ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.09.2017р. Справа № 914/1664/17
За позовом: ОСОБА_1, с. Зимна Вода, Львівська область
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Пурій-Дизайн , м. Золочів, Львівська область
про зобов'язання до вчинення дій
Суддя Мазовіта А.Б.
Секретар Зубко С.В.
Представники:
від позивача: ОСОБА_2, представник (довіреність б/н від 28.07.2017);
від відповідача: не з'явився
ОСОБА_1, с. Зимна Вода, Львівська область звернувся до Господарського суду Львівської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Пурій-Дизайн , м. Золочів, Львівська область про зобов'язання до вчинення дій.
Розглянувши матеріали справи, суд визнав представлені матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду і ухвалою від 14.08.2017 р. призначив розгляд справи на 04.09.2017 р. Розгляд справи відкладався з підстав, викладених в ухвалі суду.
Представнику роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст. 22 ГПК України, заяв про відвід суду не поступало.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є учасником Товариства з обмеженою відповідальністю Пурій-Дизайн . Позивачем було укладено договір з ПП Західно-Українська Аудиторська Компанія на проведення аудиту фінансово-господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю Пурій-Дизайн . З метою проведення аудиту ПП Західно-Українська Аудиторська Компанія та позивач зверталися до керівника Товариства з обмеженою відповідальністю Пурій-Дизайн із листами про забезпечення доступу до документів Товариства з обмеженою відповідальністю Пурій-Дизайн . Проте, керівник Товариства з обмеженою відповідальністю Пурій-Дизайн не забезпечив доступу до відповідних документів фінансово-господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю Пурій-Дизайн . З огляду на наведене, позивач просив суд зобов'язати ТзОВ Пурій-Дизайн допустити ПП Західно-Українська Аудиторська Компанія до проведення аудиту фінансово-господарської діяльності ТзОВ Пурій - Дизайн .
Відповідач в судове засідання явку представника не забезпечив, проти позову не заперечив, вимог ухвали суду не виконав, повідомлення про дату, час та місце розгляду справи надсилалися на адресу, вказану позовній заяві та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що згідно ст. 64 ГПК України є врученням належним чином.
У відповідності до п. 3.9.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. № 18 Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції за змістом зазначеної статті 64 ГПК, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Відповідно до вимог ст. 75 ГПК України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами. Проаналізувавши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку про достатність матеріалів справи для її розгляду по суті за відсутності представника відповідача та його відзиву на позовну заяву.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника сторони, суд встановив наступне.
Відповідно до п.п. 1.4., 4.4.1. статуту Товариства з обмеженою відповідальністю Пурій-Дизайн (ідентифікаційний код 31758713), зареєстрованого 20.03.2002 р. за №119, учасниками товариства є ОСОБА_1, який володіє 60% статутного капіталу товариства, що становить 240 000 грн. 00 коп. статутного капіталу та ОСОБА_3, яка володіє 40% статутного капіталу товариства, що становить 160 000 грн. 00 коп. статутного капіталу.
17.08.2016 року між ОСОБА_1 (замовник) та Приватним підприємством Західно-Українська Аудиторська Компанія (виконавець) було укладено договір №248/16з на аудиторські послуги.
За цим договором замовник доручає, а виконавець приймає на себе виконання наступних послуг: аудиту фінансово-господарської діяльності ТзОВ Пурій-Дизайн за період з 2013-2016 рр.
Згідно п. 1.5. договору замовник бере на себе зобов'язання повідомити адміністрацію, а адміністрація ТзОВ Пурій-Дизайн передати виконавцю всі необхідні документи і дані, а також створити умови для виконання робіт визначених цим договором.
17.08.2016 року ОСОБА_1 надіслав на адресу ТзОВ Пурій-Дизайн та на адресу директора ТзОВ Пурій-Дизайн ОСОБА_3 лист за вих. б/н від 17.08.2016, у якому просив забезпечити доступ та надати відповідні документи впродовж трьох днів з часу направлення вимоги для проведення аудиторської перевірки фінансово-господарської діяльності ТзОВ Пурій-Дизайн за період 2013-2016 роки суб'єкту аудиторської діяльності ПП Західно-Українська Аудиторська Компанія .
19.08.2016 року вищевказаний лист одержано директором ТзОВ Пурій-Дизайн ОСОБА_3, що підтверджується відмітками про отримання поштового повідомлення у відповідній графі повідомлення про вручення. Вказаний лист залишено директором ТзОВ Пурій-Дизайн без розгляду.
17.08.2016 року Приватним підприємством Західно-Українська Аудиторська Компанія на адресу директора ТзОВ Пурій-Дизайн ОСОБА_3 було надіслано лист за вих. №322/16 від 17.08.2016, у якому повідомлялося про укладення договору №248/16з від 17.08.2016. Цим листом ПП Західно-Українська Аудиторська Компанія також просило повідомити про можливість отримання доступу до всіх первинних звітних документів ТзОВ Пурій-Дизайн та повідомити про зручний час з метою обговорення плану проведення аудиторської перевірки ТзОВ Пурій-Дизайн . Вищевказаний лист повернувся за закінченням терміну зберігання.
10.10.2016 року ПП Західно-Українська Аудиторська Компанія складено довідку №248/16, згідно якої при підготовці та плануванні аудиту направлено інформаційне повідомлення про укладений договір № 248/16з від 17.08.2016 року керівнику ТзОВ Пурій-Дизайн за юридичною адресою, керівнику ТзОВ Пурій- Дизайн за фактичною адресою, засновнику ТзОВ Пурій-Дизайн . Вказане повідомлення отримане лише ОСОБА_1, що підтверджується відмітками про отримання поштового повідомлення у відповідній графі повідомлення про вручення.
Як зазначив в судових засіданнях позивач, під час особистої зустрічі із керівником ТзОВ Пурій-Дизайн ОСОБА_3 11.10.2016 року, останню було повідомлено про проведення аудиту та про необхідність надання правовстановлюючих та звітних документів для складання плану аудиту.
12.10.2016 року було надіслано запит на електронну пошту працівника ТзОВ Пурій-Дизайн ОСОБА_4 12.10.2016 року отримано відповідь про можливість надання відповідних документів після завдання головному бухгалтеру. Проте, як зазначив позивач, жодних документів керівництво або бухгалтерія ТзОВ Пурій- Дизайн станом на 26.10.2016 року аудитору не надали.
Також позивачем зазначено, що 24.10.2016 року було підготовлено лист-запит за вих. №330-16 від 24.10.2016 року про надання документів для планування виконання робіт. Під час особистої зустрічі з директором ТзОВ Пурій-Дизайн ОСОБА_3, остання відмовилась отримати даний лист та відмовилась надавати будь-які документи для проведення аудиту.
З метою самостійного отримання документів для проведення аудиторської перевірки ОСОБА_1 неодноразово звертався до директора ТзОВ Пурій- Дизайн ОСОБА_3 з запитами про надання інформації та документів. У зв'язку з ненаданням відповідей на звернення останній звернувся до суду за захистом своїх порушених інтересів.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 03.10.2016 року у справі №914/2154/16, яке набрало законної сили, зобов'язано ТзОВ Пурій- Дизайн надати учаснику ТзОВ Пурій-Дизайн - ОСОБА_1 для ознайомлення інформацію про діяльність ТзОВ Пурій-Дизайн , а саме: річні баланси починаючи від часу діяльності товариства, звіти про фінансово-господарську діяльність товариства починаючи від часу діяльності товариства, протоколи ревізійної комісії починаючи від часу діяльності товариства, протоколи зборів органів управління товариства починаючи від часу діяльності товариства, статути товариства. Проте, Товариством з обмеженою відповідальністю Пурій-Дизайн вказане рішення суду не виконано.
Оскільки відповідачем порушуються корпоративні права позивача, позивач звернувся до суду із позовом про зобов'язання ТзОВ Пурій-Дизайн допустити ПП Західно-Українська Аудиторська Компанія до проведення аудиту фінансово-господарської діяльності ТзОВ Пурій - Дизайн .
Статтею 15 ЦК України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
В силу приписів п. 4 ч. 1 ст. 12 ГПК України господарським судам підвідомчі, зокрема, справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником, у тому числі учасником, який вибув. Відповідно до п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 р. № 13 Про практику розгляду судами корпоративних спорів , усі спори між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, пов'язані зі здійсненням ними корпоративних прав та виконанням обов'язків учасника господарського товариства, на підставі пункту 4 частини першої статті 12 ГПК підвідомчі (підсудні) господарським судам незалежно від суб'єктного складу учасників спору.
Згідно ч. 1 ст. 67 ГК України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Відповідно до статті 1 Закону України Про господарські товариства господарськими товариствами цим Законом визнаються підприємства, установи, організації, створені на засадах угоди юридичними особами і громадянами шляхом об'єднання їх майна та підприємницької діяльності з метою одержання прибутку. До господарських товариств належить, зокрема, товариство з обмеженою відповідальністю.
Товариством з обмеженою відповідальністю визнається товариство, що має статутний капітал, розділений на частки, розмір яких визначається установчими документами (ст. 50 Закону України Про господарські товариства ).
Згідно ч. 1 ст. 88 ГК України, учасники господарського товариства мають право брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами.
Відповідно до ст. 116 ЦК України та ст. 10 Закону України Про господарські товариства учасники товариства мають право брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах.
Згідно частини 1 статті 4 Закону України Про господарські товариства установчим документом товариства з обмеженою відповідальністю є статут.
Відповідно 6.1. статуту Товариства з обмеженою відповідальністю Пурій-Дизайн товариство здійснює оперативний та бухгалтерський облік результатів своєї діяльності, а також веде статистичну звітність та подає її у встановленому порядку та обсязі органам державної статистики.
Пунктом 6.1.1. статуту встановлено, що товариство веде власний бухгалтерський облік для реєстрації всіх розрахунків та операцій, що відносяться до його діяльності.
Згідно п. 6.1.2 статуту бухгалтерські документи товариства знаходяться за місцезнаходженням його офісу. Учасники або його відповідним чином уповноважені представники мають право доступу до всіх бухгалтерських документів товариства та до всієї первісної документації у будь-який час на протязі нормального робочого дня товариства та мають право знімати фотокопії з таких документів та робити витяги з них.
Відповідно до п. 9.1. статуту учасники мають права та несуть обов'язки у відповідності до установчого договору.
Згідно п. 6.4.1 установчого договору учасники товариства мають право брати участь в управлінні Товариством в порядку, визначеному даним договором та статутом.
Пунктом 8.4.1. установчого договору встановлено, що перед тим, як подати у відповідні державні органи річні податкові декларації (звіти) товариство подає примірники таких декларацій (звітів) на розгляд учасникам, а також на їх вимогу надає посвідчені копії усіх наданих раніше податкових декларацій (звітів).
Судом встановлено, що позивач звертався до відповідача із листами, в яких просив забезпечити доступ аудитора до фінансово-господарських документів Товариства з обмеженою відповідальністю Пурій-Дизайн . Однак, відповідачем доступу до документів не надано, причин незабезпечення доступу не повідомлено, рішення Господарського суду Львівської області від 03.10.2016 року у справі №914/2154/16, яке набрало законної сили, не виконано.
Згідно з частинами 3, 4 статті 146 Цивільного кодексу України для здійснення контролю за фінансовою діяльністю товариства з обмеженою відповідальністю згідно з рішенням його загальних зборів, а також в інших випадках, встановлених статутом і законом товариства, може призначатися аудиторська перевірка. Порядок проведення аудиторських перевірок діяльності та звітності товариства з обмеженою відповідальністю встановлюється статутом товариства і законом. На вимогу будь-кого з учасників товариства може бути проведено аудиторську перевірку річної фінансової звітності товариства із залученням професійного аудитора, не пов'язаного майновими інтересами з товариством чи з його учасниками. Витрати, пов'язані з проведенням такої перевірки, покладаються на учасника, на вимогу якого проводиться аудиторська перевірка, якщо інше не встановлено статутом товариства.
Відповідно до частини 1 статті 17 Закону України Про господарські товариства перевірки фінансової діяльності товариства здійснюються державними податковими інспекціями, іншими державними органами у межах їх компетенції, ревізійними органами товариства та аудиторськими організаціями.
Згідно з ч. 2 ст. 18 Закону України Про господарські товариства товариство веде бухгалтерський облік, складає і подає статистичну інформацію та адміністративні дані у порядку, встановленому законодавством. Достовірність та повнота річної фінансової звітності товариства повинні бути підтверджені аудитором (аудиторською фірмою). Обов'язкова аудиторська перевірка річної фінансової звітності товариств з річним господарським оборотом менш як двісті п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів проводиться один раз на три роки.
Згідно зі статтею 3 Закону України Про аудиторську діяльність аудиторська діяльність - підприємницька діяльність, яка включає в себе організаційне і методичне забезпечення аудиту, практичне виконання аудиторських перевірок (аудит) та надання інших аудиторських послуг. Аудит - перевірка даних бухгалтерського обліку і показників фінансової звітності суб'єкта господарювання з метою висловлення незалежної думки аудитора про її достовірність в усіх суттєвих аспектах та відповідність вимогам законів України, положень (стандартів) бухгалтерського обліку або інших правил (внутрішніх положень суб'єктів господарювання) згідно із вимогами користувачів. Суттєвою є інформація, якщо її пропуск або неправильне відображення може вплинути на економічні рішення користувачів, прийняті на основі фінансових звітів. Аудит здійснюється незалежними особами (аудиторами), аудиторськими фірмами, які уповноважені суб'єктами господарювання на його проведення. Аудит може проводитися з ініціативи суб'єктів господарювання, а також у випадках, передбачених законом (обов'язковий аудит).
Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України Про аудиторську діяльність , проведення аудиту є обов'язковим також в інших випадках, передбачених законами України.
Відповідно до п. 4 ст. 146 ЦК України порядок проведення аудиторських перевірок діяльності та звітності товариства з обмеженою відповідальність встановлюється статутом товариства і законом. Пунктом 5 ст. 146 ЦК України передбачено, що публічна звітність товариства з обмеженою відповідальністю про результати його діяльності не вимагається, крім випадків, встановлених законом.
Згідно зі ст. 8 Закону України Про аудиторську діяльність проведення аудиту є обов'язковим для: 1) підтвердження достовірності та повноти річної фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності відкритих акціонерних товариств, підприємств - емітентів облігацій, професійних учасників ринку цінних паперів, фінансових установ та інших суб'єктів господарювання, звітність яких відповідно до законодавства України підлягає офіційному оприлюдненню, за винятком установ і організацій, що повністю утримуються за рахунок державного бюджету; 2) перевірки фінансового стану засновників банків, підприємств з іноземними інвестиціями, відкритих акціонерних товариств (крім фізичних осіб), страхових і холдингових компаній, інститутів спільного інвестування, довірчих товариств та інших фінансових посередників; 3) емітентів цінних паперів при отриманні ліцензії на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Проведення аудиту є обов'язковим також в інших випадках, передбачених законами України.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Відповідно до ст. 43 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи. Ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані поданими доказами та підлягають до задоволення повністю.
Судові витрати по розгляду справи відповідно до ст. 49 ГПК України необхідно покласти на відповідача.
З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 15, 146 ЦК України, ст.ст. 10, 18 Закону України Про господарські товариства та ст.ст. 4, 33, 34, 35, 44, 49, 75, 80, 82, 83, 84, 85, 115, 116 ГПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задоволити.
2. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю Пурій-Дизайн , м. Золочів, вул. Вокзальна, буд. 28А, Львівська область (ідентифікаційний код 31758713) допустити Приватне підприємство Західно-Українська Аудиторська Компанія , м. Львів, вул. В.Великого, 29 (ідентифікаційний код 31145200) до проведення аудиту фінансово-господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю Пурій-Дизайн , м. Золочів, вул. Вокзальна, буд. 28А, Львівська область (ідентифікаційний код 31758713).
Стягувач: ОСОБА_1, АДРЕСА_1 (реєстраційний номер НОМЕР_1).
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Пурій-Дизайн , м. Золочів, вул. Вокзальна, буд. 28А, Львівська область (ідентифікаційний код 31758713) на користь ОСОБА_1, АДРЕСА_1 (реєстраційний номер НОМЕР_1) 1 600 грн. 00 коп. судового збору.
4. Накази видати згідно ст. 116 ГПК України.
В судовому засіданні 19.09.2017 р. оголошено вступну та резолютивну частину рішення. Повне рішення складено 25.09.2017 р.
Суддя Мазовіта А.Б.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 19.09.2017 |
Оприлюднено | 01.10.2017 |
Номер документу | 69226334 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Мазовіта А.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні