ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
УХВАЛА
про відмову у порушенні провадження у справі про банкрутство
"25" вересня 2017 р.Справа № 922/2866/17
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Яризька В.О.
при секретарі судового засідання Солдатовій М.Ю.
розглянувши заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Дельта Фокс", м. Харків, про визнання банкрутом товариства з обмеженою відповідальністю "Дельта Фокс", м. Харків , код ЄДРПОУ 40161034 за участю:
представника боржника - ОСОБА_1 (дов.),
ВСТАНОВИВ:
Голова ліквідаційної комісії звернувся до господарського суду Харківської області із заявою про порушення справи про банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю "Дельта Фокс", в порядку, передбаченому ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Ухвалою суду від 28.08.2017р. прийнято заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Дельта Фокс" про порушення справи про банкрутство до розгляду, призначено підготовче засідання по справі на 18.09.2017р.
Ухвалою суду підготовче засідання відкладено на 25.09.2017р.
У судовому засіданні представник боржника просить порушити провадження у справі про банкрутство, посилаючись на те, що кредиторська заборгованість перевищує активи підприємства.
Вислухавши представника боржника, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Дельта Фокс", код ЄДРПОУ 40161034, зареєстроване як юридична особа.
16.05.2017р. єдиним учасником (засновником) ТОВ "Дельта Фокс" прийнято рішення про припинення діяльності ТОВ "Дельта Фокс" у зв'язку з ліквідацією через неможливість здійснення товариством своєї господарської діяльності, відсутність обсягу робіт та економічних умов функціонування, що оформлено протоколом № 1/17 від 16.05.2017. Ліквідатором ТОВ "Дельта Фокс" призначено ОСОБА_2, якому доручено проведення всіх ліквідаційних заходів товариства відповідно до чинного законодавства.
20.05.2016 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців подано опис документів для проведення реєстраційної дії "Внесення рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації".
20.05.2016 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис про рішення засновників щодо припинення юридичної особи - ТОВ "Дельта Фокс", визначений строк заявлення кредиторами вимог - 21.07.2017.
За результатами розгляду пред'явлених кредиторських вимог до боржника, проведеної інвентаризації активів і зобов'язань, складено проміжний ліквідаційний баланс ТОВ "Дельта Фокс", в якому визначено, що зобов'язання товариства становлять 540,8 тис.грн., при цьому активи складають 500,0 тис. грн.
До матеріалів справи не надано рішення загальних зборів учасників (засновників) товариства про затвердження ліквідаційного балансу та про прийняття рішення щодо звернення до суду з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство.
Суд зазначає, що неможливість боржника задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі під час ліквідації не у зв'язку з процедурою банкрутство є ознаками неоплатності боржника та підставою для ініціювання перед господарським судом процедури банкрутства боржника, що ліквідується власником, згідно із статтею 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Спрощена процедура банкрутства, яка передбачена ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (банкрутство боржника, що ліквідується власником), випливає з процедури добровільної ліквідації юридичної особи, тобто ліквідації юридичної особи за рішенням її учасників (власників) або органу, уповноваженого на це установчими документами.
Необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є дотримання вимог законодавства України щодо добровільної ліквідації юридичної особи.
Такі передумови полягають у наступному: прийняття рішення учасниками (власником) або органом боржника, уповноваженим на це установчими документами, про ліквідацію юридичної особи - боржника; повідомлення органу, що здійснює державну реєстрацію, про рішення учасників (власника) або органу боржника, уповноваженим на це установчими документами, про припинення юридичної особи; проведення аналізу активів боржника шляхом здійснення інвентаризації наявного майна (у тому числі переданого у заставу), його належної оцінки та оцінки грошових коштів на рахунках боржника, а також вжиття всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості боржника; обставини надання ліквідатором органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування первинних документів юридичної особи, регістрів бухгалтерського та податкового обліку, в порядку ч.7 ст.111 ЦК України; аналіз пасивів боржника шляхом оприлюднення повідомлення про рішення учасників (власника) або органу боржника, уповноваженим на це установчими документами, про припинення юридичної особи у встановленому законом порядку.
Проведення аналізу активів та пасивів боржника є підставою складення проміжного ліквідаційного балансу, який додається до заяви боржника відповідно до п. 3 ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"; складання проміжного ліквідаційного балансу, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результати їх розгляду; прийняття рішення учасниками (власником) або органом боржника, уповноваженим на це установчими документами, про звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство, якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів.
Дотримання визначених вимог та сукупність вказаних дій із доданням доказів їх проведення є підставою для звернення ліквідатора (ліквідаційної комісії) із заявою про порушення справи про банкрутство в порядку ст. 95 вказаного Закону та складає предмет спору у справі про банкрутство за особливою процедурою, що порушується в порядку наведеної правової норми.
Вимоги до заяви про порушення справи про банкрутства (у тому числі, і до заяви, яка подається боржником в порядку ст.95 Закону) встановлені ст.11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Згідно вимог ст. ст. 32, 33, 34 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Як вже зазначено судом, до заяви не додано рішення учасників (власників) боржника про звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство.
Положеннями ч. 4 ст. 111 ЦК України визначено, що ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється, а також майна її філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств, а також майна, що підтверджує її корпоративні права в інших юридичних особах, виявляє та вживає заходів щодо повернення майна, яке перебуває у третіх осіб.
Крім того, приписами ч. 1 ст. 111 Цивільного кодексу України встановлено, що з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) заявляє вимоги та позови про стягнення заборгованості з боржників юридичної особи.
З наданих документів вбачається, що в ході проведення інвентаризаційних заходів, ліквідатором було виявлено у підприємства - боржника кредиторську заборгованість в розмірі 539000,00 грн. перед ТОВ "Провід Груп", в розмірі 1800,00 грн. - перед Центральної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області та дебіторську заборгованість ТОВ "ОСОБА_3 - ЛТД" в розмірі 500000,00 грн.
За поясненнями, наведеними в заяві про порушення справи про банкрутство, дебіторську заборгованість ТОВ "ОСОБА_3 - ЛТД" в розмірі 500000,00 грн. за укладеним договором відступлення права вимоги від 15.12.2015 ліквідатору вжитими заходами стягнути не вдалось.
Водночас, окрім вказаних пояснень, матеріали справи не містять жодних доказів, які б свідчили, що ліквідатором проводилась претензійно-позовна робота, направлена на стягнення з ТОВ "ОСОБА_3 - ЛТД" на користь ТОВ "Дельта Фокс" дебіторської заборгованості в розмірі 500000,00 грн. за договором про відступлення права вимоги від 15.10.2015.
До заяви надано копії двох претензій на адресу ТОВ "ОСОБА_3 - ЛТД", однак не надано доказів фактичного направлення, вручення даних претензій адресату або повернення поштових відправлень без вручення тощо, а отже надані тексти претензій не є належними доказами проведення претензійно-позовної роботи щодо стягнення дебіторської заборгованості.
Ухвалою суду від 18.09.2017р. у заявника (боржника) витребувані всі докази дотримання порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України; рішення засновників товариства щодо затвердження балансу підприємства, складеного ліквідатором за наслідками процедури самоліквідації, та щодо звернення до суду з заявою про визнання товариства банкрутом; оригінали документів, доданих до заяви, для огляду суду; інші документи, які підтверджують неплатоспроможність боржника; докази проведення претензійно-позовної роботи щодо стягнення дебіторської заборгованості; докази повідомлення всіх кредиторів, в тому числі Центральну ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області, про ліквідацію товариства; докази подачі заяви за формою № 8-ОПП до органу доходів і зборів за місцем обліку товариства; докази подачі до затвердження ліквідаційного балансу органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітності за останній звітний період; первинні документи, що підтверджують наявність кредиторської заборгованості; докази закриття всіх, крім поточного, рахунків боржника; докази наявності активів, достатніх для покриття судових витрат.
Витребувані судом документи не були надані.
Відповідно до ст. 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" перевірка обґрунтованості вимог заявника, а також з'ясування наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство здійснюються господарським судом у підготовчому засіданні, яке проводиться в порядку, передбаченому цим Законом.
У разі звернення до господарського суду боржника із заявою про порушення справи про банкрутство, у підготовчому засіданні з'ясовуються ознаки неплатоспроможності боржника або її загрози.
Суд зазначає, що належні докази на підтвердження наявності всіх передумов для порушення провадження повинні бути надані саме на момент звернення боржника із відповідною заявою.
Відповідно до частини 3 статті 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" до заяви боржника про порушення справи про банкрутство додаються відомості про всі рахунки боржника, відкриті в банках та інших фінансово-кредитних установах, їх реквізити.
Вимогами ч. 3 статті 111 Цивільного кодексу України, встановлено, що під час проведення заходів щодо ліквідації юридичної особи до завершення строку пред'явлення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) закриває рахунки, відкриті у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи.
Суд також зазначає, що до матеріалів справи не надано доказів закриття всіх рахунків боржника, крім поточного. Крім того суд зазначає, що згідно листа ГУ ДФС у Харківській області від 25.07.2017р. № 225/ЗПІ/20-40-08-01-15 залишок коштів на казначейському рахунку № 3751700026490 складає 10912,00 грн., що не відображено ліквідатором ні в документах, що складені при інвентаризації мана підприємства, ні в ліквідаційному балансі.
З урахуванням встановлених обставин, суд зазначає, що лише після проведення інвентаризації всього майна підприємства, його належної оцінки та оцінки грошових коштів на рахунках боржника, а також вжиття всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості підприємства-боржника, можливо було б встановити, що активів підприємства недостатньо для задоволення вимог кредиторів та наявність підстав для звернення до господарського суду з заявою про порушення справи про банкрутство боржника.
Боржником у даному випадку, не наведено належними та допустимими доказами, що на момент звернення із заявою про порушення справи про банкрутство в порядку ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" майна підприємства - боржника не вистачало для задоволення вимог кредиторів,
Суд дійшов висновку, що ліквідатором не було вчинено усіх обов'язкових дій, передбачених законом при ліквідації підприємства.
За приписами частини 7 статті 16 Закону про банкрутство, суд відмовляє в порушенні провадження у справі про банкрутство, якщо заявником не доведено наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство.
Враховуючи вищевикладене суд відмовляє в порушенні справи про банкрутство ТОВ "Дельта Фокс".
Керуючись ст. ст. 15, 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", суд
УХВАЛИВ:
1. Відмовити ТОВ "Дельта Фокс" у порушенні провадження у справі про банкрутство.
Відмова у порушенні провадження у справі про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню до суду із заявою про порушення справи про банкрутство за наявності підстав, встановлених Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Суддя ОСОБА_4
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 25.09.2017 |
Оприлюднено | 01.10.2017 |
Номер документу | 69225878 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Яризько В.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні