Рішення
від 29.09.2017 по справі 198/552/17
ЮР'ЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 198/552/17

провадження № 2/0198/223/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 вересня 2017 року Юр'ївський районний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Гайдар І.О., за участю секретаря судових засідань ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт Юр'ївка Юр'ївського району Дніпропетровської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до територіальної громади в особі Варварівської сільської ради Юр'ївського району Дніпропетровської області, третя особа Юр'ївська державна нотаріальна контора Дніпропетровської області, про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, обґрунтовуючи позовні вимоги наступним.

20 червня 2016 року помер ОСОБА_3. Після його смерті відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,8790 га, розташованої на території Варварівської сільської ради Юр'ївського району Дніпропетровської області, яку спадкодавець заповів ОСОБА_2

У встановлений ч. 1 ст. 1270 ЦК України шестимісячний строк з дня відкриття спадщини позивачка не звернулась до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини з поважних причин. Так, ОСОБА_2 не являється родичкою спадкодавця, за життя останнього вони не спілкувались та проживали в різних населених пунктах, в зв'язку з чим про наявність заповіту та смерть ОСОБА_3 позивачка дізналась наприкінці встановленого законом строку для прийняття спадщини. Крім того, внаслідок погіршення стану здоров'я вона не мала можливості приїхати до нотаріальної контори та оформити свої спадкові права.

Оскільки ОСОБА_2 своєчасно не звернулась до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, постановою державного нотаріуса від 26 травня 2017 року їй відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, тому вона змушена звернутись до суду з даним позовом.

На підставі викладеного просить суд вважати причини пропуску нею строку подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 поважними, визначити їй, ОСОБА_2, додатковий строк один місяць після набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом.

Позивач в судове засідання не з'явилась, але надала суду заяву, в якій просить розглянути справу за її відсутності, на задоволенні позовних вимог наполягає в повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_4 сільської ради Юр'ївського району Дніпропетровської області в судове засідання не з'явився, але надав суду заяву, в якій просить розглянути справу за його відсутності, проти задоволення позовних вимог не заперечує.

Представник третьої особи Юр'ївської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області в судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив, про час та місце слухання справи повідомлений належним чином.

Суд, перевіривши матеріали справи та доводи, викладені в позовній заяві, вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, з таких підстав.

Судом встановлено, що 20 червня 2016 року помер ОСОБА_3, що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть, виданим Юр'ївським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області 12.04.2017 року (а.с. 5).

Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки площею 5,8790 га, розташованої на території Варварівської сільської ради Юр 'ївського району Дніпропетровської області. Земельна ділянка належала ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого 10.12.2013 року Юр'ївською державною нотаріальною конторою Дніпропетровської області (а.с. 8-9).

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Спадщина, на яку претендує позивачка, відкрилась 20 червня 2016 року внаслідок смерті ОСОБА_3

Згідно зі ст.ст. 1217, 1218, 1233 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

10 грудня 2013 року померлим було складено заповіт, посвідчений Юр'ївської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області та зареєстрований в реєстрі за № 801, за яким належну йому земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,8790 га, кадастровий номер 1225980500:01:003:0107 він заповідав ОСОБА_2 (а.с. 6).

Тобто, позивачка по справі є спадкоємцем за заповітом, оскільки відповідно до ст. 1235 ЦК України заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.

Відповідно до принципу свободи заповіту заповідач не зобов'язаний повідомляти кому-небудь про зміст заповіту, намір написати, змінити чи скасувати заповіт, так як і про причини прийнятого рішення. Положення про таємницю спадкування закріплене у ст. 1255 ЦК України. Так, нотаріус, інша посадова, службова особа, яка посвідчує заповіт, свідки, а також фізична особа, яка підписує заповіт замість заповідача, не мають права до відкриття спадщини розголошувати відомості щодо факту складення заповіту, його змісту, скасування або зміни заповіту.

За положеннями пункту 2.1. глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5 спадкова справа заводиться нотаріусом за місцем відкриття спадщини на підставі поданої (або такої, що надійшла поштою) першою заяви (повідомлення, телеграми) про прийняття спадщини, про відмову від прийняття спадщини, про відмову від спадщини, заяви про відкликання заяви про прийняття спадщини або про відмову від спадщини, заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину, заяви спадкоємця на одержання частини вкладу спадкодавця у банку (фінансовій установі), заяви про видачу свідоцтва виконавцю заповіту, заяви виконавця заповіту про відмову від здійснення своїх повноважень, заяви другого з подружжя про видачу свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя, заяви про вжиття заходів до охорони спадкового майна, претензії кредиторів.

Таким чином, з огляду на таємницю спадкування, спадкоємець за заповітом може навіть не знати про наявність заповіту у разі, якщо особисто спадкодавець за життя не повідомив про намір заповідати все або частину належного майна саме йому. В свою чергу, жодною нормою права не передбачено обов'язок органів державної реєстрації актів цивільного стану повідомляти нотаріуса за місцем відкриття спадщини про реєстрацію смерті особи з метою пошуку можливих спадкоємців за заповітом або за законом.

Згідно із ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Статтею 1270 ЦК України встановлено строк для прийняття спадщини у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до статті 1269 ЦК України обов'язковою умовою реалізації спадкових прав спадкоємцем, який не проживав постійно разом зі спадкодавцем, є подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини. Наслідком невчинення таких дій є пропущення строку для прийняття спадщини.

Позивачка звернулась до Юр'ївської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області з заявою про прийняття спадщини лише 26 травня 2017 року, тобто після спливу строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, в зв'язку з чим державним нотаріусом винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії (а.с. 10).

За інформацією Юр'ївської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заводилась, тому суд робить висновок, що з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 зверталась лише позивачка (а.с. 24).

Судом встановлено, що позивачка своєчасно не звернулась до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 в зв'язку з тим, що про його смерть та наявність заповіту на свою користь спадкоємець дізналась тільки наприкінці 2016 року, оскільки не є родичкою спадкодавця, за життя останнього вони не спілкувались та проживали в різних населених пунктах. Крім того, внаслідок погіршення стану здоров'я вона не мала можливості вчасно отримати документи про смерть ОСОБА_3 та приїхати до нотаріальної контори для оформлення своїх спадкових прав (а.с. 18).

Відповідно до ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Виходячи з принципу свободи заповіту, суд вважає причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини такими, що дійсно створили для ОСОБА_2 об'єктивні труднощі для своєчасного оформлення спадкових прав.

Виходячи з наведеного, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд визнає причини пропуску строку ОСОБА_2 для подання заяви про прийняття спадщини поважними та визначає додатковий строк один місяць з дня набрання рішенням суду законної сили для подання відповідної заяви до нотаріуса.

Керуючись ст.ст. 1220, 1217, 1218, 1233, 1255, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 60, 88, 212-215, 218, 294ЦПК України , суд

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_2 до територіальної громади в особі Варварівської сільської ради Юр'ївського району Дніпропетровської області, третя особа Юр'ївська державна нотаріальна контора Дніпропетровської області, про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити .

Визначити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, додатковий строк 1 (один) місяць для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3, померлого 20 червня 2016 року, визнавши причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини поважними.

Встановити, що перебіг додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини починається з дня набрання рішенням суду законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду Дніпропетровської області через Юр'ївський районний суд Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя І. О. Гайдар

СудЮр'ївський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення29.09.2017
Оприлюднено03.10.2017
Номер документу69201298
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —198/552/17

Рішення від 29.09.2017

Цивільне

Юр'ївський районний суд Дніпропетровської області

Гайдар І. О.

Ухвала від 22.09.2017

Цивільне

Юр'ївський районний суд Дніпропетровської області

Гайдар І. О.

Ухвала від 11.09.2017

Цивільне

Юр'ївський районний суд Дніпропетровської області

Гайдар І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні