15/39-07-563
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В АІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" травня 2007 р. Справа № 15/39-07-563
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого Величко Т.А.
суддів: Бойко Л.І., Жукової А.М.,
при секретарі судового засідання Храмшиній І.Г.
за участю представників сторін:
від позивача - Самаркін С.М.
від відповідача - Шибко В.В.
від 3-ої особи - Мхітарян О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ТОВ "Будівельні технології майбутнього"
на рішення господарського суду Одеської області від "12" лютого 2007 р.
у справі №15/39-07-563
за позовом Дочірнього підприємства "МакКенлі" корпорації "Деналі холдінгз, інк"
до Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області;
за участю 3-ої особи без самостійних вимог на стороні відповідача ТОВ "Будівельні технології майбутнього"
про зобов'язання виконати певні дії
встановив:
ПП „Маккенлі” звернулося до господарського суду Одеської області з позовом до Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області про зобов'язання відповідача затвердити проект відведення земельної ділянки та укласти з позивачем договір оренди земельної ділянки загальною площею 40,0 га терміном на 49 років.
Ухвалою господарського суду від 26.01.07р. порушено провадження у справі і розгляд справи призначено на 9.02.07р.
9.02.07р. до господарського суду надійшло клопотання від ТОВ "Будівельні технології майбутнього" про залучення його до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
12.02.07р. в судовому засіданні було розглянуто клопотання "Будівельні технології майбутнього" і спір по суті.
Рішенням господарського суду від 12.02.07р. (суддя Петров В.С.) позов ПП „Маккенлі” до Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області про зобов'язання виконати певні дії задоволено. Зобов'язано Фонтанську сільську раду затвердити проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки суб'єкту підприємницької діяльності –юридичній особі ДП „Маккенлі” в оренду, для проведення робіт по призупиненню протизсувних процесів на аварійно-небезпечних ділянках та подальшої експлуатації берегоукріплювальних та протизсувних споруд в с. Фонтанка Комінтернівського району Одеської області, зобов'язано Фонтанську сільську раду Комінтернівського району Одеської області укласти з ДП „Маккенлі” договір оренди земельної ділянки, що розташована в с. Фонтанка Комінтернівського району загальною площею 33,058 га для проведення робіт по призупиненню протизсувних процесів на аварійно-небезпечних ділянках, та подальшої експлуатації берегоукріплювальних та протизсувних споруд в с. Фонтанка.
Судове рішення мотивоване тим, що позивачем виготовлено і погоджено у встановленому законодавством порядку з відповідними органами проект відведення земельної ділянки і направлено відповідачу на затвердження, відповідач надав згоду на передачу в оренду спірної земельної ділянки, позовні вимоги визнав повністю.
Також в мотивувальній частині рішення вказано про розгляд клопотання ТОВ „Будівельні технології майбутнього”. На думку суду, рішення з цього спору не може вплинути на права або обов'язки ТОВ „Будівельні технології майбутнього”, оскільки спірні правовідносини виникли у зв'язку з укладенням сторонами по справі інвестиційного договору, стороною якого не є зазначене товариство. Заявник не надав доказів, які б підтверджували його доводи про те, що він є користувачем суміжної земельної ділянки з ділянкою, відведеної позивачу, у зв'язку з чим рішення суду з даного спору не може вплинути на його права та обов'язки. Відсутні правові підстави для залучення ТОВ „Будівельні технології майбутнього” до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні відповідача, відповідно не підлягає задоволенню клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішення суду по справі № 26/19-07-412А.
Відповідно до ст.27 ГПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Тобто, особа, яка бажає взяти участь у справі як третя особа без самостійних вимог, повинна знаходитися з однією із сторін у матеріальних правовідносинах, які в результаті прийняття судом рішення у справі зазнають певних змін.
В обґрунтування свого клопотання ТОВ „Будівельні технології майбутнього” послалося на розгляд в господарському суду Одеської області справи за участю цих же сторін, в якій оскаржується рішення Фонтанської сільської Ради від 9.01.06р. №284-ІV „Про затвердження інвестиційного договору та погодження місця розташування земельної ділянки”, а позовна заява ДП „Маккенлі” в даній справі грунтується на зобов'язанні виконання умов інвестиційного договору між Фонтанською сільською Радою і ДП „Маккенлі”, узгодженою саме рішенням №284-ІV від 9.01.06р.
Відповідно до ч.3 ст.27 ГПК України, господарський суд, вирішуючи питання про допущення або залучення третіх осіб до участі у справі, виносить ухвалу, в якій зазначає, на стороні позивача чи відповідача допущено чи залучено третю особу, на яких підставах її допущено чи залучено. Якщо суд відхиляє заяву про вступ чи залучення третьої особи, ухвала про відхилення не виноситься, а про відхилення зави та мотиви відхилення зазначає в рішення за результатами розгляду справи по суті.
Ч.4 даної статті встановлює, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, користуються процесуальними правами і несуть процесуальні обов'язки сторін, в т.ч. оскаржувати судові рішення в установленому цим Кодексом порядку.
Відповідно до ст.99 ГПК України, в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених розділом ХІІ ГПК України. Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.
12.03.07р. порушено провадження за апеляційною скаргою ТОВ „Будівельні технології майбутнього”, в якій поставлено питання про залучення товариства до участі в справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору, скасування рішення господарського суду.
Колегія суддів, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності їх юридичної оцінки господарським судом та заслухавши пояснення присутніх у судовому засіданні представників сторін, дійшла висновку, що клопотання ТОВ „Будівельні технології майбутнього” про залучення до участі в справі в якості третьої сторони без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення залишенню без змін, виходячи з такого.
09.01.2006 року між Фонтанською сільською радою і ДП „Маккенлі” було укладено інвестиційний договір, предметом якого є співпраця сторін по інвестуванню і будівництву протизсувних, рекреаційних об'єктів і споруд, розташованих по всій прибережній смузі с. Фонтанка у межах вул. Гоголя і Ново-Дофіновської сільської Ради згідно плану-схеми проведення першочергових заходів щодо припинення обвальних процесів на аварійне небезпечній ділянці с.Фонтанка Комінтернівського району Одеської області.
Рішенням Фонтанської сільської Ради від 9.01.06р. №284-ІV „Про затвердження інвестиційного договору та погодження місця розташування земельної ділянки”, п.2 –узгоджено вказаний інвестиційний договір, дано попереднє погодження на вибір земельної ділянки ДП „Маккенлі”.
Відповідно до даного договору обов'язки ДП „Маккенлі” як інвестора, наполягають у здісненні фінансування визначених Замовником робіт в обсязі 200000 грн. (додаток №2 до інвестиційного договору).
П.2.2.3 інвестиційного договору визначено, що Замовник –сільська Рада –зобов'язується забезпечити сприяння інвесторові у виборі і відведенні земельної ділянки в натурі для подальшої передачі її в оренду інвесторові з метою виконання передбачених договором робіт.
ДП „Маккенлі” здійснено фінансування робіт за інвестиційним договором на суму 1744160 грн., оплачені витрати Фонтанської сільської ради, пов'язані з соціальним забезпеченням с. Фонтанка, розроблена проектно –кошторисна документація для будівництва протизсувних споруд та для перенесення кладовища с. Фонтанка на нове місце, розроблено проект відведення земельної ділянки.
Згода Фонтанської сільської Ради на передачу позивачу в оренду земельної ділянки відображена у інвестиційному договорі ( п.2.2.3), в рішенні Фонтанської сільської Ради №284-ІV від 9.01.06р., в рішенні №313- ІV від 29.03.06р. „Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки ДП „Маккенлі” в довгострокову оренду строком на 49 років” (акт вибору земельної ділянки від 21.01.06р.).
Проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ДП „Маккенлі” в оренду для проведення робіт по призупиненню протизсувних процесів на аварійно небезпечних ділянках та подальшої експлуатації берегоукріплювальних та протизсувних споруд в с. Фонтанка, виконаний на замовлення ДП „Маккенлі” - ДП „Інагро” АТЗТ „Інзернопродукт”, погоджений з Фонтанською сільською Радою, Комінтернівським районним відділом земельних ресурсів, Комінтернівським районним відділом архітектури та будівництва, Центральною регіональною інспекцією екологічної безпеки, Державною екологічною інспекцією з охорони довкілля, Комінтернівською райсанепідемстанцією, Управлінням охорони об'єктів культурної спадщини.
3.11.06р. отримано висновок державної землевпорядної документації №1551-06 про проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ДП „Маккенлі” в довгострокову оренду для проведення робіт про призупиненню протизсувних процесів на аварійно –небезпечних ділянках та подальшої експлуатації берегоукріплювальних та протизсувних споруд в с. Фонтанка.
Оскільки даний проект із землеустрою не розглянуто і не затверджено сільською Радою, не укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 33,058 га. для проведення робіт по інвестиційному договору, ДП „Маккенлі” звернулося до господарського суду з позовом про зобов'язання Фонтанську сільську Раду затвердити проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ДП „Маккенлі” в оренду, зобов'язати Фонтанську сільську Раду укласти договір оренди земельної ділянки пл.33,058 га.
Господарський суд, задовольняючи позовні вимоги, погодившись з доводами позивача, послався на те, що погоджений у встановленому законодавством порядку відповідними органами проект відведення земельної ділянки був направлений відповідачу на розгляд і затвердження, але сільська Рада у встановленому законом порядку його не затвердила і це перешкоджає позивачу виконувати належним чином умови інвестиційного договору.
З обґрунтованістю висновків суду погодитися можна.
Згідно з п.34 ч.1 ст.26 Закону України „Про місцеве самоврядування” виключно на прилюдних засіданнях сільської, селищної, міської Ради розглядаються питання про вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Згідно із ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Т.ч. отримання земельної ділянки в оренду супроводжується різними діями зацікавленої особи, прийняттям відповідних рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування (щодо дачі згоди на розроблення проекту відведення земельної ділянки, про затвердження проекту відведення та про надання земельної ділянки) та укладенням договору оренди.
Як вбачається із матеріалів справи, під час розгляду справи в суді першої інстанції Фонтанська сільська Рада визнала позовні вимоги повністю.
Станом на 29.05.07р. Фонтанською сільською Радою прийнято рішення №125-V від 27.04.07р. „Про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ДП „Маккенлі”, в процесі доопрацювання договір оренди земельної ділянки. Вказана обставина підтверджена сторонами по справі –позивачем і відповідачем.
ТОВ „Будівельні технології майбутнього” не надали доказів того, що рішення по даній справі зачіплює його права та охоронювані законом інтереси стосовно земельної ділянки, а тому підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Апеляційна скарга не містить доводів, які б спростовували висновки суду. Рішення господарського суду прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103-105 ГПК України,
колегія суддів постановила:
Рішення господарського суду Одеської області від 12.02.07р. у справі №15/39-07-563 –залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.
Постанова в порядку ст.105 Господарського Процесуального Кодексу України набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку.
Головуючий суддя Т.А. Величко
Судді : Л.І. Бойко
А. М. Жукова
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 29.05.2007 |
Оприлюднено | 30.08.2007 |
Номер документу | 691686 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Величко Т.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні