ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м.Харків, пр.Науки, 5
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
26.09.2017 Справа № 905/1847/17
Господарський суд Донецької області у складі судді Курило Г.Є.
при секретарі судового засідання Кащеєві А.О.
розглянувши матеріали справи
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю БІЗНЕС ІНВЕСТ УКРАЇНА, м. Київ
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю ДОБРОПІЛЬСЬКА ШВЕЙНА ФАБРИКА, м. Добропілля
про стягнення заборгованості по сплаті суборендної плати в розмірі 8684,50 грн, пені в розмірі 628,38 грн, 25% річних від простроченої суми у розмірі 612,67 грн, індекс інфляції у розмірі 334,10 грн, 50% штрафу за прострочення сплати платежів у розмірі 4342,25 грн.
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_1 за довіреністю;
від відповідача:не з'явився.
Суть спору: Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю БІЗНЕС ІНВЕСТ УКРАЇНА, м. Київ звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю ДОБРОПІЛЬСЬКА ШВЕЙНА ФАБРИКА, м. Добропілля про стягнення заборгованості по сплаті суборендної плати в розмірі 8684,50 грн, пені в розмірі 628,38 грн, 25% річних від простроченої суми у розмірі 612,67 грн, індекс інфляції у розмірі 334,10 грн, 50% штрафу за прострочення сплати платежів у розмірі 4342,25 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем зобов'язань за договором суборенди обєкта нерухомості №05 від 27.03.2017 щодо оплати за користування обєктом нерухомості.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 08.08.2017 порушено провадження по справі.
Представник позивача у судові засідання з'явився, підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.
Відповідач витребуваних господарським судом документів не надав, його представник у судове засідання не з'явився, про час і місце судового засідання був повідомлений належним чином. Ухвали господарського суду Донецької області направлялись відповідачу рекомендованою кореспонденцією на адресу, що вказана у позовній заяві (згідно штампу канцелярії на зворотному боці зазначених ухвал). В матеріалах справи знаходяться повідомлення про вручення ухвал суду відповідачу.
Суд вважає за можливе розглянути спір в порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в справі матеріалами, оскільки їх цілком достатньо для правильної юридичної кваліфікації спірних правовідносин, а відсутність належним чином повідомленого представника відповідача у світлі приписів ст. ст. 4-3, 22, 33 та 77 цього Кодексу істотним чином не впливає на таку кваліфікацію і не перешкоджає розгляду справи.
Перед початком розгляду справи по суті представника позивача було ознайомлено з правами та обовязками відповідно до ст.ст. 20, 22 Господарського процесуального кодексу України.
Вивчивши матеріали справи, господарський суд встановив:
27.03.2017 між позивачем, Товариством з обмеженою відповідальністю "БІЗНЕС ІНВЕСТ УКРАЇНА" (Орендар) та відповідачем, Товариством з обмеженою відповідальністю "ДОБРОПІЛЬСЬКА ШВЕЙНА ФАБРИКА" (Суборендар) укладено договір суборенди обєкта нерухомості №05 (договір), відповідно до умов якого, Орендар передає, а Суборендар приймає у строкове платне користування окремо визначене нерухоме майно нежитлові приміщення загальною площею 157,9 кв.м., а саме: приміщення №3 площею 142,5кв.м., приміщення №4 площею 15,4 кв.м. групи приміщень №10, що розташовані на другому поверсі будівлі (літера А) за адресою: м. Київ, вул. І. Еренбурга, 3 а (обєкт суборенди) (п.1.1. договору).
Обєкт суборенди використовується Суборендарем для розміщення складу (цільове призначення) (п.1.2. договору).
Відповідно до пунктів 1.3, 1.5 договору право користування об'єктом суборенди належить Орендарю на підставі договору оренди об'єкта нерухомості, укладеного між Орендодавцем та Орендарем. Суборендар та Орендар стверджують, що мають необхідний обсяг правоздатності та дієздатності для укладення та виконання цього договору, а також щодо здійснення прав і обов'язків за ним.
Згідно п.2.2 договору Суборендар вступає в строкове платне користування обєктом суборенди з моменту підписання сторонами акту приймання-передачі.
Строк користування обєктом суборенди обчислюється з дня передачі обєкту суборенди у користування Суборендарю за відповідним актом приймання передачі та закінчується в день повернення Суборендарем обєкту суборенди Орендарю та підписання відповідного акту приймання передачі (п.4.2.договору).
Згідно з п.4.1. договору, Договір набуває чинності з 01 квітня 2017 року та діє до 30 вересня 2017 року (включно).
Як вбачається з матеріалів справи на виконання умов договору позивачем було передано, а відповідачем прийнято в суборендне користування окремо визначене майно нежитлові приміщення загальною площею 157,9 кв.м., а саме: приміщення №3 площею 142,5кв.м., приміщення №4 площею 15,4 кв.м. групи приміщень №10, що розташовані на другому поверсі будівлі (літера А) за адресою: м. Київ, вул. І. Еренбурга, 3 а, про що свідчить акт від 01.04.2017 приймання-передачі до Договору №05 суборенди об'єкта нерухомості від 27.03.2017 (Акт приймання-передачі).
В подальшому 21.04.2017 між сторонами було укладено Додаткову угоду про розірвання Договору №05 суборенди об'єкта нерухомості від 27.03.2017 (надалі - Додаткова угода до Договору суборенди), відповідно до пунктів 1, 2 якої Орендар і Суборендар дійшли згоди 30 квітня 2017 року (включно) розірвати Договір №05 суборенди об'єктів нерухомості від 27 березня 2017 року. Об'єкт суборенди повертається орендарю з урахуванням нормального фізичного зносу за Актом приймання-передачі Об'єкта суборенди, в якому сторони зазначають склад об'єкта, його стан на момент повернення.
Відповідно до акту від 30 квітня 2017 року приймання-передачі до додаткової угоди від 21.04.2017 (надалі Акт приймання-передачі) відповідачем було повернено позивачу з суборендного користування, а позивачем прийнято окремо визначене майно - нежитлові приміщення загальною площею 157,9 кв.м., а саме: приміщення №3 площею 142,5кв.м., приміщення №4 площею 15,4 кв.м. групи приміщень №10, що розташовані на другому поверсі будівлі (літера А) за адресою: м. Київ, вул. І. Еренбурга, 3 а.
Згідно пункту 5.1 договору, суборендна плата за місяць користування одним квадратним метром обєкту суборенди становить 55 грн. 00 коп. без ПДВ. Загальний розмір суборендної плати за користування Об'єктом суборенди становить складає 8684 грн. 50 коп. без ПДВ на місяць.
Нарахування Орендарем суборендної плати за цим Договором здійснюється з дня прийняття Суборендарем об'єкту суборенди за Актом приймання-передачі. Нарахування орендарем суборендної плати за цим договором припиняється з дня наступного за днем повернення суборендарем об'єкту суборенди орендарю та підписання відповідного Акту приймання-передачі (підпункт 5.1.1 договору).
Відповідно до пункту 5.3 договору на протязі 3 (трьох) робочих днів з моменту підписання сторонами цього договору та надання орендарем відповідного рахунку Суборендар зобов'язується сплатити орендарю гарантійних платіж в розмірі суборендної плати за користування обєктом суборенди на місяць, що зазначена у п.5.1.договору.
Згідно підпункту 3.3.2. договору Суборендар зобовязаний вчасно і в повному обсязі, у відповідності до умов цього договору, сплачувати суборенду плату та інші платежі передбачені цим договором.
Підпунктом 3.3.26. договору на суборендаря покладено обовязок завчасно, до настання строків оплати відповідних платежів, отримувати в орендаря рахунки на сплату платежів передбачених договором.
Рахунки на оплату платежів, передбачених договором формується орендарем та сплачуються суборендарем у безготівковому порядку на поточний рахунок орендаря кожного календарного місяця в національній валюті Україні (п.5.4. договору).
Пунктом 5.1.3. договору визначено, що протягом 3 (трьох) робочих днів з моменту підписання сторонами цього договору та надання орендарем відповідного рахунку суборендар зобов'язується сплатити суборенду плату, за перший місяць користування обєктом суборенди.
Згідно з пунктами 5.4, 5.5 договору рахунки на оплату платежів, передбачених цим Договором, формуються Орендарем та сплачуються Суборендарем у безготівковому порядку на поточний рахунок орендаря кожного календарного місяця в національній валюті України. Суборендар зобов'язаний щомісячно, до настання дати сплати відповідних платежів за цим Договором, одержати у представника Орендаря відповідні рахунки на сплату передбачених цим Договором платежів.
Матеріали справи містять рахунок від 01.04.2017 №231 на оплату у сумі 8684,50грн., а також підписаний сторонами акт надання послуг від 30.04.2017 №215 за квітень 2017 року на суму 8684,50грн., в якому є посилання на рахунок від 01.04.2017 №231.
Отже, заборгованість по орендній платі становить за квітень 2017 року 8684,50грн., що також підтверджується підписаним сторонами актом звірки.
На момент розгляду справи доказів погашення заборгованості перед позивачем відповідачем не надано.
Згідно статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до вимог договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Частинами 1 та 2 статті 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору; не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язань; кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу; порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Згідно зі ст.530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Суд зазначає, що рахунок є документом, який містить тільки платіжні реквізити, на які потрібно перерахувати кошти. Ненадання рахунку не є відкладальною умовою в розумінні ст. 212 Цивільного кодексу України та не є простроченням кредитора в розумінні ст. 613 Цивільного кодексу України, тому, наявність або відсутність рахунку не звільняє відповідача від обовязку сплати орендної плати.
Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного суду України №3-3902к09 від 29.09.2009 та у постанові Вищий господарський суд України №910/26157/15 від 24.05.2016.
З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, що на момент винесення рішення строк оплати за договором є таким, що настав.
Суд вважає, що позовні вимоги в частині стягнення суми основного боргу в розмірі 8684,50грн. підлягають задоволенню.
Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача пені в розмірі 628,38 грн., 25% річних від простроченої суми у розмірі 612,67 грн., індекс інфляції у розмірі 334,10 грн., 50% штрафу за прострочення сплати платежів у розмірі 4342,25 грн., суд зазначає наступне.
Частиною 1 статті 230 Господарського кодексу України передбачено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобовязаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобовязання.
Статтею 549 Цивільного кодексу України встановлено, що пенею є вид неустойки, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобовязання за кожен день прострочення виконання.
У відповідності до частини 6 статті 232 Господарського кодексу України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобовязання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобовязання мало бути виконано.
Також, відповідно до приписів Закону України від 22.11.1996 № 543/96-ВР «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Пунктом 8.2. договору передбачено, що у випадку несвоєчасної сплати платежів відповідно до умов цього Договору суборендар зобовязаний сплатити на користь орендаря пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочення за весь період заборгованості до моменту її погашення.
Перевіривши арифметичний розрахунок суми пені суд визнає його арифметично вірним, з огляду на що, стягненню підлягає сума пені у розмірі 628,38грн. нарахована на борг за квітень 2017 року за період з 06.04.2017 17.07.2017.
Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання; боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до пункту 8.3. договору у випадку прострочення виконання обов'язків по сплаті платежів, передбачених цим договором, у порядку статті 625 Цивільного кодексу України, суборендар зобов'язаний сплатити орендарю 25% річних від простроченої суми.
Перевіривши арифметичний розрахунок 25% річних суд визнає його арифметично вірним, з огляду на що, стягненню підлягають 25% річних у розмірі 612,67грн., нарахованих на борг за квітень 2017 року за період з 06.04.2017 17.07.2017.
Відповідно до пункту 8.4. договору у випадку прострочення суборендарем платежів, встановлених договором більш ніж на 30 календарних днів, суборендар зобовязаний сплатити орендарю штраф у розмірі 50 % від розміру загальної суми заборгованості.
Перевіривши арифметичний розрахунок штрафу суд визнає його арифметично вірним, з огляду на що, стягненню підлягає штраф за прострочення сплати суборендної плати за квітень 2017 року у розмірі 4342,25грн.
За здійсненим господарським судом перерахунком інфляційних витрат у сумі 334,10грн. за період з 06.04.2017 17.07.2017 суд визнає його не вірним. Оскільки індекс інфляції є помісячною величиною та не може бути застосований до періодів існування заборгованості, які є меншими за місяць.
Відповідно до абз.3 п.3.2. Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язань» №14 від 17.12.2013 розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений Державною службою статистики України, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж. При цьому в розрахунок мають включатися й періоди часу, в які мала місце дефляція.
Таким чином, стягненню на користь позивача підлягають інфляційні втрати у сумі 253,66грн., нарахована на борг за квітень 2017 року за період травень 2017 року червень 2017 року.
Відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача оскільки з його вини виник спір.
На підставі ст.ст. 4-2, 4-3, 22, 43, 44, 49, 75, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю БІЗНЕС ІНВЕСТ УКРАЇНА, м. Київ до відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю ДОБРОПІЛЬСЬКА ШВЕЙНА ФАБРИКА, м. Добропілля про стягнення заборгованості по сплаті суборендної плати в розмірі 8684,50 грн., пені в розмірі 628,38 грн., 25% річних від простроченої суми у розмірі 612,67 грн., індекс інфляції у розмірі 334,10 грн., 50% штрафу за прострочення сплати платежів у розмірі 4342,25 грн., задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю ДОБРОПІЛЬСЬКА ШВЕЙНА ФАБРИКА (85004, Донецька область, м. Добропілля, вул. Свердлова, буд.16, код ЄДРПОУ 40069534) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю БІЗНЕС ІНВЕСТ УКРАЇНА (03022, м. Київ, вул. Онуфрія Трутенка, буд. 8, код ЄДРПОУ 39444220) заборгованість по сплаті суборендної плати в розмірі 8684,50 грн., пені в розмірі 628,38 грн., 25% річних від простроченої суми у розмірі 612,67 грн., індекс інфляції у розмірі 253,66 грн., 50% штрафу за прострочення сплати платежів у розмірі 4342,25 грн., витрати на оплату судового збору в розмірі 1600,00грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Видати наказ після набрання рішення законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
У судовому засіданні 26.09.2017 оголошено вступну та резолютивну частини рішення, Повний текст рішення буде складено та підписано 02.10.2017.
Повний текст рішення підписано 02.10.2017.
Суддя Г.Є. Курило
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 25.09.2017 |
Оприлюднено | 02.07.2022 |
Номер документу | 69257132 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Г.Є. Курило
Господарське
Господарський суд Донецької області
Г.Є. Курило
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні