Постанова
від 21.09.2017 по справі 804/4685/17
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2017 р. Справа № 804/4685/17 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Захарчук-Борисенко Н.В., розглянувши в порядку скороченого провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Дніпро Дніпропетровської області до Дочірнього підприємства Публічного акціонерного товариства Дніпровськпромбуд Машбуд в особі голови ліквідаційної комісії ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ :

20 липня 2017 року Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Дніпрі Дніпропетровської області (далі - Фонд, позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Дочірнього підприємства Публічного акціонерного товариства Дніпровськпромбуд Машбуд в особі голови ліквідаційної комісії ОСОБА_1 (далі - ПАТ Дніпровськпромбуд Машбуд , відповідач) в якому просив суд стягнути з відповідача - Дочірнього підприємства Публічного акціонерного товариства Дніпровськпромбуд Машбуд (код ЄДРПОУ 01238620) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Дніпро Дніпропетровської області (р/р 37172699990143, ідент.код 25840735, МФО 805012, банк ГУДКСУ у Дніпропетровській області) грошову суму по платежам, що підлягають капіталізації в розмірі 184 104,19 грн.

Ухвалою суду від 24.07.2017 року було відкрито скорочене провадження у цій адміністративній справі та надано відповідачу десятиденний строк з дня отримання ухвали для надання суду своїх письмових заперечень проти заявленого адміністративного позову, наявних доказів або заяви про визнання позову.

Сторони були належним чином повідомлені про порядок розгляду адміністративного позову, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами. Втім, у встановлений строк відповідач не надав суду жодного із запропонованих документів.

Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.

Згідно п. 2 ч. 5 ст. 183-2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого для надання заперечень або заяви про визнання позову, якщо до суду не було подано заперечень відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.

Суд, вивчивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним задовольнити цей адміністративний позов повністю з наступних підстав.

Судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство Дніпровськпромбуд Машбуд зареєстроване у якості юридичної особи та обліковується як платник обов'язкових страхових внесків у Відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Дніпрі Дніпропетровської області.

26.04.2017 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань внесено запис про припинення юридичної особи - ДП ПАТ Дніпровськпромбуд Машбуд (код ЄДРПОУ 01238620) в результаті ліквідації. Головою ліквідаційної комісії ДП ПАТ Дніпровськпромбуд Машбуд призначено ОСОБА_1, термін, до якого повинні подати свої вимоги кредитори, встановлений до 26.06.2017.

У зв'язку з припиненням даної юридичної особи в результаті ліквідації Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Дніпро Дніпропетровської області (далі - Відділення Фонду) 06.06.2017 року направило на адресу ліквідаційної комісії Заяву про визнання кредиторських вимог щодо відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров'ю громадян, на загальну суму 184 104,19 грн.

04.07.2017 року до Відділення Фонду від відповідача надійшло повідомлення №2 від 03.07.2017 року про відхилення кредиторських вимог в розмірі 184 104,19 грн. у зв'язку з тим, що ДП Машбуд не є підприємством-банкрутом, тому вважає, що посилання та застосування Відділенням Фонду Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року № 765, є безпідставним, а також через відсутність грошових коштів для задоволення вимог по капіталізованим платежам.

Так, з 01.04.2001 року ДП ПАТ Дніпровськпромбуд Машбуд перебуває на обліку у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Дніпро Дніпропетровської області як платник обов'язкових страхових внесків відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999р. №1105-ХІУ(далі - Закон №1105).

Згідно з довідкою від 11.05.2017 року №5 заборгованість по сплаті страхових внесків станом на 01.05.2017 року у ДП ПАТ Дніпровськпромбуд Машбуд перед Фондом відсутня.

У 2001 році ДП ПАТ Дніпровськпромбуд Машбуд було передано на облік до відділення Фонду в м.Дніпро підтверджуючі документи на потерпілого на виробництві ОСОБА_2 для здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг.

У зв'язку з ліквідацією ДП Машбуд 06.06.2017 року Відділення Фонду звернулося до відповідача з заявою щодо розрахунку потреб в капіталізації, платежів для страхових виплат зазначеному потерпілому з наданням всіх необхідних документів, які підтверджують факт настання нещасного випадку, а також знаходження; його на обліку,у відділенні Фонду в м.Дніпро та отримання ними від Фонду страхових виплат.

Так, судом встановлено, що ОСОБА_2 народився 15.06.1941р. Станом на 31.05.2017р.- досягнув віку 75 років.

Згідно з Таблицею смертності та середньої очікуваної тривалості життя чоловіків, в Україні за 2015 рік, складеною Державною службою статистики України та наданою Фонду соціального страхування від нещасних випадків для практичного використання у роботі щодо розрахунку капіталізованих платежів, середня очікувана тривалість життя для чоловіків при досягненні віку 75 років становить ще 7,79 років.

Сума щомісячної страхової виплати ОСОБА_2 станом на 31.05.2017р. складає 1969,45грн. Відповідно до Порядку капіталізації підлягають платежі по щомісячним страховим виплатам за 93,48 місяців (7,79 років): 1969,45 грн. х 93,48 міс. = 184 104,19 гри.

Таким чином загальна сума грошових вимог відділення Фону складає 184 104,19грн

Статтею 1 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування №16/98-ВР від 14.01.1998 року визначено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.

Страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, є самостійним видом загальнообов'язкового державного соціального страхування, за допомогою якого здійснюється соціальний захист, охорона життя та здоров'я громадян у процесі їх трудової діяльності.

Відповідно до частини 1 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.

За приписами п.5 ч.1 ст.11 Закону №1105 джерелами формування коштів Фонду є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року № 765 затверджено Порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю .

Відповідно до цього Порядку здійснюється капіталізація платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров'ю громадян, у тому числі застрахованих у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.

Зазначеним нормативним актом передбачений порядок розрахунку капіталізації платежів щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворювання які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.

Відповідно до ч.1 ст.104 Цивільного кодексу України юридична особа може припинятися в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.

За приписами ст.105 цього Кодексу орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначає комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора, до якої (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Частина 6 статті 105 Цивільного кодексу України визначає, що кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на, загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення,. яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою,., що припиняється, відповідної вимоги кредитора.

Згідно з ч.9 ст.111 зазначеного Кодексу виплата грошових сум кредиторам юридичн.ої особи, що ліквідується, у тому числі за податками, зборами, єдиним 'внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету. Пенсійного фонду, України^- фондів соціального страхування, провадиться у порядку черговості, встановленому, статтею 11:2 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 112 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи у першу чергу задовольняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я, або'смертю-^ та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.

Згідно з частиною 2 статті 1205 Цивільного кодексу України у: разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього

Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.

Таким чином, аналіз наведених норм дає підстави вважати, що капіталізація платежів платоспроможної юридичної особи, яка ліквідується, здійснюється на підставі Порядку. Чинне законодавство не звільняє платоспроможні підприємства у разі їх ліквідації від фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків шляхом внесення капіталізованих платежів у разі ліквідації підприємства, в будь-якому випадку, повинна бути проведена капіталізація платежів для продовження страхових виплат та соціальних послуг особі, яка потерпіла на підприємстві, протягом її життя, шляхом здійснення у майбутньому Фондом періодичних страхових виплат.

При цьому зазначеними нормами передбачений обов'язок страхувальника проводити капіталізацію страхових виплат у всіх випадках ліквідації, а не лише у випадку ліквідації підприємства-банкрута, але й за інших підстав, передбачених законодавством, із застосуванням Порядку стягнення капіталізованих платежів, затвердженого постановою КМУ №765 від 06.05.2000р. і посилання на який міститься безпосередньо у Законі №1105 (вищенаведений п.5 ч.1 ст.11).

Такий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постанові від 26.06.2012 року по справі № 21-156а12 (номер у ЄДРСР 25240272), яка в силу ст.244-2 КАС України є обов'язковою для врахування усіма судами України.

Отже, зважаючи на те, що відповідач, як страхувальник, на якого Законом №1105 покладено обов'язок нарахування та сплати в установленому порядку страхових внесків до Фонду, ліквідується, на нього поширюються вимоги Закону №1105 та положення Порядку капіталізації платежів. Відповідно, у Відділення Фонду виникають встановлені законодавством підстави для капіталізації страхових виплат у зв'язку з ліквідацією цієї юридичної особи.

Відповідно до ст.52 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності страхувальник несе відповідальність за шкоду, заподіяну застрахованому або Фонду соціального страхування від нещасних випадків внаслідок невиконання своїх обов'язків із страхування від нещасного випадку, відповідно до закону.

Згідно статті 55 Закону спори щодо визначення класу професійного ризику виробництва, а також, щодо розміру шкоди та прав на її відшкодування, накладення штрафів та з інших питань, вирішуються в судовому порядку.

У відповідності до ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За викладених вище обставин та відповідних доказів, беручи до уваги те, що заявлену до стягнення суму у встановлені строки відповідач не сплатив, наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується матеріалами справи, доказів її погашення або оскарження станом на день розгляду справи не надано, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Таким чином, з урахуванням вимог чинного законодавства суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 12, 60, 86, 160, 161, 163, 183-2 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Дніпро Дніпропетровської області до Дочірнього підприємства Публічного акціонерного товариства Дніпровськпромбуд Машбуд в особі голови ліквідаційної комісії ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути з відповідача - Дочірнього підприємства Публічного акціонерного товариства Дніпровськпромбуд Машбуд (код ЄДРПОУ 01238620) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Дніпро Дніпропетровської області (р/р 37172699990143, ідентифікаційний код 25840735, МФО 805012, банк ГУДКСУ у Дніпропетровській області) грошову суму по платежам, що підлягають капіталізації в розмірі 184 104,19 грн.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.

Суддя ОСОБА_3

СудДніпропетровський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення21.09.2017
Оприлюднено28.09.2017
Номер документу69167200
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —804/4685/17

Ухвала від 09.10.2023

Адміністративне

Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Захарчук-Борисенко Наталія Віталіївна

Ухвала від 29.09.2023

Адміністративне

Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Захарчук-Борисенко Наталія Віталіївна

Ухвала від 02.11.2017

Адміністративне

Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Захарчук-Борисенко Наталія Віталіївна

Ухвала від 17.10.2017

Адміністративне

Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Захарчук-Борисенко Наталія Віталіївна

Постанова від 21.09.2017

Адміністративне

Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Захарчук-Борисенко Наталія Віталіївна

Ухвала від 21.07.2017

Адміністративне

Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Захарчук-Борисенко Наталія Віталіївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні