. Г. Провадження № 22-ц/780/4520/17 Доповідач у 2 інстанції Сушко Л. П. Категорія 22 27.09.2017
УХВАЛА
Іменем України
27 вересня 2017 року колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Київської області у складі:
Головуючого судді: Сушко Л.П.,
суддів: Мельника Я.С., Коцюрби О.П.,
при секретарі: Волошину В.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного сільськогосподарського підприємства Ківшовата на рішення Таращанського районного суду Київської області від 25 липня 2017 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Відродження до Приватного сільськогосподарського підприємства Ківшовата , ОСОБА_2, третя особа: приватний нотаріус Таращанського районного нотаріального округу Федкевич Наталія Миколаївна про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним, -
ВСТАНОВИЛА:
У травні 2017 року позивач ТОВ Відродження звернулося до суду з вищезазначеною позовною заявою, обґрунтовуючи її тим, що 01 червня 2012 року між ТОВ Відродження і ОСОБА_4 було підписано Договір оренди земельної ділянки № 409 (кадастровий номер НОМЕР_1), що належала йому на праві власності відповідно до державного акту серії НОМЕР_2 загальною площею 4,4419 га строком на п'ять років, починаючи від дня його державної реєстрації. Договір було зареєстровано відділенням Держкомзему у Таращанському районі Київської області 08.11.2012 року. Отже, термін дії договору закінчується 08 листопада 2017 року. Відповідно до п. 2.3. договору передбачено, що орендар має переважне перед іншими право на укладення договору оренди земельної ділянки на новий строк. ІНФОРМАЦІЯ_1 помер орендодавець - ОСОБА_4, що підтверджується відповідним свідоцтвом про смерть. Право власності на зазначену земельну ділянку перейшло до його дочки - ОСОБА_2, що підтверджується відповідним свідоцтвом про право на спадщину за законом. У квітні 2017 року ТОВ Відродження стало відомо про існування договору оренди земельної ділянки № 557 від 19.11.2015 року укладеного між ПСП Ківшовата та ОСОБА_2 на одну і ту ж земельну ділянку, що вже перебуває у користуванні вказаного товариства. На даний час позивач продовжує користуватися зазначеною земельною ділянкою та між позивачем і відповідачем ОСОБА_2 не укладались додаткові угоди чи інші документи, щодо розірвання, припинення існуючого договору згідно ст.ст. 31, 32 ЗУ Про оренду землі . Факт укладення спірного договору оренди ПСП Ківшовата на його основі порушує права та законні інтереси ТОВ Відродження . У зв'язку з цим просив суд визнати недійсним договір оренди земельної ділянки, розташованої на території Великоберезянської сільської ради Таращанського району Київської області, площею 4,4419 га, кадастровий номер НОМЕР_3, що укладений 19.11.2015 року між ОСОБА_2 та ПСП Ківшовата та стягнути з відповідача ПСП Ківшовата на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору.
Рішенням Таращанського районного суду Київської області від 25 липня 2017 року позов задоволено, визнано недійсним договір оренди земельної ділянки, розташованої на території Великоберезянської сільської ради Таращанського району Київської області, площею 4,4419 га, кадастровий номер НОМЕР_3, що укладений 19.11.2015 року між ОСОБА_2 та ПСП Ківшовата , стягнуто з ОСОБА_2 на користь ТОВ Відродження судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1378 гривень.
В апеляційній скарзі відповідач ПСП Ківшовата просить скасувати рішення та ухвалити нове, яким відмовити у задоволені позову в повному обсязі, посилаючись на його незаконність, необґрунтованість, неповне з'ясування судом обставин справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права. Вважає, що суд не звернув увагу на те, що позивачем не доведено обставин щодо реєстрації в територіальному органі земельних ресурсів 08.11.2012р. за №322440004002810 договору оренди земельної ділянки від 01.06.2012р., оскільки ним не надано відомостей з поземельної книги у яких би зазначалися відомості про оренду даної земельної ділянки.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Вирішуючи даний спір, суд першої інстанції обґрунтовував свої висновки тим, що позов пред'явлено правомірно, оскільки договір оренди укладенийміж ОСОБА_2 та ПСП Ківшовата 19.11.2015 року в порушення вимог ст.ст. 15, 18, 20, 33 Закону України Про оренду землі , ст.ст. 93, 124 ЗК України, ст.ст. 626, 638, 770 ЦК України та під час дії попереднього договору із ТОВ Відродження , що є правовою підставою для визнання його недійсним. Крім того, законодавством України не передбачено порядку подвійної реєстрації договорів оренди земельних ділянок - в даному випадку подвійна реєстрація є незаконною, та в цьому вбачається порушення законних прав орендаря в користуванні земельною ділянкою, переданою йому відповідно до договору оренди.
Такі висновки суду відповідають обставинам справи та вимогам закону.
Згідно ст. 770 ЦК України у разі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять права та обов'язки наймодавця.
Згідно ч. 2 ст. 792 ЦК України майнові відносини, що виникають з договору найму (оренди) земельної ділянки, є цивільно-правовими, ґрунтуються на засадах рівності, вільного волевиявлення та майнової самостійності сторін договору та, крім загальних норм цивільного законодавства, вони також регулюються актами земельного законодавства, Законом України Про оренду землі .
Відповідно до ст. 32 Закону України Про оренду землі перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи (в тому числі в порядку спадкування) не є підставою для зміни або розірвання договору.
Згідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно із ч. 1 ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених ЗК України, ЦК України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Згідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно з ч.1 ст.93 Земельного Кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ст. 125, ч.5 ст.126 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Відповідно до ст.ст. 18, 20 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі підлягає державній реєстрації, якщо такий договір укладений. Після державної реєстрації укладеного договору оренди землі він набирає чинності.
Відповідно ст. до 31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі припиняється в разі, зокрема, закінчення строку, на який його було укладено. Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї зі сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Згідно з ч.1 ст. 638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Отже, сторони договору, дійшовши згоди щодо всіх істотних умов договору оренди землі, складають і підписують договір, надаючи згоді встановленої форми.
Разом з тим, цивільні права та обов'язки, на досягнення яких було спрямоване волевиявлення сторін при укладенні оспорюваного договору, набуваються після відповідної державної реєстрації. В момент державної реєстрації набирає чинності (набуває юридичної сили) договір, укладення якого вже відбулося, і така реєстрація не може змінювати моменту укладення договору.
Відповідна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 19 лютого 2014 року у справі №6-162цс13, яка згідно зі ст. 360-7 ЦПК України є обов'язковою для всіх судів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Встановлено, що 01 червня 2012 року між ТОВ Відродження та власником на той час земельної ділянки ОСОБА_4 строком на 5 років був укладений договір оренди земельної ділянки №409 під кадастровим номером НОМЕР_3, що належала йому на праві власності відповідно до державного акту серії НОМЕР_2. Земельна ділянка сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,4419 га розташована на території Великоберезянської сільської ради Таращанського району Київської області та використовується ТОВ Відродження за цільовим призначенням (а.с.6).
Договір оренди вказаної земельної ділянки був зареєстрований 08.11.2012 року в управлінні Держкомзему у Таращанському районі Київської області за №322440004002810. Термін дії договору оренди земельної ділянки, з урахуванням дати реєстрації договору, завершується 08.11.2017року, а тому вказана земельна ділянка перебуває у користування позивача і в даний час, що не заперечується сторонами.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 помер.
19.10.2015 року приватним нотаріусом Таращанського районного нотаріального округу Федкевич Н.М. було видано свідоцтво про право на спадщину на спірну земельну ділянку на дочку спадкодавця - ОСОБА_2. (а.с. 9-10).
Встановлено, що під час дії договору №409 від 01 червня 2012 року на земельну ділянку площею 4,4419 га під кадастровим номером НОМЕР_3 між ПСП Ківшовата та ОСОБА_2 19.11.2015 року, був укладений договір оренди цієї ж земельної ділянки, і 20.11.2015 року приватним нотаріусом Таращанського нотаріального округу Федкевич Наталією Миколаївною було зареєстроване право оренди земельної ділянки за ПСП Ківшовата (номер запису про інше речове право 12155091 - Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 20.11.2015).
Відповідно до п. 2.3. Договору № 409 від 01.06.2012року та ст. 33 Закону України Про оренду землі , Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. У разі смерті орендодавця до спливу строку дії договору оренди землі орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це спадкоємця земельної ділянки протягом місяця з дня, коли йому стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку.
Встановлено, що ТОВ Відродження , як Орендар, маючи намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, 25.05.2016 року підписало додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки від 01 червня 2012 року з новим власником земельної ділянки під кадастровим номером НОМЕР_3, відповідно до умов якої строк оренди пролонгується до 31.12.2025 року (а.с. 49-50).
Як наслідок, на даний час ТОВ Відродження позбавлене можливості зареєструвати вищевказану додаткову угоду, оскільки в Державному реєстрі прав на нерухоме майно є запис про інше речове право №12155091, відповідно до умов якого право оренди зареєстроване за ПСП Ківшовата .
Встановлено, що 19.11.2015 року ПСП Ківшовата був укладений з фізичною особою ОСОБА_2 договір оренди земельної ділянки за тим же кадастровими номером, яка була предметом оренди за договором, укладеними з ТОВ Відродження (а.с. 7-8).
Таким чином, при укладенні оспорюваного договору оренди земельної ділянки орендодавцем (cпадкоємцем) не було виконано умови раніше укладеного договору оренди землі щодо дотримання строків його дії, підстав його припинення, врахування наявності волевиявлення сторін.
З урахуванням наведеного, колегія суддів, вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку задовольняючи позовні вимоги, оскільки договір оренди укладений між ОСОБА_2 та ПСП Ківшовата 19.11.2015 року в порушення вимог ст.ст. 15, 18, 20, 33 Закону України Про оренду землі , ст.ст. 93, 124 ЗК України, ст.ст. 626, 638, 770 ЦК України та під час дії попереднього договору із ТОВ Відродження , що є правовою підставою для визнання його недійсним. Крім того, законодавством України не передбачено порядку подвійної реєстрації договорів оренди земельних ділянок - в даному випадку подвійна реєстрація є незаконною, та в цьому вбачається порушення законних прав орендаря в користуванні земельною ділянкою, переданою йому відповідно до договору оренди.
Доводи апеляційної скарги про те, що суд не звернув увагу на те, що позивачем не доведено обставин реєстрації в територіальному органі земельних ресурсів 08.11.2012 р. за №322440004002810 договору оренди земельної ділянки від 01.06.2012р., оскільки ним не надано відомостей з поземельної книги у яких би зазначалися відомості про оренду даної земельної ділянки, не заслуговують на увагу оскільки, з договору № 409 від 01.06.2012року вбачається, що договір зареєстровано в управлінні Держкомзему в Таращанському районі Київської області про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 08.11.2012 року за №322440004002810 , який засвідчений підписом реєстратора та відбитком печатки вказаного управління.
Крім того згідно довідки відділу у Таращанському районі ГУ Держгеокадастру у Київській області від 21.06.2017 року №276/118-17, встановлено, що згідно даних електронного реєстру Перехідної реєстраційної системи (ПРС) договорів оренди землі по Таращанському району Київської області, між ОСОБА_4 та ТОВ Відродження , зареєстрований договір оренди на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_3 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,4419 га. за реєстраційним №322440004002810 від 08.11.2012 року. (а.с. 48).
Інші доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції викладених в рішенні не спростовують.
Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, рішення суду ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права і не може бути скасовано з підстав, викладених у апеляційній скарзі. На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 303, 307, 308, 313-315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Приватного сільськогосподарського підприємства Ківшовата відхилити.
Рішення Таращанського районного суду Київської області від 25 липня 2017 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий:
Судді:
Суд | Апеляційний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 27.09.2017 |
Оприлюднено | 28.09.2017 |
Номер документу | 69155109 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Київської області
Сушко Л. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні